Rosyjski szpieg Paweł Rubcow "wyjechał z kompletem wiedzy" z Polski. Jest komentarz prokuratury

Źródło:
TVN24, Rzeczpospolita
Prokuratura o sprawie Pawła Rubcowa: w tej sytuacji był obowiązek udostępnienia akt
Prokuratura o sprawie Pawła Rubcowa: w tej sytuacji był obowiązek udostępnienia aktTVN24
wideo 2/4
Prokuratura o sprawie Pawła Rubcowa: w tej sytuacji był obowiązek udostępnienia aktTVN24

Oficer GRU Paweł Rubcow, który podawał się za hiszpańskiego dziennikarza Pablo Gonzaleza, przed opuszczeniem kraju w ramach wymiany więźniów między Zachodem a Rosją, otrzymał dostęp do materiałów śledztwa, w tym tych tajnych - poinformowała "Rzeczpospolita". Prokuratura Krajowa, odnosząc się do sprawy, napisała, że prokurator ma obowiązek udostępnić akta podejrzanemu, wobec którego złożył do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania i w takiej sytuacji nie ma możliwości odmowy ich udostępnienia. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej, dodał, że w udostępnionych aktach nie było żadnych tajemnic państwowych mogących zaszkodzić Polsce.

Rubcow został zwolniony z polskiego aresztu w ramach niedawnej wymiany więźniów między krajami Zachodu a Rosją. Działał między innymi w Polsce, wykorzystując status dziennikarza do zbierania informacji na Ukrainie dla rosyjskich służb specjalnych, jego celem było też zdobycie zaufania opozycjonistów rosyjskich.

Komunikat w sprawie uwolnionego przez Polskę rosyjskiego agenta. Kim jest?

Paweł Rubcow widział akta sprawy

"Rzeczpospolita" napisała w czwartek, że zanim szpieg wrócił do Rosji, "poznał wszystko, co zebrano na niego w polskim śledztwie". "Taka jest procedura - twierdzi prokuratura i przekonuje, że nie mogła odmówić mu dostępu do akt, nawet tajnych" - dodano.

"Wyjechał z kompletem wiedzy, jest ryzyko, że dowiedział się zbyt dużo i przekazał to mocodawcom" - mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" wysoko postawiony funkcjonariusz ABW.

Dziennik przytacza też wypowiedź rzecznika Prokuratury Krajowej Przemysława Nowaka, który przekazał, że "Pablo G. przed zamknięciem śledztwa skorzystał z przysługującego mu uprawnienia określonego w artykule 321 par. 1 Kodeksu postępowania karnego". I dodał, że "Rubcow został zaznajomiony z całością materiału dowodowego, a więc także niejawnego".

§ 1.  Jeżeli istnieją podstawy do zamknięcia śledztwa, na wniosek podejrzanego lub jego obrońcy o końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania, prowadzący postępowanie powiadamia podejrzanego i obrońcę o terminie końcowego zaznajomienia, pouczając ich o prawie uprzedniego przejrzenia akt w terminie odpowiednim do wagi lub zawiłości sprawy, określonym przez organ procesowy. W celu przejrzenia akt prokurator może udostępnić akta w postaci elektronicznej.

"Rzeczpospolita" poinformowała, że Rubcow czytał akta od połowy lipca, przez dwa tygodnie. "Z materiałami niejawnymi podejrzany zapoznawał się w kancelarii tajnej ABW. Z jawnymi, w siedzibie prokuratury" - przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej.

Zdaniem cytowanego przez dziennik funkcjonariusza ABW prokuratura popełniła błąd. "Prokuratura, wiedząc, że zostanie wymieniony, powinna mu odmówić dostępu na podstawie art. 156 k.p.k. To przepis wprowadzony w 2021 roku dla ochrony ważnego interesu państwa i stanowi wentyl bezpieczeństwa. Dlaczego nie skorzystano z niego?" - pyta funkcjonariusz.

"Rzeczpospolita" pisze, że prowadzący śledztwo, dając mu dostęp do akt, nie wiedział, że Rubcow wyjdzie z aresztu, a "wszystko odbyło się w nieznanym do dzisiaj trybie". 

Prokuratura: w tej sytuacji był obowiązek udostępnienia akt

W południe Prokuratura Krajowa wydała w tej sprawie komunikat.

"W toku postępowania przygotowawczego wobec podejrzanego Pablo G. Y. vel Pavel R. stosowano tymczasowe aresztowanie (w okresie od 2 marca 2022 r. do 31 lipca 2024 r.). Zgodnie z art. 156 § 5a kpk 'w razie złożenia w toku postępowania przygotowawczego wniosku o zastosowanie albo przedłużenie tymczasowego aresztowania podejrzanemu i jego obrońcy udostępnia się niezwłocznie akta sprawy w części zawierającej treść dowodów dołączonych do wniosku'" - czytamy.

"Udostępnienie akt podejrzanemu, wobec którego zastosowano tymczasowe aresztowanie, jest więc kodeksową zasadą. Nie ma żadnej prawnej możliwości odmowy udostępnienia akt podejrzanemu, wobec którego złożono wniosek o tymczasowe aresztowanie. W szczególności w takiej sytuacji nie znajduje zastosowania art. 156 § 5 kpk, przewidujący możliwość odmowy z uwagi na 'ochronę ważnego interesu państwa' (wobec podejrzanych odpowiadających z wolnej stopy)" - dodano. Wskazano, że konieczność udostępnienia akt jest więc konsekwencją złożenia wniosku o zastosowanie, a następnie przedłużenie tymczasowego aresztowania.

Prokuratura o sprawie Pawła Rubcowa: w tej sytuacji był obowiązek udostępnienia akt
Prokuratura o sprawie Pawła Rubcowa: w tej sytuacji był obowiązek udostępnienia aktTVN24

Prokuratura podkreśliła, że "podejrzany lub jego obrońca mają prawo złożyć wniosek o 'końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania' (art. 321 kpk)". "Wówczas, gdy istnieją podstawy do zamknięcia śledztwa, prokurator ma obowiązek udostępnienia akt podejrzanemu i obrońcy. Udostępnienie całości akt jest w takiej sytuacji obligatoryjne i przepisy nie przewidują możliwości odmowy" - dodano.

"W niniejszej sprawie wniosek o 'końcowe zaznajomienie' został złożony jeszcze w 2022 r., a następnie został powtórzony. Akta sprawy zostały udostępnione w dniu 16 lipca 2024 r. i w dniach następnych. W tym czasie prokurator nie wiedział, iż pod koniec lipca powstaną przyczyny uzasadniające uchylenie tymczasowego aresztowania (art. 253 § 1 kpk), co nastąpiło w dniu 31 lipca 2024 r." - tłumaczy prokuratura. Jak wskazują śledczy, każdy podejrzany ma prawo zapoznać się z aktami. "Wyjątkowo, w toku postępowania przygotowawczego, można odmówić tego prawa podejrzanemu pozostającemu na wolności. Nie można odmówić udostępnienia akt podejrzanemu, wobec którego zastosowano tymczasowe aresztowanie. Po skierowaniu aktu oskarżenia do sądu każdy oskarżony ma nieograniczony dostęp do akt" - przekazano.

Rzecznik Prokuratury Krajowej: w aktach nie było żadnych tajemnic państwowych mogących zaszkodzić Polsce

Prokurator odniósł się do sprawy także na konferencji prasowej. Podkreślał, że w udostępnionych aktach, zarówno jawnych, jak i niejawnych, "nie było żadnych tajemnic państwowych, które mogły w jakikolwiek sposób zaszkodzić  Polsce, w najmniejszym stopniu".

-  Tam nie ma żadnych tajemnic w znaczeniu ochrony bezpieczeństwa, w znaczeniu ważnych dla bezpieczeństwa państwa. Nie ma ujawnionych żadnych technik operacyjnych, żadnych danych umożliwiających ustalenie funkcjonariuszy, którzy prowadzą jakieś czynności, których nie powinno się ujawniać. Materiał dowodowy, też niejawny, dotyczy zachowania Pablo G, a więc istoty tego postępowania - podkreślił prokurator.

Rzecznik Prokuratury Krajowej o sprawie Pawła Rubcowa: w aktach nie było żadnych tajemnic państwowych mogących zaszkodzić Polsce
Rzecznik Prokuratury Krajowej: w aktach nie było żadnych tajemnic państwowych mogących zaszkodzić PolsceTVN24

Prokuratura: wstępnej selekcji akt dokonują służby

Prokurator Nowak był też pytany o to, czy przed udostępnieniem akt Pawłowi Rubcowowi śledczy dokonali selekcji tego, co mu udostępniają.

- Służby specjalne nie dzielą się z prokuraturą wszystkim, co uzyskują w ramach czynności niejawnych lub w ramach innych czynności. Oni dokonują wstępnej selekcji i oni wiedzą doskonale o tym i godzą się, że jeżeli dają to prokuraturze, to wcześniej czy później, jeżeli będą zarzuty, to będzie to również udostępnione podejrzanym, ponieważ to wynika z praw człowieka i wynika również z zasad Kodeksu postępowania karnego - powiedział.

Rzecznik Prokuratury Krajowej odniósł się też do cytatu anonimowego funkcjonariusza ABW, które słowa przytoczyła w swoim artykule "Rzeczpospolita". Chodzi o jego opinię, że prokuratura powinna odmówić Rubcowowi dostępu na podstawie art. 156 Kodeksu postępowania karnego.

Nowak mówił, że to jest "całkowita prawna bzdura, ponieważ przy końcowym zaznajomieniu w ogóle nie ma zastosowania artykułu 156 Kodeksu postępowania karnego". - Wystarczy do niego zajrzeć. On reguluje tę kwestię w toku postępowania - zaznaczył.

Siemoniak o udostępnieniu akt Rubcowowi: mam pełne zaufanie do prokuratury

O tę sytuację był pytany także szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.

- W tych sprawach może się wypowiadać wyłącznie prokuratura, mam tutaj pełne zaufanie. Wczoraj kontaktowałem się prokuratorem generalnym, z prokuratorem krajowym, omawialiśmy te sprawy. Nie będziemy tego komentować, wszystkie procedury zostały dochowane - powiedział.

- Opinie, które pojawiły się w mediach, są absolutnie przesadne - ocenił. - Generalnie jest tak, że oskarżony czy podejrzany mają dostęp do dokumentów, to nie jest tak, że można pozbawić takiego prawa, (...). Z punktu widzenia prokuratury, polskich służb, wszystkie sprawy toczyły się tutaj zgodnie z procedurami - dodał.

Siemoniak o sprawie udostępnienia akt Rubcowowi: mam pełne zaufanie do prokuratury
Siemoniak o sprawie udostępnienia akt Rubcowowi: mam pełne zaufanie do prokuraturyTVN24

Pablo Gonzalez oskarżony o szpiegostwo

Wcześniej, w połowie sierpnia, prokuratura informowała, że "prokurator z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Lublinie skierował 9 sierpnia do Sądu Okręgowego w Przemyślu akt oskarżenia przeciwko Pablo G. Y. vel Pavel R.". Informowała też wtedy, że prokurator oskarżył Pablo Gonzaleza vel Pawła Rubcowa o popełnienie przestępstwa szpiegostwa z art. 130 par. 2 Kodeksu karnego.

"Pablo G. Y. vel Pavel R. został oskarżony o to, iż od kwietnia 2016 r. do lutego 2022 r. w Przemyślu, Warszawie i w innych miejscach, biorąc udział w obcym wywiadzie (rosyjskim wywiadzie wojskowym), udzielał temu wywiadowi wiadomości, których przekazanie mogło wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również jako państwu członkowskiemu NATO. Działalność oskarżonego polegała m.in. na zdobywaniu i przekazywaniu informacji, szerzeniu dezinformacji oraz prowadzeniu rozpoznania operacyjnego" - czytamy w komunikacie, w którym zaznaczono też, że Pablo G. Y. vel Pavel R. został zatrzymany 28 lutego 2022 roku.

Prokuratura poinformowała też, że materiał dowodowy w zakresie pozostałych osób współdziałających (w tym przeciwko podejrzanej Magdalenie Ch.) wyłączono do odrębnego postępowania, które jest kontynuowane.

W komunikacie Prokuratury Krajowej podano też informacje o oskarżonym. "Pablo G. Y. vel Pavel R. urodził się w 1982 r. w Moskwie. Ma obywatelstwo hiszpańskie i rosyjskie. Śledztwo prowadzone było wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - zaznaczyła prokuratura. Poinformowała też, że od 2 marca 2022 roku do 31 lipca 2024 roku wobec podejrzanego stosowany był tymczasowy areszt. "Oskarżonemu zarzuca się popełnienie przestępstwa z art. 130 § 2 kk w brzmieniu obowiązującym do 1 października 2023 r., tak więc grozi mu kara pozbawiania wolności od 3 do 15 lat" - zaznaczono w komunikacie.

Sprawa Pawła Rubcowa

Sprawę Pawła Rubcowa - oficera rosyjskiego GRU - opisał portal śledczy FrontStory. Portal podał, że gdy w lutym 2022 roku Rubcowa zatrzymywała ABW, to nie był on sam, lecz z partnerką - dziennikarką, która usłyszała zarzut pomocnictwa w szpiegostwie. "Ich ponad dwuletnia relacja otwierała Gonzalezowi wiele drzwi" - czytamy w tekście FrontStory, w którym dodano też, że była partnerka oficera GRU "wróciła na pierwszą linię newsów jako reporterka".

Portal podał też, że sąd nie zgodził się na areszt dziennikarki być może dlatego, że zarzuty prokuratury okazały się zbyt słabe. "Przez ponad dwa lata od aresztowania dla polskich i zagranicznych mediów Gonzalez będzie jedynym podejrzanym" - zaznaczył FrontStory. Sprawę Rubcowa vel Gonzaleza poruszyła we wtorek także "Wyborcza", która podała, że będzie sądzony zaocznie. Informacje, że Rubcow/Gonzalez nie został w Polsce skazany, potwierdził wówczas w rozmowie z "GW" rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Przekazał, że "śledztwo w sprawie wrogich Polsce działań Rubcowa/Gonzaleza nie zostało umorzone". Dodał też, że "zgodnie z prawem można oskarżyć go zaocznie, pod jego nieobecność".

1 sierpnia w Ankarze doszło do największej od czasów zimnej wojny wymiany więźniów Rosji i krajów Zachodu. Operacja wymiany objęła 24 osoby odbywające kary więzienia w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi oraz dwoje dzieci. Z rosyjskich i białoruskich więzień i aresztów wyszło 16 osób, w tym Władimir Kara-Murza, rosyjski opozycjonista, który ma również obywatelstwo brytyjskie, Paul Whelan, były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, który ma obywatelstwa USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także dziennikarz "Wall Street Journal" Evan Gershkovich.

Z zachodnich więzień zostało uwolnionych osiem osób, w tym Paweł Rubcow, zatrzymany przez Polskę na granicy polsko-ukraińskiej w 2022 roku.

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego:  EPA/KIRILL ZYKOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania przekaże Mauritiusowi zwierzchnictwo nad leżącymi na Ocenie Indyjskim wyspami Czagos, które od niemal 60 lat były przedmiotem sporu między tymi państwami. Jednak znajdująca się na wyspie Diego Garcia baza wojskowa pozostanie pod jurysdykcją brytyjsko-amerykańską przez co najmniej 99 lat.

"Przełom" w sprawie strategicznie położonych wysp

Źródło:
PAP

Mieszkańcy wsi Osiecznica w woj. lubuskim, gdzie w wyniku wrześniowej powodzi uszkodzonych zostało około 300 budynków, domagają się budowy wałów przeciwpowodziowych. Miejscowy sołtys zbiera podpisy pod petycją w tej sprawie, która ma trafić do premiera Donalda Tuska.

Po powodzi mieszkańcy wsi chcą wałów przeciwpowodziowych. Jest petycja

Po powodzi mieszkańcy wsi chcą wałów przeciwpowodziowych. Jest petycja

Źródło:
TVN24

Jednego z niedawno zatrzymanych księży podejrzewano o molestowanie dzieci już w 2021 roku. Prokuratura prowadziła postępowanie dotyczące pedofilii po zgłoszeniu przez pracowników szkoły, w której uczył. Śledztwo zostało umorzone w czerwcu 2022 roku, bo prokuratorzy nie dopatrzyli się przestępstw. Śledczy podjęli teraz sprawę na nowo.

Zatrzymany ksiądz już był podejrzewany o pedofilię. Wcześniej prokuratura umorzyła postępowanie

Zatrzymany ksiądz już był podejrzewany o pedofilię. Wcześniej prokuratura umorzyła postępowanie

Źródło:
tvn24.pl

Przed prawdopodobnym zjednoczeniem PiS z Suwerenną Polską w partii Jarosława Kaczyńskiego dają o sobie znać wewnętrzne tarcia. Przeciwnikiem połączenia tych dwóch ugrupowań jest europoseł Michał Dworczyk z bliskiego środowiska Mateusza Morawieckiego. Senator PiS Marek Pęk zapewnił w czwartek, że "to propozycja uzgodniona" i przyznał, że on sam jest "zwolennikiem jedności". Natomiast senator Michał Kamiński (PSL) ocenił, że chodzi tu nie tylko o wizję rozwoju partii, ale także o "twardą walkę" o to, kto zostanie kandydatem w wyborach prezydenckich.

"To jest ostatnia ważna rzecz, jaką ma w ręku Jarosław Kaczyński"

"To jest ostatnia ważna rzecz, jaką ma w ręku Jarosław Kaczyński"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

179 osób, w tym 134 obywateli Ukrainy, zostało ewakuowanych z Libanu. Samolot z Bejrutu, którym przylecieli, wylądował na lotnisku w Jasionce (województwo podkarpackie) we wtorek. - Nie oczekiwałam, że ktokolwiek będzie się martwił o Ukraińców przebywających za granicą, gdzieś tam na Bliskim Wschodzie - przyznała mieszkanka Mikołajowa, miasta na południu Ukrainy. O ewakuacji poinformował wywiad wojskowy w Kijowie.

Ewakuacja z Libanu. "Nie oczekiwałam, że ktokolwiek będzie się o to martwił"

Ewakuacja z Libanu. "Nie oczekiwałam, że ktokolwiek będzie się o to martwił"

Źródło:
TVN24

Fałszywy pracownik banku próbował przekonać swoją ofiarę do zainstalowania na telefonie niebezpiecznej aplikacji. Nie wiedział, że dodzwonił się do policjanta z Elbląga, który nie dał się nabrać i nagrał rozmowę.

Oszust podawał się za pracownika banku. Telefon odebrał policjant, który nagrał rozmowę

Oszust podawał się za pracownika banku. Telefon odebrał policjant, który nagrał rozmowę

Źródło:
tvn24.pl

Voyager 2 stracił ważny instrument pomiarowy, jednak nie doszło do tego w wyniku kosmicznej katastrofy. NASA zdecydowała się na wyłączenie systemu badania plazmy z powodu kurczących się zapasów paliwa. Inżynierowie mają nadzieję, że dzięki temu misja Voyagera 2 się wydłuży.

Voyager 2 leci dalej, ale bez ważnego systemu

Voyager 2 leci dalej, ale bez ważnego systemu

Źródło:
NASA

Prokuratura Krajowa poinformowała o tym, że w czwartek odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Zjednoczonych Emiratów Arabskich i strony polskiej w sprawie ekstradycji Sebastiana M. do Polski. Mężczyzna jest ścigany po tragicznym wypadku na autostradzie A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina. Strona emiracka przekazała, że prokurator wyznaczony do udziału w postępowaniu ekstradycyjnym przesłuchał Polaka, który nie przyznaje się do winy.

Sebastian M. przesłuchany przez emirackiego prokuratora. Nie przyznał się i mówił o "motywacji politycznej"

Sebastian M. przesłuchany przez emirackiego prokuratora. Nie przyznał się i mówił o "motywacji politycznej"

Źródło:
tvn24.pl

36-letni kierowca, który w nocy nie zatrzymał się do kontroli i próbował potrącić policjanta, został ujęty przez mundurowych. W trakcie ucieczki mężczyzna uszkodził radiowóz i rozdzielnię elektryczną. Po zatrzymaniu wyszło na jaw, że ma zakaz prowadzenia pojazdów.

Nocny pościg ulicami Gdyni. Kierujący próbował potrącić policjanta

Nocny pościg ulicami Gdyni. Kierujący próbował potrącić policjanta

Źródło:
KWP Gdańsk

Polska waluta w czwartek od rana osłabiała się. Zdaniem Łukasza Zembika, dyrektora departamentu analiz DM TMS Brokers, w obliczu niepewności i podwyższonej awersji do ryzyka dolar stanowi walutę pierwszego wyboru, co powoduje kontynuację tendencji deprecjacji złotego.

Złoty traci siły. "Dziś ten trend jest kontynuowany"

Złoty traci siły. "Dziś ten trend jest kontynuowany"

Źródło:
PAP

- Prezes NBP nie ma prawa przyznawać sobie żadnej premii. Na tym w zasadzie mogę zakończyć odpowiedź. To rutynowe działania NBP, które od zawsze, na tej samej podstawie prawnej, są dokonywane przez te same ciała i w ten sam sposób - tak na pytanie o wzrost swojego wynagrodzenia odpowiedział podczas konferencji prasowej Adam Glapiński. Wcześniej komunikat w tej sprawie wystosował Narodowy Bank Polski, który tłumaczy, że wynagrodzenie prezesa NBP kształtuje się na poziomie około 35 procent średniej wynagrodzeń prezesów banków komercyjnych.

"Współczuję pani". Prezes NBP odpowiada na pytanie o podwyżkę

"Współczuję pani". Prezes NBP odpowiada na pytanie o podwyżkę

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy uchylił wyrok z 2022 roku skazujący kardiochirurga Mirosława G. na pół roku więzienia w zawieszeniu za nieumyślne narażenie pacjenta na utratę życia i umorzył sprawę z powodu przedawnienia. Oznacza to, że sprawa kawałka gazika pozostawionego w sercu pacjenta dobiega końca po blisko 18 latach od zdarzenia.

Wyrok w sprawie kardiochirurga Mirosława G. uchylony. Decyzja Sądu Najwyższego

Wyrok w sprawie kardiochirurga Mirosława G. uchylony. Decyzja Sądu Najwyższego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Tak wygląda oślepiania laserem z perspektywy załogi śmigłowca" - przekazuje Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i pokazuje zdjęcia, na których widać wiązkę światła. Załodze tego statku powietrznego udało się zlokalizować, w którym miejscu znajdował się sprawca. Teraz okoliczności tego incydentu bada gorzowska policja.

Ktoś oślepiał laserem pilota Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Sprawcy szuka policja

Ktoś oślepiał laserem pilota Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Sprawcy szuka policja

Źródło:
TVN24

Podczas przesłuchania Doroty Brejzy przed komisją śledczą do spraw Pegasusa uwagę przewodniczącej przykuł element jej garderoby, nawiązujący do nazwy akcji CBA wobec jej męża. - Ma pani piękną, symboliczną broszkę. I chciałabym się zapytać, co pani wie o sprawie operacyjnej? - zwróciła się do świadka Magdalena Sroka.

Wymowna broszka Doroty Brejzy. Co oznacza

Wymowna broszka Doroty Brejzy. Co oznacza

Źródło:
TVN24

Trybunał Konstytucyjny wydał zabezpieczenie w sprawie możliwości postawienia przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. W składzie orzekającym znalazły się między innymi prezes TK Julia Przyłębska i była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

Trybunał Konstytucyjny "postanowił o zabezpieczeniu" w sprawie Świrskiego

Trybunał Konstytucyjny "postanowił o zabezpieczeniu" w sprawie Świrskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Dostawcy wody przynajmniej raz w roku będą musieli informować odbiorców o jej cenie w porównaniu z ceną wody butelkowanej - wynika z nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Odbiorcy faktur lub aplikacji będą informowani też między innymi o rocznym zużyciu wody i jej jakości.

Nowe obowiązki dla dostawców wody. Jest projekt

Nowe obowiązki dla dostawców wody. Jest projekt

Źródło:
PAP

Archeolodzy rozpoczęli prace w miejscu dawnej synagogi Goldbergów w Otwocku. Świątynia mieściła 650 wiernych. Przed wojną odbywały się w niej różne uroczystości, nie tylko religijne. W 1940 roku została rozebrana.

"Wstępne prace ujawniły bezcenne relikty dające obraz tej niezwykłej budowli"

"Wstępne prace ujawniły bezcenne relikty dające obraz tej niezwykłej budowli"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W czwartek doszło do największego w tym cyklu rozbłysku słonecznego. Zjawisko zaliczone zostało do klasy X9.05 i, co istotne, doszło do niego w centralnej względem Ziemi części tarczy słonecznej. Oznacza to, że może on doprowadzić do powstania sporej burzy geomagnetycznej, a co za tym idzie, także zorzy polarnej.

Najsilniejszy rozbłysk na Słońcu w tym cyklu. Skierowany "prawie centralnie w stronę Ziemi"

Najsilniejszy rozbłysk na Słońcu w tym cyklu. Skierowany "prawie centralnie w stronę Ziemi"

Źródło:
Space Weather Live, "Z głową w gwiazdach", space.com

Polska w najbliższym czasie znajdzie się w strefie opadów związanych z pojawieniem się niżu genueńskiego Finny. Cyklon najbardziej aktywny będzie w piątek, gdy miejscami w ciągu dnia i nocy spadnie do 30-40 litrów wody na metr kwadratowy. Prognozy wskazują jednak na to, że ten układ baryczny nie zostanie w naszym sąsiedztwie na długo.

Kolejny niż genueński zahaczy o Polskę. Możliwe "utrudnienia komunikacyjne"

Kolejny niż genueński zahaczy o Polskę. Możliwe "utrudnienia komunikacyjne"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) pokazało nagrania przedstawiające, jak z amerykańskich niszczycieli rakietowych odpalane są pociski przechwytujące irańskie rakiety balistyczne. Jak przekazano, okręty te "zniszczyły wiele irańskich rakiet" lecących w kierunku Izraela.

Tak amerykańskie niszczyciele zatrzymywały irańskie rakiety. Nagrania

Tak amerykańskie niszczyciele zatrzymywały irańskie rakiety. Nagrania

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Lublinie Janusza P. i Przemysława B. oraz w Biłgoraju Zbigniewa B. Śledztwo dotyczy uzasadnionego podejrzenia oszustwa znacznej wartości - przekazał rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

"Podejrzenie oszustwa znacznej wartości". Zatrzymani CBA w Lublinie i Biłgoraju, wśród nich Janusz P.

"Podejrzenie oszustwa znacznej wartości". Zatrzymani CBA w Lublinie i Biłgoraju, wśród nich Janusz P. 

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Księżna Kate i książę William podzielili się w mediach społecznościowych zdjęciami z Liz Hatton, 16-letnią fotografką cierpiącą na nowotwór. BBC pisze o "liście marzeń" nastolatki, która miała okazję fotografować uroczystość na zamku Windsor.

Księżna Kate i jej 16-letnia gościni na wyjątkowych zdjęciach. "Jej siła inspiruje nas oboje"

Księżna Kate i jej 16-letnia gościni na wyjątkowych zdjęciach. "Jej siła inspiruje nas oboje"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

"Wypłynęło nagranie Netanyahu jak opuszczał budynek przed atakiem Iranu", "To ucieczka do bunkra" - piszą internauci, pokazując biegnącego premiera Izraela. Nagranie to zostało opublikowane kilka lat temu i nie ma nic wspólnego z najnowszymi wydarzeniami w Izraelu.

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Źródło:
Konkret24

Tegoroczny początek Tygodnia Grubego Niedźwiedzia na Alasce został przyćmiony przez starcie, do którego doszło między dwoma niedźwiedziami uczestniczącymi w konkursie. Niedźwiedź z numerem 469 zaatakował niedźwiedzia z numerem 402, doprowadzając do jego śmierci. Start zawodów został opóźniony, a niedźwiedź-agresor wykluczony z konkursu.

Uczestnik konkursu na najgrubszego niedźwiedzia wykluczony z zawodów

Uczestnik konkursu na najgrubszego niedźwiedzia wykluczony z zawodów

Źródło:
NBC News, CNN, BBC, tvn24.pl

Dla dziennikarza tygodnika "Stern" miał to być przyjemny wyjazd w wolne dni. Jednak gdy jego pociąg zatrzymano na niemal dwie godziny w Hamburgu i zamknięto drzwi, wewnątrz zapanował strach - opisuje portal magazynu. Wszystko w związku z podejrzeniem śmiertelnie groźnego wirusa Marburg.

"110 minut strachu". Zatrzymany pociąg i wirus Marburg

"110 minut strachu". Zatrzymany pociąg i wirus Marburg

Źródło:
stern.de, tvn24.pl., BBC

Po siedmiu latach od zniknięcia mieszkańca Oleśnicy (woj. świętokrzyskie) policjanci znaleźli jego ciało i rozwikłali zagadkę śmierci 65-latka. Śledczy odkryli, że mężczyzna w 2017 roku został potrącony przez samochód. Kierowca i pasażer, zamiast wezwać pomoc, mieli wywieźć poszkodowanego do lasu i tam zakopać zwłoki. Obaj zostali aresztowani i usłyszeli zarzuty.

Po latach znaleźli jego ciało. I mężczyzn, którzy je zakopali

Po latach znaleźli jego ciało. I mężczyzn, którzy je zakopali

Źródło:
PAP

Prokurator generalny podjął decyzję o zawieszeniu prokuratora Jerzego Ziarkiewicza w na okres sześciu miesięcy - powiadomiła w czwartek Prokuratura Krajowa. Ziarkiewicz, wobec którego prowadzono postępowanie dyscyplinarne, miał w sposób "oczywisty i rażący" naruszyć przepisy prawa oraz "uchybić godności urzędu". Nazwisko Ziarkiewicza pojawiło się w mediach w kontekście przechowywania w garażu akt postępowań i blokowania przez lata spraw dotyczących polityków PiS.

"Oczywiste i rażące naruszenia prawa" oraz "uchybienie godności urzędu"

"Oczywiste i rażące naruszenia prawa" oraz "uchybienie godności urzędu"

Źródło:
tvn24.pl

Kuba pamięta nadjeżdżający z naprzeciwka samochód, który uderzył najpierw w Pawła, później w niego - to, jak leciał w powietrzu i uderzył głową o asfalt, i to, że auto przejechało mu po prawej nodze. Kuba przeżył wypadek, życia Pawła nie udało się uratować. Za kierownicą opla merivy, który wjechał w dwóch 11-latków, siedziała 79-letnia obecnie Stanisława B. Biegły ustalił, że jechała za szybko i nieostrożnie, nie hamowała. Kobieta została oskarżona o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Nie przyznaje się do winy. Grozi jej do ośmiu lat więzienia.

Jeden chłopiec leżał we krwi, drugi krzyczał, że nie chce umierać

Jeden chłopiec leżał we krwi, drugi krzyczał, że nie chce umierać

Źródło:
tvn24.pl

Liu Wenjie, dyrektorka finansowa prowincji Hunan, zginęła wypadając z balkonu własnego apartamentu na 12. piętrze wieżowca. Tuż za nią z tego samego balkonu wypadło dwóch młodych mężczyzn. Chińskie władze przekazały, że było to zabójstwo i wyciszyły sprawę, co jednak jedynie podsyciło spekulacje. Dyrektorka była bowiem wysoko postawioną przedstawicielką partii, a w tle sprawy są wielkie pieniądze.

Decydowała o miliardach, wypadła z balkonu. Za nią dwaj młodzi mężczyźni

Decydowała o miliardach, wypadła z balkonu. Za nią dwaj młodzi mężczyźni

Źródło:
Caixin, China Daily, Foreign Policy, dimsumdaily.hk, tvn24.pl

Na kilkadziesiąt minut wstrzymano odprawy na stołecznym Lotnisku Chopina. Powód? Wybuch walizki jednego z pasażerów. Rzeczniczka lotniska wyjaśnia, co się wydarzyło.

Wybuch walizki na lotnisku. "Rozszczelnienie hermetycznie zamkniętego pojemnika"

Wybuch walizki na lotnisku. "Rozszczelnienie hermetycznie zamkniętego pojemnika"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Władze Dominikany planują deportować nawet dziesięć tysięcy migrantów tygodniowo. Dotknie to przede wszystkim Haitańczyków, których tysiące przekraczają granicę, uciekając z ogarniętej przemocą ojczyzny. - Jesteśmy zmuszeni działać zdecydowanie - przekazał rzecznik prezydenta.

Turystyczny raj chce deportować 10 tysięcy migrantów tygodniowo

Turystyczny raj chce deportować 10 tysięcy migrantów tygodniowo

Źródło:
Reuters, BBC
Setki takich ofert. "Rujnują ludziom życie"

Setki takich ofert. "Rujnują ludziom życie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po gwałtownej pogodzie, jaką przyniósł nam wrzesień, nadeszła chwila spokoju. Czy październik pokaże nam bardziej przyjazne oblicze jesieni? O tym, jak w różnych modelach meteorologicznych rysują się kolejne tygodnie, opowiada synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Czy czeka nas złota polska jesień? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Czy czeka nas złota polska jesień? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rząd chce powołać instytut badawczy, który zajmie się rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce - zapowiedział w czwartek wicepremier Krzysztof Gawkowski. Polityk poinformował, że instytut miałby rozpocząć swoje działania wraz z początkiem nowego roku. W jego tworzeniu kluczowy udział wziąć ma profesor Piotr Sankowski.

Zwrot w sprawie prac nad sztuczną inteligencją. Rząd powoła nowy instytut

Zwrot w sprawie prac nad sztuczną inteligencją. Rząd powoła nowy instytut

Źródło:
PAP
Lewica ma problem z IDEAS NCBR. "Jeśli Gdula bardziej fiknie, to będzie dla niego game over"

Lewica ma problem z IDEAS NCBR. "Jeśli Gdula bardziej fiknie, to będzie dla niego game over"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Liczba osób, które zginęły w wyniku uderzenia huraganu Helene, przekroczyła 190. W środę do Karoliny Północnej, jednego ze stanów najbardziej spustoszonych przez żywioł, udał się prezydent USA Joe Biden. Do sprzątania skutków kataklizmu skierowano żołnierzy. Bez prądu wciąż pozostaje ponad milion odbiorców.

"Ta katastrofa nie przypomina niczego, czego kiedykolwiek doświadczyliśmy"

"Ta katastrofa nie przypomina niczego, czego kiedykolwiek doświadczyliśmy"

Źródło:
PAP, CNN

Studentów jest coraz mniej. Jedną z przyczyn są rosnące koszty, w tym wynajem mieszkania. Rozwiązaniem problemu mogłyby być tanie akademiki, ale liczba miejsc dostępnych dla studentów także spada. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiada jednak, że na realizację wciąż ma szansę program "Akademiki za złotówkę". - To jest kwestia refundacji kosztów uczelniom i kwestia naliczenia subwencji. Wszystko jest realne, tylko wszystko kosztuje - stwierdził.

Już tylko trochę ponad połowa maturzystów chce studiować. Przyczyna? Rosnące koszty

Już tylko trochę ponad połowa maturzystów chce studiować. Przyczyna? Rosnące koszty

Źródło:
tvn24.pl