Strajk ostrzegawczy kolejarzy zakończył się o godz. 9. W ciągu dwóch godzin w całym kraju stanęło jednak prawie 400 pociągów, a opóźnienia z tego wynikające będą doskwierały pasażerom jeszcze przez wiele godzin. Najmniej problemów rano było na Warmii i Mazurach, a najwięcej na Dolnym Śląsku, Śląsku i wokół Warszawy.
Strajk trwał dwie godziny, ale w tym czasie pociągi w całym kraju spóźniły się łącznie ponad 25 tys. minut, czyli... ponad 17 dni. Oto podsumowanie strajku w poszczególnych regionach kraju.
Dolnośląskie
W tym województwie zostało zatrzymanych - według związkowców - 56 składów. Najdłuższe opóźnienie - 120 minut - ma pociąg relacji Wrocław-Szczecin. Jak poinformował już po zakończeniu strajku rzecznik prasowy dolnośląskich PKP Bartłomiej Sarna, w regionie stało ok. 50 pociągów, ale dokładnie gdzie i jakie, obecnie nie wiadomo. - Zostały zatrzymane wszystkie pociągi - 13, które wyjechały z Dworca Głównego PKP we Wrocławiu. Jeden pociąg stał na samym dworcu - powiedział rzecznik.
Mazowieckie
Wokół Warszawy strajk wystraszył część pasażerów. W Pruszkowie rano na stacji było kilkanaście osób. Przed godz. 8.00 ZTM poinformował o odwołaniu kilku pociągów do Otwocka i Pruszkowa.
Kujawsko-pomorskie
W regionie kujawsko-pomorskim lokalne pociągi obsługiwane przez spółki Przewozy Regionalne i Arriva kursowały normalnie.
- Na teren naszego województwa nie dotarł jeden pociąg Przewozów Regionalnych z Poznania do Inowrocławia, gdyż został zatrzymany na stacji początkowej. Chcąc zaradzić sytuacji w obrębie naszego regionu, wysłaliśmy pociąg do Mogilna, aby przywiózł pasażerów do Inowrocławia - powiedział dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Waldemar Bachmatiuk. Na trasy dalekobieżne odprawiono pięć pociągów PKP Intercity - cztery z Bydgoszczy i jeden z Torunia.
Lubelskie
Strajkujący związkowcy zatrzymali ruch na dworcu kolejowym w Lublinie. Pociągi były wpuszczane na dworzec, ale nie odjeżdżały z niego.
Były to pociągi Przewozów Regionalnych i Intercity. Strajk unieruchomił niemal wszystkie z 16 pociągów Przewozów Regionalnych, które miały jeździć między godz. 7. a 9. Normalnie przyjechał do Lublina w czasie strajku pociąg ze Świdnika, obsługujący połączenie z lotniskiem.
Łódzkie
Na dworcach Łódź Kaliska i Łódź Widzew pojawiły się osoby, które informują o tym, że do godz. 12. kolejowi przewoźnicy będą wzajemnie honorowali wszystkie wydawane przez siebie bilety. Od godz. 9. do południa pasażerowie nie muszą więc musieli zwracać uwagi na to, do pociągu jakiej spółki wsiadają. Między 7. a 9. rano z Łodzi Kaliskiej miało odjechać jedenaście pociągów, a z Łodzi Widzew - siedem. Składy ruszyły jednak dopiero po godz. 9.
W Koluszkach zatrzymany został z kolei pociąg, który o godz. 6.51 wyjechał z Widzewa do Warszawy. Z tego węzła do godz. 9. nie odjechało przynajmniej 11 pociągów. Podobnie było na dworcach w Łódzkiem, m.in. w Kutnie, Łowiczu i Sieradzu. W tym ostatnim mieście pasażerowie z biletami miesięcznymi kolejowej spółki Przewozy Regionalne na trasie do Łodzi mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji autobusowej.
Lubuskie
- W woj. lubuskim z powodu strajku zostało zatrzymanych 8 pociągów na stacjach w Żaganiu, Żarach, Zbąszynku, Zbąszyniu i Sulechowie. Na niektórych liniach ruch odbywał się normalnie - mówił rano Mariusz Nowakowski z Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze.
Jak poinformował z-ca dyr. ds. technicznych ZLK Zielona Góra Janusz Stankiewicz, w samym Gorzowie strajku nie było.
Opolskie
Na Opolszczyźnie strajkujący kolejarze zatrzymywali pociągi na stacjach węzłowych - takich, w których ruch odbywa się w co najmniej trzech kierunkach. W tym regionie jest ich 11: Opole Główne, Opole Groszowice, Nysa, Kluczbork, Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie, Racławice Śląskie, Prudnik, Nowy Świętów, Brzeg i Namysłów.
Podkarpackie
Na Podkarpaciu było opóźnionych ponad 20 pociągów, zarówno dalekobieżnych jak i regionalnych. Część z nich stanęła w trasie na czas strajku, inne wyjechały po 9. lub dopiero wyjadą w kolejnych godzinach z dworców. Pociągi, które wyruszyły przed strajkiem, nie dojechały do celu punktualnie. Dwa pociągi do Krakowa: jeden z Rzeszowa, którego wyjazd wypadał tuż przed godz. 8; drugi z Przemyśla, który powinien wyjechać o godz. 8:25 - nie wyjechały o czasie, ale dopiero po zakończeniu strajku.
Małopolskie
W związku ze strajkiem ostrzegawczym kolejarzy w Małopolsce stanęło ok. 50 pociągów. Z Dworca Głównego w Krakowie nie wyjechało ich 7.
Wielkopolskie
56 pociągów zostało zatrzymanych w Wielkopolsce w piątek rano w czasie akcji strajkowej - poinformował Zbigniew Wolny ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. W regionie w trakcie akcji strajkowej nie doszło do blokady torów.
- Po podsumowaniu sytuacji przez regionalny sztab kryzysowy wiemy, że w Wielkopolsce i częściowo w województwie lubuskim w trakcie strajku stało 56 pociągów. We Wronkach i w Rokietnicy w dwóch pociągach Intercity maszyniści odmówili jazdy. Na 35 posterunkach w regionie odnotowano przypadki, kiedy dyżurni ruchu odmówili wykonywania czynności związanych z prowadzeniem ruchu pociągów - powiedział Wolny.
Znaczna część zatrzymanych składów stała w Poznaniu. Tam około godz. 10. tablice informacyjne podawały, że opóźnienia pociągów odjeżdżających z dworca sięgają od 40 do 110 minut.
Podlaskie
Sześć pociągów, m.in. z Białegostoku do Wrocławia i Krakowa, zostało zatrzymanych w województwie podlaskim.
Pociąg do Krakowa, na który na dworcu PKP w Białymstoku oczekiwało kilkadziesiąt osób, ruszył dopiero po zakończeniu strajku. Zatrzymane zostały także na czas strajku pociągi z Białegostoku do Szepietowa i pociąg z Białegostoku do Suwałk oraz z Grodna na Białorusi do Białegostoku.
Pomorskie
W czasie strajku na kolei w piątek w godzinach 7-9 w Pomorskiem zostało zatrzymanych siedem pociągów: sześć składów Intercity i jeden pociąg regionalny - podały PLK Gdynia. Pociągi SKM w Trójmieście kursowały bez zakłóceń.
Śląskie
Dalekobieżny pociąg TLK "Doker" z Katowic do Gdyni odjechał po godz. 9 jako pierwszy z katowickiego dworca - po zakończeniu piątkowego strajku w Grupie PKP. Chwilę potem na stację przyjechał skład Kolei Śląskich z Częstochowy do Gliwic.
Jak przekazał PAP Maciej Dutkiewicz z PKP PLK, w czasie strajku na terenie woj. śląskiego zatrzymanych zostało ok. 60 pociągów różnych przewoźników. Ruch na torach został zatrzymany przez załogi ok. 80 posterunków.
Świętokrzyskie
Siedem pociągów obsługiwanych przez Przewozy Regionalne na terenie województwa świętokrzyskiego mogło mieć nawet 2-godzinne opóźnienia w związku ze strajkiem.
Maksymalne opóźnienie pociągów TLK przejeżdżających przez stację Kielce sięga 100 minut - wynika z informacji kolejarzy.
Warmińsko-mazurskie
Strajk kolejarskich związkowców nie spowodował większych utrudnień w kursowaniu pociągów na Warmii i Mazurach. Na stacjach zatrzymano trzy składy Intercity. Wszystkie pociągi Przewozów Regionalnych kursowały normalnie.
Po zakończeniu protestu o godz. 9 wszystkie te pociągi wyruszyły w dalsze trasy. Miały od 30 minut do ponad godziny opóźnienia.
Autor: adso\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24