TVN24 | Polska

Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19? Gdzie jest twój punkt szczepień?

TVN24 | Polska

Autor:
js/kg
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Dworczyk: przygotowujemy system sprawiedliwej dystrybucji szczepionek
Dworczyk: przygotowujemy system sprawiedliwej dystrybucji szczepionekTVN24
wideo 2/21
TVN24Dworczyk: przygotowujemy system sprawiedliwej dystrybucji szczepionek

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19, dla osób spoza grupy zero, mają ruszyć 15 stycznia. Jak się zapisać? Gdzie się zaszczepić? Opublikowano mapę z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju, która ma być na bieżąco aktualizowana. Sprawdź, jak będzie wyglądał przebieg zapisu na szczepienie.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce ruszyły 27 grudnia. W pierwszej kolejności, w ramach tak zwanej grupy zero powinni być szczepieni między innymi pracownicy sektora ochrony zdrowia. Następnie mają być szczepione osoby z grupy pierwszej, czyli pensjonariusze domów pomocy społecznej i podobnych placówek, seniorzy powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele.

- Zakładamy, że szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia. To są nasze założenia, ale zobaczymy, jaka będzie dynamika szczepień grupy zero. To jest jedna ze zmiennych, która będzie miała na to wpływ – poinformował w poniedziałek, 4 stycznia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

- Zakładamy, że w pierwszej kolejności skierowania do szczepień zostaną wystawione osobom najstarszym – dodał.

Szczepienia będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Jak zapisać się na szczepienie?

Według zapowiedzi rządu proces rejestracji powszechnych szczepień ma rozpocząć się 15 stycznia. Szef KPRM przekazał w poniedziałek, że 15 stycznia ruszy centralny system teleinformatyczny, dzięki któremu będzie można umówić się na szczepienie.

Wizytę będzie można rezerwować:

- za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 989, - poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl), - w punktach POZ, - w punktach szczepień.

SMS z informacją o terminie szczepienia i miejscu

Według rządowego programu szczepień proces będzie opierać się na zaproszeniach (dokument e-skierowania) ważnych przez 60 dni od dnia wystawienia.

Zaproszenia mają być generowane automatycznie w systemie, w transzach zgodnych z kolejnością szczepień. Ponadto lekarze będą mogli wystawić pacjentowi indywidualne e-skierowanie (na przykład dla osoby niemającej numeru PESEL lub dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało podania numeru e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma wiadomość SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki otrzyma powiadomienie SMS-em.

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień.

Kampania informacyjna #SzczepimySięAdam Guz/KPRM

Gdzie będzie można się zaszczepić?

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał w poniedziałek, że po weryfikacji zarejestrowano 6027 punktów, które będą prowadziły szczepienia.

Na rządowej stronie gov.pl/szczepimysie została udostępniona mapa z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Jak podano, będzie ona na bieżąco aktualizowana.

Mapa jest podzielona na województwa. Po kliknięciu w każde z nich pojawia się wykaz dostępnych punktów.

Mapa punktów szczepieńgov.pl

Dla osób, które samodzielnie nie będą mogły dotrzeć do punktu szczepień, dostępny ma być mobilny zespół szczepiący.

Rozmowa z lekarzem

Pacjent, po zgłoszeniu się do wyznaczonego punktu szczepień, zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę. Szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowana reakcja organizmu.

Zaświadczenie o szczepieniu

Informacja o wykonanym szczepieniu wprowadzona będzie do e-Kart Szczepień w systemie P1. Równocześnie pacjent dostanie zaświadczenie o szczepieniu, które da mu pewne udogodnienia np. zwolnienie z kwarantanny czy nieuwzględnianie go w określonym limicie osób dotyczącym spotkań. Dodatkowo otrzyma kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie.

Dworczyk: w pierwszym kwartale 2021 roku może zaszczepić się około 2,9 miliona osób
Dworczyk: w pierwszym kwartale 2021 roku może zaszczepić się około 2,9 miliona osóbTVN24

Kolejność szczepień

Przyjęta przez rząd strategia zakłada cztery etapy przeprowadzania szczepień:

"Etap 0". Szczepieni mają być: pracownicy sektora ochrony zdrowia (między innymi lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował 3 stycznia, że rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień przeciw COVID-19 na etapie zero, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swe dzieci w szpitalach.

"Etap I". Szczepieni mają być: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych) oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, a także nauczyciele i pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

"Etap II". Szczepieni mają być: ludzie poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (na przykład choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość), albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. W tym etapie szczepione będą też osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

"Etap III". Szczepieni mają być: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Autor:js/kg

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości