TVN24 | Polska

Zmniejszona dostawa szczepionki Johnson & Johnson. "Punkty szczepień powinny przełożyć część pacjentów"

TVN24 | Polska

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP
Punkt Szczepień Powszechnych na Stadionie LegiiArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/21
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plPunkt Szczepień Powszechnych na Stadionie Legii

W przyszłym tygodniu do Polski trafi ponad 1,7 miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 - poinformował Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Dostawa preparatu firmy Johnson & Johnson będzie znacznie zmniejszona. - Punkty szczepień powinny przełożyć część pacjentów zapisanych na szczepienie na kolejne tygodnie - szef RARS.

- Do Polski dotarła właśnie dostawa szczepionek firmy Moderna. To około 250 tysięcy dawek. Dawki wyjechały już do hurtowni i punktów szczepień - przekazał w sobotę po południu prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Wyliczył, że w przyszłym tygodniu planowane są dostawy szczepionek:

- w poniedziałek Comirnaty (producent Pfizer/BioNTech) - 1,2 miliona dawek, - we wtorek COVID-19 Vaccine Janssen (produkcji Johnson & Johnson) - 136 tysięcy, - w środę Vaxzevria (produkcji AstraZeneca) - 165 tysięcy, - w piątek lub sobotę COVID-19 Vaccine Moderna (producent Moderna) - około 250 tysięcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zmniejszona dostawa szczepionki Johnson & Johnson

Kuczmierowski przekazał, że dostawa szczepionek produkcji Johnson & Johnson będzie mniejsza niż planowano. Początkowo miało to być ponad 370 tysięcy dawek, a przyjedzie 136 tysięcy.

- Przyjedzie (prawie) 240 tysięcy mniej niż zapowiadano. Według producenta przyczyną jest oczekiwanie na decyzje EMA w sprawie dopuszczenia do obrotu na rynku unijnym preparatów pochodzących z amerykańskiej linii produkcyjnej - wyjaśniał.

Jednocześnie podkreślił, że producent zadeklarował uzupełnienie dostaw do końca maja, ale dla szczepień w tym tygodniu oznacza to duże zamieszanie. - Agencja informowała punkty o tym problemie od środy. Powinny przełożyć część pacjentów zapisanych na szczepienie na kolejne tygodnie - powiedział.

Szczepienia w Polsce

Od 9 maja e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 ma wystawione każda osoba, która ukończyła 18 lat. Od poniedziałku do tej grupy mają dołączyć też osoby w wieku 16 i 17 lat.

Do soboty w Polsce podano 15 509 013 dawek różnych szczepionek przeciw koronawirusowi. Pierwszą dawką wykonano 11 329 356 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 4 415 044 osób (zaszczepieni preparatem Johnson & Johnson oraz drugą dawką preparatów firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer).

Autor:ads/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: