TVN24 | Polska

Naukowcy PAN apelują do zaszczepionych. "Uwierzmy nauce i faktom"

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
tvn24.pl
Jak rozprawić się z czwartą falą epidemii COVID-19? Profesor Simon wskazuje trzy punkty
Jak rozprawić się z czwartą falą epidemii COVID-19? Profesor Simon wskazuje trzy punktyTVN24
wideo 2/21
TVN24Jak rozprawić się z czwartą falą epidemii COVID-19? Profesor Simon wskazuje trzy punkty

Naukowcy z zespołu doradczego do spraw COVID-19 Polskiej Akademii Nauk zaapelowali "do wszystkich, którzy wcześniej wykazali się odpowiedzialnością i przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19", by przyjęli trzecią, przypominającą dawkę. "Każdy z nas został pozostawiony samemu sobie. Uwierzmy nauce i faktom" - napisał profesor Krzysztof Pyrć.

Profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opublikował w piątek apel naukowców z zespołu doradczego do spraw COVID-19 Polskiej Akademii Nauk, którego jest wiceprzewodniczącym.

"W konfrontacji z czwartą fala zachorowań na COVID-19 w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie. Uwierzmy nauce i faktom" - zaapelował.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Naukowcy apelują: uwierzmy nauce i faktom, zaszczepmy się dawką przypominającą

Naukowcy "z ogromnym niepokojem" obserwują gwałtownie zwiększającą się liczbę osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 oraz liczbę hospitalizowanych z powodu COVID-19. "Dla niektórych osób choroba skończy się zgonem, dla innych trwałym kalectwem oddechowym i drastycznym ograniczeniem aktywności życiowej, zawodowej i społecznej. Chorują także osoby już zaszczepione, jednak w ich przypadku ryzyko poważnych konsekwencji dla zdrowia jest znacznie mniejsze" - przypomnieli.

Ich "poważny niepokój" budzi też "brak adekwatnej do powagi sytuacji epidemicznej reakcji ze strony władz państwowych". Stwierdzili, że "w konfrontacji z czwartą fala zachorowań na COVID-19 w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie".

"W tej sytuacji zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy wcześniej wykazali się odpowiedzialnością i przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19, o zaszczepienie się dawką przypominającą, gdy tylko stanie się to dla nich możliwe" - napisali.

Jak czytamy, "badania przeprowadzone w innych krajach dowodzą, że pełne zaszczepienie się znacząco zmniejsza ryzyko ciężkiej choroby, jednak ochrona ta słabnie z czasem, a przyjęcie dawki przypominającej wzmocni zdolność organizmu do walki z wirusem".

"Uwierzmy nauce i faktom, zaszczepmy się dawką przypominającą" - zaapelowali naukowcy.

Szczepienie dawką przypominającą

Od 2 listopada na szczepienie dawką przypominającą mogą się umawiać wszystkie osoby pełnoletnie, pod warunkiem że od przyjęcia pełnego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy. E-skierowanie dla nich wystawione jest automatycznie.

Szczepienie dawką przypominającą jest możliwe niezależnie od tego, jaki preparat przyjęło się w poprzednich dawkach.

Kiedy szczyt czwartej fali?

Według rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza czwarta fala powinna osiągnąć swój szczyt na przełomie listopada i grudnia. - Natomiast szczyt hospitalizacji jest zawsze o tydzień, dwa przesunięty, więc pewnie będziemy się z nim mierzyli w połowie grudnia - dodał.

Andrusiewicz powiedział, że "jeżeli hospitalizacja przekroczy liczbę 25 tysięcy, zapewne część zabiegów planowych trzeba by było odwołać". Obecnie w szpitalach na łóżkach covidowych leży ponad 12 tysięcy osób.

- W tej chwili nie widzimy potrzeby wprowadzania dodatkowych obostrzeń, co nie znaczy, że sami jako społeczeństwo swoimi zachowaniami nie sprokurujemy dodatkowych obostrzeń - powiedział Andrusiewicz. Zaznaczył, że "na dziś trzy ważne wskaźniki, które rządzą naszą rzeczywistością i podejmowaniem decyzji, to: liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców, liczba szczepień w danym regionie i liczba łóżek w szpitalach". 

Autor:ads//now

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości