Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Będzie obowiązywał od wtorku 18 stycznia od godziny 23.59 do niedzieli 23 stycznia do godziny 23.59 - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dodano, że stopień alarmowy został wprowadzony ze względu "na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych".
Resort cyfryzacji poinformował, że wprowadzenie stopnia ALFA-CRP "ma charakter prewencyjny – wiąże się z cyberatakami, do których doszło w ostatnich dniach na Ukrainie". Przypomniał, że w ostatnich dniach Ukraina padła ofiarą cyberprzestępców. "Był to największy tego typu incydent od kilku lat – swoim zasięgiem objął blisko 70 serwisów rządowych. W wyniku ataku został również odcięty dostęp do platformy Diia, która jest odpowiednikiem polskiej aplikacji mObywatel" - przekazano w komunikacie.
Dodano, że "oprócz ataku na strony rządowe, doszło również do o wiele poważniejszego w skutkach wykorzystania złośliwego oprogramowania, którego celem jest, jak donosi Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC), destrukcja danych znajdujących się na zainfekowanych urządzeniach".
Resort cyfryzacji przekazał, że rozporządzenie zostało podpisane przez premiera po posiedzeniu Zespołu Incydentów Krytycznych w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Stopnie alarmowe w Polsce
"Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności" - przekazało w komunikacie RCB.
"Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej" - dodano.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało, że "stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych".
"Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112" - czytamy.
Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA. Ostatnio stopień ALFA-CPR obowiązywał podczas katowickiego Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 od 6 grudnia do 10 grudnia.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Udmurd/Shutterstock