Jako pomysłodawcy Partnerstwa Wschodniego czujemy się odpowiedzialni za jego przyszłość - oświadczyła premier Beata Szydło po spotkaniu w Warszawie z szefem rządu Szwecji Stefanem Loefvenem.
Na wspólnej konferencji prasowej Beata Szydło zaznaczyła, że rozmowy z premierem Szwecji dotyczyły stosunków bilateralnych, relacji gospodarczych, współpracy w zakresie obrony oraz kwestiach współpracy w ramach UE.
Jak podkreśliła premier, Szwecja jest "strategicznym partnerem Polski w regionie i w UE".
Wspólnota interesów
Beata Szydło dodała, że wtorkowe rozmowy "potwierdziły, że nasza bliskość nie wynika jedynie z położenia geograficznego, ale przede wszystkim z podobnego podejścia do wielu kwestii, z podobieństwa wyzwań, wspólnoty interesów i zbliżonej percepcji zagrożeń".
Beata Szydło szczególną uwagę zwróciła na współpracę Polski i Szwecji dotyczącą Partnerstwa Wschodniego. - Zgodziliśmy się z panem premierem, że jako państwa-pomysłodawcy Partnerstwa Wschodniego w sposób szczególny czujemy się odpowiedzialni za jego dalszą przyszłość. Jesteśmy zdeterminowani, aby wspólnie pracować nad reformą Partnerstwa, także w kontekście listopadowego szczytu - powiedziała szefowa polskiego rządu.
Wśród tematów rozmów z Stefanem Lofvenem premier wymieniła także relacje z Rosją, w tym kwestie organizowanych przez Moskwę ćwiczeń wojskowych czy akcji dezinformacyjnych.
- To wszystko odnotowujemy jako zagrożenia, które powinny również być brane pod uwagę przez nasze dwa państwa. Powinniśmy tutaj współpracować, wymieniać się informacjami i uznajemy to za bardzo ważny element współpracy - mówiła szefowa polskiego rządu.
- Zgodziliśmy się, że utrzymanie międzynarodowego poparcia dla Ukrainy, zarówno na forum UE jak i ze strony innych ważnych partnerów, instytucji międzynarodowych jest kluczowe dla stabilizacji sytuacji i rozwoju tego państwa - dodała.
Kwestie związane z Brexitem
Szydło podkreśliła, że rozmowy z premierem Szwecji dotyczyły także tematów gospodarczych.
- Chcemy w ramach tej współpracy gospodarczej budować nowe płaszczyzny, otwierać nowe pola tej współpracy. Liczymy na to, że nasi przedsiębiorcy będą mogli ze sobą kooperować. Mówiliśmy o tym, że w ramach współpracy gospodarczej liczymy na intensyfikację kontaktów sektora nowoczesnych technologii i przemysłów innowacyjnych - zaznaczyła.
Premier poinformowała, że rozmowy z szefem szwedzkiego rządu dotyczyły także spraw UE, w tym rozpoczynającego się w czwartek szczytu Rady Europejskiej.
- Koncentrowaliśmy się głównie na kryzysie migracyjnym i na kwestiach związanych z Brexitem. Podniosłam również w rozmowie z panem premierem sprawę dla Polski niezwykle istotną, jaką jest realizacja Nord Stream 2 - dodała.
Lofven powiedział, że dla Szwecji bardzo ważne jest, aby pogłębiać współpracę z różnymi partnerami w Unii Europejskiej. Zadeklarował, że Szwecja chce nadal rozwijać bilateralną współpracę z Polską, między innymi w zakresie Partnerstwa Wschodniego, innowacyjności i handlu.
Zaproszenie na szczyt
Premier Szwecji dziękował Polsce za - jak się wyraził - "wspaniałą" współpracę w ramach Partnerstwa Wschodniego. Przypomniał, że Partnerstwo zostało zainicjowane wspólnie przez Polskę i Szwecję. - Mówiliśmy o tym, jak ważne jest to, aby Unia Europejska spełniała oczekiwania naszych obywateli - powiedział.
Lofven podkreślił, że miejsca pracy i rozwój są szczególnie ważne dla Szwecji. Poinformował, że zaprosił premier Szydło na listopadowy szczyt do Goeteborga, który poświęcony będzie kwestiom rozwoju społecznego, miejsc pracy i socjalnego wymiaru UE. Wyraził zadowolenie, że polska premier przyjęła zaproszenie.
- Chcemy działać na rzecz poprawy codziennego życia ludzi pracujących poprzez tworzenie właściwych, odpowiednich, sprawiedliwych warunków pracy - mówił.
Jak relacjonował, rozmawiał z premier Szydło również na temat migracji. Zdaniem Lofvena, to pilny temat i wyzwanie, któremu będziemy mogli sprostać jedynie razem.
Autor: tas//rzw / Źródło: PAP