Jakość powietrza się poprawiła, ale nie na tyle, żebyśmy mogli być dumni i powiedzieć, że przyszłe pokolenia w Krakowie będą żyły długo i szczęśliwie - oceniła na antenie TVN24 doktor nauk medycznych Anna Prokop-Staszecka, pulmonolożka. Zdaniem lekarki smog musi zniknąć z polskich miast, by zmniejszyć liczbę nowotworów, chorób płuc i alergii.
Dr Anna Prokop-Staszecka, ordynator oddziału chorób płuc z pododdziałem onkologicznym w szpitalu Jana Pawła II w Krakowie oraz miejska radna, gościła w sobotnim wydaniu "Wstajesz i wiesz". Lekarka odpowiadała na pytania dotyczące stanu jakości powietrza i jego wpływu na zdrowie.
"Liczba nowotworów nie spada"
Prokop-Staszecka podkreśliła, że problematyka smogu jest jej bliska nie tylko z racji medycznej specjalizacji. Jak mówiła, chce, by jej wnuki mogły dożyć starości. Według lekarki mimo że jakość powietrza w Krakowie się poprawiła, liczba nowotworów na razie nie spada. I - jej zdaniem - nie spadnie, jeśli powietrze nie będzie czystsze.
- Jakość powietrza się poprawiła, ale nie na tyle, żebyśmy mogli być dumni i powiedzieć, że przyszłe pokolenia będą mogły żyć długo i szczęśliwie - oceniła pulmonolożka.
Mniej infekcji i odczynów astmatycznych
Lekarka przyznała, że według badań w Krakowie zmniejszyła się liczba infekcji u dzieci i odczynów astmatycznych. To najprawdopodobniej efekt przyjętej w Krakowie uchwały antysmogowej. Zakaz palenia węglem i drewnem obowiązuje w mieście od września 2019 roku, powodując znaczące obniżenie stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu.
- To są badania, które potwierdzają, że przełożyło się to na poprawę zdrowia młodego pokolenia krakowian. Warto o to walczyć - podkreśliła lekarka.
Prokop-Staszecka dodała, że wśród zdrowotnych konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem są choroby serca, płuc i mózgu, w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak czy astma.
Posłuchaj całej rozmowy z doktor Anną Prokop-Staszecką.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Tabor/Shutterstock