Pierwsze od II wojny światowej ogólnopolskie spotkanie polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata rozpoczęło się w niedzielę w południe w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W uroczystości bierze udział około 70 Sprawiedliwych, którzy z narażeniem życia własnego i swoich bliskich ratowali Żydów.
- W tym okropnym czasie zagłady, w okropnym czasie wojennej zawieruchy, w dużym państwie, jakim była Polska, ta grupa osób stanowiła ogromny wyjątek. Państwo stanowili wyjątek postaw niezwykle heroicznych, dla których określenia nie znajduję słów, jak wielki to był heroizm. Na tle skrajnie innych postaw Polaków, tym bardziej to, co państwo zrobili, zasługuje na pochylenie - tymi słowami zwróciła się do Sprawiedliwych Jolanta Gumula, zastępca dyrektora ds. programowych w muzeum POLIN.
Na początku uroczystości wszyscy Sprawiedliwi zostali uhonorowani brawami.
Organizatorami spotkania są: Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Gmina Wyznaniowa Żydowska oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Liczba odznaczonych
Tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przyznawany jest przez jerozolimski instytut Yad Vashem osobom, które z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich ratowały Żydów z zagłady podczas II wojny światowej. Wręczeniu odznaczenia towarzyszy uwiecznienie nazwiska na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych Yad Vashem oraz nadanie honorowego obywatelstwa Izraela.
Na medalu znajduje się sentencja: "Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat". W styczniu 2016 r. liczba odznaczonych na całym świecie wynosiła 26 120 osób. Polacy stanowią największą grupę wśród Sprawiedliwych – jest ich 6620.
Autor: tas//rzw / Źródło: PAP