Ile kosztowała już podkomisja Macierewicza? Senator pokazał dokumenty

Autor:
asty/kab
Źródło:
TVN24
Nie milkną komentarze po reportażu TVN24 o raporcie podkomisji smoleńskiej
Nie milkną komentarze po reportażu TVN24 o raporcie podkomisji smoleńskiejMarta Warchoł | Fakty po południu
wideo 2/4
Marta Warchoł | Fakty po południuNie milkną komentarze po reportażu TVN24 o raporcie podkomisji smoleńskiej

Już ponad 31 milionów złotych wydała podkomisja smoleńska - poinformował na Twitterze senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza. Oznacza to, że od lutego 2021 roku wydatki na działania podkomisji Antoniego Macierewicza wzrosły o blisko 8,5 miliona złotych.

"Już ponad 31 mln złotych wydała podkomisja Antoniego Macierewicza. Najnowsze dane z MON" - napisał we wtorek na Twitterze senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza. Do wpisu załączył pismo, które otrzymał z Ministerstwa Obrony Narodowej.

"Odpowiadając na wniosek z 15 maja 2023 roku uprzejmie informuję, że wydatki budżetowe poniesione przez MON na funkcjonowanie Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w okresie od jej powołania do 15 maja 2023 r. wyniosły 31.121.974,32 zł" - przekazało Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej.

Rosnące koszty podkomisji smoleńskiej

Senator przedstawił również pismo, które otrzymał 23 grudnia 2021 roku, w którym wskazano wydatki na podkomisję smoleńską od początku jej utworzenia do 24 lutego 2021 roku. Wywczas wskazano, że podkomisja Antoniego Macierewicza kosztowała 22,6 miliona złotych.

"Do lutego 2021 roku wydali 22 mln złotych. Wynika z tego, że w ciągu ostatnich 2 lat wydatkowali 9 mln złotych" - zauważył Krzysztof Brejza.

Podkomisja smoleńska

Podkomisja do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej została powołana w lutym 2016 roku przez ówczesnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który przed objęciem władzy przez Zjednoczoną Prawicę kierował złożonym z posłów PiS parlamentarnym zespołem do sprawy katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Po ustąpieniu z tego stanowiska w 2018 roku Macierewicz został przewodniczącym podkomisji.

Senator Krzysztof Brejza poznał koszty podkomisji w wyniku wygranej sprawy sądowej. O informację na temat kosztów podkomisji wnioskował pod koniec lutego 2021 roku. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie decyzją z 30 września 2021 roku w sprawie o bezczynność MON zdecydował, że resort obrony ma ujawnić informacje, o które ubiegał się senator. 

Brejza w listopadzie 2021 roku pokazał wyrok sądu. Dowiadujemy się z niego, że bezczynność szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka "miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa". MON było zobowiązane, aby ujawnić wnioskowane informacje w terminie dwóch tygodni.

Katastrofa pod Smoleńskiem

Badanie katastrofy smoleńskiej w Polsce przeprowadziła Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Jej raport został opublikowany w lipcu 2011 roku. Nie wskazano jednej konkretnej przyczyny ani nazwisk winnych.

We wnioskach końcowych raportu eksperci wskazali, że przyczyną wypadku było "zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg. Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i zderzenia z ziemią".

Raport tvn24.pl: Katastrofa smoleńska

Zaślepka materiału TVN24GO
"Siła kłamstwa" reportaż Piotra Świerczka o raporcie podkomisji Antoniego Macierewicza
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Paweł Supernak/PAP

Pozostałe wiadomości