Rozmowa prezydentów Polski i Iranu. Kumoch: Poprosił o nią prezydent Zełenski. Padła konkretna propozycja

Źródło:
TVN24
Kumoch: O rozmowę z prezydentem Iranu prosił prezydent Zełenski. Padła konkretna propozycja
Kumoch: O rozmowę z prezydentem Iranu prosił prezydent Zełenski. Padła konkretna propozycja
TVN24
Kumoch: O rozmowę z prezydentem Iranu prosił prezydent Zełenski. Padła konkretna propozycjaTVN24

O rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim poprosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Pytany był o to w "Rozmowie Piaseckiego" prezydencki minister Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej. - Oczywiście jednym telefonem nie da się odwrócić losów historii, ale podejmować próby takiego odwrócenia należy - powiedział. - Rozmowa dotyczyła jednej bardzo konkretnej sytuacji - przekazał.

W zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim. Jak podano w komunikacie "przywódcy poruszyli kwestie dwustronne oraz rozmawiali na temat bieżącej sytuacji międzynarodowej". Przeprowadzenie takiej rozmowy spotkało się z krytyką ze względu na doniesienia o wspieraniu przez Iran rosyjskiej agresji na Ukrainę i sprzedawaniu Rosjanom dronów używanych do atakowania ukraińskich miast.

Kumoch: O rozmowę poprosił prezydent Zełenski. Padła konkretna propozycja

Jakub Kumoch, prezydencki minister, szef Biura Polityki Międzynarodowej, mówił we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że "rozmowa dotyczyła jednej bardzo konkretnej sytuacji, o którą prosił prezydent Wołodymyr Zełenski". - To jest konkret, to nie jest prośba po prostu "przestańcie sprzedawać broń do Rosji", tylko konkretna propozycja. W tej sprawie toczą się rozmowy i pewne działania - mówił. Zaznaczył, że są to poufne sprawy, których szczegółów nie może zdradzać.

Kumoch potwierdził, że rozmowa prezydentów "dotyczyła doniesień o sprzedaży przez Iran broni Rosji", czemu "Iran oczywiście zaprzecza".

- Oczywiście prezydent Duda ani żadne państwo nie jest w stanie jednym telefonem odwrócić losów historii. Ale podejmować próby takiego odwrócenia należy - zaznaczył.

- Pan prezydent został poproszony przez prezydenta Zełenskiego o coś, czego sam prezydent Zełenski nie mógł zrobić. Polska od samego początku mówiła, że będzie wspierać Ukrainę, również rozmawiając z państwami pozaeuropejskimi - dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

"Nam zależy na tym, żeby drony nie spadały"

Kumoch wyjaśniał, że "oczywiście prezydent Polski nie dzwonił, aby odciąć się w jakikolwiek sposób od postawy Zachodu". - Polska jest lojalnym członkiem Unii Europejskiej, bierze udział w sankcjach, niczego nie blokuje - mówił.

Powiedział również, że dziś - patrząc z perspektywy czasu - uważa, że rozmowa powinna się odbyć. - Do wielu prezydentów pozaeuropejskich, również państw oskarżanych o sprzedawanie broni Rosji, będą kontakty, będzie próba odciągnięcia ich. Ukraina może na Polskę liczyć. Nam zależy na tym, żeby drony nie spadały - mówił.

Tydzień temu, w poniedziałek rano ukraińskie władze poinformowały, że Kijów został zaatakowany przez wojska rosyjskie przy użyciu irańskich dronów kamikadze. Władze Iranu zaprzeczają doniesieniom o przekazywaniu przez nie sprzętu wojskowego Rosji. "Istnieją liczne dowody na to, że Iran dostarcza Rosji drony, które wykorzystywane są przeciw celom wojskowym i cywilnym w Ukrainie, a Teheran kłamie w tej sprawie" - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Departament Stanu USA zagroził Teheranowi sankcjami.

Kumoch: Rosja chce, żebyśmy wszyscy uważali, że użyje broni masowej zagłady

Kumoch pytany był także o serię rozmów telefonicznych, które w niedzielę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przeprowadził z szefami resortów obrony USA, Wielkiej Brytanii, FrancjiTurcji. Szojgu w tych rozmowach twierdził, że Ukraina rzekomo planuje atak jądrowy z użyciem "brudnej bomby". Nie przedstawił jednak publicznie żadnych dowodów na swoje twierdzenia.

- Jeśli Rosja kogokolwiek o coś oskarża, to najczęściej zapowiada albo swoje kroki, albo przynajmniej chce przestraszyć. Mnie się wydaje, że Rosja próbuje wojnę ukraińską, tę, która przegrywa na polu walki, zamienić trochę w kryzys kubański [w 1962 roku - przyp. red.] - ocenił. 

Dodał, że "chyba Putinowi się wydaje, że z Zachodem dogada się szybciej niż z prezydentem Zełenskim, z którym nie chce rozmawiać". 

- Wątpię, żeby ktokolwiek z rozmówców ministra Szojgu uwierzył w to, co on naprawdę mówi. Odebrano to bardzo jasno - tak, to jest straszak, jesteśmy gotowi na dalszą eskalację działań, jesteśmy gotowi użyć nawet broni masowego rażenia, więc teraz wy musicie z nami rozmawiać. Na szczęście Zachód zachowuje się w tej sprawie mądrze - powiedział Kumoch. 

"Nie ma takiej siły na Zachodzie", która powie Ukraińcom "złóżcie broń"

Pytany, czy to jest kroczek w kierunku użycia przez Rosję bomby nuklearnej, czy używają tego tylko jako straszaka, ocenił, że "na pewno Rosja chce, żebyśmy wszyscy uważali, że Rosja lada moment użyje broni masowej zagłady i powinniśmy iść na kompromis". 

- Problem jest taki, że Zachód nie jest częścią tej wojny, nie prowadzi fizycznie tej wojny na frontach, w związku z tym musiałby do takiego czegoś przekonać Ukraińców. Oni są w tym wypadku nieustraszeni, to znaczy nie mają żadnych intencji wycofywania się - mówił prezydencki minister.

Jakub Kumoch w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24TVN24

- Nie zauważyłem, żeby ktokolwiek z poważnych polityków na Zachodzie zaczynał mówić o tym, że trzeba jak najszybciej się porozumieć z Rosją, ponieważ Rosja straszy bronią masowej zagłady. Wydaje mi się, że to kontrproduktywne - dodał.

W jego ocenie "nie ma takiej siły na Zachodzie", która powie Ukraińcom: "złóżcie broń". 

Kumoch: nie jesteśmy zadowoleni z polityki Węgier

Kumoch odniósł się również w "Rozmowie Piaseckiego" do postawy Węgier. Ocenił, że mają "osobliwe podejście do tej wojny". - Ono trochę się zmienia, jeśli chodzi o sferę retoryczną na przykład potępienie zbrodni wojennych, do listu prezydenta Dudy przyłączył się prezydent Węgier - dodał. 

- Nie jesteśmy zadowoleni z polityki Węgier - powiedział. 

Kumoch: nie jesteśmy zadowoleni z polityki Węgier
Kumoch: nie jesteśmy zadowoleni z polityki WęgierTVN24

Pytany, który kraj jest bliższy Polsce - Węgry czy Niemcy, prezydencki minister odparł, że "do obu krajów mamy spore zastrzeżenia, jeśli chodzi o ich postawę wobec Ukrainy". Ocenił, że rola, znaczenie, możliwości, potencjał Węgier w tej wojnie "jest nieporównywalnie mniejszy" i "więcej oczekuje się od państwa, które aspiruje do tego, żeby być liderem integracji europejskiej". 

Prezydencki minister odniósł się do słów premiera Mateusza Morawieckiego. - Zamierzam podjąć próbę wypracowania formuły, w której jasno nazywając rozbieżności, szanując wrażliwość ukraińskich przyjaciół, będziemy mogli powrócić zarówno do współpracy w ramach V4, jak i do wspólnych działań z Węgrami w tych obszarach, w których łączą nas wartości i interesy - mówił na początku września szef rządu.

- Wierzę w wypracowanie takiej płaszczyzny porozumienia. Także Polacy są dzisiaj chyba na to bardziej gotowi niż w marcu czy kwietniu - powiedział Kumoch.

Węgry "muszą zmienić swoją politykę"

- Zawsze jestem gotowy do odbudowywania współpracy, ale to odbudowanie nie jest bezwarunkowe. Węgry muszą zmienić swoją politykę, jeżeli chcą być naprawdę wiarygodnym partnerem dla Polski - mówił gość "Rozmowy Piaseckiego".

Dodał, że "dla Polski dzisiaj 95 procent polityki zagranicznej to jest bezpieczeństwo". - Jeżeli jakiś kraj prowadzi politykę, która nie jest zgodna z naszą polityką bezpieczeństwa, to oczywiście ma to swoje konsekwencje - powiedział.

Pytany, o czym w związku z tym mówi premier, Kumoch odparł, że "zapewne wyraża pewną nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie w najbliższym czasie". - Z takimi Węgrami dalej współpracujemy, można powiedzieć, się przyjaźnimy, natomiast jesteśmy trochę zranieni, jeżeli już mówimy kategoriami przyjaźni - dodał prezydencki minister.

Kumoch o projekcie PiS: koordynacja spółek Skarbu Państwa jest istotna

Gość "Rozmowy Piaseckiego" komentował też projekt ustawy złożony przez posłów PiS, który zakłada, że odwołania na szczytach spółek "o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu" będą mogły odbywać się tylko po uzyskaniu zgody specjalnej rady. Większość członków takiej rady, na sześcioletnią kadencję, miałby wybierać Sejm.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Normalnie zabetonują się". Projekt posłów PiS o specjalnej radzie i "zwiększeniu stabilności" na szczytach spółek >>>

- Bezpieczeństwo Polski zależy przede wszystkim od przebiegu i wyniku wojny na Ukrainie i powstrzymania rosyjskiej agresji, ale oczywiście zależy również od tego, w jakim stopniu nasze spółki Skarbu Państwa będą zapewniać bezpieczeństwo energetyczne - powiedział prezydencki minister.

- Czy sama w sobie koordynacja spółek Skarbu Państwa odpowiedzialnych za sprawy energetyczne jest istotna? Jest istotna. Natomiast co do samego projektu ustawy, to musi powstać ustawa, żeby wypowiedział się ośrodek prezydencki. A prezydent wypowiada się poprzez podpis albo jego odmowę - dodał Kumoch.

Autorka/Autor:ads,js//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pożar w zakładach metalurgicznych w Berlinie. Firma Diehl Metal należy do grupy, która produkuje system obrony dla Ukrainy. Z ogniem walczy co najmniej 170 strażaków, ale wiatr utrudnia ich akcję. Władze miasta apelują o zamknięcie okien i unikanie terenu, nad którym unosi się toksyczny dym. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24