Ambasador USA o wartościach, w obronie których Amerykanie "nie ustąpią ani o milimetr" 

Źródło:
TVN24
Ambasador USA o wartościach, w obronie których Amerykanie "nie ustąpią ani o milimetr" 
Ambasador USA o wartościach, w obronie których Amerykanie "nie ustąpią ani o milimetr" TVN24
wideo 2/9
Ambasador USA o wartościach, w obronie których Amerykanie "nie ustąpią ani o milimetr" TVN24

Amerykańscy żołnierze wyjeżdżają za granicę po to, żeby chronić wartości, żeby bronić demokracji, wolności prasy, wolności mediów, praworządności oraz praw człowieka. I tutaj nie ustąpimy ani o milimetr - mówił w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Podkreślił też, że "nigdy wcześniej amerykańskie i polskie siły zbrojne nie były tak blisko ze sobą związane".

Na początku rozmowy prowadzący Piotr Kraśko spytał Marka Brzezinskiego o jego odczucia po tym, jak był na pokładzie największego lotniskowca na świecie - USS Gerald R. Ford. 

- Czułem się dumny z niezwykłej przyjaźni polsko-amerykańskiej, ponieważ wczoraj mogłem zabrać generała Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, na pokład USS Gerald Ford, najnowszego amerykańskiego lotniskowca. Zupełnie nowego, z napędem jądrowym, który jest szczytem osiągnięć technologicznych - powiedział ambasador USA w Polsce.

- I mogłem ze sobą zabrać najwyższych rangą polskich wojskowych i pokazać ten nowoczesny lotniskowiec, który jest symbolem amerykańskiej siły na świecie. Na jego pokładzie mamy siedemdziesiąt F-18. W tej chwili jest w swojej pierwszej podróży wokół Europy. I te nowe technologie na tym lotniskowcu mogli obejrzeć polscy wojskowi. To pokazuje, jak bardzo blisko są w tej chwili nasze siły zbrojne. To już nie jest tylko kwestia zrobienia wspólnego zdjęcia. Tu chodzi o połączenie i dzielenie się nauką, technologią oraz taktykami wojennymi po to, żebyśmy w przyszłości byli bezpieczniejsi - kontynuował amerykański ambasador.

System, który "gwarantuje to, że Polska jest bezpieczna"

Jak mówił dalej Brzezinski, generał Andrzejczak, a także 15 innych polskich wojskowych mogło zobaczyć "najbardziej strzeżone elementy tego niesamowicie ważnego dla amerykańskich sił zbrojnych lotniskowca". - Na przykład nasz elektromagnetyczny system startu samolotów. Wcześniej używano systemu parowego, który był w stanie uruchomić tylko ciężkie samoloty - opisał.

- W tej chwili mamy system, który może wynieść zarówno samolot F-18, jak i 180-kilogramowy dron dokładnie z tego samego miejsca. To jest ważne dla polskiego bezpieczeństwa, ponieważ niezależnie od tego czy to będzie F-18, czy dron, to mamy tutaj dynamiczny system technologii na polskim niebie i terenach wokół Polski, który gwarantuje to, że Polska jest bezpieczna - podkreślił.

Brzezinski mówił także szczegółowo o momencie jego lądowania na pokładzie lotniskowca, które - jak opisywał - wyglądało jak w filmie "Top Gun". - Wylądowaliśmy samolotem na pokładzie lotniskowca z wykorzystaniem liny, która łapała za hak przy ogonie i zatrzymywała samolot. I muszę się do czegoś przyznać: trochę się boję latać, więc siedziałem koło jednego z polskich generałów, kolegi generała Andrzejczaka i owinąłem moje ramię o jego ramię. Cieszę się, że nie ma z tego zdjęć - powiedział z uśmiechem.

Ambasador Brzezinski o wizycie, wraz z polskimi dowódcami, na lotniskowcu USS Gerald R. Ford
Ambasador Brzezinski o wizycie, wraz z polskimi dowódcami, na lotniskowcu USS Gerald R. FordTVN24

Brzezinski: to bardzo nowocześnie zarządzana jednostka

Amerykański ambasador ocenił, że lotniskowiec to "bardzo nowocześnie zarządzana jednostka, na miarę 2023 roku". Był także pytany, czy prawdą jest to, że jest pies na pokładzie lotniskowca po to, żeby dbać o zdrowie psychiczne żołnierzy.

- Lotniskowiec to dom przez sześć, osiem, a nawet 12 miesięcy służby dla czterech tysięcy amerykańskich kobiet i mężczyzn w mundurach. Oni mają takie same potrzeby, jak my wszyscy. Tak że tak, jest tam też pies, który pomaga ze zdrowiem psychicznym. Poznaliśmy go, to labrador - mówił dalej Brzezinski.

Ambasador zaznaczył, że "na pokładzie lotniskowca ponad 20 procent załogi to kobiety", wiele z nich to pilotki. Mówił też o tym, skąd wzięła się nazwa lotniskowca. - USS Gerald Ford został nazwany na cześć prezydenta Geralda Forda. I kiedy był oddawany do użytku, to jego chrzest odbył się za pomocą butelki. Ale nie było to butelka z szampanem, ale z wodą, ponieważ Betty Ford, jak dobrze wiadomo, była uzależniona. Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych była uzależniona i jednym z wielkich jej wkładów dla Ameryki było to, że ona publicznie mówiła o swoich problemach z zdrowiem psychicznym oraz z uzależnieniem. Dlatego chrzest był przy pomocy butelki wody. To jest to przywództwo, które zdaje sobie sprawę z wyzwań, które czekają nas dziś, ale też jutro. Jestem z tego dumny - powiedział.

Brzezinski: nigdy wcześniej amerykańskie i polskie siły zbrojne nie były aż tak blisko ze sobą związane

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce nawiązał także do tego, że w sobotę wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim odwiedzili Jednostkę Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Redzikowie, gdzie powtaje tarcza antyrakietowa.

Morawiecki i Brzezinski w Redzikowie. "Polska i amerykańska armia są teraz, jak nigdy wcześniej, bardzo dobrze zsynchronizowane"

Zapytany, czy można założyć, że ten system, który składa się z centrum w Rumunii, w Turcji oraz centrum w Ramstein, będzie już w gotowości w tym roku, odparł twierdząco. Dodał, że "wszystko będzie działać w ciągu miesięcy". - Byłem niezmiernie dumny, pokazując polskiemu premierowi nasz system obrony rakietowej Aegis Ashore. Chcę powiedzieć Polakom "dziękuję", ponieważ ten system obrony przeciwrakietowej, którego baza znajduje się w Redzikowie, w Słupsku, on również chroni nas, Amerykanów - powiedział.

Ambasador Brzezinski: Polska i amerykańska armia są teraz, jak nigdy wcześniej, bardzo dobrze zsynchronizowane
Ambasador Brzezinski: Polska i amerykańska armia są teraz, jak nigdy wcześniej, bardzo dobrze zsynchronizowaneTVN24

Jak tłumaczył Brzezinski, chodzi o kąt, pod jakim przechwytywane są pociski. - Tu wykorzystywane jest geograficzne położenie Polski. I w tej bazie, podobnie jak na lotniskowcu, tak jak w Łasku, gdzie są F-16, w Rzeszowie, w Powidzu, gdzie są Abramsy, czy w Szczecinie, gdzie są niszczyciele. Wszędzie w Polsce widać najnowocześniejszą technologię wojskową Stanów Zjednoczonych, która jest wykorzystywana wspólnie z polskimi żołnierzami - mówił dalej.

Jednocześnie ambasador podkreślił, że "nigdy wcześniej amerykańskie i polskie siły zbrojne nie były aż tak blisko ze sobą związane". - Relacje militarne niegdyś opierały się na zrobieniu wspólnego zdjęcia. Dzisiaj mamy polskich inżynierów i polskich żołnierzy, którzy pracują razem z amerykańskimi żołnierzami przy tych najbardziej skomplikowanych technologiach - dodał.   

Brzezinski: Polska będzie miała niezwykłą pozycję, żeby odbudować Ukrainę

Mówił także o wielu wymiarach polsko-amerykańskiej współpracy. W tym kontekście przywołał powiedzenie "nie pozwól, aby dobry kryzys się zmarnował". - To powiedział Winston Churchill. I to jest historia związana z kryzysem ukraińskim. Jest tak dziś i będzie tak jutro. Dzisiaj amerykańscy oraz polscy żołnierze zabezpieczają wschodnią flankę NATO. Nie ma co do tego wątpliwości. Dzisiaj Polacy pomagają ukraińskim uchodźcom jak nigdy wcześniej, a jutro będzie czas na odbudowę i transformację Ukrainy - mówił Brzezinski.

- I tutaj wiele państw będzie działało razem, ale Polska - też to młodsze pokolenie Polaków - będzie miało niezwykłą pozycję, żeby odbudować Ukrainę, a także przyciągnąć Eurazję do Europy. To będzie niesamowita szansa dla kolejnego pokolenia Polaków. Niezmiernie ważne jest to, żebyśmy tej okazji dla Polaków oraz Amerykanów nie stracili - podkreślał ambasador.

Brzezinski: USA i Polska są skoncentrowane dokładnie na tej samej koncepcji bezpieczeństwa

Ambasador Brzezinski mówił także, że rosyjski prezydent Władimir Putin "liczył na rozłam w NATO, na podzielenie Europy Środkowej i Wschodniej, a efekt, który uzyskał, jest odwrotny".

- Szwecja oraz Finlandia w NATO. Ameryka i Polska nigdy jeszcze nie były tak blisko pod względem wojskowym czy strategicznym. Wiem, że to jest rok wyborczy w Polsce. Ale to nie jest temat związany z lewicą czy prawicą. Faktem jest to, że Ameryka i Polska są skoncentrowane dokładnie na tej samej koncepcji bezpieczeństwa. Mamy tu jedność i wspólną definicję wyzwania, które zbliżyło nasze dwa kraje do siebie jak nigdy wcześniej - podkreślał.  

Brzezinski: USA i Polska są skoncentrowane dokładnie na tej samej koncepcji bezpieczeństwa
Brzezinski: USA i Polska są skoncentrowane dokładnie na tej samej koncepcji bezpieczeństwaTVN24

Brzezinski o wartościach, w obronie których USA "nie ustąpią ani o milimetr" 

Brzezinski zaznaczył, że "gdy amerykańscy żołnierze jadą za granicę, pokazują swoją potęgę, którą widzieliśmy chociażby na tym lotniskowcu, który pływa teraz wokół Europy". 

- Właśnie po to, żeby wysłać przesłanie dla naszych przeciwników, że amerykańscy żołnierze wyjeżdżają za granicę po to, żeby chronić wartości. Nie politycznych liderów czy polityczne partie. Wyjeżdżają, żeby bronić demokracji, wolności prasy, wolności mediów, praworządności oraz praw człowieka. I tutaj nie ustąpimy ani o milimetr. I dlatego właśnie mieliśmy możliwość podzielenia się z naszymi specjalnymi przyjaciółmi - Polakami - tym, co może zrobić wojsko amerykańskie przy pomocy tego okrętu, który kosztował miliardy dolarów. To lotnisko pływające po całym świecie - powiedział Brzezinski na zakończenie rozmowy.

Cała rozmowa z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim w języku angielskim
Cała rozmowa z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim w języku angielskimTVN24

Autorka/Autor:mjz/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, które wystąpią w nocy z piątku na sobotę. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia. Zjawiskom towarzyszyć będzie silny wiatr i ulewny deszcz.

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza - poinformowały w piątek służby prasowe szefa państwa ukraińskiego. Dyplomata - jak przekazano - obejmie teraz placówkę w Czechach.

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Źródło:
PAP

Zawaliła się ściana starej kamienicy w Oświęcimiu (woj. małopolskie). Jak przekazał brygadier Zbigniew Jekiełek z oświęcimskiej straży pożarnej, budynek najprawdopodobniej był niezamieszkały i nie ma informacji o poszkodowanych.

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Dochodziło do manipulowania wynikami konkursów, ręcznie sterowano przydzielaniem dotacji - tak o wnioskach po kontroli w Narodowym Instytucie Wolności mówił wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego Marek Krawczyk. Przekazał, że "nie zachowała się" dokumentacja dotycząca losowania ekspertów oceniających wnioski. Mówił też o pieniądzach, które płynęły z Instytutu. - Nasze kontrole wskazują jednoznacznie: szereg pieniędzy płynął do organizacji pozarządowych bezpośrednio związanych z poprzednią władzą - powiedział.

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

Źródło:
TVN24

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

W Lęborku doszło do kolejnego pożaru na nielegalnym i nieczynnym złomowisku. Strażacy przez całą noc walczyli z żywiołem. Problem nie jest nowy, bo to był trzeci pożar w ciągu miesiąca na złomowisku, ale tym razem jest przełom - seryjny podpalacz wpadł w ręce policji.

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Jak codziennie, wyszedł rano do pracy. Tym razem jednak przed firmą czekali policjanci, którzy "przypomnieli" 55-latkowi o 115 dniach, które ma spędzić w więzieniu. Tam też od razu trafił.

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Musimy zrozumieć, że szczepionka przeciwko HPV, tak jak wszystkie inne szczepionki, zapobiega chorobom i powikłaniom, które mogą być tak drastyczne jak nowotwór czy nawet śmierć z tego powodu - mówił w "Tak jest" doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Ocenił przy tym, że program szczepień przeciwko temu wirusowi "niestety jest na razie obrazem porażki".

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

Źródło:
TVN24

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie zawarcia umowy i wykorzystania systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Zabezpieczono komputery pracowników PK, a w charakterze świadków przesłuchano kilkanaście osób. Śledztwo ma trzy główne wątki: ewentualną niegospodarność, sposób wykorzystania systemu oraz sprawę bezpieczeństwa związaną z instalacją i obsługą. Oprogramowanie Hermes Prokuratura Krajowa zakupiła w 2021 roku.

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Źródło:
PAP

Generalny Inspektor Informacji Finansowej wykrył podejrzane transakcje w fundacji Ex Bono i przesłał do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu prania pieniędzy - ustalił Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym". Ex Bono to organizacja, która wygrała dwa konkursy w Funduszu Sprawiedliwości w czasie, kiedy resortem kierował Zbigniew Ziobro.

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Źródło:
TVN24

Prokuratorzy wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus - dowiedział się dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda. Informację potwierdził na konferencji rzecznik Prokuratury Krajowej dodając, że "prokuratorzy mieli ze sobą postanowienie o przeszukaniu, ale system został wydany dobrowolnie".

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Źródło:
TVN24

Piątek w części kraju upływa pod znakiem burz. To, jak jest niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Legnicy (woj. dolnośląskie). Miejscami spadł też grad.

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl