Kwestiami organizacyjnymi oraz "bezpieczeństwem wszystkich osób przebywających w budynkach" uzasadniła Kancelaria Sejmu odwołanie posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży planowanego na 1 czerwca. Jak dodała w komunikacie w czwartek wieczorem, zostało ono przeniesione na wrzesień. "Za zaistniałą sytuację bardzo przepraszamy" - podkreślono.
Parlament nie będzie w tym roku uczestniczył również w przypadającej na sobotę Nocy Muzeów. Natomiast szczyt NATO ma się odbyć bez zmian.
"Z przyczyn niezależnych od Kancelarii Sejmu, mając na względzie kwestie organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych, z przykrością informujemy, że podjęto decyzję o odwołaniu posiedzenia SDiM planowanego na 1 czerwca 2018 r." - poinformowało w czwartek Centrum Informacyjne Sejmu (CIS).
W kolejnym komunikacie podano, że Sejm Dzieci i Młodzieży odbędzie się we wrześniu.
CIS przeprosiło za zaistniałą sytuację. "Kancelaria Sejmu będzie informować mailowo wszystkich uczestników sesji SDiM o dalszych decyzjach" - napisano w komunikacie.
W kolejnym przekazano, że "chcemy, by sesja odbywała się w warunkach pozwalających na zrealizowanie celów edukacyjnych projektu i by uczestnicy SDiM mogli swobodnie poznać siedzibę Sejmu".
"Mamy nadzieję, że spotkamy się jesienią" - dodano.
"Respektujemy protest"
W Sejmie trwa protest osób niepełnosprawnych oraz ich rodziców i opiekunów.
Informując o odwołaniu sesji SDiM (1 czerwca), a wcześniej sejmowej Nocy Muzeów (19/20 maja), dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka zapewnił, że "respektujemy obecność osób protestujących w Sejmie, nie mamy zamiaru ingerować w ten protest".
KOMUNIKAT CIS: Informacja ws. tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży https://t.co/hIZn28nTww pic.twitter.com/UcVF8Wr8EL— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 17 maja 2018
Obie imprezy Sejm gościł od lat
Sejm Dzieci i Młodzieży to akcja propagująca parlamentaryzm wśród młodzieży. Młodzi posłowie, wyłonieni w konkursie dla uczniów, po raz pierwszy zasiedli w sejmowych ławach w 1994 roku z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej. Był to pierwszy dziecięco-młodzieżowy parlament w Europie. Obecnie podobne przedsięwzięcia są realizowane m.in. w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.
Organizowana już po raz piętnasty i odbywająca się w tym roku w nocy z 19 na 20 maja Noc Muzeów także w ciągu ostatnich edycji gościła w budynkach parlamentarnych, w Sejmie i Senacie. W tym roku będzie inaczej. "Wydarzenie zostało odwołane przez organizatora w dniu 8 maja, już po oddaniu przewodnika po Nocy Muzeów do druku" - podano w komunikacie na oficjalnej stronie Nocy Muzeów.
Szczyt NATO bez zmian
Andrzej Grzegrzółka zapewnił, że "szczyt parlamentarny NATO odbędzie się tak, jak miał się odbyć". Wskazał, iż tak wygląda polityka - że "są strony, które są zwolennikami i oponentami jakichś kierunków politycznych". - I my to respektujemy – zapewnił, podkreślając, że skoro są standardy demokratyczne, to "może odbyć się szczyt i może odbyć się protest".
25-28 maja, Sejm i Senat będą miejscem międzynarodowej debaty parlamentarnej o aktualnych wyzwaniach i zagrożeniach dla współczesnego bezpieczeństwa światowego. W tych dniach w Warszawie odbędzie się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także delegatów z krajów stowarzyszonych i obserwatorów.
Rzecznik praw dziecka: niezrozumiała decyzja
Oświadczenie w tej sprawie napisał rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
"Przez ponad 20 lat aktywnej obecności dzieci w Sejmie RP po raz pierwszy w historii zdarzyła się rzecz kuriozalna, nieczytelna i niezrozumiała - odwołano posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dzieci okazują się być zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Decyzja ta niewątpliwie narusza prawa dziecka i godzi w podstawy demokratycznego państwa" - czytamy w oświadczeniu.
"Przez te wszystkie lata Sejm RP był otwarty dla dzieci, przygotowywał je do życia obywatelskiego, był szkołą demokracji. Dzisiaj młodym ludziom zabiera się szansę na uczestniczenie w ważnym dla nich wydarzeniu. Takie działania (odebranie młodym ludziom prawa do głosu i uczestnictwa w namiastce demokracji, jaką są obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży) uznaję za antypedagogiczne. Dorośli kolejny raz zawiedli młodych" - napisał rzecznik praw dziecka.
Autor: mm,akw,ads//rzw,now / Źródło: TVN24, PAP, sejm.gov.pl