Niedzielski: Kościół mógłby bardziej pomóc, jeśli chodzi o kwestie szczepień. Horban: brakuje jasnego głosu

Autor:
akr\mtom
Źródło:
TVN24, PAP
Horban: brakuje jasnego głosu Kościoła
Horban: brakuje jasnego głosu KościołaTVN24
wideo 2/22
TVN24Horban: brakuje jasnego głosu Kościoła

Autorytet Kościoła mógłby bardzo pomóc - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski w kontekście zachęcania do szczepień przeciwko COVID-19. - To jest następny element, którego nam poniekąd brakuje: jasnego głosu Kościoła - mówił z kolei w "Sprawdzam" w TVN24 Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski wraz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem uczestniczyli w piątek w konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, inaugurując pilotażowy program profilaktyki krótkowzroczności "Dobrze cię widzieć" u dzieci z klas 1-3 z województwa lubelskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Minister Niedzielski w czasie tego spotkania nawiązał do akcji szczepień przeciwko COVID-19. Ocenił, że "Kościół mógłby bardziej pomóc, jeśli chodzi o kwestie szczepień". Zaznaczył, że w przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 "potrzebny jest nowy impuls". - Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc - powiedział szef MZ.

Niedzielski poinformował, że są prowadzone w tej kwestii rozmowy z przedstawicielami Kościoła. Wspomniał, że planowane jest pewne przedsięwzięcie z udziałem archidiecezji lubelskiej, jednak na razie minister nie chciał zdradzać szczegółów. - Chcemy poprosić o pomoc - zaznaczył.

Niedzielski: Kościół mógłby bardziej pomóc, jeśli chodzi o kwestie szczepień
Niedzielski: Kościół mógłby bardziej pomóc, jeśli chodzi o kwestie szczepieńTVN24

Horban: brakuje jasnego głosu Kościoła

Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19 i członek Rady Medycznej przy premierze był pytany tego samego dnia w programie "Sprawdzam" w TVN24 o słowa Niedzielskiego. Przyznał, że zgadza się z ministrem zdrowia. - To jest następny element, którego nam poniekąd brakuje - jasnego głosu Kościoła. Mam nadzieję, że do takich rozmów dojdzie - powiedział.

OGLĄDAJ "SPRAWDZAM" W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Rozmawiałem niedawno z skądinąd znanym biskupem (Henrykiem) Hoserem, który jest lekarzem, ale też przechorował COVID. Obiecał, że przedstawi jako lekarz kolegom biskupom konieczność wdrożenia szczepień - mówił Horban. - List pasterski wygłoszony z ambony w małych miejscowościach, tam, gdzie ludzie chodzą do kościoła, byłby na pewno skuteczny i pomocny - ocenił. Pytany, czy ktoś z rządu toczy rozmowy na poziomie episkopatu na ten temat, odparł: - Z tego, co wiem, zaczynają się tego typu rozmowy.

Horban: brakuje jasnego głosu Kościoła
Horban: brakuje jasnego głosu KościołaTVN24

Głos Kościoła w sprawie szczepień

Wielu polskich biskupów już się zaszczepiło. Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek 16 kwietnia wystosował apel do żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych w związku ze szczepieniami przeciw COVID-19. Zaznaczył w nim, że "na wojnie z koronawirusem, podstępnym i bezwzględnym wrogiem ludzkości, należy zaufać służbie zdrowia, sprawdzonym procedurom medycznym oraz jasnym wskazaniom papieża Franciszka". Zaapelował też: "Szczepimy się!".

W lutym papież Franciszek zaapelował o zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciw koronawirusowi, nie według kryteriów ekonomicznych, lecz przy uwzględnieniu potrzeb wszystkich. Zaznaczył, że w kwestii zdrowia nie może rządzić "logika zysku". W samym Watykanie kampania szczepień rozpoczęła się 13 stycznia. Wśród pierwszych osób, które przyjęły preparat, znalazł się papież Franciszek i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI, o czym 14 stycznia poinformował dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.

Wobec akcji szczepień pojawiały się też nieco odmienne opinie hierarchów. Polski episkopat negatywnie wypowiedział się na temat szczepień niektórymi dostępnymi preparatami. Kwestie podnoszone przez KEP wyjaśniał jednak później na antenie TVN24 między innymi doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, a także inni eksperci.

Autor:akr\mtom

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości