Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010
Prezydent Lech Kaczyński nie żyje
TVN24Prezydent Lech Kaczyński nie żyje

Głowa państwa polskiego nie żyje. Prezydent Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wraz z nim zginęło 95 osób, w tym Pierwsza Dama, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego i czołowi przedstawiciele polskiej polityki.

LISTA OFIAR KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM

ZŁÓŻ KONDOLENCJE

OKOLICZNOŚCI KATASTROFY

”Samolot Tu-154M z prezydentem Polski na pokładzie w odległości 50 km wszedł do strefy i przez szefa lotów został poinformowany o złych warunkach atmosferycznych w rejonie planowanego lądowania. Zarekomendowano mu, by udał się na lotnisko zapasowe. Załoga podjęła decyzję, że wykona podejście do lądowania, a później zdecyduje, czy lądować, czy też lecieć na lotnisko zapasowe” – powiedział zastępca szefa sztabu rosyjskich sił powietrznych generał Aleksandr Aloszyn.

”Nie jest to sprzeczne z międzynarodową praktyką. Ostateczną decyzję o lądowaniu bądź udaniu się na lotnisko zapasowe podejmuje kapitan samolotu” - dodał.

”Podejście do lądowania załoga wykonywała regulaminowo do wysokości 100 metrów i odległości 2 km. W odległości 1,5 km szefostwo lotów spostrzegło, że samolot zbyt szybko schodzi do lądowania. Szef lotów polecił załodze ustawienie samolotu w położenie horyzontalne. Gdy załoga nie wykonała dyspozycji, kilkakrotnie wydał komendę, by samolot udał się na lotnisko zapasowe” - podał generał.

Samolot podchodząc w gęstej mgle, zawadził o drzewa na wysokości 8 metrów w odległości około 1200 metrów od lotniska. W tym momencie Tu-154 powinien być na wysokości co najmniej 60 metrów. Samolot uderzał w pojedyncze drzewa i rozpadał się w powietrzu. Ostatecznie rozbił się w odległości 300 – 400 metrów od pasa startowego lotniska.

Wymagana widoczność podejścia na lotnisko powinna być 1000 metrów a rzeczywista widoczność w momencie katastrofy wynosiła 400 metrów.

- Na miejscu katastrofy odnaleziono dwie czarne skrzynki prezydenckiego samolotu Tu-154. Rozpoczęły się już badania, które rzucą światło na przyczyny katastrofy - powiedział rosyjski minister ds. nadzwyczajnych Siergiej Szojgu. - Trajektoria lotu, którą dzisiaj oglądałem dwa razy, wskazuje, że odchylenie od pasa było nie tylko na wysokości, ale także szerokości wynosiło co najmniej 150 metrów - dodał Szojgu.

Szojgu relacjonował dziennikarzom, że samolot TU-154 rozpadł się na dwie części; jedna od drugiej leży w odległości 800 metrów.

Leciał na uroczystości katyńskie

Rządowy samolot Tu-154M leciał na obchody rocznicy sowieckiego mordu w Lesie Katyńskim.

Ostateczny bilans to 96 osób - 89 członków delegacji do Katynia i 7 osób załogi.

CO WIDZIAŁ ŚWIADEK?

- Nie było wybuchu, tylko głuche uderzenie, a następnie pojawił się ogromny płomień - relacjonuje w rozmowie z TVN24 świadek katastrofy prezydenckiego samolotu niedaleko lotniska w Smoleńsku. I dodaje: Później widać było tylko porozrzucane szczątki samolotu. Świadek, który widział wypadek prezydenckiego samolotu, opowiada, że samolot roztrzaskał się na wiele części. Każda płonęła. Oddzielnie leżały silniki. Jak doszło do tragedii?

- Samolot miał przechył w lewą stronę. Zaczepił skrzydłem o drzewo. Nie było wybuchu, a jedynie głuchy stuk i pojawił się płomień. Szczątki samolotu porozrzucane były na długości 200 metrów - relacjonuje.

Z tego, co widział świadek wynika, że maszynie, która usiłowała lądować w bardzo gęstej mgle, nie udało się przyziemić. Zwiększyła więc moc silników i kiedy usiłowała podejść do lądowania, zawadziła lewym skrzydłem o drzewa.

POGODA

Pogoda w momencie katastrofy była bardzo zła. Najgorsza była utrzymująca się mgła.

Prognoza z godz. 10 czasu lokalnego.

1° C temperatura

1° C punkt rosy (wskaźnik dla pilotów określający moment wytworzenia się mgły. Jeśli temperatury są tożsamy pojawia się mgła)

98 proc. wilgotność powietrza

1026 hPa - ciśnienie

400 - 500 metrów - widzialność w poziomie

10.8 km/h - prędkość wiatru (kierunek południowo wschodni)

Duża mgła

OPINIA PILOTA

„Są to graniczne warunki pogodowe. Bardzo ciężkie dla pilotów jeśli chcą lądować na lotnisku bez systemów naprowadzania precyzyjnego. Najgorsza była stała utrzymująca się mgła. Drugorzędna była wilgotność powietrza”

Źródło: kpt. Marcin Urbański pilot Boeingów 767 / 757 dla SDiA

LOTNISKO

Zdaniem pilotów lotnisko w Smoleńsku jest jednym z trudniejszych i bardziej wymagających lotnisk. Położone w lesie i pozbawione nowoczesnych urządzeń pomagających lądować.

Położone 3 km na północ od stacji kolejowej w pobliżu miasta Smoleńsk. Na lotnisku stacjonował 103 gwardyjski Krasnosielski Krasnoznamienny wojenno transportowy pułk lotniczy im. W. S. Grizodubowej wyposażony w samoloty Ił-76M i Ił-76MD, rozformowany w październiku 2009 roku i przeniesiony do Orenburga.

Wymiary:

Pas startowy ma długość 2500 m

Szerokość pasa 49 metrów.

Nawierzchnia pasa jest betonowa

OPINIA PILOTA

„To jedno z trudniejszych lotnisk na jakich lądowałem. Ostatnio dwa lata temu. Lotnisko wojskowe położone wśród lasów, na którym często występują mgły. Tupolew na tym lotnisku może lądować przy podstawie chmur 120 metrów. Smoleńskie lotnisko jest pozbawione wyposażenia pomagającego lądować w trudnych warunkach. Ma jedynie dwie radiolatarnie NDB - prymitywny system nadajników, które wysyłają sygnał bezkierunkowo. Na tej podstawie samolot jest w stanie zlokalizować pas do lądowania. Nie ma tam takich systemów jak ILS czy innych urządzeń pomagających w nawigacji. Na szczęcie komunikaty są podawane przez wieże kontroli w systemie metrycznym.”

źródło: Tomasz Pietrzak, pilot, lądował na lotnisku w Smoleńsku rządowym TU 154M

video-255843

PILOCI

Załoga Tu-154 znała to lotnisko. Wiele razy lądowali przy okazji różnych uroczystości na wojskowym lotnisku w Smoleńsku – mówił w TVN24 płk. Miłosz z 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego.

Pierwszy pilot: kpt. pil. Arkadiusz PROTASIUK (doświadczenie 1939 godzin lotu)

urodzony w 1974 roku. W 1997 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. Od 1997 roku służył w 36 specjalnym pułku lotnictwa transportowego jako dowódca klucza, nawigator, a od 1 lipca 2007 roku jako oficer sekcji. Odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.

Drugi pilot: mjr pil. Robert Karol GRZYWNA (doświadczenie 3521 godzin lotu)

Urodzony w 1974 roku, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (1997- pilot samolotu) i Akademii Obrony Narodowej (2003). Od 1997 roku służył 36 specjalnym pułku lotnictwa transportowego, od 2009 r. jako dowódca załogi. Odznaczony Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju. Nawigator pokładowy: por. Artur Karol ZIĘTEK (1069 godzin lotu)

Urodzony w 1978 roku, w 2001 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerka Sił Powietrznych (inżynier dowódca). Od 2007 roku służył w 36 specjalnym pułku lotnictwa transportowego jako starszy pilot.

Technik pokładowy: chor. Andrzej MICHALAK (329 godzin lotu).

Urodzony w 1973 roku. W 1996 roku ukończył Szkołę Chorążych Personelu Technicznego Lotnictwa. Absolwent Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych (2000). Od 1996 służył w 36 specjalnym pułku lotnictwa. Ostatnie zajmowane stanowisko starszy technik obsługi pokładowej. Odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.

TUPOLEW 154 M

video-255686

Samolot, który rozbił się w Smoleńsku był jednym z dwóch tego typu należących do Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Miał numer boczny 101. Został wyprodukowany w 1990 roku.

Przez ponad ćwierć wieku TU 154 był podstawą rosyjskiego a wcześniej sowieckiego transportu powietrznego. Przez wiele lat był odpowiedzialny za połowę liczby pasażerów przewożonych rocznie przez Areoflot. Ostatni samolot tego typu został wycofany ze służby w rosyjskim narodowym przewoźniku w styczniu 2010 roku po niemal 40 latach lotów.

Zostało skonstruowanych ok. 1000 egzemplarzy. Obecnie nie są już produkowane. Ostatnie wyprodukowane egzemplarze były znacznie zmodyfikowane w porównaniu z pierwszymi wersjami.

Dane techniczne TU 154M: Rozpiętość – 37,55 m. Długość – 47,92 m. Wysokość – 11,4 m. Masa – 100 ton Liczba miejsc dla pasażerów – 104 Prędkość maksymalna – 950 km/h Pułap praktyczny – 12 km. Zasięg maksymalny – 6600 km.

Źródło: 36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego

Samoloty tego typu mogą zabierać w zależności od zabudowy wnętrza ok. 100 osób. Załoga to zazwyczaj 4 osoby plus kolejne 3 lub 4 personelu pokładowego.

Dane samolotu TU 154 M (numer boczny 101)

Data produkcji – 1990 rok

Ostatni przegląd – 2009 rok

Wylatane po przeglądzie – 138 godz.

Do następnego przeglądu– 7500 godz.

Źródło: 36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego

Zniszczony egzemplarz nosił numer boczny 101. Został wyprodukowany w Rosji w 1990 r. Resurs techniczny określono na 30 tysięcy godzin spędzonych w powietrzu. Dotychczasowy nalot maszyny to 5141 godzin. W czasie 20 letniej eksploatacji była ona trzykrotnie remontowana. Ostatni remont główny został ukończony 21 grudnia 2009 r. Określono, że po nim samolot będzie mógł spędzić w powietrzu 7500 godzin, z czego do dnia 9 kwietnia 2010 r. wylatał blisko 138 godzin. Wszystkie obsługi bieżące były wykonywane zgodnie z obowiązującymi procedurami.

video-255752

Wyposażenie nawigacyjne samolotu

Zdaniem ppłk. Roberta Kupracza z powietrznych sił zbrojnych samolot w 2009 roku przeszedł remont główny, w czasie którego zostały zainstalowane nowoczesne systemy nawigacji. Podobnego zdania jest kpt. Marcin Urbański, pilota boeinga. - Te samoloty były lepiej wyposażone niż każdy przeciętny samolot. Problem polega na tym, że na tym lotnisku nie było odpowiednich systemów nawigacji do lądowania w tych warunkach.

Szczegółowe wyposażenie

ILS (pozwala na lądowanie w złych warunkach, ale lotnisko powinno być w to wyposażanie, a nie było)

Doplerowski miernik prędkości (prędkościomierz)

Podwójny kompleks systemów nawigacyjnych z odbiornikami GPS

System antykolizyjny

Radar pogodowy

System ostrzegania o niebezpieczeństwie

Nawigacja satelitarna

Centrala danych areometrycznych

System kursowy

Sztuczne horyzonty

Rejestrator rozmów w kabinie

video-255715

WYDARZENIA MINUTA PO MINUCIE (czas polski)

Sobota 10.04

07:15 – samolot zaczyna kołować

07:23 – start samolot (info: płk Ryszard Raczyński, szef 36 specjalnego pułku lotnictwa transportowego)

08.56 (10.56 czasu moskiewskiego) – katastrofa samolotu

Przed 9.00 – pierwsze nieoficjalne informacje o katastrofie

09:26 – MSZ podaje informacje o katastrofie samolotu

video-256486

09:30 - rzecznik MSZ informuje, że samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku.

09:36 - Ekipy ratownicze ugasiły płonącego prezydenckiego Tupolewa, próbują wydobywać pasażerów – MSZ

09:41 – rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych podaje, że w katastrofie prezydenckiego Tupolewa zginęło 87 osób

09:54 - ”Nikt nie przeżył” - poinformował gubernator obwodu smoleńskiego.

10:09 - premier Donald Tusk zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów.

10:15 – Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powołał specjalną komisję do zbadania przyczyn katastrofy polskiego samolotu. Będzie jej przewodniczył premier Rosji Władimir Putin

10:36 - Wszystko wskazuje na to, że prezydencka para nie żyje – podaje rzecznik MSZ

10:55 - MSZ Rosji potwierdza: nikt nie przeżył katastrofy

11:29 - Przyczyną katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem mógł być błąd załogi – informuje agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w strukturach siłowych Centralnego Okręgu Federalnego Rosji.

12:46 - Załoga samolotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego była informowana przez białoruskich kontrolerów lotu o niesprzyjających warunkach pogodowych i otrzymała propozycję, by wylądować w Moskwie albo w Mińsku - poinformowała agencja ITAR-TASS.

12:49 - To załoga prezydenckiego samolotu zdecydowała, żeby lądować w Smoleńsku; obsługa tamtejszego lotniska radziła, żeby lądowanie odbyło się w Mińsku, ze względu na złe warunki atmosferyczne - informuje zastępca dyrektora służby prasowej gubernatora obwodu smoleńskiego.

13.00 - na nadzwyczajnym posiedzeniu zbiera się Rada Ministrów.

13:19 - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że śledztwo w sprawie katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154 będzie prowadzone przy ścisłej współpracy z odpowiednimi organami i służbami Polski.

13:42 - Śledczy odnaleźli jedną z czarnych skrzynek polskiego samolotu, który rozbił się w sobotę pod Smoleńskiem - podało źródło w rosyjskiej administracji regionalnej.

13.46 - marszałek Sejmu, tymczasowo przejmuje władzę w Polsce ogłasza siedmiodniową żałobę narodową.

Ok. godz. 16 odnaleziono obie czarne skrzynki.

Ok. godz. 16.15 znaleziono ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego na miejscu katastrofy.

Ok. godz. 17.30 - Premier Donald Tusk udał się do Smoleńska samolotem udostępnionym prze LOT

18.00 - przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli 27 flag Unii Europejskiej zostało opuszczonych do odwołania.

18.00 - Odczytaniem imiennej listy ofiar rozpoczęła się w Katedrze Polowej WP msza św. w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, którą odprawił nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

18.30 - Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło Centrum Wsparcia w hotelu Novotel przy ul. 1 Sierpnia 1 w Warszawie dla rodzin ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.

18.30 – W Sejmie została wyłożona księga kondolencyjna w związku z katastrofą samolotu TU-154, w której zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz ponad 90 osób.

przed godz.19 - Samolot z premierem Donaldem Tuskiem wylądował w Witebsku. Stamtąd premier i towarzyszące mu osoby udały się do Smoleńska

20.30 - Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wygłosił orędzie telewizyjne, w którym złożył hołd wszystkim, którzy zginęli w katastrofie koło Smoleńska. Zapowiedział, że termin wyborów prezydenckich wyznaczy po konsultacjach z klubami parlamentarnymi.

Ok. 23.00 - Szef polskiego rządu rozmawiał z premierem Władimirem Putinem; obaj premierzy złożyli kwiaty na miejscu tragedii.

Po 23.00 - Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który przybył na miejsce katastrofy samolotu TU-154 do Smoleńska, dokonał identyfikacji zwłok prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii Kaczyńskiej.

W nocy z soboty na niedzielę - dwa śmigłowce przetransportowały do Moskwy ciała osób, które zginęły w katastrofie, gdzie w kostnicach odbędzie się procedura identyfikacji.

Niedziela 11.04

po godz. 1 rano - Premier Donald Tusk powrócił ze Smoleńska, gdzie przebywał na miejscu katastrofy

video-256487

po godz. 4 rano - Prezes PiS Jarosław Kaczyński wylądował w Warszawie, po podróży do Smoleńska

7.47 - Pociąg specjalny wiozący 460 osób, głównie rodziny ofiar zbrodni katyńskiej, przyjechał ze Smoleńska do Warszawy.

12.00 - przed gmachem Sejmu rozpoczęła się uroczystość ku czci ofiar katastrofy, w której biorą udział premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, członkowie rządu, parlamentarzyści

12.00 - dwiema minutami ciszy cała Polska uczciła pamięć ofiar sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

12.02 - Żałobną pieśń ”Łzy Matki” odegrało dwóch strażaków z Wieży Mariackiej w Krakowie.

Ok. godz. 12.30 - W Smoleńsku rozpoczęła się uroczystość przekazania trumny z ciałem prezydenta L. Kaczyńskiego. Wziął w niej udział m.in. premier Rosji Władimir Putin. Stronę polską reprezentowali ambasador Jerzy Bahr, a także Maciej Łopiński i Małgorzata Bochenek z Kancelarii Prezydenta RP oraz europoseł Paweł Kowal.

15.04 - Samolot z trumną z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego wylądował na warszawskim lotnisku Okęcie. Przed trumną przykrytą biało-czerwoną flagą modlił się Jarosław Kaczyński, córka prezydenta Marta. Hołd oddali też marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, członkowie rządu i parlamentarzyści.

16.00 - ruszył żałobny kondukt z ciałem prezydenta RP

Ok 17 - trumnę z ciałem prezydenta przewieziono do Pałacu Prezydenckiego

Po godz. 20 do Moskwy poleciał samolot z rodzinami ofiar sobotniej katastrofy.

Poniedziałek 12.04

Gazety w kraju i na świecie na pierwszych stronach informują o śmierci polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prasa polska niemal w całości poświęcone są sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wyrazy szczególnej solidarności Rosjan z Polakami w prasie rosyjskiej; ”Katastrofa pod Smoleńskiem - nasz wspólny ból”, ”Czarne dni Polski”, ”Smutek bez granic”, ”Katyń znów zgubił Polaków” - to tylko niektóre z tytułów.

video-256488

- Po godz. 7 pierwsza grupa rodzin ofiar wypadku lotniczego pod Smoleńskiem przyjechała na oględziny do moskiewskiego Biura Ekspertyz Sądowych, gdzie leżą ciała tragicznie zmarłych.

- Od godz. 7 na Litwie zaczęła obowiązywać trzydniowa żałoba narodowa. Oprócz Litwy również władze Łotwy i Estonii zdecydowały się ogłosić żałobę narodową z powodu śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Władze Turcji zarządziły żałobę narodową w dniu uroczystości pogrzebowych prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.

Na znak żałoby flagi Unii Europejskiej w Brukseli przed budynkiem Rady UE oraz Komisji Europejskiej zostały opuszczone do połowy. Do połowy zostały opuszczone też flagi Polski i UE przed wszystkimi budynkami Parlamentu Europejskiego w UE.

- Uczniowie i nauczyciele w całej Polsce uczcili w poniedziałek pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W szkołach lekcje rozpoczynały się od minuty ciszy, organizowano apele, uczniowie niektórych szkół przyszli na lekcje w strojach galowych, organizowano uroczystości pod tablicami pamiątkowymi, a także lekcje tematyczne.

- Ok. godz. 9 minister zdrowia Ewa Kopacz w Moskwie poinformowała o zidentyfikowaniu ciała Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego oraz prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joanny Agackiej-Indeckiej.

- Minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin powiedział, że para prezydencka zostanie pochowana razem.

- Ok. godz. 11 prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wpisał się do księgi kondolencyjnej w ambasadzie RP w Moskwie. Do księgi kondolencyjnej wpisał się także b. prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow.

- Przed południem CIR poinformował o zakończeniu pobierania próbek oraz gromadzenie materiału genetycznego do badań DNA, umożliwiających identyfikację ofiar katastrofy.

- Ambasador RP w Paryżu Tomasz Orłowski będzie odpowiedzialny za organizację uroczystości pogrzebowych po katastrofie lotniczej w Smoleńsku - informacja MSZ.

- W południe minutą ciszy pracownicy unijnych instytucji w Brukseli uczcili pamięć ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

- Około południa prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował, że odnaleziono trzecią czarną skrzynkę rozbitego Tu-154.

- Przywódca duchowy Tybetańczyków Dalajlama XIV w liście do premiera Polski Donalda Tuska przekazał kondolencje dla narodu polskiego z powodu śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich, którzy zginęli w katastrofie. Król Norwegii Harald V, premier Jens Stoltenberg i minister spraw zagranicznych Jonas Gahr Store złożyli kondolencje władzom RP i narodowi polskiemu.

- Decyzją pełniącego obowiązki głowy państwa Bronisława Komorowskiego, szefem BBN zostanie gen. Stanisław Koziej.

- Po godz. 13 minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin poinformował, że zidentyfikowane zostało ciało małżonki prezydenta Marii Kaczyńskiej. Przebywająca w Moskwie minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że ciało Marii Kaczyńskiej zidentyfikowano po ubraniu, które miała na sobie w chwili śmierci Maria Kaczyńska, a także po obrączce, która miała szczególny stary napis z imieniem. Podczas weryfikacji jedna z pracownic Kancelarii Prezydenta podała imię umieszczone na obrączce.

- Ok. godz. 13 wicepremier Rosji Siergiej Iwanow powiedział, że informacje o niesprzyjającej pogodzie na lotnisku w Smoleńsku nie tylko zostały przekazane na czas załodze, lecz i odebrane przez nią. Iwanow zameldował o tym premierowi Władimirowi Putinowi na posiedzeniu prezydium rządu.

- Rosyjski kontroler z wieży lotniska w Smoleńsku i jego pomocnik zostali przesłuchani po raz drugi z udziałem polskich prokuratorów.

- Wicepremier Rosji Siergiej Iwanow poinformował na posiedzeniu prezydium rosyjskiego rządu, że w niedzielę w Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym WNP w obecności przedstawicieli polskiej prokuratury, Ministerstwa Spraw Zagranicznych otwarto dwie czarne skrzynki, a ich stan techniczny jest zadowalający. Zapewnił, że odczytywanie zapisów ze skrzynek będzie odbywać się w ścisłej współpracy ze stroną polską.

- Prezydent Niemiec Horst Koehler z małżonką oraz szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wpisali się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w ambasadzie RP w Berlinie.

video-256396

- Zidentyfikowano 17 ofiar katastrofy. Obecna w Moskwie minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że wśród zidentyfikowanych ciał są: były prezydent RP Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu RP Krzysztof Putra, dyrektor protokołu dyplomatycznego w MSZ Mariusz Kazana, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joanna Agacka-Indecka, senator PiS Janina Fetlińska, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, poseł PiS Przemysław Gosiewski, poseł PSL Leszek Deptuła, gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki, funkcjonariusz BOR chor. Jacek Surówka, ks. prof. Ryszard Rumianek, funkcjonariusz BOR Dariusz Michałowski, funkcjonariusz BOR Piotr Nosek, ks. ppłk Jan Osiński.

- O godz. 15 prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował, że na obecnym etapie śledztwa nie ma danych, z których wynikałoby, że na pilotów prezydenckiego samolotu, który rozbił się w trakcie lądowania koło Smoleńska, była wywierana presja. Jak dodał, w tym zakresie będą jednak analizowane czarne skrzynki z rozbitego Tu-154.

- Po godz. 15 z wojskowego lotniska Okęcie do Moskwy odleciał samolot z 52 osobami, krewnymi ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem oraz psychologami na pokładzie.

- Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że w Kancelarii Premiera cały czas trwają spotkania różnych zespołów zajmujących się organizacją uroczystości pogrzebowych. Sobota rozważana jest jako termin ceremonii żałobnej.

Swój udział w uroczystościach żałobnych w sobotę w Warszawie zapowiedzieli: prezydent Estonii Hendrik Ilves, Litwy - Dalia Grybauskaite i były prezydent tego kraju Valdas Adamkus, prezydent Łotwy Valdis Zatlers, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, prezydent Niemiec Horst Koehler wraz z małżonką, a także kanclerz Niemiec Angela Merkel.

video-256465

Jak podał szef MSZ Radosław Sikorski na uroczystości pogrzebowe chce przyjechać prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew; nie wykluczył też udziału prezydenta USA Baracka Obamy.

- ABW zabezpieczyła materiał porównawczy DNA oraz ”inną dokumentację” niezbędną do identyfikacji ciał pasażerów i członków załogi samolotu Tu-154.

- Rada Warszawy podczas uroczystej sesji zapowiedziała, że planuje nadać honorowe obywatelstwo stolicy zmarłemu tragicznie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Rozpoczęto także zbieranie podpisów pod odpowiednim wnioskiem.

- Nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej NATO odbyło się w Kwaterze Głównej sojuszu w Brukseli. Uczczono pamięć ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.

- Po godz. 17 minister Jacek Sasin poinformował, że samolot z trumną z ciałem Marii Kaczyńskiej ma przylecieć do Polski we wtorek ok. godz. 10.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA WE WTOREK 13.04

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ŚRODĘ 14.04

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W CZWARTEK 15.04

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W PIĄTEK 16.04

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W SOBOTĘ 17.04

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W NIEDZIELĘ 18.04

video-255772

//mat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24