Nauczyciele z IX Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, którego absolwentem jest Mateusz Morawiecki, napisali list otwarty do szefa rządu. Apelują o "podjęcie jak najszybszych działań zmierzających do rozwiązania konfliktu między nauczycielami a rządem".
Do IX Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu uczęszczał premier Mateusz Morawiecki.
Strajkujący tam pedagodzy wystosowali do niego list.
Podkreślili w nim, że dotychczasowych spotkań rządzących ze związkowcami "nie można nazwać negocjacjami".
Wskazują, że rząd przedstawia te same warunki, a związki zawodowe wychodzą z kolejnymi propozycjami. "Czy Premier Rządu Polskiego nie ma woli porozumienia z nauczycielami? Czy Premiera Rządu Polskiego nie interesuje los ucznia i los nauczyciela?" - pytają i apelują w nim o "podjęcie jak najszybszych działań zmierzających do rozwiązania konfliktu między nauczycielami a rządem".
"Oświata nie jest sprawą polityczną! Oświata jest sprawą społeczną" - napisali nauczyciele.
"Może premier Morawiecki włączy się w końcu do tych rozmów"
- Napisaliśmy ten list, ponieważ uważamy, że pan Mateusz Morawiecki powinien brać udział w negocjacjach - powiedziała w rozmowie z TVN24 Kamila Duziak, nauczycielka języka włoskiego w wrocławskim IX LO.
- Chcielibyśmy też, aby ten nasz strajk, to wszystko, co się teraz dzieje, było odpolitycznione - dodała.
Wskazywała, że strajkującym politykom, "nie chodzi o politykę". - Szkoła to jest sprawa całego narodu. Nieważne, kto rządzi obecnie, szkoła zawsze będzie robiła to, po co jest, czyli będzie uczyła - podkreśliła nauczycielka.
Uczący fizyki w liceum premiera Kamil Braksator wyraził nadzieję, że "może premier Morawiecki włączy się w końcu do tych rozmów, będzie jakiś negocjator zewnętrzny i coś się ruszy do przodu".
- Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć tylko tyle, że strajkujemy - przekazał nauczyciel fizyki.
Propozycja rozmów w ramach okrągłego stołu
Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremier Beatą Szydło zaprosili w piątek reprezentacje rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycji na rozmowy na temat oświaty w ramach okrągłego stołu, który ma się odbyć w piątek 26 kwietnia o godzinie 12 na Stadionie Narodowym.
Uczestnictwo w rozmowach zapowiedziała na piątkowej konferencji prasowej Koalicji Europejskiej szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Udział w okrągłym stole potwierdził też szef ZNP Sławomir Broniarz. - Na pewno będziemy - zadeklarował w TVN24. Dodał jednak, że wątpliwości związkowców budzą "i miejsce, i data". - Sądziliśmy, że panu premierowi na tyle zależy na tej dyskusji, że zrobi to w możliwie najkrótszym terminie - mówił Broniarz.
Dwunasty dzień strajku nauczycieli
Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwa od 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności, a także niezrzeszeni.
W czwartek z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się kolejne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Wzięła w nim udział strona związkowa oraz przedstawiciele rządu. Po raz kolejny negocjacje zakończyły się fiaskiem.
Autor: ads,js/adso / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24