Nie ma porozumienia w sprawie konkluzji migracyjnych na szczycie Unii Europejskiej

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Nie ma porozumienia w sprawie konkluzji migracyjnych na szczycie Unii Europejskiej. Relacja Macieja Sokołowskiego
Nie ma porozumienia w sprawie konkluzji migracyjnych na szczycie Unii Europejskiej. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/10
Nie ma porozumienia w sprawie konkluzji migracyjnych na szczycie Unii Europejskiej. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

Na szczycie Unii Europejskiej nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie konkluzji migracyjnych. Polska i Węgry nie chciały ich przyjęcia bez korzystnych dla siebie zapisów, z kolei pozostałe kraje nie zgodziły się na dopisywanie nowych elementów - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Jak jednak tłumaczy, zablokowanie tych konkluzji nic nie zmieni w sprawie nowego unijnego rozporządzenia dotyczącego migracji, nad którym wciąż trwają prace na innym szczeblu. Swoją argumentację polskiego sprzeciwu wobec wspólnych ustaleń przedstawił później na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Przywódcom unijnych państw nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie konkluzji migracyjnych .Jak wyjaśnił korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, akapity dotyczące migracji zostaną zatem przyjęte jako "stanowisko szefa Rady Europejskiej" z poparciem 25 państw, bez Polski i Węgier.

Premier przekonuje, że chodziło mu o dodanie do konkluzji zapisu o dobrowolności relokacji migrantów. Jednak według naszego korespondenta, Polska chciała wyraźnego zapisu oznaczającego, że wszelkie decyzje dotyczące przepisów migracyjnych byłyby podejmowane na zasadzie jednomyślności, a każdy kraj miałby prawo weta. Dziś takie rozporządzenia przyjmowane są na poziomie ministrów, gdzie do ich przyjęcia wystarczy większość kwalifikowana, a Polska i Węgry mogą być przegłosowane, tak jak to stało się na początku czerwca.

Jak oceniał, szansa na dopisanie takich zdań do konkluzji od początku była niewielka. - Kraje takie jak Niemcy, Włochy, Holandia, Belgia, nie chcą niczego zmieniać i nie chcą zapisywać, że sprawy migracyjne wymagają jednomyślności, wiedząc, że uniemożliwi to przyjęcie jakichkolwiek zmian w tym obszarze. Przygotowanie nowego paktu migracyjnego trwało cztery lata, w końcu udało się opracować kompromis, czyli nowe rozporządzenie, nad którym trwają prace w Radzie UE i Parlamencie, stąd większość państw nie ma ochoty wywracać tego porozumienia z powodu protestu dwóch państw - tłumaczył.

Przypomniał, że ta sprawa trafiła już kilka lat temu do TSUE, gdy Węgry pozwały Radę za przyjęcie decyzji w sprawie migracji większością głosów, a nie jednomyślnie. - Trybunał uznał, że Węgry nie mają racji i zmiany w polityce migracyjnej mogą być przyjmowane w drodze głosowania i nie wymagają jednomyślności - zauważył.

Co w konkluzjach?

Jak relacjonował Sokołowski, konkluzje z tego szczytu - przyjęte ostatecznie jako "stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej" - to "dość ogólne akapity, w których nie ma nic o relokacji, a Rada wzywa jedynie do kontynuowania prac nad nowymi przepisami". Po południu opublikowano je na stronie internetowej RE.

1. Przewodniczący zauważył, że Rada Europejska wyraża głęboki smutek z powodu straszliwych ofiar śmiertelnych w wyniku niedawnej tragedii na Morzu Śródziemnym. Zauważył, że Unia Europejska pozostaje zaangażowana w przełamywanie modelu biznesowego handlarzy ludźmi i siatek przemytniczych, w tym instrumentalizacji, oraz w zwalczanie pierwotnych przyczyn nielegalnej migracji, aby lepiej reagować na przepływy migrantów i unikać podejmowania przez ludzi takich niebezpiecznych podróży. 2. Migracja jest europejskim wyzwaniem, które wymaga europejskiej reakcji. Dokonano kompleksowego przeglądu sytuacji migracyjnej na zewnętrznych granicach UE i w UE oraz odnotowano prace podjęte dotychczas w ramach europejskiej reakcji. Prezydencja Rady i Komisja poinformowały Radę Europejską o stałych postępach we wdrażaniu jej konkluzji z 9 lutego 2023 r., ze szczególnym uwzględnieniem zewnętrznych aspektów migracji i mechanizmów ich finansowania. W następstwie niedawnego pisma Komisji i opierając się na dotychczasowych postępach, prace zostaną zintensyfikowane we wszystkich aspektach działań, wzdłuż wszystkich szlaków migracyjnych, zgodnie z prawem międzynarodowym. Rada i Komisja będą nadal ściśle monitorować i zapewniać wdrażanie konkluzji Rady Europejskiej oraz odpowiednio składać sprawozdania. Komisja będzie kontynuować prace nad elementami zawartymi w jej piśmie, w tym nad uruchomieniem istniejących funduszy UE na wsparcie tymczasowej ochrony. 3. Rada Europejska będzie dokonywać przeglądu tych prac. 4. Odnotowano, że Polska i Węgry zadeklarowały, iż w kontekście toczących się prac nad Paktem o Migracji i Azylu, zgodnie z poprzednimi konkluzjami Rady Europejskiej z grudnia 2016 r., czerwca 2018 r. i czerwca 2019 r., istnieje potrzeba znalezienia konsensusu w sprawie skutecznej polityki migracyjnej i azylowej, aby w kontekście środków solidarnościowych relokacja i przesiedlenie odbywały się na zasadzie dobrowolności oraz aby wszystkie formy solidarności były uznawane za równie ważne i nie służyły jako potencjalny czynnik przyciągający nielegalną migrację.

Co zmieni zablokowanie konkluzji?

Sokołowski wyjaśniał, że zablokowanie tych konkluzji "nie zmieni nic w sprawie nowego rozporządzenia dotyczącego migracji". Jak zaznaczał, te przepisy powstają na innym szczeblu, na poziomie ministrów spraw wewnętrznych i tam dalej będą przyjmowane w drodze głosowania. 

"Dlatego też inne kraje nie obawiają się polskiej groźby zablokowania konkluzji, bo ich brak nie wpłynie na sytuację, nie zablokuje przyjęcia rozporządzania ani nie wstrzyma dalszych prac" - informował wcześniej Sokołowski.

CZYTAJ TAKŻE: Czy unijny pakiet migracyjny zawiera przymus relokacji? Korespondent TVN24 wyjaśnia

Korespondent TVN24 wyjaśnia: w pakcie migracyjnym nie ma zapisu o przymusowej relokacji
Korespondent TVN24 wyjaśnia: w pakcie migracyjnym nie ma zapisu o przymusowej relokacjiTVN24

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki zapowiada "plan bezpiecznych granic". "Potrzeba jest na to więcej pieniędzy z Unii Europejskiej"

Morawiecki: Polska pozostała przy konsensusie Rady Europejskiej z 2018 roku

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przekonywał na konferencji po posiedzeniu Rady Europejskiej, że "otwieranie granic, skuteczna ochrona tych granic musi się odbywać po uwzględnieniu naszych podstawowych potrzeb związanych z bezpieczeństwem". - Dlatego Polska pozostała przy naszym stanowisku, stanowisku, które zostało określone jako konsensus Rady Europejskiej w 2018 roku, potwierdzone w 2019 roku i do dzisiaj stanowi obowiązujący kanon decyzji politycznych, którym inne instytucje powinny się kierować - przekazał.

Premier Morawiecki: Polska pozostała przy konsensusie Rady Europejskiej z 2018 roku
Premier Morawiecki: Polska pozostała przy konsensusie Rady Europejskiej z 2018 rokuTVN24

Stwierdził, że "punktem wyjścia dla nas jest bezpieczeństwo", które chcemy utrzymać i rozwijać. - Aż 96 procent Polaków - jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie, a pewnie i na świecie - uważa, że jest bezpiecznie w ich okolicy, że można spokojnie wyjść na spacer, do restauracji, do kina czy gdziekolwiek indziej, również po zmroku. Czy to samo mogą powiedzieć o swojej okolicy mieszkańcy miast Szwecji albo w Belgii, w Brukseli? - pytał. - Prezydent Emmanuel Macron, z którym się rano widziałem, musiał opuścić szczyt wcześniej, by zajmować się tematami ogromnych zamieszek, płonących samochodów, opon, wybijanych szyb, kradzieży, rozbojów i bardzo wielu przestępstw, które teraz mają miejsce we Francji - kontynuował.

- Plądrowane sklepy, dewastowane restauracje, podpalane radiowozy, barykady na ulicach. Czy taki obraz chcielibyśmy widzieć w Polsce? Czy Polacy tego sobie by życzyli? - pytał premier. I sam odpowiedział: - Nie chcemy takich scen na ulicach polskich miast, zresztą nie chciałbym takich scen na ulicy jakiegokolwiek europejskiego miasta.  

"Weto do nieistniejącej sytuacji"

Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński jeszcze przed zakończeniem szczytu ocenił stanowisko Polski jako "weto do nieistniejącej sytuacji". - Komisarze europejscy mówią, że nie ma takich rozwiązań, które przymuszałyby Polskę do czegokolwiek. Więc Morawiecki dziś mówi, że będzie wetował przepisy, które nie istnieją - podkreślał.

Kierwiński: Morawiecki dziś mówi, że będzie wetował przepisy, które nie istnieją
Kierwiński: Morawiecki dziś mówi, że będzie wetował przepisy, które nie istnieją TVN24

Rzecznik PSL Miłosz Motyka mówił, że "Morawiecki po raz kolejny udowadnia, że jest patologicznym kłamcą, który wprost okłamuje opinię publiczną, wszystkich Polaków, że ktokolwiek następuje na polską suwerenność, narzuca nam przymusową relokację migrantów, a takiego tematu nie". - I pani komisarz Ylva Johansson, i politycy opozycji, ale też politycy PiS-u wiedzą, po co pan premier Morawiecki to mówi i robi. Politykę zagraniczną, międzynarodową wykorzystuje po to, żeby podbić słupki Prawa i Sprawiedliwości - ocenił.

Motyka: premier politykę zagraniczną wykorzystuje po to, żeby podbić słupki PiS
Motyka: premier politykę zagraniczną wykorzystuje po to, żeby podbić słupki PiSTVN24

Ylva Johansson, unijna komisarz do spraw wewnętrznych odpowiedzialna także za kwestię unijnej polityki migracyjnej, podkreślała w czwartek w wywiadzie dla "Faktów" TVN24, że "nikt nie jest zmuszany do przyjmowania jakichkolwiek migrantów".

CAŁY WYWIAD Z UNIJNĄ KOMISARZ DS. WEWNĘTRZNYCH YLVĄ JOHANSSON >>>

Ylva Johansson, unijna komisarz: Polska nie będzie zmuszana do przyjmowania jakichkolwiek migrantów
Ylva Johansson, unijna komisarz: Polska nie będzie zmuszana do przyjmowania jakichkolwiek migrantówMichał Tracz/Fakty po Południu TVN24

Autorka/Autor:Maciej Sokołowski, js, akr/kg

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow prognozuje, że siły rosyjskie w ciągu najbliższych miesięcy spróbują zaatakować Ukrainę z północy. Rosja grozi, że wysadzi tamy w Kijowie i Kaniowie - informuje ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, RBK-Ukraina, PAP, tvn24.pl

41-letni mężczyzna w sobotę wszedł wraz ze swoim 6-letnim synem do zalewu Nakło-Chechło (Śląskie). Po chwili obaj znaleźli się pod wodą. Na brzeg wyciągnął ich świadek zdarzenia.

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Źródło:
tvn24.pl

Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

- Jeśli pan premier Viktor Orban składał wizytę w imieniu Węgier, to i tak powiedziałbym, że jest to trudno wytłumaczalne wobec pełnoskalowej wojny, z jaką mamy do czynienia i stopnia intensywności tej wojny - mówił w "Faktach po Faktach" o wizycie Orbana w Moskwie Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Źródło:
TVN24

48-letni polski alpinista nie przeżył wypadku podczas wejścia na Dwie Wieże we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji. O tragicznym zdarzeniu poinformowało słowackie pogotowie górskie.

Polak zginął w słowackich górach

Polak zginął w słowackich górach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W burzach mocno wieje i obficie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wiatr rozpędza się do 70 km/h

Gdzie jest burza? Wiatr rozpędza się do 70 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden z dronów Shahed, używanych przez rosyjską armię do ataków na Ukrainę, wleciał na Białoruś w sobotę o godzinie trzeciej nad ranem i przeleciał ponad 350 kilometrów - podał niezależny kanał Biełaruski Hajun. Do przechwycenia drona poderwano śmigłowiec i myśliwiec - poinformował.

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Źródło:
Biełaruski Hajun, tvn24.pl

Był doświadczonym pilotem, wylatał ponad 2000 godzin. W piątek 12 lipca major Robert Jeł zginął tragicznie w Kosakowie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik. Przyczyny tragedii są wyjaśniane. Niespełna dwa tygodnie temu z majorem rozmawiał nasz reporter Artur Molęda.

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Plenerowy festiwal Audioriver w Łodzi został w piątkowy wieczór przerwany z powodu burzy. W sobotę organizatorzy poinformowali, że impreza będzie kontynuowana do niedzieli. Zaapelowali jednak, by uczestnicy na bieżąco śledzili ich komunikaty.

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ratownicy odnaleźli ostatniego poszukiwanego górnika w kopalni Rydułtowy, w której w czwartek doszło do wstrząsu. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował, że mężczyzna żyje. - Jest przygotowywany do transportu na powierzchnię, jest w stanie komunikatywnym, został opatrzony przez lekarza - powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej, Leszek Pietraszek.

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24, TVN24

- Były już próby zamachu na Władimira Putina, ale - jak widać - do tej pory się nie powiodły - ujawnił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Więcej szczegółów w tej sprawie nie przekazał.

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Źródło:
PAP, Agientstwo

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

34-letni mężczyzna został w sobotni poranek aresztowany w Anglii pod zarzutem morderstwa - pisze BBC. Chodzi o sprawę dwóch walizek z ludzkimi szczątkami, które zostały znalezione w nocy ze środy na czwartek w południowo-zachodniej części kraju.

Dwie walizki na moście, w środku ludzkie szczątki. Aresztowano mężczyznę

Dwie walizki na moście, w środku ludzkie szczątki. Aresztowano mężczyznę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło atak na miasto Chan Junus w Strefie Gazy. Jak twierdzi armia, celem był dowódca wojskowy Hamasu Mohammed Deif. Według lokalnych władz, w ataku zginęło co najmniej 71 Palestyńczyków, a blisko 300 osób zostało rannych. Co najmniej 17 Palestyńczyków zginęło z kolei w izraelskim ataku na salę modlitw w obozie dla uchodźców położonym na zachód od miasta Gaza - podały władze w Gazie.

Twierdzą, że celem był dowódca Hamasu. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Twierdzą, że celem był dowódca Hamasu. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl