Solidarność zagościła w ostatnich dniach w mediach w wielu krajach. Artykuły o jej ideałach i polskiej drodze do wolności powstają w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu - Polska Solidarność" z okazji 40-lecia powstania Solidarności. Autorami są między innymi premier Mateusz Morawiecki, wybitny amerykański historyk Timothy Snyder, a także znany reporter "Washington Post" Michael Dobbs.
"Solidarność musimy uczynić projektem dla całej Europy - jest naszą propozycją na nadchodzące dekady rozwoju" - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w artykule, który pojawił się między innymi we włoskiej "La Repubblice", francuskim "L'Opinion", hiszpańskim "ABC", szwedzkim "Goeteborgs-Posten" i czeskich "Lidovych Novinach".
"Budowa suwerennego i demokratycznego państwa"
Na łamach "L'Opinion" prof. Wojciech Roszkowski napisał, że od sierpnia 1980 do grudnia 1981 podczas 16 miesięcy, kiedy rodziła się Solidarność, nastąpiły procesy decydujące o historii Polski i świata.
Natomiast amerykański historyk Timothy Snyder ocenił we francuskim dzienniku, że "kraje Europy centralnej doskonale wykorzystały możliwości, które zaoferował im upadek komunizmu".
Z kolei prof. Piotr Biłos w "L'Opinion" wskazał na wkład instytucji kultury i niezależnych ośrodków medialnych w odzyskanie wolności. Odwoływał się również do współczesnej sytuacji i narracji obecnej w krajach zachodniej Europy, mówiącej o tym, że Polacy są beneficjentami funduszy wspólnotowych.
Prof. Ryszard Bugaj podkreślał natomiast, że "szesnaście miesięcy Solidarności pokazało, że Polacy gotowi są do podjęcia budowy suwerennego i demokratycznego państwa", a opozycjonista Jan Rokita, była prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga i były przewodniczący Rady Najwyższej Litwy Vytautas Landsbergis przypomnieli wkład Solidarności w upadek komunizmu w ich regionach i w globalnym układzie sił.
Artykuł premiera Morawieckiego ukazał się również w peruwiańskim magazynie "Revista Embajador", natomiast wenezuelski "El Nacional" opublikował wspomnienie Michaela Dobbsa, który w 1980 roku był korespondentem "Washington Post" w Polsce.
"Nauka o skutecznym oporze"
Białoruska rozgłośnia "Radio Swoboda" opublikowała materiał o drodze Polski do wolności na podstawie tekstów Morawieckiego, podsekretarza stanu w polskim MSZ Pawła Jabłońskiego, Snydera i prof. Françoisa Dubeta. "40 lat Solidarności. Nauka o skutecznym oporze Polski wobec systemu totalitarnego dla świata i Białorusi" – tak Radio Swoboda zatytułowała artykuł, w którym streściła materiały czterech autorów z projektu "Opowiadamy Polskę światu".
Artykuł Morawieckiego opublikowany został też przez największą agencję prasową Mołdawii - IPN - i ukraiński portal Europejska Prawda.
Z kolei na stronie internetowej magazynu "Emerging Europe" opublikowano artykuł Snydera. "Powstanie Solidarności to jedno z najważniejszych wydarzeń w skali Polski, ale też świata pod koniec XX wieku. Stało się momentem zmieniającym istotę systemu leninowskiego. Wcześniej partia komunistyczna dzierżyła w nim monopol na władzę. W chwili, gdy pojawiła się Solidarność, uległo to zmianie" - napisał amerykański historyk.
Źródło: PAP