Opozycja do lata ze wspólnym programem? Spotkania i rozmowy polityków z dala od kamer

Źródło:
TVN24
Opozycja pracuje nad wspólnym programem?
Opozycja pracuje nad wspólnym programem?TVN24
wideo 2/7
Opozycja pracuje nad wspólnym programem?TVN24

Opinia publiczna wjechała nam na ambicje - przyznaje wprost jeden z posłów opozycji, nawiązując do zarzutów o braku współpracy po tej stronie sceny politycznej. Stąd też robocze zespoły, które pracują nad wspólnymi punktami programowymi dla Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy.

Zdrowie, praworządność, media publiczne, polityka zagraniczna, ochrona środowiska - to niektóre z kwestii programowych, którymi zajmują się zespoły robocze po stronie opozycji. Spotkania odbywają się już od kilku tygodni, z dala od telewizyjnych kamer i sejmowych korytarzy. - Chcemy znaleźć obszary, które nas łączą. Wiemy, że takie są - mówi szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk i dodaje: - Trzeba zrobić wszystko, żeby je zidentyfikować i mieć świadomość, gdzie się zgadzamy, a gdzie są rozbieżności.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak mówią uczestnicy prac zespołów, to nie są jeszcze rozmowy o wspólnych listach. Chodzi raczej o nawiązanie porozumienia, które mogłoby w przyszłości zamienić się w dalsze polityczne decyzje. - To nie są rozmowy o komitecie wyborczym, sposobie wyborów, tworzeniu jednej partii czy umowach koalicyjnych. To rozmowy o tym, czy jesteśmy w stanie porozumieć się, co do naprawy państwa - mówi poseł Lewicy Dariusz Wieczorek, który bierze udział w spotkaniach roboczych.

Borys Budka pokazuje sondażowe wyniki Zjednoczonej OpozycjiTVN24

W ocenie przedstawicieli KO, PSL i Lewicy zmiany wymaga chociażby służba zdrowia. Na przykład przy okazji rozmów o in vitro udaje się wypracować wspólne stanowisko, co do finansowania i rozszerzenia programu, ale z drugiej strony wątpliwości i pewne różnice pojawiają się w temacie dyskusji o kształcie NFZ.

"Mamy dość krytyki, że jako opozycja nie możemy się ze sobą dogadać"

- Chcielibyśmy do lata stworzyć kilka takich wspólnych punktów programowych, a co za tym idzie również projektów ustaw - zdradza poseł Dariusz Klimczak, który w spotkaniach zespołów roboczych bierze udział z ramienia PSL. Jak z kolei dodaje poseł Wieczorek z Lewicy, już przełom marca i kwietnia mógłby być czasem, gdy będzie jasne czy pewne zmiany wymagają głębokich reform i ustaw, czy da się to rozwiązać na innym poziomie. Chronologia ma być następująca - najpierw wypracować rozwiązania w grupach roboczych, a dopiero później - już na poziomie liderów partyjnych przyjąć te założenia oficjalnie.

- Mamy dość krytyki, że jako opozycja nie możemy się ze sobą dogadać - mówi mi jeden z polityków, biorących udział w spotkaniach zespołów. Przedstawiciele rozmawiających ze sobą ugrupowań, chcą zerwać z przekonaniem, że po stronie opozycji dominują różnice i wzajemne złośliwości, a brakuje poszukiwań wspólnego języka.

- Wszyscy wiedzą, że każda partia ma swoją tożsamość, co nas dzieli, to nas dzieli - przyznaje poseł Dariusz Wieczorek z Lewicy, ale jednocześnie dodaje, że tego, co może łączyć jest zdecydowanie więcej. Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, uważa, że są takie podobieństwa, które można zaakceptować, będąc przedstawicielem zarówno skrzydeł lewicowych, jak i konserwatywnych: - Absolutnie najważniejsza jest kwestia prawa, niezależności prokuratury, wykorzystywania służb i policji przez obecny rząd - wylicza i dodaje, że skuteczne wykorzystanie obecnej ordynacji wyborczej musi oznaczać porozumienie programowe i jakąś formułę wspólnego politycznego projektu.

- Atmosfera spotkań jest bardzo dobra, ale zdarza się, że wszystko idzie zgodnie z planem, wydaje się, że mamy wspólny język w danej sprawie i nagle do spotkania dołącza ktoś, kto potrafi wywrócić cały stolik - mówi jeden z polityków, jednocześnie dodając, że mimo wszystko proporcje działają na korzyść opozycji i wydaje się, że nawet 70 procent zawartości programów poszczególnych ugrupowań, może być finalnie ze sobą zbieżne. Politycy mają świadomość pewnych różnic, których nie da się w żaden sposób pokonać. - Chcemy też zlokalizować te sprawy, które są nie do przejścia - przyznaje poseł PSL Dariusz Klimczak.

"Współpraca po stronie opozycji ma ogromny sens"

Politycy opozycji nauczeni doświadczenia ostatnich wyborów, a także zdający sobie sprawę z tego, że sytuacji w Zjednoczone Prawicy daleko do stabilności, chcą być gotowi do wyborów w każdym momencie. - Musimy być gotowi na to, żebyśmy mogli wprowadzić najważniejsze zmiany, gdy przyjdzie taka szansa, by przejąć rządy - uważa szef Nowoczesnej Adam Szłapka. Stąd też szukanie wspólnych programowych punktów może być gruntem pod rozmowy o tym, na ile możliwa byłaby koncepcja stworzenia wspólnego wyborczego bloku.

- Współpraca po stronie opozycji ma ogromny sens. Widzimy to w różnych momentach, gdy razem mamy większą siłę - zauważa Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej. - Tak naprawdę w skrajnym wypadku wybory mogłoby się równie dobrze odbyć za 45 dni. Wiemy, że wybory się nie odbędą prędzej niż za 45 dni i nie później niż za dwa i pół roku i to jest nasza perspektywa. Dlatego w ramach Platformy powołaliśmy taki wstępny sztab wyborczy - zdradza poseł. - Przygotowujemy się do kampanii wyborczej, bo nie wiemy, kiedy nastąpi. Jesteśmy chętnie nastawieni do szerokiej współpracy - dodaje, nawiązując między innymi do ostatnich wystąpień liderów Platformy Obywatelskiej i propozycji stworzenia Koalicji 276.

- To porozumienie partii opozycyjnych, które uzgodnią między sobą fundamentalne sprawy do rozwiązania w przyszłym parlamencie. Jeśli będziemy mieć wspólnie 276 miejsc w parlamencie, wprowadzimy wcześniej uzgodnione zmiany - mówił szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka, argumentując, że taka liczba mandatów oznacza możliwość odrzucania prezydenckiego weta, a więc swobodę i pewność wprowadzenia zmian. Niektórych polityków opozycji zaskoczyło jednak wydarzenie zorganizowane przez Platformę Obywatelską - cześć parlamentarzystów Lewicy dawała wyraz swojemu niezadowoleniu publicznie, pytając chociażby o kwestie użycie loga ich ugrupowania.

Budka: Koalicja 276 to nasza propozycja dobrej rozmowy w ramach opozycji, nie będziemy się dzisiaj zajmować układaniem list
Budka: Koalicja 276 to nasza propozycja dobrej rozmowy w ramach opozycji, nie będziemy się dzisiaj zajmować układaniem listPlatforma Obywatelska

Ale wydarzenie i publiczna debata wokół prezentacji PO, nie przerwały prac w programowych zespołach roboczych - te spotykają się nadal. Jak zapewniają ich członkowie, perspektywa stworzenia wspólnych punktów programowych - mimo ostatniej publicznej wymiany zdań, która mogłaby wskazywać na duże różnice i podziały, nie jest wcale odległa.

Sama Platforma przekonuje z kolei, że wspólny wyborczy start to jedyna droga do politycznego sukcesu. Z przeprowadzonych na zlecenie partii badań ma wynikać, że w wariancie jednego wspólnego bloku opozycja może liczyć na zwycięstwo i 271 mandatów w Sejmie, a sondażowe wyniki takiego wspólnego bloku plasują się na poziomie ponad 54,76 procent lub 57,3 procent (wyniki w zależności od badania). To jednak wariant, który zakładałby dołączenie do projektu również ugrupowania Szymona Hołowni. A ze strony byłego kandydata w wyborach prezydenckich na razie nie padły żadne jednoznaczne deklaracje w tej sprawie.

Autorka/Autor:Radomir Wit

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24