Skazani Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali zatrzymani w Pałacu Prezydenckim, w którym przebywali od rana. Wyszli jedynie na krótkie oświadczenie dla dziennikarzy. Jeszcze przed zatrzymaniem portal tvn24.pl pytał, jakie kroki wobec skazanych polityków PiS mogli podjąć funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa. - Tylko minister spraw wewnętrznych i administracji może wydać polecenia komendantowi SOP, by funkcjonariusze tej formacji przekazali policjantom Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy przebywają na terenie Pałacu Prezydenckiego - mówili nam byli szefowie Biura Ochrony Rządu.
Od wtorkowego poranka byli posłowie Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik przebywali na terenie Pałacu Prezydenckiego. Najpierw wzięli udział w uroczystości powołania na doradców głowy państwa swoich dwóch bliskich współpracowników - Błażeja Pobożego i Stanisława Żaryna. Następnie wyszli na pałacowy dziedziniec i wygłosili krótkie oświadczenie dla dziennikarzy. Całości przyglądało się kilku funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, którzy nie interweniowali - za to wpuścili z powrotem do pałacu skazanych byłych posłów, których próbowała zatrzymać policja.
Ostatecznie po godzinie 19 pojawiły się informacje o zatrzymaniu obydwu polityków.
Sytuacja bez precedensu
Jeszcze przed zatrzymaniem o ocenę sytuacji poprosiliśmy byłych szefów Biura Ochrony Rządu: generała Mirosława Gawora (szef w latach 1991-2001) i Mariana Janickiego, który kierował służbą od 2007 do 2013 roku. - Gospodarzem obiektu jest prezydent, który dyktuje listę gości, a funkcjonariusze dbają jedynie o bezpieczeństwo wizyt. W moim przekonaniu nie mogą oni sami podejmować decyzji o dokonaniu zatrzymania gości głowy państwa - mówi generał Mirosław Gawor. Wskazuje, że "jedyną drogą jest polecenie ministra spraw wewnętrznych i administracji", który nadzoruje działalność Służby Ochrony Państwa.
KONKRET24: Bochenek: na jakiej podstawie sąd zdecydował "o wydaniu nakazu aresztowania"? Odpowiadamy
Minister właściwy do spraw wewnętrznych sprawuje nadzór nad Policją, Strażą Graniczną, Służbą Ochrony Państwa oraz Państwową Strażą Pożarną w zakresie: 1) prawidłowości realizacji czynności operacyjno-rozpoznawczych, 2) prowadzonych czynności wyjaśniających i postępowań dyscyplinarnych, 3) rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania popełnianych przez funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, a także pracowników zatrudnionych w tych służbach umyślnych, ściganych z oskarżenia publicznego przestępstw oraz przestępstw skarbowych, a także realizacji zadań w tym zakresie przez Biuro Spraw Wewnętrznych Policji i Biuro Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, 4) weryfikowania kandydatów na określone stanowiska oraz osób zajmujących te stanowiska, 5) prawidłowości realizacji postępowań sprawdzających oraz kontrolnych postępowań sprawdzających przeprowadzanych przez Policję, Straż Graniczną i Służbę Ochrony Państwa oraz Państwową Straż Pożarną wobec własnych funkcjonariuszy, strażaków i pracowników w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 742 oraz z 2022 r. poz. 655 i 1933) w zakresie, w jakim nie narusza to kompetencji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, 6) realizacji obowiązku składania oświadczeń o stanie majątkowym przez funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz pracowników zatrudnionych w tych służbach, a także ich analizy przez właściwych przełożonych w zakresie, w jakim nie narusza to kompetencji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, 7) działania zgodnego z przepisami prawa oraz zasadami etyki funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, w związku z koniecznością zapewnienia przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela, 8) przestrzegania zasad etyki zawodowej przez funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, 9) gromadzenia i przetwarzania danych osobowych przez Policję, Straż Graniczną, Służbę Ochrony Państwa i Państwową Straż Pożarną, 10) zezwalania przez Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej i Komendanta Służby Ochrony Państwa na udzielenie wiadomości stanowiącej informację niejawną uprawnionym podmiotom - przy pomocy Inspektora Nadzoru Wewnętrznego, z zastrzeżeniem art. 1d.
Podobnie uważa generał Janicki, który tłumaczy: - Prezydent postawił funkcjonariuszy SOP w niezwykle trudnej sytuacji. Wręcz skazał ich na konflikt wartości, który nie ma żadnego precedensu. To może przeciąć jedynie minister Marcin Kierwiński, który nadzoruje tak policję, jak Służbę Ochrony Państwa.
W ocenie generałów oznacza to, że minister powinien wydać polecenie komendantowi Służby Ochrony Państwa, by doprowadził obydwu byłych posłów PiS do policjantów, którzy ich odwiozą do więzienia.
Kim jest szef SOP?
Aktualnie komendantem SOP jest generał Radosław Jaworski, który pełni swoją funkcję ponad rok. W listopadzie ubiegłego roku odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nominację na stopień generalski. Nim zasiadł w fotelu szefa formacji, nadzorował pion operacyjny SOP, czyli m.in. podsłuchy i inne tajne metody pozyskiwania informacji.
- Jeśli komendant nie zgodzi się z takim poleceniem ministra, może podać się do dymisji. To prawo każdego funkcjonariusza - ocenia generał Marian Janicki.
Różne scenariusze
Policja otrzymała polecenie, by zatrzymać obydwu byłych posłów PiS.
- Uważamy, że wejście policjantów do Pałacu Prezydenckiego, by szukać Kamińskiego i Wąsika, to krok za daleko. Sprawę należy rozwiązać sprytniej, w tej chwili rozważanych jest wiele scenariuszy, które wymagają nie tylko działań policji, ale także politycznych ruchów - usłyszeliśmy od jednego z urzędników MSWiA.
Źródło: tvn24.pl