Dwoje najmłodszych posłów o pierwszym posiedzeniu Sejmu. "Zmieniło się dużo, ale jeszcze wiele musi"

Źródło:
TVN24
Wiśniewska: to, co zobaczyliśmy podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, to było absolutne załamanie się kultury parlamentaryzmu
Wiśniewska: to, co zobaczyliśmy podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, to było absolutne załamanie się kultury parlamentaryzmutvn24
wideo 2/28
Wiśniewska: to, co zobaczyliśmy podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, to było absolutne załamanie się kultury parlamentaryzmutvn24

To, co zobaczyliśmy podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, to było absolutne załamanie się kultury parlamentaryzmu - mówiła w "Kampanii #BezKitu" posłanka Aleksandra K. Wiśniewska (Koalicja Obywatelska). Gośćmi TVN24 było dwoje najmłodszych posłów na Sejm X kadencji. Adam Gomoła (Trzecia Droga) zwracał uwagę na brak barierek przed budynkiem parlamentu. - To są zmiany symboliczne, ale pokazują, że Sejm znów może stać się instytucją otwartą, transparentną, dostępną dla wszystkich - podkreślał.

Gośćmi piątkowego wydania "Kampanii #BezKitu" w TVN24 było dwoje najmłodszych posłów na Sejm X kadencji.

24-letni Adam Gomoła (Trzecia Droga) w okręgu nr 21 (Opole) zdobył 21 923 głosy. Z kolei 29-letnia Aleksandra K. Wiśniewska (Koalicja Obywatelska) w okręgu nr 9 (Łódź) uzyskała 25 436 głosów.

W programie podzielili się swoimi wrażeniami z pierwszego posiedzenia Sejmu, które odbyło się w poniedziałek i wtorek.

ZOBACZ TEŻ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" O DEBIUTANTACH W SEJMIE >>>

Wiśniewska: to, co pokazała Zjednoczona Prawica, to była aberracja

- Przyznam szczerze, że to, co zobaczyliśmy podczas tego pierwszego posiedzenia Sejmu, to było absolutne załamanie się kultury parlamentaryzmu - oceniła Wiśniewska. - I uważam, że nie powinniśmy tego traktować jako taki status quo, gdzie posłowie i posłanki mogą przychodzić do Sejmu i brać udział w debacie tacy rozstrojeni, w najgorszej formie fizycznej, psychicznej i duchowej, tylko naprawdę powinniśmy dążyć do jak najwyższych standardów parlamentaryzmu - dodała.

Jak podkreślała, "to, co pokazała szczególnie Zjednoczona Prawica w randze ministra, minister Ziobro i minister Czarnek, to była po prostu aberracja".

Zakłócanie wystąpień, krzyki na mównicy, skandowanie. Tak wyglądały wtorkowe obrady Sejmu >>>

- Paradoksalnie czułam się trochę jak w takiej książce z literatury Kafki i połączeniem tego z politycznym thrillerem i takimi satyrycznymi fragmentami z Jasia Fasoli - opisała. Jak zwracała uwagę, "to po prostu było trochę surrealistyczne, ale jednocześnie pokazuje, ile my, młode pokolenia, mamy do zrobienia".

Wiśniewska: to, co zobaczyliśmy podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, to było absolutne załamanie się kultury parlamentaryzmu
Wiśniewska: to, co zobaczyliśmy podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, to było absolutne załamanie się kultury parlamentaryzmutvn24

Gomoła: zmieniło się dużo, ale jeszcze wiele musi się zmienić

Gomoła zwracał uwagę, że mimo dopiero jednego posiedzenia w Sejmie zmieniło się dużo. - Ale jeszcze wiele się musi zmienić, musi dużo tej kultury tam po prostu wrócić - podkreślał. - Jeden już mamy symptom fajny, mianowicie kierownik tego Sejmu, marszałek się zmienił. I tutaj pokładam duże nadzieje w tym - dodał.

Jednocześnie zaznaczył, że "część z tych nadziei się już spełniło". - Jak przychodziłem we wtorek rano na posiedzenie i ujrzałem brak barierek przy Sejmie, to serce mi rozmiękło - powiedział.

- Ja naprawdę czułem wtedy, że warto było się starać i warto było walczyć, bo to są zmiany symboliczne, ale pokazują, że Sejm znów może stać się instytucją otwartą, transparentną, dostępną dla wszystkich, nie tylko dla polityków, ale także dla mediów, dla organizacji pozarządowych, mam nadzieję także, że dla młodych - dodał.

Gomoła: zmieniło się dużo, ale jeszcze wiele musi się zmienić
Gomoła: zmieniło się dużo, ale jeszcze wiele musi się zmienić TVN24

Deklaracje młodych polityków w sprawie projektów dotyczących aborcji

Goście TVN24 odnieśli się też do dwóch projektów ustaw dotyczących aborcji, które złożyła w Sejmie Lewica. Pierwszy z nich to projekt dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji, a drugi - legalnej aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej podkreślała, że jest to "ekstremalnie ważne". - I tak jak uważam, że jawna umowa koalicyjna była ogromnym osiągnięciem, tak osobiście dla mnie jako kobiety w Sejmie, która bardzo dużo mówiła również o prawach kobiet w trakcie kampanii, było to trudne i bolesne, że w samej umowie nie udało się partiom lewicowym i Koalicji Obywatelskiej wzmocnić zapisu dotyczącego aborcji - powiedziała Aleksandra Wiśniewska.

Jednocześnie zaznaczyła, że "umowa koalicyjna ma trochę inny charakter". - Ona oczywiście nadaje pewien kierunek, który jest ważny, natomiast ja jako kobieta mogę zadeklarować moim koleżankom, przyjaciółkom i siostrom, że będę o to (liberalizację aborcji - red.) walczyć - dodała.

Adam Gomoła stwierdził, że "spór, jaki dziś się toczy w sprawie aborcji, to to, czy pójdziemy dwa czy trzy kroki do przodu w kierunku liberalizacji". - W pierwszej kolejności, co powinniśmy zrobić, to powrócić do kompromisu. W drugim bardzo bym chciał, żebyśmy rozpisali referendum w tej sprawie, by wybrzmiał głos Polek i Polaków - mówił.

Jak dodał, uważa tak z dwóch powodów. - Po pierwsze, boję się, że w każdym innym wariancie, nawet gdyby ta ustawa przeszła przez Sejm, będzie ona wetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. A po drugie, wiem, że to będzie głos, którego już i ten Sejm, i kolejne nie będą w stanie podważyć - zaznaczył.

Gomoła zapowiedział, że "do momentu, w którym tego głosu nie otrzymamy, we wszystkich projektach, które będą szły dalej do liberalizacji niż kompromis aborcyjny, który był przed październikiem 2020 roku, będzie głosował wstrzymująco".

W dalszej części programu pytania zadawali gościom przedstawiciele młodego pokolenia: aktywistka Kamila Grudniewska, Marta Marczuk (agencja Lata Dwudzieste) przewodniczący Młodzieżowej Rady Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy Mikołaj Ojrzanowski oraz Mateusz Ligenza z Fundacji Campus Polska. Poruszono między innymi kwestie wyborów do Parlamentu Europejskiego, polityki wobec młodych i wspierania młodzieżowych rad.

Pytania przedstawicieli młodego pokolenia do Aleksandry Wiśniewskiej i Adama Gomoły
Pytania przedstawicieli młodego pokolenia do Aleksandry Wiśniewskiej i Adama Gomoły TVN24

Prezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia" o przyszłości funkcji prokuratora generalnego

W kolejnej części "Kampanii #BezKitu" o sytuacji w prokuraturze mówiła prezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia" Katarzyna Kwiatkowska.

- Ostatnia nowelizacja ustawy Prawo o prokuraturze, która weszła w życie 28 września, spowodowała, że prokurator generalny przekazał bardzo istotne kompetencje na rzecz prokuratora krajowego - podkreśliła.

Prezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia" Katarzyna Kwiatkowska o przyszłości funkcji prokuratora generalnego
Prezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia" Katarzyna Kwiatkowska o przyszłości funkcji prokuratora generalnegoTVN24

Jak zwracała uwagę, "były to kompetencje w zakresie merytorycznym, dyscyplinarnym, jak również dotyczącym funkcjonowania prokuratury". - Gdyby ta nowelizacja weszła w życie w sensie faktycznym, wówczas prokurator generalny mógłby być tylko i wyłącznie przysłowiowym strażnikiem żyrandola, bowiem by nie posiadał jakichkolwiek kompetencji pozwalających mu na kierowanie prokuraturą - dodała.

Autorka/Autor:pp/tr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jego kandydaturę przedstawił historyk i publicysta, profesor Andrzej Nowak.

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Broń jest coraz częściej w użyciu policji. Wynika to z sytuacji, które funkcjonariusza spotykają na swojej drodze i muszą tej broni dobywać i strzelać - powiedział były komendant poznańskiej policji i prywatny detektyw Maciej Szuba. Ocenił też, że obecnie funkcjonariusze odbywają zbyt mało treningów z posługiwania się bronią.

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl