Najnowszy sondaż partyjny. PiS na czele, ale bez większości. Konfederacja z dwucyfrowym wynikiem

Autor:
mjz/kab
Źródło:
Onet
Kaczyński o podwyżce 500 plus
Kaczyński o podwyżce 500 plusTVN24
wideo 2/6
TVN24Kaczyński o podwyżce 500 plus

Zjednoczona Prawica prowadzi w najnowszym sondażu partyjnym IBRiS dla Onetu z wynikiem 32 procent, Koalicja Obywatelska może liczyć na 25,4 procent. Trzecie miejsce zajmują PSL i Polska 2050, które otrzymały prawie 15 procent. Takie wyniki sprawiają, że PiS, chociaż wygrywa wybory, nie może liczyć w Sejmie na samodzielną większość. Sondaż został przeprowadzony już po zapowiedziach prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, dotyczących między innymi podwyższenia 500 plus.

Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczona Prawica prowadzą w sondażu, z wynikiem 32 procent. Onet pisze, że poparcie dla partii rządzącej spadło o dwa punkty procentowe względem sondażu z połowy marca, także przeprowadzonego przez IBRiS.

Druga jest Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 25,4 procent. W porównaniu z ostatnim badaniem dla Onetu to wzrost o 0,9 punktu procentowego.

PSL z Polską 2050 na podium, Konfederacja z dwucyfrowym wynikiem

Na trzecim miejscu znaleźli się także PSL i Polska 2050, ugrupowania Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni, którzy zapowiedzieli, że do wyborów pójdą razem. Głos na nich chciałoby oddać 14,6 procent respondentów.

Tuż za podium znalazła się Konfederacja, która może liczyć na 10 procent poparcia. Lewica uzyskała natomiast 9,4 procent.

8,6 procent ankietowanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem" lub "trudno powiedzieć".

Sondaż został przeprowadzony 16 maja, czyli już po zapowiedziach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, dotyczących między innymi podwyższenia 500 plus.

Poparcie dla ugrupowań politycznych w maju 2023 roku. Sondaż IBRiS dla OnetuIBRiS dla Onetu

Jak te wyniki przełożyłyby się na mandaty w Sejmie?

Onet wylicza, że takie wyniki sondażu sprawiają, iż rozkład mandatów w Sejmie wyglądałby następująco: PiS - 182, KO - 133, Polska 2050 + PSL - 68, Konfederacja - 40, Lewica - 36.

"Oznacza to, że PiS jest praktycznie bez szans na samodzielne rządy (182 na wymagane 231 mandatów), tak jak ma to miejsce w trwającej kadencji. W koalicji z Konfederacją jest już bliżej tego celu (222 na wymagane 231 mandatów), ale nadal brakowałoby 19 posłów do większości" - komentuje portal.

"W związku z tym opozycja (bez Konfederacji) ma szansę, ale nie pewność, na wygraną i większość, tworząc wspólny bardzo zróżnicowany blok koalicyjny (237 na wymagane 231 mandatów)" - dodaje.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) 16 maja 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: Onet

Pozostałe wiadomości