Sytuacja na polskich granicach jest na bieżąco monitorowana - informuje w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Straż Graniczna dotąd nie odnotowała - zapewnia resort - zwiększonego napływu uchodźców. "Nie ma potrzeby podejmowania nadzwyczajnych działań na południu kraju" - czytamy w komunikacie.
MSW informuje, że szczególnie monitorowana jest sytuacja na południowej granicy. Polscy pogranicznicy są także w stałym kontakcie z funkcjonariuszami z krajów sąsiednich. "Zaznaczamy, że w chwili obecnej nie ma potrzeby podejmowania nadzwyczajnych działań na południu kraju" - informuje resort spraw wewnętrznych.
MSW zapewnia, że Straż Graniczna dysponuje odpowiednią liczbą funkcjonariuszy, a w razie potrzeby jej komendant główny może skierować dodatkowe siły i środki w postaci nieetatowych pododdziałów odwodowych znajdujących się w Komendach Oddziałów. "Kontrola legalności pobytu cudzoziemców w Polsce to stałe zadanie Straży Granicznej" - przypomina MSW.
Są procedury na wypadek zwiększonego napływu uchodźców
- Straż Graniczna ma procedury pozwalające przyjąć większą liczbę uchodźców, wypracowywała je na wypadek eskalacji konfliktu na Ukrainie. Jeśli trzeba, możemy przesunąć ciężar operacji ze wschodu na południe kraju - informowała wcześniej w czwartek por. Joanna Rokicka z Komendy Głównej Straży Granicznej.
Już w styczniu 2014 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w związku z kryzysem ukraińskim, poleciło Straży Granicznej i Urzędowi ds. Cudzoziemców przygotowanie i bieżącą aktualizację planu działań na wypadek masowej migracji obywateli Ukrainy do Polski.
Opracowany wówczas plan działania zawiera m.in. organizację przyjmowania, transportu i pobytu na terytorium Polski cudzoziemców czy uchodźców. Dodatkowo określono procedury współpracy wszystkich podmiotów resortu spraw wewnętrznych z administracją terenową i wojskiem.
Wypracowane procedury działania i współpracy zostały sprawdzone w kwietniu 2014 roku w czasie Ćwiczeń Służb MSW w okolicach Radomia. Były to największe tego typu ćwiczenia od lat 70. ubiegłego wieku.
"Straż Graniczna oraz inne służby wiedzą w jaki sposób je (procedury - red.) wdrażać również w innych częściach Polski. Są także gotowe, by przenieść te procedury z naszej wschodniej granicy na południową" - uspokaja w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie.
Według najnowszych danych, ogłoszonych w ostatni piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), ponad 300 tysięcy imigrantów i uchodźców przedostało się przez Morze Śródziemne od początku roku. Około 200 tys. dotarło do Grecji, a ok. 110 tys. do Włoch; ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu, próbując dotrzeć do Europy.
Autor: PM//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24