Studiowali w Ukrainie, w Polsce znaleźli schronienie przed wojną. Ponad 400 studentów wraca do Indii

Autor:
pop
Źródło:
PAP
Polscy wolontariusze ranni w Ukrainie. Relacja Tomasz Kanika
Polscy wolontariusze ranni w Ukrainie. Relacja Tomasz KanikaTVN24
wideo 2/35
Rosja atakuje Ukrainę

Studiowali w Ukrainie, przekroczyli granicę, uciekając przed wojną. Teraz ponad 400 studentów z Indii wraca bezpiecznie do swojej ojczyzny. Poinformował o tym we wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dwa samoloty do Delhi odleciały z lotniska pod Rzeszowem.

- Ponad 400 studentów z Indii, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę uciekając przed wojną, wraca bezpiecznie do swojej ojczyzny" - napisał na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Ewakuację studentów z Indii, którzy uciekli do Polski z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, relacjonuje ambasador RP w Indiach Adam Burakowski. "Pierwsze dwa samoloty z indyjskimi studentami, którzy uciekli przed rosyjską agresją na Ukrainę, wyleciały z Rzeszowa" - poinformował polski dyplomata.

Współpraca rządów

Ewakuacja studentów odbywa się we współpracy indyjskiego i polskiego rządu. Rząd Narendry Modiego działania prowadzi w ramach Operacji "Ganges" (Operation Ganga). Operację koordynuje indyjski minister transportu generał Vijay Kumar Singh, który w tym celu przybył do Polski.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Jak przekazał indyjski minister, z Polski we wtorek wyleciały dwa samoloty, jeden zabrał 218, a drugi 219 pasażerów. "Dziękujemy polskiemu rządowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc w ewakuacji naszych studentów" - napisał na Twitterze.

We wtorek m.in. o ewakuacji obywateli Indii przez Polskę prezydent Duda rozmawiał przez telefon z premierem Modim. Rozmawiali też o sposobach wpłynięcia na Rosję, by wstrzymała swoją agresję przeciwko Ukrainie.

Atak Rosji na Ukrainę

Wtorek to szósty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według danych Straży Granicznej do Polski dotychczas przyjechało ponad 431 tys. osób uciekających przed wojną. Jak informuje MSWiA, dominującą grupą uchodźców w Polsce są obywatele Ukrainy, ale wśród osób odprawianych przez SG są też obywatele USA, Nigerii, Indii, Gruzji i innych państw.

Czytaj też: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych >>>

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pop

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości