52 procent Polaków opowiada się za przyznaniem gejom i lesbijkom prawa do zawierania związków partnerskich, a 38 procent zgodziłoby się nawet na ich małżeństwa - wynika z sondażu Ipsos wykonanego na zlecenie OKO.press.
Przeciwko związkom partnerskim dla par homoseksualnych opowiedziało się 43 procent osób biorących udział w sondażu Ipsos.
38 procent ankietowanych Polaków zadeklarowało nawet zgodę na małżeństwa par tej samej płci. Nie zgadza się na nie 57 procent respondentów.
Znacznie mniej osób opowiedziało się za adopcją dzieci przez pary homoseksualne. Jedynie 16 procent ankietowanych jest na "tak". Przeciwko opowiedziało się 80 procent.
Kto za, kto przeciw
Najbardziej tolerancyjne są kobiety - 56 procent opowiedziało się za legalizacją związków partnerskich, 39 procent było przeciw. Głosy mężczyzn rozdzieliły się niemal równo między obie opcje - za było 49 procent, natomiast 47 procent przeciw.
Największa zgoda na związki partnerskie panuje wśród trzydziestolatków. W tej grupie odnotowano 63 procent poparcia. Za związkami partnerskimi jest również 62 procent czterdziestolatków.
Poparcie wśród dwudziestolatków wynosi 56 procent. Tolerancja dla legalizacji związków homoseksualnych jest niższa u osób powyżej 50. roku życia - tu za jest 52 procent. Wśród osób po sześćdziesiątce zwolenników związków partnerskich jest mniej niż przeciwników (odpowiednio 38 procent i 56 procent).
Wpływ na tolerancyjną postawę ma również wykształcenie. Zgodę na związki partnerskie deklaruje 31 procent osób z wykształceniem podstawowym, 47 procent z zawodowym, 56 procent ze średnim i aż 70 procent z wyższym.
Poglądy respondentów są zróżnicowane również ze względu na ich miejsce zamieszkania.
Na wsi przeważa niezgoda - 41 procent za związkami, 53 procent przeciw. Tolerancja wzrasta wraz z rozmiarem ośrodka miejskiego - w metropoliach (czyli miastach, gdzie jest ponad 500 tysięcy mieszkańców) za związkami partnerskimi jest aż 71 procent.
Tolerancja a poglądy polityczne
Pogląd na związki partnerskie pozostaje też w ścisłym związku z preferencjami partyjnymi.
Skrajnie przeciw są zdeklarowani wyborcy PiS - 67 procent do 28 procent. Na "nie" są również sympatycy PSL - 57 procent do 40 procent. Bardziej tolerancyjny okazał się elektorat partii Kukiz'15 - 56 procent na "tak", 42 procent na "nie".
Respondenci zdecydowanie popierający związki partnerskie to elektorat czterech partii - Platformy Obywatelskiej (76 procent na "tak" do 20 procent na "nie"), Nowoczesnej (78 procent do 15 procent), Razem (81 procent do 16 procent) oraz SLD (86 procent do 14 procent).
Sondaż Ipsos na zlecenie OKO.press wykonano w dniach 19-21 czerwca 2017 roku, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1005 osób.
Autor: azb//now / Źródło: OKO.press