Przyspieszamy ze szczepieniami. Pięć grup, około 1800 osób, będzie miało status priorytetowy - powiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. W tvn24.pl relacjonowaliśmy konferencję ministra.
Zakończyła się konferencja ministra Michała Dworczyka. Dziękujemy za uwagę, spokojnego dnia.
Dworczyk o szczepieniach osób niepełnosprawnych: Najpierw opinia Rady Medycznej (przy premierze - red.), potem wniosek do ministra zdrowia i decyzja w tej sprawie.
Dworczyk o podawaniu drugich dawek szczepionki. Dziennikarz zadający pytanie zasygnalizował, że są przypadki, gdy druga dawka szczepionki jest innej firmy, niż pierwsza dawka: Według mojej wiedzy nie ma takiej procedury. Do takich sytuacji nie powinno dochodzić.
Dworczyk o zarzutach opozycji w sprawie magazynowanych szczepionek: Mam apel do koleżanek i kolegów polityków oraz do komentatorów, aby opierać się na wiarygodnych i sprawdzonych informacjach i nie powielać fake newsów. To prowadzi do chaosu informacyjnego. Rezerwa w tej chwili wynosi 460 tysięcy sztuk szczepionek. To żelazny zapas na drugie szczepienie. Taki zapas już nas ratował.
Dworczyk o tym, do kogo najpierw trafi szczepionka Johnson & Johnson: W najbliższą środę przyjedzie do nas pierwsza dostawa, blisko 120 tysięcy dawek. Najpierw będzie skierowana do zespołów wyjazdowych, które szczepią pacjentów z ograniczoną mobilnością.
Dworczyk o tym, czy będą wyznaczone kryteria określające priorytet zakładów pracy, które chcą przeprowadzić u siebie szczepienia: Do końca miesiąca na pewno zostaną wypracowane precyzyjne zasady. Planujemy pilotaż na połowę maja.
Dworczyk o szczepieniach w firmach
Dworczyk pytany o film opublikowany przez podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza nie odpowiedział na pytanie. Poprosił o pytania wyłącznie w temacie konferencji.
Dworczyk o tym, kiedy społeczeństwo nabędzie odporność populacyjną: To są pytania do naukowców. Ja jestem politykiem. Mogę powtarzać informacje przekazywane przez naukowców. Jak wiemy, te opinie są zróżnicowane. Francuscy naukowcy twierdzą, że wystarczy 40 procent. Tego typu dyskusje należy prowadzić z lekarzami, naukowcami.
Rozpoczyna się runda pytań od dziennikarzy.
Dworczyk o priorytetach w szczepieniach: W przypadku 17 instytucji, które zgłosiły się z takimi prośbami przez Radę Medyczną przy premierze zostały wydane opinie negatywne. W przypadku pięciu takich grup skierowałem do ministra zdrowia prośbę o szczepienie pracowników tych podmiotów w trybie priorytetowym. Chodzi tu o dyspozytorów ratownictwa medycznego i centrów powiadamiania, pracowników Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Centrum e-Zdrowia (obsługujące między innymi obsługę informatyczną wszystkich procesów Ministerstwa Zdrowia oraz systemu obsługującego system rejestracji i kalendarza). Czwarta instytucja to chmura krajowa także obsługująca system centralnej rejestracji i kalendarza. Piąta to instytucje, które dostarczają tlen do szpitali. Łącznie będzie to około 1800 osób.
Dworczyk: Mamy pewne powiaty, gdzie z terminami jest pewien problem. Pracujemy, żeby wesprzeć punkty szczepień, aby każdy pacjent miał blisko siebie taki punkt szczepień.
Dworczyk: Do końca maja mamy 1,5 miliona wolnych terminów na szczepienia.
Dworczyk: Do końca maja mamy 1,5 miliona wolnych terminów na szczepienia
Dworczyk: Jeśli chodzi osoby w wieku 60-69 lat, łącznie zaszczepionych lub zarejestrowanych w tej grupie wiekowej jest ponad 51 procent osób.
Dworczyk: Trwają zapisy na szczepienia osób w wieku 59 lat. Od północy trwa rejestracja. Do tej pory zapisało się około 64 tysiące osób. W ostatnich 10 dniach na konkretne terminy szczepień zapisało się 900 tysięcy osób powyżej 60. roku życia.
Dworczyk: Trwają zapisy na szczepienia osób w wieku 59 lat
Dworczyk: do końca kwietnia (czerwca - red.) chcemy wykonać 20 milionów szczepień
Dworczyk: przyspieszamy ze szczepieniami, w przyszłych tygodniach mamy również takie ambitne plany
Dworczyk: mamy już wykonanych 7,7 miliona szczepień, zarówno pierwszą, jak i drugą dawką
Rozpoczyna się konferencja Michała Dworczyka.
Czekamy na konferencję ministra.
Dworczyk wcześniej tego dnia był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy Onetu o sytuację w Rzeszowie, gdzie w centrum medycznym - jak wynikało z informacji podawanych przez Wirtualną Polskę - wiele osób bez kolejki, w tym wieku 20, 30 lat, miało zostać zaszczepionych przeciw COVID-19.
- W tej chwili według mojej wiedzy trwa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie, żeby sprawdzić jakie miały miejsce tam nieprawidłowości, bo rzeczywiście wiele wskazuje na to, że nieprawidłowości były. Dotyczy to także niewłaściwego wykorzystywania strzykawek i innych kwestii - odpowiedział.
Konferencję relacjonować będziemy także na antenie TVN24 oraz w internecie.
Łącznie w Polsce do poniedziałkowego poranka podano 7 687 617 dawek różnych szczepionek. Pierwszą dawkę podano 5 581 068 razy, drugą - 2 106 549 razy.
Dzień dobry! Rozpoczynamy relację w oczekiwaniu na konferencję szefa kancelarii premiera i rządowego pełnomocnika do spraw szczepień Michała Dworczyka.
Łącznie w Polsce do poniedziałkowego poranka podano 7 687 617 dawek różnych szczepionek. Pierwszą dawkę podano 5 581 068 razy, drugą - 2 106 549 razy. Dzienna liczba szczepień to 42 497.
Kuczmierowski: w tym tygodniu blisko 1,3 miliona szczepionek dotrze do Polski
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że w tym tygodniu do Polski trafi blisko 1,3 miliona dawek szczepionek przeciw COVID-19.
W poniedziałek do Polski dotarło 88 tysięcy dawek szczepionki firmy AstraZeneca, spodziewana jest także dostawa 870 tysięcy dawek od koncernu Pfizer, a także 204 tysięcy od firmy Moderna.
Z kolei w środę planowana jest pierwsza dostawa jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson w liczbie 120 tysięcy dawek.
Autorka/Autor:akw, pp/kab, adso
Źródło zdjęcia głównego: KPRM