Sinice należą do głównych powodów czasowego zamykania kąpielisk w Polsce. Do ich masowego rozwoju dochodzi najczęściej podczas upalnej, bezdeszczowej i bezwietrznej pogody. Kontakt z wodą skażoną tymi bakteriami – przez kąpiel lub jej przypadkowe spożycie – może prowadzić do nieprzyjemnych objawów zdrowotnych. Dzięki systematycznym kontrolom prowadzonym przez sanepid możliwe jest szybkie ostrzeganie przed zagrożeniem w konkretnych zbiornikach wodnych.
Lista zamkniętych kąpielisk
Z informacji opublikowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny 8 lipca wynika, że kilka kąpielisk zlokalizowanych nad jeziorami, zalewami i innymi zbiornikami wodnymi w Polsce zostało zamkniętych z powodu zakwitu sinic. Czerwona flaga powiewa na następujących kąpieliskach:
- Kąpielisko nad Jeziorem Gałęźnym w Kościerzynie (woj. pomorskie),
- Kąpielisko Gminne Wdzydze nad jeziorem Jelenie we Wdzydzach (woj. pomorskie),
- Kąpielisko nad jeziorem Winiary w Gnieźnie (woj. wielkopolskie),
- Zalew Kluczbork w Ligocie Górnej (woj. opolskie),
- Kąpielisko Patyki nad rzeką Pilsią w Kolonii Łobudzice (woj. łódzkie),
- Kąpielisko nr 2 Borki od strony ul. Bulwarowej nad rzeką Mleczną w Radomiu (woj. mazowieckie).
Gdzie nie można się kąpać?
Na interaktywnej mapie udostępnionej przez Główny Inspektorat Sanitarny kolorem czerwonym oznaczono kąpieliska, które zostały czasowo zamknięte (między innymi z powodu sinic). Mapa jest regularnie uzupełniana o najnowsze dane. Zielone oznaczenia wskazują miejsca, gdzie jakość wody pozwala na bezpieczne korzystanie z kąpieli.
Interaktywna mapa z zaznaczonymi kąpieliskami i innymi akwenami wodnymi dostępna jest także na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Sinice w wodzie – przyczyny i skutki zakwitu
Sinice to jedne z najstarszych znanych organizmów żyjących na Ziemi. Te bakterie potrafią zasiedlać nawet najbardziej ekstremalne środowiska – spotkać je można zarówno w glebach, na skałach czy korze drzew, jak i na lodowcach, w gorących źródłach oraz w wodach słodkich i słonych.
Charakteryzują się dużą odpornością na niedobory tlenu i wysokie pH, a w umiarkowanych ilościach pełnią istotną rolę w naturalnych zbiornikach wodnych.
Kiedy jednak dojdzie do ich masowego rozwoju, ograniczają dopływ światła i tlenu do głębszych partii wody, prowadząc do śmierci innych organizmów wodnych. Efektem tego są nieprzyjemny zapach oraz pogorszenie wyglądu akwenu.
Zakwity sinic to zjawisko powszechnie występujące w środowisku naturalnym, szczególnie w sezonie letnim. Sprzyjają im takie warunki jak wysoka temperatura wody (powyżej 16–20°C), brak opadów, słabe wiatry oraz ograniczone mieszanie się warstw wodnych.
Ze względu na zmienność warunków atmosferycznych, nie da się dokładnie przewidzieć, kiedy i gdzie sinice się pojawią, ani jak długo będą się utrzymywać. Zwykle dłużej zalegają w miejscach osłoniętych od wiatru, gdzie ruch wody jest niewielki.
Niektóre gatunki sinic mogą wytwarzać szkodliwe toksyny. Kontakt z wodą, w której doszło do ich zakwitu - przez kąpiel lub przypadkowe połknięcie - może prowadzić do podrażnień skóry, pieczenia i łzawienia oczu, a także dolegliwości takich jak wymioty, biegunka, gorączka czy bóle stawowo-mięśniowe.
Autorka/Autor: ng
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Adam Warżawa/PAP