Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o stwierdzeniu poważnych wad w dwóch modelach spawarek firmy Kraft&Dele. W jednym przypadku korzystanie z niej może "doprowadzić do zwarcia elektrycznego i stwarza ryzyko porażenia prądem". W drugim "grozi przegrzaniem i stwarza zagrożenie pożarowe". Prezes UOKiK wezwał przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu.
Spółka DAWIKA KRAFT S.A. z siedzibą w miejscowości Koteże, w wyniku prowadzonego postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikowała na stronie internetowej kraftdele.info dwa ogłoszenia dotyczące spawarek marki Kraft&Dele:
spawarka inwertorowa KRAFT&DELE, model MIG/MMA-200/KD 1872, kod EAN: 5903957006963, spawarka inwertorowa KRAFT&DELE, model MMA – 330, KD1827, kod EAN: 5903957005942.
Zagrożenie pożarem lub porażeniem prądu
W przypadku pierwszego modelu spawarki inwertorowej KRAFT&DELE (model MIG/MMA-200/KD 1872) nie spełnia on wymagań dla sprzętu elektrycznego.
Jako powód wskazano, że "z uwagi na błędną sygnalizację działania zabezpieczenia termicznego, nieprawidłowe działanie spawarki przy zablokowanym wentylatorze, zbyt mały przekrój przewodu zasilającego i za małą wartość prądu znamionowego w odniesieniu do deklarowanego prądu oraz z uwagi na nieosiągnięcie przez spawarkę deklarowanych parametrów znamionowych".
To wszystko "powoduje nieprawidłową pracę spawarki, próba osiągnięcia deklarowanych parametrów podanych na tabliczce znamionowej grozi przeciążeniem podzespołów/części składowych, a praca w takich warunkach grozi przegrzaniem i stwarza zagrożenie pożarowe".
W przypadku drugiego modelu spawarki stwierdzono niezgodność z przepisami "z uwagi na zastosowanie w wyrobie przewodu zasilającego oraz przewodu spawalniczego elektrodowego o zaniżonym minimalnym przekroju poprzecznym".
Stwierdzono, że to "może doprowadzić do ich przegrzania, a w konsekwencji może powodować porażenie prądem lub pożar oraz przewodu zasilającego i przewodu spawalniczego elektrodowego o zaniżonej długości, co utrudnia możliwość prawidłowego podłączenia urządzenia oraz czego wynikiem mogą być dodatkowe naprężenia przewodu, co może doprowadzić do zwarcia elektrycznego i stwarza ryzyko porażenia prądem".
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wezwał przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu oraz do powiadomienia konsumentów o stwierdzonych niezgodnościach wyrobu z wymaganiami.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock