Ryszard Terlecki o postawie Solidarnej Polski: koniec zniecierpliwienia może przyjść lada chwila

Autor:
tm/
tam
Źródło:
PAP, TVN24
Ryszard Terlecki: Koniec zniecierpliwienia może przyjść lada chwila
Ryszard Terlecki: Koniec zniecierpliwienia może przyjść lada chwila TVN24
wideo 2/5
TVN24Ryszard Terlecki: Koniec znicierpliwienia może przyjść lada chwila

Solidarna Polska zgłosiła w Sejmie postulat zawieszenia płacenia przez Polskę składki członkowskiej do Unii Europejskiej. Sprzeciwia się też niektórym zapisom prezydenckiego projektu zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym. Wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki powiedział, że klub patrzy na postawę SP "z pewnym zniecierpliwieniem". Natomiast - jak dodał - koniec zniecierpliwienia może przyjść już "lada chwila".

Dziennikarka TVN24 Agata Adamek spytała w środę w Sejmie wicemarszałka Ryszarda Terleckiego, czy nie przeszkadza mu postawa Solidarnej Polski, która wkłada "kij w szprychy" polityki rządu w związku z tempem prac nad likwidacją Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym.

- Patrzymy na to z pewnym zniecierpliwieniem, ale z drugiej strony czekamy na pozytywny namysł - odpowiedział Terlecki.

Ryszard Terlecki powiedział, że klub PiS czeka jednak na pozytywny namysł ze strony Solidarnej PolskiTVN24

Wybory parlamentarne wcześniej? Marszałek milczy

Pytany, czy ten namysł i koniec zniecierpliwienia może przyjść jesienią, odpowiedział: "Nie, to już lada chwila".

Na pytanie, czy w takim razie wcześniejszych wyborów parlamentarnych można oczekiwać wcześniej niż na jesieni, Terlecki nie odpowiedział.

Obecna kadencja parlamentu kończy się jesienią 2023 roku.

Czytaj też: Piotr Mueller o przyszłości nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej SN. "Decyzja w tym zakresie już zapadła"

Solidarna Polska postuluje zawieszenie płacenia składki członkowskiej do UE

Na wtorkowym posiedzeniu rządu został przedstawiony wniosek Solidarnej Polski zawierający postulat zawieszenia płacenia przez Polskę składki członkowskiej do UE. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz polityk SP i minister w KPRM Michał Wójcik swoją propozycję uzasadniali kosztami, które Polska ponosi w związku z napływem uchodźców z walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

- Nie będzie żadnego zawieszenia składki do Unii Europejskiej; ten pomysł nie jest trafiony i nie został przyjęty przez Radę Ministrów - powiedział w środę, odnosząc się do tej propozycji, rzecznik rządu Piotr Müller.

"Nie" dla niektórych zapisów prezydenckiego projektu

Solidarna Polska sprzeciwia się niektórym zapisom projektu prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącego zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, która pracuje nad dwoma projektami w sprawie SN (drugim jest zgłoszony przez PiS) za wiodący uznała projekt prezydenta.

Czytaj też: "W Prawie i Sprawiedliwości koty się gryzą. Plotki kuluarowe mówią wprost"

Przedstawiciele Solidarnej Polski oświadczyli, że nie mogą poprzeć tego projektu w obecnej formie z powodu proponowanego tam "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". Zmiany dotyczące przede wszystkim Izby Dyscyplinarnej SN są elementem oczekiwanym przez Komisję Europejską w negocjacjach w sprawie uruchomienia środków dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być wydatkowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

We wtorek rzecznik rządu pytany o prace nad rozwiązaniami dotyczącymi Izby Dyscyplinarnej SN zaznaczył, że poprawki do projektu chciała lub nadal chce zgłosić m.in. Solidarna Polska.

- Ale też nie może w żaden sposób wypaczyć bazowego projektu pana prezydenta, bo pamiętajmy, że na koniec to pan prezydent podpisuje lub nie podpisuje ustawy, w związku z tym to musi być robione wszystko w porozumieniu z głową państwa - powiedział.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/ tam

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości