Gdyby Jarosław Gowin zdecydował się na stworzenie partii politycznej, to najprawdopodoniej udałoby mu się wejść do Sejmu - wynika z sondażu CBOS, w którym próbowano określić "potencjał poparcia" dla takiej hipotetycznej partii. Chęć głosowania na nią zadeklarowało siedem procent badanych. Co ciekawe, na potencjalnym wyniku Gowina relatywnie więcej może stracić PiS niż PO.
Autorzy badania zaznaczają, że przedstawione dane pokazują jedynie potencjał poparcia dla partii, którą firmowałby swoim nazwiskiem Jarosław Gowin oraz, że sondaż był przeprowadzany w dniach 5-12 września. Przypomnijmy, że Gowin odszedł z partii 9 września.
I dlatego pytanie, jakie zadawano ankietowanym, brzmiało: "Gdyby doszło do odejścia z Platformy Obywatelskiej Jarosława Gowina i utworzenia przez tego polityka nowej partii, to na kandydata której partii lub ugrupowania by Pan/i głosował?".
"Aby oszacować potencjał wyborczy hipotetycznej partii Jarosława Gowina, uwzględniliśmy ją na liście badanych ugrupowań politycznych" - wskazał CBOS.
W Sejmie miejsce dla sześciu
Chęć głosowania na hipotetyczną partię byłego ministra wyraziło siedem procent pytanych, co stanowiło czwarty wynik. Najwięcej badanych swój głos przekazałoby Platformie Obywatelskiej (24 proc.). Za PO znalazło się PiS z 20-procentowym poparciem.
Pięcioprocentowy próg wyborczy - oprócz wymienionych wyżej ugrupowań - przekroczyłyby jeszcze SLD (8 proc.), PSL (5-proc.) i Ruch Palikota (5 proc.). Aż 24 proc. badanych przyznało jednak, że "trudno im powiedzieć", która partia mogłaby liczyć na ich głos przy urnie wyborczej.
Poniżej progu wyborczego znalazłyby się z kolei Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (2 proc.), PJN (1 proc.), Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry (1 proc.) i Prawica Rzeczypospolitej (0 proc.). Na "inną partię" oddałoby swój głos trzy procent badanych.
Na Gowinie traci PiS?
Autorzy badania zwrócili uwagę, że jeśli porównać aktualne preferencje partyjne z deklaracjami poparcia dla partii przy uwzględnieniu hipotetycznego ugrupowania Jarosława Gowina, to okaże się, że na jego powstaniu relatywnie więcej może stracić PiS niż PO. Według CBOS chęć ewentualnego głosowania na partię Jarosława Gowina zadeklarowało siedem procent obecnych zwolenników PiS i 3 procent dzisiejszych sympatyków PO.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 września na liczącej 911 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Odpowiedzi dotyczące preferencji partyjnych dotyczą osób deklarujących udział w potencjalnych wyborach parlamentarnych (N=497).
Autor: ŁOs/jk / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24