Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 15 maja

Prokuratura Krajowa dokonała przeglądu postępowań dotyczących incydentów w czasie demonstracji w latach 2016-2023. Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Gruziński parlament przyjął ustawę o "agentach zagranicznych". Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 15 maja.

1. Egzaminy ósmoklasistów i maturzystów

Dziś druga część egzaminu ósmoklasistów, czyli matematyka. We wtorek uczniowie VIII klas szkoły podstawowej pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek będą pisać egzamin z języka obcego.

Z kolei maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu będą pisemne egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Egzaminy z tych przedmiotów nie są obowiązkowe.

2. Prokuratura Krajowa przyjrzała się incydentom w czasie manifestacji

Prokuratura Krajowa dokonała przeglądu postępowań dotyczących incydentów podczas zgromadzeń publicznych w latach 2016-2023. "Analiza wykazała nieprawidłowości" - poinformowano.

Jak wymieniono, analiza dotyczyła m.in. marszów organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji czy Ogólnopolski Strajk Kobiet, ale także Marszu Niepodległości z 2017 roku. "Uczestnictwo w tych marszach stanowiło realizację przez obywateli konstytucyjnego prawa do zgromadzeń i wolności słowa" - podkreślono.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prześwietlili postępowania dotyczące zgromadzeń. "Analiza wykazała nieprawidłowości"

3. Antony Blinken w Kijowie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał w czasie niezapowiedzianej wizyty w Kijowie, że amerykańskie uzbrojenie dla Ukrainy jest już w drodze.

Blinken powiedział też, że grupa G7 pracuje nad tym, żeby zamrożone rosyjskie aktywa zostały wykorzystane do naprawienia szkód, jakie wyrządziła Rosja. Mówił o "globalnej koalicji", która działa na rzecz pomocy Ukrainie. - Polska nieustannie wspiera transfer niemalże całej pomocy, która spływa do Ukrainy i daje duże wsparcie od siebie - powiedział Blinken.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Blinken z wizytą w Kijowie. Zabrał głos w sprawie "zamrożonych rosyjskich aktywów"

4. Protesty po przyjęciu "rosyjskiej ustawy"

Gruziński parlament przyjął ustawę o "agentach zagranicznych". Tysiące niezadowolonych obywateli protestują w Tbilisi niemal bez przerwy.

Wieczorem doszło do starć demonstrantów z policją. Służby pobiły między innego znanego aktywistę. Twierdzą, że 13 osób zatrzymano za "niepodporządkowanie funkcjonariuszom" i "drobne chuligaństwo".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zablokowali główne skrzyżowanie w stolicy Gruzji. Protesty po przyjęciu "rosyjskiej ustawy"

5. W Sejmie o pożarach

Posłowie w środę po południu wysłuchają informacji ministra spraw wewnętrznych i administracji na temat działań podjętych w celu wyjaśnienia przyczyn i okoliczności pożarów, do których doszło w ostatnich dniach w różnych miejscach w Polsce.

Wcześniej rzecznik Komendy Stołecznej Policji podinspektor Robert Szumiata mówił, że "na tę chwilę nie ma żadnych podstaw, aby te wszystkie pożary ze sobą łączyć". Głos w sprawie zabrali także prezydent, premier i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posłowie wysłuchają informacji na temat ostatnich pożarów

6. Wyrok w sprawie Polańskiego

Sąd w Paryżu uniewinnił we wtorek reżysera Romana Polańskiego, oskarżonego przez brytyjską aktorkę Charlotte Lewis o zniesławienie. Aktorka złożyła pozew, gdy Polański, któremu publicznie zarzuciła, że zgwałcił ją, gdy miała 16 lat, nazwał te oskarżenia "ohydnym kłamstwem".

Sąd wypowiadał się tylko w sprawie oskarżeń o zniesławienie, tzn. nie rozstrzygał, czy reżyser dopuścił się czynu, o którym mówi Charlotte Lewis. Sędziowie oceniali wyłącznie, czy Polański nadużył wolności słowa w wywiadzie opublikowanym w 2019 roku przez tygodnik "Paris Match", w którym zarzucił Lewis kłamstwo.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zapadł wyrok w sprawie Romana Polańskiego. Charlotte Lewis: smutny dzień

Oglądaj TVN24 na żywo
Dowiedz się więcej:

Oglądaj TVN24 na żywo

Czytaj także: