Zamieszki w Londynie, Świątek w półfinale, 80. rocznica Powstania Warszawskiego. Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

PKW odroczyła podjęcie uchwały w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Polityczny przywódca Hamasu Ismail Hanije został zabity w Teheranie. Przed siedzibą premiera Wielkiej Brytanii doszło do zamieszek. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 1 sierpnia.

1. Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziś 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w stolicy rozpoczną się o godzinie 9 w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie premier Donald Tusk wygłosi oświadczenie.

O godzinie 10.30 odbędzie się upamiętnienie przez prezydenta Andrzeja Dudę i prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera ofiar rzezi Woli.

2. PKW nie zdecydowała o sprawozdaniu PiS

Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o odroczeniu podjęcia uchwały w zakresie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości - poinformował w środę wieczorem szef PKW Sylwester Marciniak.

PKW zwróci się do dwóch organów państwa - Rządowego Centrum Legislacyjnego i NASK - z "wątpliwościami, które wynikają z pism, które wpłynęły w ostatnim czasie do Państwowej Komisji Wyborczej".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: PKW przyjęła sprawozdania ośmiu partii. Ale nie PiS

3. Szef Hamasu zginął w Teheranie

Palestyński Hamas przekazał, że jego polityczny przywódca Ismail Hanije zginął w Teheranie w "syjonistycznym" ataku. Mieszkający na co dzień w Katarze Hanije przebywał w stolicy Iranu z okazji zaprzysiężenia nowego prezydenta tego państwa Masuda Pezeszkiana.

- Zabójstwo Hanijego jest poważną eskalacją, której celem jest złamanie ducha Palestyńczyków - powiedział agencji Reutera wyższy rangą przedstawiciel Hamasu Sami Abu Zuhri. Jak dodał, jego ruch "nie zrezygnuje z obranej drogi" i jest "pewien zwycięstwa".

4. Zamieszki przy Downing Street

W środę, w drugą noc demonstracji po śmierci trzech dziewczynek w wyniku ataku nożownika w Southport, protestujący starli się z policją w pobliżu Downing Street w Londynie. Przed rezydencją premiera zgromadziły się tysiące ludzi - podała agencja Reutera.

Szybko po rozpoczęciu demonstracji jej uczestnicy wyszli poza wyznaczony teren, przechodząc pod bramę na Downing Street. Część z nich rzucała racami przez bramę, w efekcie czego doszło do interwencji policji. Aresztowano co najmniej 12 osób.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zamieszki przy Downing Street po zabójstwie dzieci w Southport

5. Świątek w półfinale

Iga Świątek i Amerykanka Danielle Collins rozegrały zacięty i emocjonujący mecz w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego, jednak górą była Polka, która wygrała 6:1, 2:6, 4:1. Rywalka Polki poddała spotkanie w samej końcówce.

W półfinale Polka zmierzy się z Chinką Zheng Qinwen (WTA 7.), która w trzech setach wyeliminowała Niemkę Angelique Kerber. Mecz w czwartek. Godziny jeszcze nie podano.

CZYTAJ TEŻ: Zgrzyt po meczu Świątek, mocne słowa rywalki. Odpowiedź Polki 

6. Siatkarki awansowały do ćwierćfinału

Polskie siatkarki poszły w ślady swoich reprezentacyjnych kolegów i również awansowały do ćwierćfinału turnieju olimpijskiego. Na igrzyskach w Paryżu wygrały drugi kolejny mecz grupowy, pokonując tym razem 3:0 (25:14, 25:17, 25:15) Kenię.

Z kim zagrają w ćwierćfinale, jest wciąż zależne od wyników i układu sił w innych grupach.

7. Cenckiewicz bez poświadczeń bezpieczeństwa

Sławomir Cenckiewicz przekazał w mediach społecznościowych, że poinformowano go o cofnięciu poświadczeń bezpieczeństwa. Informację potwierdziliśmy w rozmowach z pracownikami ministerstwa obrony.

"Powyższą decyzję odbieram jako represyjne narzędzie walki politycznej i zemsty, której celem jest zastraszenie mnie, poniżenie w oczach opinii publicznej" - napisał historyk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sławomir Cenckiewicz bez poświadczeń bezpieczeństwa. "Zataił fakt"

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: