Sejm potępia negowanie Holokaustu. Uchwała po słowach Brauna

Grzegorz Braun
Sejm zagłosował za przyjęciem projektu uchwały w sprawie potępienia negowania Holokaustu
Źródło: TVN24
Sejm przegłosował uchwałę potępiającą negowanie Holokaustu. Powstała ona po skandalicznych słowach Grzegorza Brauna.

W połowie lipca europoseł Grzegorz Braun między innymi w rozmowach z mediami kwestionował dokonywanie ludobójstwa w komorach gazowych w niemieckim, nazistowskim obozie Auschwitz.

W reakcji na słowa Brauna parlamentarzyści przygotowali dwa projekty uchwał potępiających negowanie Holokaustu. Jeden z nich powstał z inicjatywy wicemarszałek Sejmu Doroty Niedzieli (KO) jako projekt Prezydium Sejmu, drugi przygotował klub Lewicy. Sejmowa komisja kultury, dziedzictwa narodowego i środków przekazu podjęła decyzję o połączeniu i wspólnym rozpatrywaniu obu projektów.

W piątek w Sejmie nad całością projektu uchwały głosowało 402 posłów. Za jego przyjęciem było 399 posłów, a przeciw 3. Nikt nie wstrzymał się od oddania głosu.

Przeciw zagłosowali posłowie partii Konfederacji Korony Polskiej, której twórcą jest Braun. Byli to: Roman Fritz, Włodzimierz Skalik i Sławomir Zawiślak.

OGLĄDAJ: Brunatny nietykalny
pc

Brunatny nietykalny

Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji

Śledztwo w sprawie Brauna

W zeszłym tygodniu pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej wszczął śledztwo "w sprawie publicznego zaprzeczania" przez europosła Brauna, wbrew faktom, zbrodniom ludobójstwa popełnionym przez funkcjonariuszy III Rzeszy Niemieckiej w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau.

Zgodnie z art. 55 ustawy o IPN zaprzeczanie zbrodniom narodowosocjalistycznym oraz komunistycznym stanowi przestępstwo, które może skutkować karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

OGLĄDAJ: TVN24 HD
pc

TVN24 HD
NA ŻYWO

pc
Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji
Czytaj także: