Strajk na kolei zakończony. "Korki" i opóźnienia w całym kraju

Ogólnopolski strajk ostrzegawczy trwa od godz. 7 rano
Ogólnopolski strajk ostrzegawczy trwa od godz. 7 rano
Źródło: tvn24

Strajk ostrzegawczy kolejarzy zakończył się o godz. 9. W ciągu dwóch godzin w całym kraju stanęło jednak prawie 400 pociągów, a opóźnienia z tego wynikające będą doskwierały pasażerom jeszcze przez wiele godzin. Najmniej problemów rano było na Warmii i Mazurach, a najwięcej na Dolnym Śląsku, Śląsku i wokół Warszawy.

Strajk trwał dwie godziny, ale w tym czasie pociągi w całym kraju spóźniły się łącznie ponad 25 tys. minut, czyli... ponad 17 dni. Oto podsumowanie strajku w poszczególnych regionach kraju.

Dolnośląskie

W tym województwie zostało zatrzymanych - według związkowców - 56 składów. Najdłuższe opóźnienie - 120 minut - ma pociąg relacji Wrocław-Szczecin.Jak poinformował już po zakończeniu strajku rzecznik prasowy dolnośląskich PKP Bartłomiej Sarna, w regionie stało ok. 50 pociągów, ale dokładnie gdzie i jakie, obecnie nie wiadomo. - Zostały zatrzymane wszystkie pociągi - 13, które wyjechały z Dworca Głównego PKP we Wrocławiu. Jeden pociąg stał na samym dworcu - powiedział rzecznik.

WIĘCEJ...

Mazowieckie

Wokół Warszawy strajk wystraszył część pasażerów. W Pruszkowie rano na stacji było kilkanaście osób. Przed godz. 8.00 ZTM poinformował o odwołaniu kilku pociągów do Otwocka i Pruszkowa.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI WOKÓŁ STOLICY

Kujawsko-pomorskie

W regionie kujawsko-pomorskim lokalne pociągi obsługiwane przez spółki Przewozy Regionalne i Arriva kursowały normalnie.

- Na teren naszego województwa nie dotarł jeden pociąg Przewozów Regionalnych z Poznania do Inowrocławia, gdyż został zatrzymany na stacji początkowej. Chcąc zaradzić sytuacji w obrębie naszego regionu, wysłaliśmy pociąg do Mogilna, aby przywiózł pasażerów do Inowrocławia - powiedział dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Waldemar Bachmatiuk.Na trasy dalekobieżne odprawiono pięć pociągów PKP Intercity - cztery z Bydgoszczy i jeden z Torunia.

Lubelskie

Strajkujący związkowcy zatrzymali ruch na dworcu kolejowym w Lublinie. Pociągi były wpuszczane na dworzec, ale nie odjeżdżały z niego.

Były to pociągi Przewozów Regionalnych i Intercity. Strajk unieruchomił niemal wszystkie z 16 pociągów Przewozów Regionalnych, które miały jeździć między godz. 7. a 9. Normalnie przyjechał do Lublina w czasie strajku pociąg ze Świdnika, obsługujący połączenie z lotniskiem.

Łódzkie

Na dworcach Łódź Kaliska i Łódź Widzew pojawiły się osoby, które informują o tym, że do godz. 12. kolejowi przewoźnicy będą wzajemnie honorowali wszystkie wydawane przez siebie bilety. Od godz. 9. do południa pasażerowie nie muszą więc musieli zwracać uwagi na to, do pociągu jakiej spółki wsiadają.Między 7. a 9. rano z Łodzi Kaliskiej miało odjechać jedenaście pociągów, a z Łodzi Widzew - siedem. Składy ruszyły jednak dopiero po godz. 9.

W Koluszkach zatrzymany został z kolei pociąg, który o godz. 6.51 wyjechał z Widzewa do Warszawy. Z tego węzła do godz. 9. nie odjechało przynajmniej 11 pociągów. Podobnie było na dworcach w Łódzkiem, m.in. w Kutnie, Łowiczu i Sieradzu. W tym ostatnim mieście pasażerowie z biletami miesięcznymi kolejowej spółki Przewozy Regionalne na trasie do Łodzi mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji autobusowej.

Lubuskie

- W woj. lubuskim z powodu strajku zostało zatrzymanych 8 pociągów na stacjach w Żaganiu, Żarach, Zbąszynku, Zbąszyniu i Sulechowie. Na niektórych liniach ruch odbywał się normalnie - mówił rano Mariusz Nowakowski z Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze.

Jak poinformował z-ca dyr. ds. technicznych ZLK Zielona Góra Janusz Stankiewicz, w samym Gorzowie strajku nie było.

Opolskie

Na Opolszczyźnie strajkujący kolejarze zatrzymywali pociągi na stacjach węzłowych - takich, w których ruch odbywa się w co najmniej trzech kierunkach. W tym regionie jest ich 11: Opole Główne, Opole Groszowice, Nysa, Kluczbork, Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie, Racławice Śląskie, Prudnik, Nowy Świętów, Brzeg i Namysłów.

Podkarpackie

Na Podkarpaciu było opóźnionych ponad 20 pociągów, zarówno dalekobieżnych jak i regionalnych. Część z nich stanęła w trasie na czas strajku, inne wyjechały po 9. lub dopiero wyjadą w kolejnych godzinach z dworców.Pociągi, które wyruszyły przed strajkiem, nie dojechały do celu punktualnie. Dwa pociągi do Krakowa: jeden z Rzeszowa, którego wyjazd wypadał tuż przed godz. 8; drugi z Przemyśla, który powinien wyjechać o godz. 8:25 - nie wyjechały o czasie, ale dopiero po zakończeniu strajku.

Małopolskie

W związku ze strajkiem ostrzegawczym kolejarzy w Małopolsce stanęło ok. 50 pociągów. Z Dworca Głównego w Krakowie nie wyjechało ich 7.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Wielkopolskie

56 pociągów zostało zatrzymanych w Wielkopolsce w piątek rano w czasie akcji strajkowej - poinformował Zbigniew Wolny ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. W regionie w trakcie akcji strajkowej nie doszło do blokady torów.

- Po podsumowaniu sytuacji przez regionalny sztab kryzysowy wiemy, że w Wielkopolsce i częściowo w województwie lubuskim w trakcie strajku stało 56 pociągów. We Wronkach i w Rokietnicy w dwóch pociągach Intercity maszyniści odmówili jazdy. Na 35 posterunkach w regionie odnotowano przypadki, kiedy dyżurni ruchu odmówili wykonywania czynności związanych z prowadzeniem ruchu pociągów - powiedział Wolny.

Znaczna część zatrzymanych składów stała w Poznaniu. Tam około godz. 10. tablice informacyjne podawały, że opóźnienia pociągów odjeżdżających z dworca sięgają od 40 do 110 minut.

WIĘCEJ O SYTUACJI W REGIONIE TUTAJ...

Podlaskie

Sześć pociągów, m.in. z Białegostoku do Wrocławia i Krakowa, zostało zatrzymanych w województwie podlaskim.

Pociąg do Krakowa, na który na dworcu PKP w Białymstoku oczekiwało kilkadziesiąt osób, ruszył dopiero po zakończeniu strajku. Zatrzymane zostały także na czas strajku pociągi z Białegostoku do Szepietowa i pociąg z Białegostoku do Suwałk oraz z Grodna na Białorusi do Białegostoku.

Pomorskie

W czasie strajku na kolei w piątek w godzinach 7-9 w Pomorskiem zostało zatrzymanych siedem pociągów: sześć składów Intercity i jeden pociąg regionalny - podały PLK Gdynia. Pociągi SKM w Trójmieście kursowały bez zakłóceń.

WIĘCEJ O SYTUACJI NA POMORZU TUTAJ

Śląskie

Dalekobieżny pociąg TLK "Doker" z Katowic do Gdyni odjechał po godz. 9 jako pierwszy z katowickiego dworca - po zakończeniu piątkowego strajku w Grupie PKP. Chwilę potem na stację przyjechał skład Kolei Śląskich z Częstochowy do Gliwic.

Jak przekazał PAP Maciej Dutkiewicz z PKP PLK, w czasie strajku na terenie woj. śląskiego zatrzymanych zostało ok. 60 pociągów różnych przewoźników. Ruch na torach został zatrzymany przez załogi ok. 80 posterunków.

WSZYSTKO O SYTUACJI NA ŚLĄSKU TUTAJ

Świętokrzyskie

Siedem pociągów obsługiwanych przez Przewozy Regionalne na terenie województwa świętokrzyskiego mogło mieć nawet 2-godzinne opóźnienia w związku ze strajkiem.

Maksymalne opóźnienie pociągów TLK przejeżdżających przez stację Kielce sięga 100 minut - wynika z informacji kolejarzy.

Warmińsko-mazurskie

Strajk kolejarskich związkowców nie spowodował większych utrudnień w kursowaniu pociągów na Warmii i Mazurach. Na stacjach zatrzymano trzy składy Intercity. Wszystkie pociągi Przewozów Regionalnych kursowały normalnie.

Po zakończeniu protestu o godz. 9 wszystkie te pociągi wyruszyły w dalsze trasy. Miały od 30 minut do ponad godziny opóźnienia.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Czytaj także: