Sejm zdecydował w sprawie Funduszu Odbudowy. Sprawdź rozkład głosów w poszczególnych ugrupowaniach

Źródło:
TVN24, PAP
Sejm przyjął ustawę w sprawie Funduszu Odbudowy
Sejm przyjął ustawę w sprawie Funduszu OdbudowyTVN24
wideo 2/20
Sejm przyjął ustawę w sprawie Funduszu OdbudowyTVN24

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji, która umożliwiłaby uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy. Przed głosowaniem premier Mateusz Morawiecki apelował, że "nie powinno być miejsca na małostkowe kalkulacje polityczne". - Dzisiaj przede wszystkim liczy się Polska, liczy się interes Polski – argumentował. Posłowie opozycji zgłaszali wiele zastrzeżeń, przy czym część ugrupowań mimo wszystko deklarowała poparcie ustawy.

Sejm we wtorek zajmował się rządowym projektem ustawy o ratyfikacji unijnej decyzji o zasobach własnych, dotyczącej Funduszu Odbudowy. Po godzinie 18 posłowie głosowali opowiedzieli się za ratyfikacją.

Głosowało 456 posłów. 290 głosowało za, 33 przeciw, a 133 się wstrzymało.

Z klubu PiS głosowało 231 z 233 posłów, 211 było za, a 20 przeciw. W głosowaniu nie wzięło udziału dwóch posłów.

Z klubu Koalicji Obywatelskiej głosowało 128 ze 130 posłów. Poparcie wyraził jeden poseł, nikt nie głosował przeciwko. 127 posłów z KO wstrzymało się od głosu, a dwóch nie głosowało.

Z klubu Lewicy głosowali wszyscy z 47 posłów. Za było 46 z nich, jeden się wstrzymał.

Z klubu Koalicji Polskiej głosowało wszystkich 23 posłów. Za było 22, jeden się wstrzymał od głosu.

Udział w głosowaniu wzięło wszystkich pięciu posłów Polski 2050. Wszyscy byli za.

Z klubu Kukiz'15 udział w głosowaniu wzięło wszystkich czworo posłów. Za było dwóch, przeciwko – jeden. Jeden wstrzymał się od głosu.

Z koła Polskie Sprawy wszyscy troje parlamentarzyści wstrzymali się od głosu.

Wśród 11 posłów Konfederacji wszyscy wzięli udział w głosowaniu. Zgodnie zagłosowali przeciwko.

W głosowaniu wzięło udział czworo posłów niezrzeszonych. Trzech z nich zagłosowało za, jeden był przeciw.

>> Na tvn24.pl relacjonowaliśmy posiedzenie Sejmu

Przepadł wniosek o odroczenie posiedzenia

Nadzwyczajne posiedzenie rozpoczęło się po godzinie 16. Przełożenia go na późniejszy termin jeszcze przed obradami domagała się Koalicja Obywatelska. Ugrupowanie chciało w tym czasie poznać ostateczną wersję Krajowego Planu Odbudowy, podstawy do uruchomienia unijnego Funduszu. Wnioskowano o dokończenie negocjacji KPO z samorządami.

Podczas wtorkowego posiedzenia szef klubu KO Cezary Tomczyk złożył wniosek formalny o odroczenie obrad "aż do wprowadzenia uchwały o wyrażeniu zgody na ratyfikację w trybie dwóch trzecich" głosów, czyli większością kwalifikowaną, a nie zwykłą.

- Dzisiaj trzeba zadać jedno najważniejsze pytanie: po co jest parlament? Gdzie jest podmiotowość parlamentu, o której tyle razy mówiliście, do której tyle razy się odnosiliście? – pytał Tomczyk. - Ta sytuacja, z którą mamy do czynienia, jest wyjątkowa, bo doszło do wielkiej zdrady polskich samorządów i ludzi, jeżeli chodzi o zakres Krajowego Planu Odbudowy. I wy to zrobiliście razem z PiS-em, droga Lewico. Tego się po was Polacy na pewno nie spodziewali – mówił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Tomczyk złożył wniosek o odroczenie obrad, aż do wprowadzenia uchwały o wyrażeniu zgody na ratyfikację w trybie 2/3
Tomczyk złożył wniosek o odroczenie obrad, aż do wprowadzenia uchwały o wyrażeniu zgody na ratyfikację w trybie 2/3TVN24

Tomczykowi z mównicy odpowiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Konsultacje trwały dwa miesiące. Kluby parlamentarne zgłosiły się, uczestniczyły w rozmowach. Platforma (Obywatelska) nie była w stanie się zdecydować, jak będzie głosować. Teraz pan przewodniczący (Tomczyk) wychodzi i opowiada bajki, że nie było możliwości konsultacji. Mieliście możliwość, nie skorzystaliście – skwitował.

Wniosek klubu KO został odrzucony – 177 posłów było za, 276 przeciw, jeden poseł się wstrzymał.

Ryszard Terlecki: Platforma Obywatelska nie mogła się zdecydować, jak będzie głosować
Ryszard Terlecki: Platforma Obywatelska nie mogła się zdecydować, jak będzie głosowaćTVN24

Premier: nie wolno nam zmarnować drugiego planu Marshalla

Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Powiedział, że wtorkowe głosowanie dotyczy "przyjęcia bądź nie środków unijnych na polski rozwój na najbliższą dekadę". - Ta decyzja jest jedną z najważniejszych decyzji na najbliższe dziesięć, dwadzieścia lat – argumentował.

- To około 770 miliardów złotych dla polskich rolników, polskich rodzin, szkół i szpitali. Nie wolno nam zmarnować takiej szansy. Nie wolno nam zmarnować drugiego planu Marshalla – wzywał.

Morawiecki ocenił, że głosowanie na nadzwyczajnym posiedzeniu to moment "arcyważny, fundamentalny". - I w takim momencie fundamentalnym nie ma miejsca na kłótnie. Nie ma i nie powinno być miejsca na małostkowe kalkulacje polityczne takie czy inne. Dzisiaj przede wszystkim liczy się Polska, liczy się interes Polski – mówił.

- To jest przełomowy moment i w takim momencie apeluję do całej Wysokiej Izby o głosowanie za przyjęciem tej ustawy – wezwał premier.

ZOBACZ WYSTĄPIENIE PREMIERA W SEJMIE

Morawiecki: "tak" dla rozwoju, rozkwitu

- Apeluję do wszystkich sił politycznych: odłóżmy swary, kłótnie, odłóżmy tę logikę "oko za oko, ząb za ząb". Apeluję do wszystkich klubów politycznych: przystąpmy do tego głosowania z poczuciem pełnej odpowiedzialności za los Polski, ponieważ ta ustawa, za którą stoją te środki unijne, jest ustawą o polskiej racji stanu – utrzymywał Morawiecki.

Premier przekonywał, że "to wielkie dzieło nie może być przedmiotem hazardu, różnych sztuczek, kuglowania czy partykularyzmów politycznych".

- Powiedzmy raz jeszcze głośne "tak" dla rozwoju Polski, głośne "tak" dla rozkwitu Polski dzięki środkom unijnym. To duża szansa na szybkie wyjście z pandemii, szybkie wyjście z COVID-19 – przekonywał.

Premier podziękował "za liczne uwagi i propozycje" do KPO. - Wiele, bardzo wiele z nich zostało ujętych w Krajowym Planie Odbudowy, dlatego dzisiaj warto podkreślić z całą mocą, że to nie są jakieś abstrakcyjne środki europejskie. To są środki, które mają pomóc polskim szpitalom, szkołom, może szpitalom, w którym leczy się ktoś z państwa rodziny. To są środki, które będą odgrywały ogromną rolę w awansie cywilizacyjnym Polski – mówił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co znalazło się w Krajowym Planie Odbudowy?

Premier Morawiecki: powiedzmy głośne "tak" dla rozwoju Polski, dla rozkwitu Polski dzięki środkom unijnym
Premier Morawiecki: powiedzmy głośne "tak" dla rozwoju Polski, dla rozkwitu Polski dzięki środkom unijnymTVN24

Morawiecki: postulaty Lewicy są w KPO, skorzystaliśmy z uwag PSL

Morawiecki szczególnie podziękował Lewicy, która - jak mówił - "przekazała najbardziej kompleksowy dokument". - Dlatego weszliśmy w bardzo konkretny dialog. Ten rzeczowy, merytoryczny dialog z Lewicą zaowocował włączeniem do KPO kilku ważnych postulatów. Te postulaty znalazły się w takim kształcie, jak uzgodniliśmy w KPO i przesłane zostały wczoraj do Komisji Europejskiej. Dotrzymujemy słowa – oświadczył.

Premier skierował też słowa do ludowców. - Chciałem podziękować za inspirację posłom PSL, za interpelacje, za różne problemy, które zostały podniesione. Z tych refleksji również skorzystaliśmy. One też spowodowały, że KPO jest dzisiaj bogatszy – powiedział.

KONKRET24: Krajowy Plan Odbudowy: rzeczywisty obraz Polski według rządu Zjednoczonej Prawicy

Budka do premiera: nie potrafił pan przekonać własnego zaplecza politycznego

W następnej kolejności głos zabrali przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych. W imieniu Koalicji Obywatelskiej przemawiał szef Platformy Borys Budka. - Dlaczego tak bardzo atakuje pan ministra sprawiedliwości, koleżanki i kolegów z Solidarnej Polski? Dlaczego nazywa ich pan tymi, którzy będą działać wbrew interesowi narodowemu? – pytał premiera.

- Nie potrafił pan przekonać własnego rządu, własnego zaplecza politycznego do decyzji, aby poprzeć ratyfikację – mówił. Budka nawiązał do sprzeciwu koalicjanta PiS, Solidarnej Polski, wobec ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

Szef PO, zwracając się do parlamentarzystów Lewicy powiedział: - Możemy się różnić, koleżanki i koledzy, ale nie udawajcie, że mówicie w imieniu samorządowców. A dlaczego? Dzisiaj w Senacie odbyliśmy szybkie wysłuchanie publiczne z przedstawicielami wszystkich szczebli samorządów. I wiecie, o co oni prosili? Prosili o czas.

- Wybraliście drogę, która pozwala, że pan premier (Mateusz) Morawiecki może napluć na przeciwników, czyli na kolegów z Solidarnej Polski, jednocześnie zostawić ich w rządzie. Najgorsze co zrobiliście moje koleżanki i koledzy, to zgasiliście nadzieję. Dlaczego? Bo nie upomnieliście się o wartości – powiedział.

Wyjaśnił, że w tym przypadku posłowie Lewicy "zostawili ludzi, którzy pod Sądem Najwyższym, pod Trybunałem Konstytucyjnym walczą o wartości". - Zostawiliście Polki, które na ulicach obrywały pałami od tego rządu. Woleliście zakulisowe rozgrywki – kontynuował Budka. - Wróćcie na dobrą stronę opozycyjną. Jest jeszcze czas – wezwał.

Budka zapowiedział, że jego ugrupowanie zgłosi "szereg poprawek w drugim czytaniu" projektu. - Jednocześnie deklaruję, że nie będziemy popierać tego rządu. Wstrzymamy się, jeżeli te poprawki nie zostaną przyjęte, ale jest szansa, by dzięki tym poprawkom zagwarantować uczciwy plan odbudowy, zagwarantować fundusze dla samorządów, komitet monitorujący, ale przede wszystkim transparentność i sprawiedliwość tych środków – oświadczył.

Borys Budka: nie potrafił pan przekonać własnego rządu, własnego zaplecza politycznego, by poprzeć ratyfikację
Borys Budka: nie potrafił pan przekonać własnego rządu, własnego zaplecza politycznego, by poprzeć ratyfikacjęTVN24

Zandberg: jeżeli europejski pociąg nie ruszy, to nie dogoni ani Chin, ani USA

Głos w imieniu klubu Lewicy zabrał Adrian Zandberg. - Dzisiaj bloki gospodarcze na całym świecie uruchamiają inwestycje. USA prezydenta (Joe) Bidena ruszyły do przodu. Tak samo robią Chiny. Europa nie może zostać w blokach startowych – powiedział.

Według niego "europejski Fundusz Odbudowy to wielkie publiczne inwestycje". - To są pieniądze na ratowanie miejsc pracy, na kolejne oczyszczalnie ścieków, na panele fotowoltaiczne i na farmy wiatrowe. Na mieszkania dla młodych, na finansowanie badań naukowych, na kształcenie lekarzy, na robotyzację przemysłu, na sieć 5G, na technologie wodorowe, na magazyny energii, na nowoczesną gospodarkę – wymieniał. - I to jest szansa na skok cywilizacyjny – przyznał.

- Jeżeli europejski pociąg nie ruszy, to nie dogoni ani Chin, ani USA. Tak, europejski fundusz odbudowy to nowy plan Marshalla i Europa nie może z tej szansy zrezygnować – podsumował.

Zandberg zauważył, że Polska "już raz nie wzięła udziału w planie Marshalla". Dodał, że "do dziś płacimy za to cenę". - Jeśli Polska nowy plan Marshalla odrzuci, mniejsza o to z jakich przyczyn, to Zachód po raz kolejny nam ucieknie – ocenił.

Zwracając się do szefa Solidarnej Polski, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, Zandberg stwierdził: - Nie myli się pan, panie ministrze. To jest pogłębienie integracji europejskiej i bardzo dobrze, że tak jest, bo nowe, wspólne inwestycje publiczne zwiążą nas silniej z Europą, a europejski mechanizm praworządności utrudni panu, panie ministrze, bezkarne niszczenie polskich sądów.

Adrian Zandberg: po to jest Fundusz Odbudowy, by postawić Europę na nogi po epidemii
Adrian Zandberg: po to jest Fundusz Odbudowy, by postawić Europę na nogi po epidemiiTVN24

Kosiniak-Kamysz: nie zagłosujemy za rządem, zagłosujemy za środkami dla Polski

Szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że PSL "od początku dyskusji" o Krajowym Planie Odbudowy i Funduszu Odbudowy "jako pierwsze ugrupowanie stawiało warunki". - Później dołączyły kolejne, za co bardzo dziękuję – powiedział.

- Stawialiśmy warunki dotyczące udziału samorządów, przedsiębiorców prywatnych, żeby te pieniądze trafiły do wszystkich wspólnot lokalnych, samorządów, niezależnie od koloru legitymacji partyjnej włodarzy gmin, powiatów i województw. Chcieliśmy pokazać naszym głosem, wzywającym do debaty, że lepszy jest Krajowy Plan Odbudowy, który widzi myśl strategiczną, a nie tylko doraźne działanie – opisał.

Kosiniak-Kamysz zauważył, że opozycja w tej sprawie utraciła solidarność. - Wiecie, kto się z tego najbardziej cieszy? Prezes (PiS) Jarosław Kaczyński i prezes (Solidarnej Polski) Zbigniew Ziobro. Jeden miał od tygodnia załatwioną większość i nie musiał już czekać na zakończenie negocjacji, a drugi, bo może dzisiaj zagłosować spokojnie i z rządu nie wyleci – oświadczył szef PSL.

- Utraciliśmy szansę na przejęcie sprawczości. To jest wielki błąd opozycji, za który wszyscy powinniśmy się razem uderzyć w piersi – przyznał.

Kosiniak-Kamysz przyznał, że KPO nie jest idealny, ale po konsultacjach trochę udało się go poprawić. - Kilka naszych postulatów zostało zrealizowanych – zauważył. Wymienił zwiększenie środków na rolnictwo, na zieloną energię, na zeroemisyjny transport szynowy, a także więcej środków dla samorządów i podmiotów prywatnych.

Kosiniak-Kamysz: środki z Funduszu Odbudowy są bardzo potrzebne dla ochrony zdrowia, dla Polek i Polaków
Kosiniak-Kamysz: środki z Funduszu Odbudowy są bardzo potrzebne dla ochrony zdrowia, dla Polek i PolakówTVN24

- Dzisiaj nie zagłosujemy razem z kimś, dzisiaj nie zagłosujemy za rządem, dzisiaj zagłosujemy za środkami dla Polski, za środkami dla poszkodowanych, za samorządnością – oświadczył. - Zagłosujemy za silną Polską w Europie – zapowiedział.

Buda: do KPO udało się wprowadzić kilkaset uwag

Głos zabrał także wiceminister Waldemar Buda, który odpowiadał za konsultacje Krajowego Planu Odbudowy.

- Słucham każdego z wystąpień i powiem państwu szczerze, nie wiem, dlaczego państwo są przeciwni. Nie padł żaden argument, który by wskazywał merytoryczne uzasadnienie wniosku o wstrzymanie się albo bycie przeciwnym – stwierdził. - Państwo wykazali tylko jedno: są przeciwni PiS, tylko dlatego zagłosują przeciwko – ocenił.

Buda podał, że w sprawie KPO rząd odbył "kilkadziesiąt spotkań z samorządowcami, przedsiębiorcami". Podał, że zgłoszono 5,5 tysiąca uwag. - Zwykli Polacy pisali do nas uwagi, a myśmy wszystkie czytali. Realnie udało się wprowadzić do KPO kilkaset uwag – przekonywał wiceminister.

Przypomniał, że w marcu Lewica i Polska 2050 złożyły na piśmie poprawki, po czym odbyły się spotkania z nimi i negocjacje. - Nie było natomiast poprawek ani uwag ze strony głównej partii opozycji – zauważył.

- Za dziesięć lat prawdopodobnie większości z nas tu w parlamencie nie będzie, ale będzie informacja o tym, jak który poseł zachował się przy tej bardzo ważnej decyzji (głosowaniu - red.) dziewiątej kadencji – podsumował Buda.

Autorka/Autor:akw

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Nie udało się uratować życia kierowcy samochodu osobowego, który w Łososinie Wielkiej zderzył się z samochodem ciężarowym. Do wypadku doszło na krajowej 75. Droga jest zablokowana.

Zderzenie ciężarówki z osobówką. Kierowca nie żyje, zablokowana droga

Zderzenie ciężarówki z osobówką. Kierowca nie żyje, zablokowana droga

Źródło:
tvn24.pl
Nietrzeźwa wysiadła z auta na środku jezdni. Czy sąd uzna winę kierowcy, który ją zabił?

Nietrzeźwa wysiadła z auta na środku jezdni. Czy sąd uzna winę kierowcy, który ją zabił?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Gdy premier Donald Tusk mówi o przełomie w rozmowach na temat ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej, pojawiają się pytania o aktywność prezesa IPN Karola Nawrockiego w tej sprawie. - Nie znam żadnych osiągnięć na polu międzynarodowym prezesa IPN Karola Nawrockiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej profesor Grzegorz Motyka.

Profesor Motyka: w sprawie Nawrockiego jestem w roli naiwnego Kubusia Puchatka

Profesor Motyka: w sprawie Nawrockiego jestem w roli naiwnego Kubusia Puchatka

Źródło:
TVN24

Edukacja zdrowotna powinna być obowiązkowa, bo nasze dzieci zasługują na dostęp do wiedzy - oceniła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicemarszałkini Senatu, kandydatka Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich Magdalena Biejat. - Uważam za gruby błąd i stanowisko pana wicepremiera (Władysława) Kosiniaka-Kamysza i stanowisko pana premiera - mówiła.

Biejat: uważam za gruby błąd stanowisko pana Kosiniaka-Kamysza, jak i pana premiera

Biejat: uważam za gruby błąd stanowisko pana Kosiniaka-Kamysza, jak i pana premiera

Źródło:
TVN24, PAP

Porozumienie Izraela z Hamasem ma doprowadzić do całkowitego zakończenia wojny - oświadczył w środę prezydent USA Joe Biden, komentując rozejm w Strefie Gazy. Dodał, że umowa jest zgodna z jego planem, zaprezentowanym jeszcze w maju ubiegłego roku. Donald Trump już wcześniej przypisał sobie sukces porozumienia, twierdząc, że nie byłoby możliwe, gdyby nie jego zwycięstwo w wyborach. Do kwestii ogłoszonego zawieszenia broni odnieśli się światowi przywódcy, między innymi szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz czy premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.

"Przełom, którego tak wielu potrzebowało". Głosy z całego świata

"Przełom, którego tak wielu potrzebowało". Głosy z całego świata

Źródło:
PAP

- Jeżeli Ukrainy nie będzie w Unii Europejskiej i nie będzie w NATO, to wtedy pan Karol Nawrocki powinien już zacząć ćwiczyć, bo może się okazać, że będzie musiał wziąć broń do ręki - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, pytany o słowa kandydata PiS na prezydenta, który "nie widzi" Ukrainy w zachodnich strukturach. Nawrocki wyjaśnił w środę, że wiąże to z kwestią "rozwiązania sprawy ekshumacji ofiar ludobójstwa wołyńskiego".

Zełenski reaguje na słowa Nawrockiego. "Może się okazać, że będzie musiał wziąć broń do ręki"

Zełenski reaguje na słowa Nawrockiego. "Może się okazać, że będzie musiał wziąć broń do ręki"

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkańcy północno-wschodnich stanów USA od początku tygodnia mierzą się z falą intensywnych opadów śniegu. Śnieżyce są skutkiem zjawiska zwanego "efektem jeziora". W niektórych miejscach grubość pokrywy śnieżnej przekroczyła 60 centymetrów.

"Efekt jeziora" sprowadził śnieżyce. Spadło ponad pół metra śniegu

"Efekt jeziora" sprowadził śnieżyce. Spadło ponad pół metra śniegu

Źródło:
NWS, FOX Weather, Reuters

Estońska telewizja ERR zwraca uwagę, że na przejściu granicznym z Rosją przybywa porzuconych samochodów. To rezultat zaostrzonych kontroli i długiego oczekiwania na odprawę. Podróżni zostawiają pojazdy i przekraczają granicę pieszo.

Problem na granicy. Masa porzuconych samochodów

Problem na granicy. Masa porzuconych samochodów

Źródło:
PAP

Prawie pięć miesięcy ciężkiej pracy przed nami. Zaczynamy, cała Polska naprzód - powiedział w czwartek rano kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. To pierwszy dzień jego oficjalnej kampanii prezydenckiej.

"Zaczynamy, cała Polska naprzód dzisiaj". Trzaskowski oficjalnie rozpoczął kampanię

"Zaczynamy, cała Polska naprzód dzisiaj". Trzaskowski oficjalnie rozpoczął kampanię

Źródło:
TVN24

1057 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o powrocie 25 ukraińskich cywilów i żołnierzy z rosyjskiej niewoli. Przywódca podkreślił, że wśród uwolnionych znaleźli się między innymi obrońcy kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińscy cywile i żołnierze uwolnieni. Wrócili do kraju

Ukraińscy cywile i żołnierze uwolnieni. Wrócili do kraju

Źródło:
PAP, TVN24

Prezydent USA Joe Biden w pożegnalnym orędziu do narodu ostrzegł, że w Ameryce tworzy się oligarchia, która posiada ogromne bogactwo, władzę i wpływy, co zagraża amerykańskiej demokracji i wolnościom. Biden wezwał też do wprowadzenia konstytucyjnych poprawek, by odebrać immunitet prezydentom.

Biden o "oligarchii, która zagraża całej demokracji"

Biden o "oligarchii, która zagraża całej demokracji"

Źródło:
PAP

Osiągnięto porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu polskim redakcjom, Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy Australian Open, a na Słowacji nie cichnie zamieszanie, jakie swoim zachowaniem wobec prezydenta wywołał 19-latek. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 16 stycznia.

Zawieszenie broni, rozmowa z Zełenskim, burza po geście ucznia, awans Świątek

Zawieszenie broni, rozmowa z Zełenskim, burza po geście ucznia, awans Świątek

Źródło:
PAP

Zatrzymano kolejną osobę, która kierowała groźby pod adresem Jerzego Owsiaka. Tym razem to 66-latka z Torunia. Kobieta usłyszała już zarzuty. Nie przyznała się do winy, twierdząc, że komentarz napisała "sama z siebie, bo denerwuje ją to wszystko". Grozi jej do trzech lat pozbawienia wolności.

Groziła Owsiakowi, została zatrzymana. "Napisałam to sama z siebie, bo denerwuje mnie to wszystko"

Groziła Owsiakowi, została zatrzymana. "Napisałam to sama z siebie, bo denerwuje mnie to wszystko"

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym pojawiło się niemal 58 tysięcy nowych spółek - poinformował "Puls Biznesu". Gazeta podkreśliła, że jest "to rekord wszech czasów".

Nowe firmy w Polsce. Padł rekord

Nowe firmy w Polsce. Padł rekord

Źródło:
PAP

Dowództwo sił morskich NATO poinformowało, że niemiecki niszczyciel i holenderski okręt hydrograficzny zostały wysłane do obrony podwodnej infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Okręty są już na wodach Zatoki Fińskiej - podało fińskie radio publiczne Yle i estońskie ERR.

Był apel do NATO, okręty wypłynęły na Bałtyk

Był apel do NATO, okręty wypłynęły na Bałtyk

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec skurczyła się w 2024 roku o 0,2 procent  - przekazał w środę Federalny Urząd Statystyczny. To już drugi rok z rzędu, w którym spada PKB naszego zachodniego sąsiada.

Czarne chmury nad największą gospodarką Europy

Czarne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

"Rozpoczęliśmy procedurę zwolnień grupowych, która obejmie 220 pracowników zatrudnionych w zakładzie w Przeworsku" - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Anna Kula z Black Red White. Firma poinformowała, że proces "wygaszania produkcji" potrwa do końca pierwszego kwartału 2025 roku.

Znana polska firma zamyka fabrykę. "Zwolnienia grupowe"

Znana polska firma zamyka fabrykę. "Zwolnienia grupowe"

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach. W kilku województwach na południowym wschodzie kraju obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy przed opadami marznącymi.

Uwaga, lód na drogach i chodnikach. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga, lód na drogach i chodnikach. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Decyzją radnych, po burzliwych obradach, metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski nie będzie już zasiadać w kapitule medalu Cracoviae Merenti, przyznawanego za szczególne zasługi dla Krakowa. Jego miejsce zajmie dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Metropolita krakowski odwołany z kapituły Cracoviae Merenti

Metropolita krakowski odwołany z kapituły Cracoviae Merenti

Źródło:
PAP

- To pierwszy przypadek posła, chyba od XVIII wieku, od Targowicy, który ucieka pod opiekę obcego rządu, bo mu się własny rząd nie podoba - zauważył w "Kropce nad i" w TVN24 marszałek Sejmu Szymon Hołownia, komentując działania Marcina Romanowskiego. Poseł PiS ma prokuratorskie zarzuty i ścigany jest nakazem aresztowania, ale ukrywa się na Węgrzech. Hołownia zapewniał, że odkąd Romanowski "zrzekł się swojego wynagrodzenia, nie dostaje pieniędzy". - A diety nie będzie dostawał, bo nie pełni swoich obowiązków na terytorium Rzeczypospolitej - dodał.

Hołownia: Romanowski już nie dostaje pieniędzy

Hołownia: Romanowski już nie dostaje pieniędzy

Źródło:
TVN24

W Sądzie Rejonowym w Świdnicy (Dolnośląskie) doszło do nietypowego incydentu. Mieszkaniec jednej z miejscowości w okolicach Wałbrzycha wyniósł akta z gabinetu prezesa sądu. Został ukarany grzywną.

Po spotkaniu z prezeską sądu zabrał swoje akta

Po spotkaniu z prezeską sądu zabrał swoje akta

Źródło:
Gazeta Wyborcza Wrocław/tvn24.pl

W czwartek dojdzie do opozycji Marsa. Takie zjawisko zdarza się co 26 miesięcy, dlatego warto spojrzeć w niebo i wypatrywać na nim jasnego, pomarańczowego punktu.

"Dobra okazja do obserwacji planety". Warto spojrzeć w niebo

"Dobra okazja do obserwacji planety". Warto spojrzeć w niebo

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Na ulicy Wrocławskiej w Opolu zginął kierowca samochodu osobowego, który w środę po godzinie 17 zderzył się z samochodem ciężarowym. - Wiele wskazuje na to, że próbował włączyć się do ruchu po wyjechaniu ze znajdującej się w pobliżu stacji benzynowej - przekazał tvn24.pl młodszy brygadier Tomasz Pierzchała z opolskiej straży pożarnej.

Próbował wyjechać ze stacji benzynowej, wpadł pod ciężarówkę. Zginął na miejscu

Próbował wyjechać ze stacji benzynowej, wpadł pod ciężarówkę. Zginął na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

Nie cichnie zamieszanie, jakie swoim zachowaniem wywołał Simon Omanik, uczeń jednej ze szkół średnich w Bratysławie. 19-latek odmówił podania ręki prezydentowi Słowacji Peterowi Pellegriniemu. Słowackie media zalewają zarówno pochlebne, jak i krytyczne komentarze na temat politycznej manifestacji chłopaka. Głos w sprawie zabrał prezydent, premier i wielu innych polityków.

Burza po geście ucznia wobec prezydenta. "Niedojrzały nastolatek" czy "król" 

Burza po geście ucznia wobec prezydenta. "Niedojrzały nastolatek" czy "król" 

Źródło:
 Dennik N, topky.sk, tvnoviny.sk, tvn24.pl

Pacjenci coraz częściej trafiają karetkami do szpitali oddalonych nawet o 100 kilometrów od stolicy. Służby wojewody tłumaczą konieczność dalekich wyjazdów "znaczącym wzrostem liczby chorych, szczególnie w obszarze internistycznym".

Nawet 100 kilometrów od stolicy, karetki ponownie krążą po szpitalach. "Znaczący wzrost liczby chorych"

Nawet 100 kilometrów od stolicy, karetki ponownie krążą po szpitalach. "Znaczący wzrost liczby chorych"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali do kontroli drogowej 29-latka. Okazało się, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy. Miał za to, podobnie jak jego dwaj pasażerowie, narkotyki. Trzej koledzy zostali zatrzymani.

Kierowca bez prawa jazdy, za to z narkotykami. Dwóch pasażerów też ma kłopoty

Kierowca bez prawa jazdy, za to z narkotykami. Dwóch pasażerów też ma kłopoty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Szczurowej i okolicznych wsi sprzeciwiają się planom utworzenia na tych terenach polderu przeciwpowodziowego. Jak mówią, oznaczałoby to wyburzenie blisko 300 budynków i przesiedlenie setek mieszkańców. Na protest zaprosili dyrektora krakowskiego oddziału Wód Polskich, jednak na miejscu okazało się, że nikt nie zamierza z Wojciechem Kozakiem rozmawiać.

"Łapy precz od Szczurowej". Nie chcą zbiornika retencyjnego

"Łapy precz od Szczurowej". Nie chcą zbiornika retencyjnego

Źródło:
tvn24.pl

Poszukiwany czerwoną notą Interpolu obywatel polski Samer A., były członek zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh (Grupa Orlen), został zatrzymany na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich - przekazał w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar.

Samer A. zatrzymany. "Kolejna z wielkich afer zmierza do rozliczenia"

Samer A. zatrzymany. "Kolejna z wielkich afer zmierza do rozliczenia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przywódców innych państw nie zapraszano nigdy dotychczas na inaugurację prezydentury w Stanach Zjednoczonych, ale Donald Trump zmienia ten obyczaj. Na zaprzysiężenie zaprosił wybranych, wśród których nie ma polskiego prezydenta i premiera. Ekspert tłumaczy, dlaczego "nie jest to aż takie ważne".

Trump zmienia historię. Duda i Tusk nie dostali zaproszenia. Kto dostał

Trump zmienia historię. Duda i Tusk nie dostali zaproszenia. Kto dostał

Źródło:
Konkret24

Premier Słowacji Robert Fico skrytykował 19-latka, który odmówił podania ręki prezydentowi Słowacji Peterowi Pellegriniemu, stwierdzając między innymi, że odebrałby przyznane mu odznaczenie. W opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie premier skrytykował również samego prezydenta.

Nastolatek odmówił podania ręki prezydentowi. Zdecydowana reakcja szefa rządu

Nastolatek odmówił podania ręki prezydentowi. Zdecydowana reakcja szefa rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Dennik N
Chorzy na polaryzację. Czy politycy wkrótce całkiem zastąpią nam lekarzy?

Chorzy na polaryzację. Czy politycy wkrótce całkiem zastąpią nam lekarzy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Najlepszym liceum w Polsce, według Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025, jest ponownie warszawskie XIV LO im. Stanisława Staszica. Najlepszym technikum kolejny raz zostało Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie.

Oto najlepsze licea i technika w Polsce. Jest nowy ranking "Perspektyw"

Oto najlepsze licea i technika w Polsce. Jest nowy ranking "Perspektyw"

Źródło:
perspektywy.pl, tvn24.pl

"Konklawe", "Emilia Pérez" i "The Brutalist" zdominowały tegoroczną listę nominowanych do nagród BAFTA. Poza wyścigiem znalazł się film szwedzko-polskiego reżysera Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", który był na długiej liście w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

BAFTA 2025. Filmowi faworyci zdominowali listę nominacji

BAFTA 2025. Filmowi faworyci zdominowali listę nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, pamiątki z amerykańskiej kampanii prezydenckiej czy piłka podpisana przez Shaquille'a O'Neala - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Zebrane w ten sposób pieniądze trafią w całości na konto WOŚP.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Całym sercem jesteśmy za WOŚP, która od ponad trzech dekad potrafiła uruchomić to, co najlepsze w Polakach, otworzyć nasze serca, byśmy byli razem i razem pomagali. Jest najlepszym dowodem na ludzką dobroć, z której korzysta praktycznie każdy z nas. 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP 

Największym udziałem w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce może pochwalić się grupa Warner Bros. Discovery - wynika z badań przeprowadzonych przez platformę badawczą Nielsen. WBD pozostawiło w tyle konkurencję - Telewizją Polską i Grupę Polsat. Kanały i treści Warner Bros. Discovery wyprzedziły także zarówno Netflix, jak i Telewizję Republika. 

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
tvn24.pl

Andrzej Klesyk może wrócić do PZU. Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny zgłosił kandydaturę byłego prezesa ubezpieczeniowego giganta na członka rady nadzorczej - poinformowało PZU w komunikacie.

Szykuje się wielki powrót do polskiego giganta

Szykuje się wielki powrót do polskiego giganta

Źródło:
tvn24.pl