Sejmowa komisja za uchyleniem immunitetów posłom opozycji. Odrzuciła takie wnioski wobec posłów PiS

Budka: Kaczyński jest mistrzem budowania podziałów, murów. On dzisiaj już nie ma żadnych pozytywnych propozycji
Źródło: TVN24

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała wnioski o uchylenie immunitetu Borysowi Budce (KO) i Joannie Musze (Polska 2050). Komisja była przeciwna uchyleniu immunitetów posłom klubu PiS: Joannie Lichockiej, Piotrowi Glińskiemu, Mariuszowi Błaszczakowi, Pawłowi Szefernakerowi i Jackowi Żalkowi.

Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rozpatrywała w środę kilka wniosków o pociągnięcie parlamentarzystów do odpowiedzialności karnej.

Przeciwko wnioskom w sprawie posłów PiS

Komisja była przeciwna uchyleniu immunitetów posłom PiS: Joannie Lichockiej, Piotrowi Glińskiemu, Mariuszowi Błaszczakowi i Pawła Szefernakerowi. Wniosek w tej sprawie złożył szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafał Gaweł.

Parlamentarzystom PiS wnioskodawca zarzucił nawoływanie do nienawiści poprzez udostępnienie na Twitterze spotu wyborczego "Bezpieczny samorząd", który w jego ocenie wywoływał uczucie wrogości, braku akceptacji i złości w stosunku do uchodźców.

Chodzi o spot komitetu wyborczego PiS z jesieni 2018 roku. W częściowo stylizowanym na program informacyjny spocie przypomniano wypowiedź ówczesnego szefa PO Grzegorza Schetyny o gotowości przyjęcia uchodźców do Polski oraz podobną deklarację podpisaną w połowie 2017 roku przez 12 prezydentów dużych miast. Ilustrowały to migawki pokazujące paraliż na przejściach granicznych oraz obrazy ulicznych zamieszek, nagrania aktów agresji i brutalnych napadów, zdjęcia wzburzonego tłumu, płonących samochodów i funkcjonariuszy kierujących broń w stronę agresywnych i zamaskowanych osób. Na pasku u dołu obrazu widoczny był napis: "Kryzys z uchodźcami. Czy tak będzie wyglądała Polska w 2020 roku?".

Obrazom towarzyszyły budująca napięcie muzyka i komentarze imitujące relację dziennikarską, o treści: "Samorządowcy PO szykują się do przyjęcia uchodźców; w ramach przydziału pojawiły się enklawy muzułmańskich uchodźców; dziś mieszkańcy boją się wychodzić po zmroku na ulice; napady na tle seksualnym i akty agresji stały się codziennością mieszkańców".

Komisja nie zgodziła się na uchylenie immunitetu Żalkowi

Sejmowa komisja nie zgodziła się także na uchylenie immunitetu posłowi Jackowi Żalkowi (klub PiS), o co wnosił deweloper, twórca J.W. Construction Józef Wojciechowski.

Pełnomocniczka wnioskodawcy Katarzyna Witkowska poinformowała, że wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Jacka Żalka dotyczy pomawiania, publicznego obrażania i podważania pozycji, uczciwości, rzetelności Józefa Wojciechowskiego i całego jego dorobku.

Decyzje w sprawie posłów KO

Komisja opiniowała wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Franciszka Sterczewskiego (KO). Przewodniczący komisji Kazimierz Smoliński (PiS) poinformował, że sprawa dotyczy wykroczenia drogowego z udziałem parlamentarzysty i przypomniał, że poseł KO złożył oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu w tej sprawie.

Poseł Franciszek Sterczewski przeprasza, zapowiada, że zrzeknie się immunitetu

Komisja stwierdziła, że oświadczenie posła jest formalnie poprawne i przyjęła takie samo stanowisko w tej sprawie.

Komisja pozytywnie rozpatrzyła też wniosek oskarżyciela prywatnego Przemysława Radzika o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła KO Borysa Budki. Chodzi o wypowiedź Budki na temat sędziego.

Komisja za uchyleniem immunitetu Joannie Musze

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek Prokuratora Okręgowego w Warszawie o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł Joanny Muchy (Polska 2050). - Chodzi o organizację koncertu Madonny i nadużycia z tym związane - wyjaśnił Smoliński.

Warszawscy śledczy zamierzają przedstawić posłance zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych w czasie, kiedy sprawowała funkcję ministra sportu i turystyki. Według prokuratury rezultatem jej działań była utrata przez Skarb Państwa co najmniej 4,7 miliona złotych w związku z organizacją koncertu piosenkarki Madonny na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2012 roku.

Prokuratura stawia zarzuty po dziesięciu latach od koncertu Madonny

"Jako minister sportu Joanna Mucha zatwierdziła wypłatę na organizację koncertu ponad 5,9 mln zł z rezerwy celowej resortu, mimo że były to środki przeznaczone na upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz zadania związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012. Podjęła taką decyzję, choć zgodnie z prawem środki z rezerwy celowej mogły być wydane wyłącznie na cel określony w rezerwie, a do kompetencji Ministra Sportu i Turystyki nie należało organizowanie koncertów muzyki rozrywkowej" - argumentuje prokuratura.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: