Przewodniczący Bundesratu Bodo Ramelow w Warszawie. Spotkał się z marszałkiem Senatu

grodzki
Marszałek Senatu o przebiegu spotkania z przewodniczącym Bundesratu Bodo Ramelowem
Źródło: TVN24

Przewodniczący niemieckiego Bundesratu Bodo Ramelow powiedział w Warszawie, że Nord Stream 1 i Nord Stream 2 były błędnymi drogami w polityce energetycznej jego kraju. Jak podkreślił, na Europę musimy patrzeć z perspektywy Trójkąta Weimarskiego - Paryża, Warszawy i Berlina - i traktować się nawzajem jak partnerów.

Przewodniczący niemieckiego Bundesratu Bodo Ramelow składa dwudniową wizytę w Polsce. W środę wziął udział w posiedzeniu Senatu i spotkał się z marszałkiem Tomaszem Grodzkim.

Podczas oświadczeń dla prasy po spotkaniu marszałek Senatu przekazał, że w rozmowie z Ramelowem poruszył kwestie relacji dwustronnych, sytuacji społeczno-politycznej w obu krajach oraz współpracy międzyparlamentarnej, w tym w formacie Trójkąta Weimarskiego.

Dodał, że rozmowę zdominowała sytuacja na Ukrainie i że mówili o "zmieniającym się podejściu naszych rządów, naszych narodów do tej niczym nieuprawnionej agresji na niepodległy kraj". Grodzki poinformował, że poruszyli też kwestie bezpieczeństwa energetycznego oraz temat migracji. - Nie tylko w kwestii gości z Ukrainy, których podejmujemy w Polsce, ale również migracji na innych kierunkach - powiedział Grodzki.

Ramelow: Nord Stream 1 i Nord Stream 2 były błędnymi drogami w naszej polityce energetycznej

Przewodniczący Bundesratu relacjonował, że podczas rozmowy z marszałkiem Senatu mówił m.in., że "trzeba z pewną ostrożnością patrzeć na ocenę Niemiec z przeszłości". - Na nasze relacje z Putinem, ponieważ Polska wiele razy nas ostrzegała przed tym, co może się wydarzyć i od początku powiedziałem jasno, że i Nord Stream 1, i Nord Stream 2 były błędnymi drogami w naszej polityce energetycznej - powiedział Ramelow. - A teraz, patrząc wstecz, widzimy, że dziś ta agresja ze strony Rosji kieruje się przeciwko wszystkim sąsiadom - dodał.

Stwierdził, że patrząc z perspektywy, "także on musi przyznać, że jednak potrzebne by było czasem patrzeć z perspektywy Polski, Bułgarii, Mołdawii bądź krajów bałtyckich na to, co się dzieje, a nie tylko z perspektywy Brukseli".

Zdaniem Ramelowa, na Europę trzeba patrzeć z perspektywy Trójkąta Weimarskiego, w którego skład wchodzą Paryż, Warszawa i Berlin. - Z tej perspektywy musimy patrzeć na Europę, na tym polega nasze wspólne zadanie, a także musimy siebie nawzajem traktować jako partnerów - zaznaczył.

Ramelow mówił również, że "wcale by się nie dziwił, gdyby Polacy krytycznie patrzyli na niego, bo jeszcze jego ojciec był żołnierzem w Polsce, ze swoimi kolegami sprowadził wielkie cierpienie na ten kraj". - Dlatego jest to dla mnie cud, że spotykam się tu, w Polsce, z taką przyjaźnią. Także jesteśmy wspólnie przekonani, że już nasze dzieci patrzą na tę zjednoczoną Europę z całkiem innej perspektywy - powiedział.

Grodzki o reparacjach: jeśli rząd wypuścił tego dżina z butelki, to jest odpowiedzialny za dalszy przebieg sprawy

W wypowiedziach obu polityków nie pojawiła się kwestia reparacji dla Polski od Niemiec za straty poniesione w czasie II wojny światowej. Przed spotkaniem z przewodniczącym Budnersatu marszałek Grodzki mówił na konferencji prasowej, że jest to kwestia, którą powinien zajmować się rząd. - Jeśli rząd wypuścił tego dżina z butelki, to jest odpowiedzialny za dalszy przebieg sprawy - powiedział.

Marszałek Senatu przypomniał, że wizytę w Polsce składał w 2020 r. ówczesny przewodniczący Bundesratu, premier Brandenburgii Dietmar Woidke. - Z kolei my gościliśmy w Berlinie u premiera Saksonii pana Reinera Haseloffa, teraz mamy zaszczyt gościć pana premiera Turyngii Bodo Ramelowa, a w przyszłym roku planujemy spotkanie z burmistrzem wolnego miasta Hamburga Peterem Tschentscherem - powiedział Grodzki.

Podkreślił też, że przewodniczący Ramelow jest jednocześnie premierem Turyngii i przyjechał także świętować 25-lecie partnerstwa Turyngii z województwem małopolskim.

W środę po południu Grodzki i Ramelow złożą wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W czwartek w Krakowie wezmą udział w uroczystościach z okazji 25. rocznicy partnerstwa Małopolska – Turyngia, które zaplanowano w Filharmonii Krakowskiej.

Oglądaj TVN24 na żywo
Dowiedz się więcej:

Oglądaj TVN24 na żywo

Czytaj także: