"Tak, rząd oblał egzamin". PO proponuje koalicję i ogłasza plan na wybory

Autor:
kb/dap
Źródło:
TVN24, PAP
Budka: potrzeba pięciu uczciwych, którzy przejdą na jasną stronę mocy, wtedy przedterminowe wybory są realne
Budka: potrzeba pięciu uczciwych, którzy przejdą na jasną stronę mocy, wtedy przedterminowe wybory są realnePlatforma Obywatelska
wideo 2/4
Platforma ObywatelskaBudka: potrzeba pięciu uczciwych, którzy przejdą na jasną stronę mocy, wtedy przedterminowe wybory są realne

Lider PO Borys Budka ocenił w sobotę, że rząd "oblał egzamin" w walce z pandemią COVID-19. - Proponujemy opozycji rozmowę o przyszłości Polski, chcemy stworzyć Koalicję 276 – powiedział podczas konferencji w Józefowie pod Warszawą. Rafał Trzaskowski zaznaczył, że Polska musi wydawać więcej pieniędzy na służbę zdrowia.

Lider PO Borys Budka, prezentując fakty dotyczące gospodarki czy demografii, podkreślał, że zeszły rok był najgorszy pod względem śmiertelności w Polsce od czasu II wojny światowej. - Blisko pół miliona istnień, blisko pół miliona ludzi zmarło w Polsce. Dlaczego? Dlatego, ze rząd nie potrafił zabezpieczyć ich życia i zdrowia – ocenił lider PO.

TAK RELACJONOWALIŚMY KONFERENCJĘ PLATFORMY OBYWATELSKIEJ >>>

Wskazał, że w ubiegłym roku powstała też luka między liczbą zgonów i liczbą urodzeń. - Największa luka. 115 tysięcy to tak, jakby z mapy Polski nagle zniknął Kalisz, Tarnów czy Koszalin. Wyobraźcie sobie, że to piękne miasto takie jak Koszalin nagle przestaje istnieć. To wszystko stało się dlatego, że rządzący nie mieli pomysłu, nie mieli planu, a państwo nie działało – mówił Budka. - W trudnych czasach Polacy nie mogli liczyć na wsparcie państwa - zaznaczył lider PO.

"Rząd oblał egzamin"

Rządzącym wytknął też "chaos w edukacji" oraz to, że zostawili przedsiębiorców samych sobie. - Zwróćcie uwagę na to ostatnie miejsce Polski, to jest wasza ocena. To nie jest ocena polityków czy ekspertów. Tak mówią Polacy. Ostatnie miejsce, jeżeli chodzi o walkę rządu z epidemią – mówił Budka, wskazując na prezentowany podczas konferencji wykres.

Jedno z najgorszych miejsc w Europie Polska zajmuje też - jak przekonywał - pod względem deficytu finansów publicznych. - Tak, rząd oblał egzamin – oświadczył szef Platformy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Borys Budka i Rafał Trzaskowskitwitter.com/Platforma_org

"Proponujemy opozycji rozmowę o przyszłości Polski, chcemy stworzyć Koalicję 276"

Przedstawiając wyniki trzech sondaży wyborczych, Budka przekonywał, że opozycja jest w stanie wygrać wybory ze Zjednoczoną Prawicą. - Już teraz, gdyby odbyły się wybory, to opozycja miałaby większość. Ale to nie wystarczy. Żeby zmieniać Polskę, żeby spełniać wasze oczekiwania i marzenia, potrzebne jest coś więcej, bo nawet najlepsze pomysły nie będą mogły być zrealizowane, jeżeli w Pałacu Prezydenckim będzie zasiadał główny hamulcowy tych zmian – przekonywał.

Lider PO wskazywał, że liczba posłów potrzebna do obalenia weta prezydenta to 276. - Czy wyobrażacie sobie zmiany w Polsce, jeżeli ktoś może zawetować na przykład podstawowe prawa kobiet? Czy wyobrażacie sobie zmiany w Polsce i niezależność wymiaru sprawiedliwości, Polskę obywatelską, dbającą o środowisko, jeżeli ktoś te zmiany będzie mógł wetować? To będzie niemożliwe – podkreślił.

- Dzisiaj - rozmawiając o Koalicji 276 - proponujemy opozycji rozmowę o przyszłości Polski. Nie przesądzamy, w jakich konfiguracjach pójdziemy do wyborów. Ale jesteśmy to wam winni, żeby zbudować takie porozumienie, żeby zbudować taką koalicję, taki program, żebyście byli pewni, że wszystko, o czym dzisiaj mówimy, będzie mogło być zrealizowane – oświadczył Budka.

Wskazywał, że "Koalicja 276 to fundamenty, to filary, to coś, co jest wspólnego dla całej opozycji". - Bo przecież razem chcemy zmienić telewizję publiczną, chcemy odpolitycznić prokuraturę, przywrócić rolę Krajowej Rady Sądownictwa, Sąd Najwyższy wyrwać z łap polityków i wreszcie naprawić Trybunał Konstytucyjny. By już nigdy więcej na skutek takich decyzji ludzie nie byli zmuszeni do wychodzenia na ulicę – powiedział szef PO.

"Czy jesteśmy gotowi na wybory? Tak, jesteśmy gotowi"

- Pytacie, czy jesteśmy gotowi na wybory? Tak, jesteśmy gotowi, bo mamy świetne doświadczenie z zeszłego roku. Pamiętacie? 10 milionów głosów Rafała Trzaskowskiego (w wyborach prezydenckich – red.). Nie tylko wiemy, jak zmienić Polskę, bo takich osób jest sporo, które o tym mówią, ale my wam zaraz to pokażemy – mówił Budka podczas wystąpienia na konferencji w Józefowie pod Warszawą.

Lider PO zadeklarował, że wspólnie z prezydentem Warszawy, wiceszefem PO Rafałem Trzaskowskim zaprezentuje "najważniejsze filary, które są wspólne dla całej opozycji". - Do nich będziemy zachęcać naszych partnerów – dodał.

Borys Budka i Rafał Trzaskowskitwitter.com/Platforma_org

"Powołamy na nowo Trybunał Konstytucyjny i Krajową Radę Sądownictwa"

- Ale żeby budować silną, stabilną i bezpieczną Polskę, potrzebne jest przywrócenie prawa i praworządności. Powołamy na nowo Trybunał Konstytucyjny i Krajową Radę Sądownictwa. To jest nasze zobowiązanie – oświadczył Budka. - To właśnie decyzją Trybunału Konstytucyjnego zostaliście zmuszeni do wyjścia na ulice. Tak, to wasze bezpieczeństwo zostało narażone na szwank (...). W przyszłości chcemy zagwarantować prawo wyboru, by godność, szacunek dla drugiego człowieka nigdy nie był przez państwo deptany – powiedział szef PO.

- Jeżeli mówimy o odbudowie niezależnego wymiaru sprawiedliwości, to potrzebujemy również nowej Krajowej Rady Sądownictwa wybieranej nie przez posłów, nie przez polityków, ale absolutnie i całkowicie niezależnej – zaznaczył.

Podkreślił, że trzeba również wprowadzić "pełną transparentność i jawność życia publicznego". - Wprowadzimy Centralny Rejestr Jawności, będziecie wiedzieli, na co idą pieniądze publiczne, kto bogaci się na majątku publicznym, kto zawiera umowy ze spółkami Skarbu Państwa – powiedział.

Jak mówił, należy również zapewnić to, by "władza nie była bezkarna". - To nie tylko wyższe kary dla urzędników i rządzących za ich decyzje, ale przede wszystkim niezależny prokurator generalny. Nie może być tak, żeby kolega rozliczał kolegę. Nie może być tak, by prezes partii rządzącej był bezkarny tylko dlatego, że podlega mu prokurator generalny, minister sprawiedliwości – powiedział Budka.

Ocenił również, że oprócz tego potrzebna jest instytucja specjalnego prokuratora śledczego. - Każda afera - respiratory, maseczki, wybory, które się nie odbyły, koperty, testy, to wszystko będzie rozliczone przez specjalnego prokuratora śledczego – oświadczył.

Budka: powołamy na nowo Krajową Radę Sądownictwa i Trybunał Konstytucyjny
Budka: powołamy na nowo Krajową Radę Sądownictwa i Trybunał KonstytucyjnyPlatforma Obywatelska

"To wy domagacie się zjednoczenia opozycji"

Borys Budka zastrzegł, że Koalicja 276 nie będzie się dzisiaj zajmować "układaniem list". - Bo nie tego od nas oczekujecie. Przedstawiliśmy ten obszar, który w ramach Koalicji 276 powinien być dla nas wszystkich do zaakceptowania. Będziemy pokazywać dalej. Będziemy rozmawiać o samorządzie, proponując w oparciu o doświadczonych samorządowców nowoczesne rozwiązania – zapowiedział Budka.

Zapewnił, że Platforma będzie też słuchać swoich przyszłych koalicjantów. - Oni są równie ważni dlatego, że każdy ma dobre pomysły na Polskę – podkreślił szef PO.

Zadeklarował jednocześnie, że PO będzie słuchać Polaków. - To wy domagacie się zjednoczenia opozycji, to wy tu i teraz mówicie, że jeżeli współpracujemy ze sobą, to chcecie iść do wyborów. Pójdziecie do nich czy za 45 dni, czy za 3 lata, ale gwarantuję wam, że opozycja będzie na te wybory przygotowana. Gwarantuję też, że platforma współpracy, Koalicja 276 to pole porozumienia i budowy nowoczesnej, bezpiecznej, przewidywalnej Polski, w której każdy i każda z was traktowany jest podmiotowo, z szacunkiem i nigdy więcej nie będzie przez nierozsądną władzę wyprowadzany na ulicę – powiedział Budka.

Budka: Koalicja 276 to nasza propozycja dobrej rozmowy w ramach opozycji, nie będziemy się dzisiaj zajmować układaniem list
Budka: Koalicja 276 to nasza propozycja dobrej rozmowy w ramach opozycji, nie będziemy się dzisiaj zajmować układaniem listPlatforma Obywatelska

Trzaskowski: rozpoczynamy zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem dotyczącym likwidacji TVP Info i abonamentu

Wiceszef PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekonywał, że partii politycznych nie należy dzielić na partie prawicowe czy lewicowe, a linia podziału jest dziś inna. - Dzisiaj stajemy przed zupełnie innym wyborem: musimy odpowiedzieć sobie, czy chcemy partii, która patrzy w przyszłość, czy takiej, która przez cały czas tkwi w przeszłości – powiedział. Podkreślał, że jego zdaniem trzeba wybierać pomiędzy kłamstwem a prawdą.

- I my oczywiście wybieramy prawdę. I pamiętacie, jak w kampanii wyborczej mówiliśmy jasno o tym, by zlikwidować TVP Info, abonament RTV. Już dość tej fabryki kłamstwa i manipulacji, przecież to ma wpływ na nas wszystkich – szczucie Polaków na Polaków, przez cały czas manipulacja. Tego nie może być, mamy tego dosyć. I dlatego już w poniedziałek zaczynamy zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji TVP Info i abonamentu, bo wybieramy prawdę i równe warunki w wyborach – oświadczył.

Trzaskowski podkreślał, że PO proponuje też zagwarantowanie praw mniejszościom oraz jasny rozdział państwa i Kościoła i już wcześniej deklarowała chęć zlikwidowania Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym, i prezentowała gotowy projekt, który tego dotyczy. - Cieszę się, że niektórzy inni politycy opozycji sięgają po ten projekt, bo to był dobry projekt. Myślę, że znajdziemy porozumienie, by zlikwidować Fundusz Kościelny i zaproponować odpis podatkowy – mówił. Podkreślił, że to tylko jedna z propozycji dotycząca rozdziału państwa i Kościoła.

Kolejny wybór dla obywateli - mówił Trzaskowski - to: "państwo obywatelskie czy partyjne". Podkreślał, że PO powstała "w sprzeciwie wobec złej władzy" i wraca do tych korzeni. - Dlatego jesteśmy na ulicach, dlatego proponujemy rozliczanie polityków, bo jesteśmy za państwem obywatelskim – mówił.

- Mamy jeszcze jeden pomysł. Pamiętacie radnego (Wojciecha) Kałużę, który zmienił poglądy w ciągu dwóch dni? Obserwujecie też tych posłów, których prawdopodobnie ich wyborcy nie wybraliby już na urząd, bo skłamali, bo nagle sprzeniewierzyli się swojemu urzędowi, bo w przypadkach drastycznych naruszyli zaufanie wyborców. I tak, w wypadkach drastycznych powinna być możliwość tak jak w Wielkiej Brytanii, możliwość referendum w sprawie odwołania posła czy senatora. Porozmawiajmy na ten temat, zmieńmy konstytucję, tak by nie dochodziło do sytuacji skandalicznych, w których wyborcy wstydzą się swojego posła albo senatora – mówił Trzaskowski.

Trzaskowski: powinna być możliwość referendum w sprawie odwołania posła czy senatora
Trzaskowski: powinna być możliwość referendum w sprawie odwołania posła czy senatoraPlatforma Obywatelska

Trzaskowski: w pierwszym roku po objęciu władzy przeznaczymy 6 procent PKB na służbę zdrowia

Trzaskowski stwierdził na konferencji w Józefowie, że za rządów PiS "państwo w każdej dziedzinie jest słabsze".

Podkreślał, że pod względem wydatków na służbę zdrowia Polska jest na szarym końcu w Europie, a dla 90 procent Polaków zmiany w dziedzinie opieki zdrowotnej są jedną z najważniejszych rzeczy.

- Musimy wydawać więcej na zdrowie i dlatego jasno mówimy – 6 procent PKB na służbę zdrowia w pierwszym budżecie rządu PO, później to będzie systematycznie rosło, w kolejnym roku 7 procent – mówił prezydent Warszawy.

Wskazywał, że dzisiaj trzeba czekać cztery miesiące na wizytę u specjalisty i - jak podkreślił - to trzeba szybko zmienić. Trzaskowski dodał, że trzeba obronić lokalne powiatowe szpitale przed likwidacją.

"Totalny chaos, atak na nauczycieli, upolitycznienie szkół"

Trzaskowski mówił, że w dziedzinie edukacji mamy do czynienia z "totalnym chaosem, atakiem na nauczycieli, upolitycznieniem szkół i przeładowaniem podstaw programowych". Zapowiedział, że po objęciu władzy PO utworzy platformy internetowe, które ułatwią pracę online, wyposaży uczniów w tablety i laptopy, wydłuży czas pracy świetlic, a także wprowadzi odpis podatkowy na zajęcia indywidualne po szkole dla dzieci.

- To państwo odpowiada za wynagrodzenie i bieżące utrzymanie szkół, a samorządy zadbają o dodatkowe zajęcia i rozwój ucznia – mówił Trzaskowski.

"Przekażmy samorządom więcej pieniędzy na walkę o czyste powietrze"

Trzaskowski alarmował, że z 50 miast w Europie o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu aż 16 jest w Polsce. - Przekażmy samorządom więcej pieniędzy na walkę o czyste powietrze – apelował.

Mówił też, że za rządów PiS czterokrotnie zwiększył się import śmieci z zagranicy do Polski. Zapowiedział, że gdy PO dojdzie do władzy, zacznie obowiązywać bezwzględny zakaz importu śmieci do Polski. Dodał, że ponadto Platforma sprawi, iż cała Puszcza Białowieska stanie się parkiem narodowym.

"Państwo za czasów PiS się załamało", "rządzący wyprowadzają nas wszystkich na ulice"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ocenił, że państwo za czasów PiS się załamało. - I dzisiaj to, że rządzący wyprowadzają kobiety na ulice i nas wszystkich na ulice, to jest przyznanie się do kapitulacji. Oni się przyznają, że nie są w stanie tym państwem rządzić. I dzisiaj nie możemy czekać, musimy doprowadzić do tego, żeby jak najszybciej zmienić tę złą władzę – przekonywał. Trzaskowski opowiedział się za tym, żeby - skoro załamał się system służby zdrowia - państwo zrekompensowało obywatelowi wydatki na wizytę prywatną u specjalisty. To samo - jak mówił - dotyczy wydatków na edukację. - Szybko, natychmiast, skoro załamała się edukacja – powiedział. - To jest coś, za co oni będą płacić latami; coś, czego nigdy im nie wybaczymy – stwierdził Trzaskowski.

Rząd powinien ponadto - według Trzaskowskiego - zrefundować Polakom koszty modernizacji, które zapewnią odnawialne źródła energii i czyste powietrze. - To jest na "od razu". A kolejne propozycje będziemy przedstawić w kolejnych tygodniach – zapowiedział prezydent stolicy.

Autor:kb/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/Platforma_org

Pozostałe wiadomości