Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Wiceszef MON: Błaszczak był od początku informowany

Źródło:
TVN24
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Wiceszef MON przedstawił informację w Sejmie
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Wiceszef MON przedstawił informację w SejmieTVN24
wideo 2/8
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Wiceszef MON przedstawił informację w SejmieTVN24

16 grudnia 2022 roku pan minister Mariusz Błaszczak wiedział o zagrożeniu, które pojawiło się po stronie ukraińskiej, które mogło spowodować zagrożenie dla Polski - mówił w czwartek wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk w Sejmie. Przedstawił parlamentarzystom informację w sprawie naruszenia przestrzeni powietrznej Polski w okolicach Bydgoszczy. Sprawę skomentował później Błaszczak. - Podtrzymuję to wszystko, co mówiłem. Nie byłem informowany o tym, żeby rakieta przekroczyła granicę naszego kraju - przekonywał.

W czwartek Sejm kontynuuje dwudniowe posiedzenie. Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk (KO) przedstawił informację w sprawie naruszenia przestrzeni powietrznej Polski przez rosyjską rakietę w grudniu 2022 roku w okolicach Bydgoszczy.

Jak przypomniał wiceszef MON, "o tym fakcie oficjalnie dowiedzieliśmy się na konferencji prasowej ministra (ówczesnego szefa MON, Mariusza) Błaszczaka 11 maja 2023 roku". - Minister Błaszczak sugerował w trakcie tej konferencji, ale też takie informacje docierały do opinii publicznej, że o tym fakcie de facto nic nie wiedział i dopiero w kwietniu, kiedy ta rakieta została znaleziona przez przypadkową osobę, został poinformowany zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz pan premier Mateusz Morawiecki - mówił Tomczyk.

Przyznał, że "większość tych informacji, które dotyczą tego zajścia, to są oczywiście informacje niejawne". - Natomiast w związku z tym, że minister Błaszczak w trakcie oficjalnej konferencji prasowej opowiedział i przedstawił pewną wersję wydarzeń, pozwólcie państwo, że do tego się pokrótce odniosę - dodał.

ZOBACZ TEKST PREMIUM: Rosyjski pocisk pod Bydgoszczą. Ujawniamy, co i kiedy naprawdę wiedział Błaszczak

"16 grudnia pan minister Błaszczak wiedział o zagrożeniu"

- 16 grudnia (2022 r. - przyp. red.) nad ranem minister obrony narodowej pan Mariusz Błaszczak otrzymał informację z Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej o zagrożeniu rakietowym dla Polski. Rakieta została zaobserwowana 60 kilometrów od polskiej granicy na wysokości miejscowości Chełm. Podwyższono gotowość obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej. Poderwano amerykańskie samoloty bojowe. Ponadto Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych telefonicznie powiadomił Ministra Obrony Narodowej o zbliżającej się w kierunku polskiej granicy rakiecie. Uruchomiono także parę polskich myśliwców - mówił.

- Chciałbym tutaj jasno przeciąć wszelkie spekulacje, że 16 grudnia pan minister Błaszczak wiedział o zagrożeniu, które pojawiło się po stronie ukraińskiej, które mogło spowodować zagrożenie dla Polski - oznajmił.

Jak powiedział Tomczyk, "minister obrony narodowej na konferencji prasowej 11 maja przekazał informację opinii publicznej, chciałbym ją państwu zacytować". - W sprawozdaniu operacyjnym dowództwa operacyjnego z dnia 16 grudnia, które otrzymałem, znalazła się informacja, że w dniu 16 grudnia nie odnotowano naruszenia ani przekroczenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej, co jak później okazało się nieprawdą, powiedział Mariusz Błaszczak - wspominał obecny wiceszef MON.

- Jeżeli chodzi o meldunek z 16 grudnia, pan minister powiedział prawdę. Natomiast informacje o incydencie w polskiej przestrzeni publicznej pojawiły się w meldunku przygotowanym 17 grudnia. O tym już pan minister Błaszczak opinii publicznej nie powiedział podczas konferencji prasowej - zauważył. 

Według niego, "kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej nie zapoznało się z meldunkiem z 17 grudnia".

- Brak tej informacji na konferencji prasowej był manipulacją, bo sugerował, że w materiałach wojskowych na ten temat, czy na temat tego incydentu, nie ma śladu - wyjaśniał.

"Minister obrony zapoznaje się z meldunkami tygodniowymi"

Wskazywał, że "trzeba powiedzieć też wprost, że za sposób organizacji systemu informacji wewnątrz Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiada nie kto inny, tylko właśnie minister obrony narodowej, wtedy pan minister Błaszczak".

- Od 2018 roku, czyli właściwie od początku urzędowania pana ministra Błaszczaka, w Ministerstwie Obrony Narodowej został przyjęty pewien mechanizm, że minister obrony nie zapoznaje się z meldunkami dobowymi, za to zapoznaje się z meldunkami tygodniowymi, które mówią o bezpieczeństwie naszego kraju - przekazał.

Tomczyk: minister wiedział o rakiecie, która zbliża się do polskiej granicy

Wiceminister mówił dalej: - Wiemy już, że minister obrony narodowej wiedział o rakiecie, która zbliża się do polskiej granicy. Poderwano samoloty bojowe polskie i amerykańskie. Alarmy wszczęła Polska, wszczęła Ukraina, ale także Stany Zjednoczone.  - Wiemy też, że w meldunku 16 (grudnia) nie ma informacji kluczowych, ale pojawiają się informacje kluczowe dzień później o śledzeniu niezidentyfikowanego obiektu powietrznego w polskiej przestrzeni powietrznej - wskazywał.

Tomczyk o incydencie pod Bydgoszczą: minister obrony narodowej wiedział o rakiecie, która zbliża się do polskiej granicy
Tomczyk o incydencie pod Bydgoszczą: minister obrony narodowej wiedział o rakiecie, która zbliża się do polskiej granicyTVN24

- Czy Ministerstwo Obrony Narodowej było zatem głuche i ślepe aż do 22 kwietnia 2023 roku? I kiedy minister Błaszczak zapoznał się z informacją o incydencie, który miał miejsce w Polsce w miejscowości Zamość koło Bydgoszczy? - pytał. - Odpowiem państwu zupełnie wprost. Minister obrony narodowej, pan Mariusz Błaszczak drugiego stycznia 2023 roku zapoznał się z meldunkiem, w którym znalazła się informacja o śledzeniu 16 grudnia niezidentyfikowanego obiektu powietrznego przez około 20 minut w polskiej przestrzeni powietrznej oraz zaniku sygnału w okolicy Bydgoszczy, a także skierowaniu polskich samolotów MiG-29 w celu identyfikacji oraz skierowaniu patrolu policji w celu poszukiwania obiektu w miejscu zaniku sygnału - przekazał. - Na meldunku - żeby było jasne i żeby w tej sprawie nie było żadnych wątpliwości - widnieje podpis pana Mariusza Błaszczaka wraz z adnotacją ad acta, czyli skierowaniu tej sprawy na półkę - dodał.

"Nie skierowano Wojsk Obrony Terytorialnej w celu przeszukania terenu"

Jak podkreślał, "polskie ministerstwo obrony, ale też polskie państwo do momentu odnalezienia rakiety w tej sprawie de facto nie zrobiło nic, a informacja ad acta zakończyła tę sprawę". 

- Meldunek, który informował ministra obrony o tym, co stało się pod Bydgoszczą, został przygotowany 23 grudnia. Przez blisko dwa tygodnie minister obrony narodowej, będąc w posiadaniu tego dokumentu, się z nim nie zapoznał - mówił dalej Tomczyk.

Tomczyk: polskie państwo do momentu odnalezienia rakiety w tej sprawie de facto nie zrobiło nic
Tomczyk: polskie państwo do momentu odnalezienia rakiety w tej sprawie de facto nie zrobiło nicTVN24

- Wiem, że w tym czasie były święta, wiem, że w tym czasie był Nowy Rok, ale to są sprawy ultraważne, to są sprawy, które dotyczą bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. I teraz pytanie: co zrobiło ministerstwo? Tak jak powiedziałem: dokładnie nic - podkreślał. - To znaczy: nie skierowano później Wojsk Obrony Terytorialnej w celu przeszukania tego terenu. Poszukiwania zakończyły się 19 grudnia. Obiekt później został zidentyfikowany jako rakieta CH-55, gdy został odnaleziony przez prywatną osobę jadącą na koniu. Wtedy też został powiadomiony pan prezydent Andrzej Duda - przekazał wiceminister.

W jego ocenie "propagandowe hasła o gotowości wielowarstwowego systemu antyrakietowego nie mogą przysłonić prawdy, bo nie wyciągniemy wniosków jako państwo polskie".

Tomczyk: Błaszczak został poinformowany o obiekcie

Tomczyk podkreślał między innymi, że "system informowania najważniejszych osób w państwie, w tym ministra obrony narodowej, funkcjonował źle lub bardzo źle". - Niestety, z tragedii w Przewodowie nie wyciągnięto odpowiednich wniosków - ocenił, nawiązując do eksplozji w miejscowości Przewodów koło Hrubieszowa w województwie lubelskim, kilka kilometrów od granicy z Ukrainą, z listopada 2022 r.

- Jedno jest pewne, minister obrony narodowej pan Mariusz Błaszczak, moim zdaniem, dopuścił się manipulacji, informując opinię publiczną w sposób niejednoznaczny o wiedzy posiadanej przez siebie w sprawie upadku rakiety pod Przewodowem - kontynuował. - Był od początku informowany o niezidentyfikowanym obiekcie powietrznym, który najpierw zagrażał nam ze strony Wschodu, a później został poinformowany o obiekcie, który przemierzał Polskę, przemierzył kilkaset kilometrów, minął Warszawę, minął najważniejsze polskie miasta i przyziemił w okolicy Bydgoszczy, w miejscowości Zamość - mówił.

Tomczyk o ustaleniach. W punktach

Później wiceminister Tomczyk opublikował na platformie X wpis, w którym podsumował w punktach - jak napisał - "najważniejsze ustalenia w sprawie incydentu z 16 grudnia 2022 roku". Dodał, że o tej sprawie poinformował w czwartek także Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

- "Mariusz Błaszczak miał informacje o zagrożeniu rakietowym 16 grudnia blisko polskiej granicy. Poinformował go o tym zarówno jego współpracownik, jak i Dowódca Operacyjny RSZ".

- "16 grudnia 2022 r. informacja o incydencie nie znalazła się w meldunku dobowym. Minister Błaszczak się z nim zapoznał".

- "W meldunku za 17 grudnia 2022 r. znalazła się informacja, która dotyczyła sytuacji w polskiej przestrzeni powietrznej i śledzenia niezidentyfikowanego obiektu 16 grudnia 2022 r. Minister Błaszczak nie zapoznał się z tym meldunkiem".

- "23 grudnia 2022 r. w meldunku tygodniowym znalazła się informacja o śledzeniu w polskiej przestrzeni powietrznej obiektu powietrznego 16 grudnia 2022 roku przez około 20 minut, lecącego ze wschodu na zachód, oraz poderwaniu MiG-29 w celu identyfikacji oraz wysłania patrolu policji w miejsce utraty sygnału w okolicach Bydgoszczy".

- "Minister Mariusz Błaszczak zapoznał się z tym meldunkiem osobiście 2 stycznia 2023 roku, czyli blisko 2 tygodnie później!!! Na dokumencie jest jego podpis oraz adnotacja 'Ad acta' czyli 'na półkę". Po zapoznaniu się z meldunkiem nie podjęto żadnych dodatkowych działań w celu weryfikacji informacji".

- "Identyfikacja obiektu jako rakiety nastąpiła z oczywistych względów wraz z jej odnalezieniem, przez przypadkową osobę podróżującą konno w kwietniu 2023 roku".

- "Niestety cały system informowania najważniejszych osób w państwie nie gwarantował przekazania pełnej informacji dla najważniejszych osób w państwie. Błędy zostały popełnione zarówno na szczeblu wojskowym, jak i politycznym".

- "W MON natychmiast po rozpoczęciu urzędowania przez Władysława Kosiniaka-Kamysza poprawiono procedury i rozpoczęto starania w celu wyciągnięcia wniosków zarówno z tragedii w Przewodowie, jak i z incydentu pod Bydgoszczą".

Błaszczak komentuje

Błaszczak był później w czwartek pytany o informacje przekazane przez Tomczyka. - Podtrzymuję to wszystko, co mówiłem. Nie byłem informowany o tym, żeby rakieta przekroczyła granicę naszego kraju - powiedział poseł PiS, były szef MON. -Jeżeli wiceminister z Platformy Obywatelskiej twierdzi inaczej, niech wskaże cytat z dokumentu - czy to z raportu z 16 grudnia, czy to z raportu z 17 grudnia - dodał. Na pytanie, dlaczego nie informował o raporcie z 17 grudnia, odparł: - Dlatego, że nie otrzymałem takiego raportu.

Mówił też, że "raport z 2 stycznia jest sumą raportów wcześniejszych, czyli sumą raportu z 16 czy z 17". - Jeśli tam była informacja, to niech wiceminister z Platformy Obywatelskiej wskaże cytat, gdzie była informacja o tym, że rakieta przekroczyła granicę polską. Niech wskaże cytat - powtórzył.

Sprawę skomentował też na platformie X. "Podtrzymuję wszystkie moje dotychczasowe wypowiedzi w sprawie incydentu z dnia 16 grudnia 2022 r. Nie zostałem poinformowany o żadnej rakiecie, która przekroczyła polską przestrzeń powietrzną. Jeśli Pan Tomczyk twierdzi, że było inaczej to niech wskaże cytat z meldunku z dnia 17 grudnia 2022 r., na który się powołuje, w którym rzekomo wskazane jest, że zostałem poinformowany o przekroczeniu przez rakietę lub jakikolwiek inny obiekt granicy Polski. Po raz kolejny apeluję o ujawnienie raportu NIK, w posiadaniu którego jest MON. Miejcie odwagę to zrobić, wtedy Wasze kłamstwa wyjdą na jaw" - napisał.

"Dzisiejsza sejmowa ustawka i odgrzewanie tego tematu świadczy o głębokiej frustracji obecnego kierownictwa MON, co dodatkowo potwierdza przypisywanie sobie sukcesów związanych z budową przeze mnie wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Wszystkie kontrakty, którymi chwalił się dzisiaj Pan Tomczyk - system Patriot i IBCS, samoloty wczesnego reagowania i areostaty - to kontrakty przygotowane i załatwione przeze mnie" - dodał.

Autorka/Autor:akr//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nad Warszawą przechodzi burza, mocno pada i grzmi. Mieszkańcy otrzymali alert RCB.

Gwałtowna burza w Warszawie. "Ściana deszczu"

Gwałtowna burza w Warszawie. "Ściana deszczu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Policja na mój wniosek szuka Daniela Obajtka pod różnymi adresami w całym kraju i coraz bardziej potwierdza się hipoteza, że Obajtek w Polsce nie przebywa - stwierdził Michał Szczerba, opisując próby doręczenia byłemu prezesowi Orlenu wezwania na przesłuchanie. Dodał, że wręczyć taki dokument chce mu nie tylko komisja śledcza do spraw afery wizowej, ale też prokuratura.

Próba doręczenia wezwań byłemu prezesowi Orlenu. "Policja szuka Daniela Obajtka pod różnymi adresami"

Próba doręczenia wezwań byłemu prezesowi Orlenu. "Policja szuka Daniela Obajtka pod różnymi adresami"

Źródło:
tvn24.pl
Wschodnia misja generała Stróżyka. Kim jest szef komisji do badania rosyjskich wpływów

Wschodnia misja generała Stróżyka. Kim jest szef komisji do badania rosyjskich wpływów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Nie zanosi się na to, żebyśmy w weekend odpoczęli od gwałtownych zjawisk w pogodzie, podobnie wygląda prognoza także na początek następnego tygodnia. Burzom będzie sprzyjać gorąco. Temperatura miejscami dojdzie do 28 stopni Celsjusza w cieniu.

Uważnie śledźcie prognozy. Pogoda w weekend nie zapowiada się spokojnie

Uważnie śledźcie prognozy. Pogoda w weekend nie zapowiada się spokojnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chińska armia rozpoczęła wielkie manewry wokół Tajwanu. Media w Pekinie poinformowały o wysłaniu w stronę wyspy kilkudziesięciu myśliwców uzbrojonych w rakiety. Resort obrony w Tajpej określił to mianem "irracjonalnych prowokacji". Chińczycy ćwiczą trzy dni po zaprzysiężeniu nowego prezydenta Tajwanu.

"Wściekłe" Chiny wysłały dziesiątki myśliwców w stronę Tajwanu. Pod skrzydłami rakiety. "Irracjonalne prowokacje"

"Wściekłe" Chiny wysłały dziesiątki myśliwców w stronę Tajwanu. Pod skrzydłami rakiety. "Irracjonalne prowokacje"

Źródło:
PAP, Reuters

"Pierwsze kolano RP"? Nie wiem, o kim mowa - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Był pytany o słowa Tomasza Mraza, byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości. - Wykorzystują kogoś, kto jest oszustem. Mamy do czynienia z oszustwem - przekonywał.

Dziennikarze pytają Kaczyńskiego, czyje jest "pierwsze kolano RP"

Dziennikarze pytają Kaczyńskiego, czyje jest "pierwsze kolano RP"

Źródło:
TVN24

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO. Najder miałby objąć to stanowisko już po raz drugi. Prezydent Andrzej Duda przekazał jednak po południu, że nie podpisze na to zgody. Stwierdził, że nie konsultowano z nim tego i to "złamanie dotychczasowej procedury".

Jacek Najder miałby zostać ambasadorem przy NATO. Prezydent: nie podpiszę zgody

Jacek Najder miałby zostać ambasadorem przy NATO. Prezydent: nie podpiszę zgody

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W czwartek 23.05 około południa nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. W ciągu kolejnych godzin niebezpiecznych zjawisk będzie więcej. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek do szpitala w Ciechanowie (Mazowieckie) przyjęto mężczyznę z raną postrzałową brzucha. W związku z tą sprawę zatrzymano zatrzymano kolejne dwie osoby. Wcześniej zatrzymany mężczyzna został zwolniony. Nie przedstawiono mu żadnych zarzutów.

Mężczyzna z raną postrzałową. Zatrzymali dwie kolejne osoby

Mężczyzna z raną postrzałową. Zatrzymali dwie kolejne osoby

Źródło:
PAP

Nie dalej jak w poniedziałek informowaliśmy o sześcioletniej dziewczynce pogryzionej przez trzy psy w Srebrowie (woj. podlaskie). Teraz na terenie tego samego powiatu miało miejsce podobne zdarzenie. W miejscowości Wygoda pies zaatakował sześciolatkę. Sprawą zajmuje się policja. 

Sześciolatka pogryziona przez psa. To kolejny taki przypadek w tym powiecie

Sześciolatka pogryziona przez psa. To kolejny taki przypadek w tym powiecie

Źródło:
tvn24.pl

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Trwa etap przygotowywania wniosków o uchylenie immunitetów w związku z aferą wokół Funduszu Sprawiedliwości - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Zaznaczył, że "to będzie więcej niż jeden wniosek". Dodał, że "to kwestia raczej kilku dni niż tygodni".  

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Bodnar: trwa przygotowywanie wniosków o uchylenie immunitetów

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Bodnar: trwa przygotowywanie wniosków o uchylenie immunitetów

Źródło:
TVN24

Posłowie spierali się w czasie czwartkowego posiedzenia Sejmu w temacie rosyjskich wpływów. Rządzący oskarżali PiS o "najbardziej prorosyjską politykę w historii", a ci odpowiadali tyradą pod adresem premiera Donalda Tuska. - Próbujecie odwracać kota ogonem. W kłamstwie jesteście mistrzami, ale prawda jest brutalna i prawda się obroni - zwrócił się do posłów PiS Robert Kropiwnicki z KO.

"Putin byłby dumny", "prawda jest brutalna". Nerwowo w Sejmie w czasie debaty o rosyjskich wpływach

"Putin byłby dumny", "prawda jest brutalna". Nerwowo w Sejmie w czasie debaty o rosyjskich wpływach

Źródło:
TVN24

Do hali produkcyjnej przy ulicy Kołobrzeskiej w Białogardzie (województwo zachodniopomorskie) przez uszkodzony dach wlała się woda. Ewakuowano 174 osoby. Nikt nie został poszkodowany. W czwartek nad miastem przeszła ogromna ulewa. Doszło między innymi do zalania jednego z marketów. Na drogach panują trudne warunki do jazdy.

Woda wlała się do hali produkcyjnej, ewakuowano ponad 170 osób

Woda wlała się do hali produkcyjnej, ewakuowano ponad 170 osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czy były minister obrony, teraz poseł PiS Antoni Macierewicz przeprosił premiera Donalda Tuska za swój wpis sprzed czterech lat? Według rozpowszechnianej w mediach społecznościowych informacji - tak. Ale to fake news.

Nie, Antoni Macierewicz wciąż nie przeprosił Donalda Tuska

Nie, Antoni Macierewicz wciąż nie przeprosił Donalda Tuska

Źródło:
Konkret24

Wystąpienie Tomasza Mraza podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS uzupełnia wcześniejsze ustalenia dziennikarzy tropiących od lat nieprawidłowości związane z Funduszem Sprawiedliwości. Zebraliśmy najważniejsze wątki, które opisywaliśmy w związku z funduszem.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Rada Warszawy podczas czwartkowej sesji przyjęła uchwałę określającą wysokość wynagrodzenia prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski będzie zarabiał ponad 18 tysięcy złotych miesięcznie. To taka sama kwota jak w poprzedniej kadencji.

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ziobro kazał, Romanowski musiał, Mraz nie miał nic do gadania - tak o nieprawidłowościach w Funduszu Sprawiedliwości w kontekście zeznań Tomasza Mraza, byłego dyrektora, mówił Tomasz Trela, poseł Lewicy. Roman Giertych, poseł KO, ocenił, że "mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą", która działała pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry. Politycy opozycji twierdzą, że słowa Mraza to "konfabulacje", "ustawka" i "nie ma żadnych przesłanek, żeby formułować zarzuty wobec Funduszu Sprawiedliwości".

"Hierarchia, podział ról, ciężkie przestępstwa". Fundusz Sprawiedliwości jak "zorganizowana grupa przestępcza"

"Hierarchia, podział ról, ciężkie przestępstwa". Fundusz Sprawiedliwości jak "zorganizowana grupa przestępcza"

Źródło:
TVN24

Większość ankietowanych uważa, że PiS nie powinien na swoich listach do europarlamentu umieszczać Jacka Kurskiego i Daniela Obajtka - wynika z sondażu opublikowanego przez "Gazetę Wyborczą".

Obajtek i Kurski na listach PiS. Większość ankietowanych uważa, że to zły ruch

Obajtek i Kurski na listach PiS. Większość ankietowanych uważa, że to zły ruch

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

37-letni mężczyzna od kilku miesięcy miał zaczepiać mieszkanki Szamotuł (woj. wielkopolski). Pokrzywdzonych jest co najmniej pięć kobiet. Sprawą zajęli się policjanci. Sprawca usłyszał już zarzuty. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Jedną z kobiet uderzył w pośladek, przed drugą się obnażył

Jedną z kobiet uderzył w pośladek, przed drugą się obnażył

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystko rozegrało się w sieci. Oszuści podszywali się pod amerykańskich żołnierzy, lekarzy, pośredników w sprawach spadkowych, czasem rozbudzali miłość. Podając się za osoby zamożne lub instytucje, obiecywali ofiarom duże sumy. Ale najpierw kazali im uiścić różne opłaty. W ten sposób dorobili się 25 milionów złotych. - Jedna z pań przekazała im 800 tysięcy - mówi policjantka z Katowic.

Oszustwo nigeryjskie na 25 milionów złotych. Sześć osób zatrzymanych

Oszustwo nigeryjskie na 25 milionów złotych. Sześć osób zatrzymanych

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed czwartkowymi burzami. Alert został ogłoszony dla siedmiu województw.

Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Alert RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

50-latek z Auckland w Nowej Zelandii został ukarany grzywną po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak skacze z łodzi do wody wprost na orki pływające w pobliżu. Działanie mężczyzny oceniono jako "celowe, szokujące i głupie".

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Mężczyzna rzucił się z łodzi na orkę i jej młode. "Celowe, szokujące i głupie"

Źródło:
ABC News, DOC

Partnerka Tomasza Szmydta, byłego sędziego ściganego za szpiegostwo, który uciekł na Białoruś, ukrywała w Polsce swoje pochodzenie. Olena K. wpisała, że "nie posiada żadnego obywatelstwa". Bycie bezpaństwowcem to stary, klasyczny sposób tak zwanego legendowania szpiegów - pisze "Rzeczpospolita".

"Tajemnicza partnerka" Tomasza Szmydta i jej "zagadkowe zachowanie"

"Tajemnicza partnerka" Tomasza Szmydta i jej "zagadkowe zachowanie"

Źródło:
PAP

Po konsultacjach z policją organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie odwołali tegoroczną edycję koncertu "Szalom na Szerokiej". "Sytuacja na Bliskim Wschodzie prowokuje wielu ludzi do zachowań skrajnych, a my nie chcemy narażać Was na niebezpieczeństwo" - tłumaczą twórcy wydarzenia, podkreślając, że festiwal odbywa się "w bardzo skomplikowanej sytuacji politycznej i społecznej w Izraelu i na Bliskim Wschodzie".

Organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej odwołują koncert. "Po konsultacjach z policją"

Organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej odwołują koncert. "Po konsultacjach z policją"

Źródło:
tvn24.pl

"Nierzetelny sposób" organizowania i przeprowadzania konkursów, Zbigniew Ziobro był "głównym decydentem" w sprawach konkursowych i wydawał polecenia, kto ma zwyciężyć, a politycy "kupczyli pieniędzmi" z Funduszu Sprawiedliwości w swoich okręgach wyborczych - taki obraz funkcjonowania Funduszu przedstawił Tomasz Mraz, były dyrektor odpowiedzialnego za niego departamentu w resorcie sprawiedliwości. Przedstawiamy najważniejsze punkty jego wystąpienia.

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Źródło:
TVN24

Izraelskie media wyemitowały nagranie z 7 października 2023 roku przedstawiające moment porwania izraelskich żołnierek przez terrorystów z Hamasu. Rodziny pojmanych mają nadzieję, że materiał filmowy zwiększy presję na premiera Benjamina Netanjahu, aby zgodził się na rozejm z Hamasem i zapewnił uwolnienie jeńców.

Zakrwawione i zastraszane żołnierki. Nowe nagranie porwanych przez Hamas

Zakrwawione i zastraszane żołnierki. Nowe nagranie porwanych przez Hamas

Źródło:
PAP

Projekt postanowienia w sprawie zmiany granicy na Morzu Bałtyckim został usunięty z rosyjskiej bazy aktów prawnych, ponieważ "potrzebuje dopracowania" - oznajmił Jewgienij Fiodorow z rządzącej Jednej Rosji. Wcześniej niezależne rosyjskie media podały, że Rosja, bez uzgodnienia z władzami Finlandii i Litwy, postanowiła zmienić przebieg granicy z tymi państwami na Bałtyku. Spotkało się to z szybkimi reakcjami Helsinek i Wilna.

Rosyjski projekt o zmianie granic na Bałtyku pojawił się i zniknął. Jest głos z zaplecza Putina

Rosyjski projekt o zmianie granic na Bałtyku pojawił się i zniknął. Jest głos z zaplecza Putina

Źródło:
RTVI, Interfax, Current Times, PAP

Kreml chce jednostronnie zmienić granice morskie na Bałtyku, we wschodniej części Zatoki Fińskiej oraz w regionie obwodu królewieckiego przy granicy z Litwą – piszą fińskie media o projekcie Moskwy, która opublikowała na swoich stronach taki projekt, a wieczorem go usunęła. Fiński rząd powinien uspokajać sytuację, ale wymaga ona również "zdecydowanego działania" w ramach NATO – podkreśla dziennik "Iltalehti". Finlandia działa, jak zawsze, spokojnie i na podstawie faktów. Nie będzie się kontaktowała z Rosją - podkreślił prezydent Alexander Stubb.

"Finlandia działa spokojnie", nie ma zamiaru odzywać się do Rosji. Media przypominają 1938 rok

"Finlandia działa spokojnie", nie ma zamiaru odzywać się do Rosji. Media przypominają 1938 rok

Źródło:
PAP

Ukrainie udało się wznowić eksport zboża przez Morze Czarne, a przyczyniły się do tego między innymi siły zbrojne, które odzyskały kontrolę nad zachodnią częścią wód w tym akwenie - oceniła BBC. Według brytyjskiego resortu obrony przepustowość czarnomorskich portów Ukrainy "niemal na pewno osiągnęła wyższy poziom niż w jakimkolwiek momencie w czasie inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę".

Tu Ukraińcy zniszczyli Rosjan i świat może nieco odetchnąć

Tu Ukraińcy zniszczyli Rosjan i świat może nieco odetchnąć

Źródło:
BBC, PAP, tvn24.pl

Pasjonująco zapowiada się walka o mandaty do europarlamentu na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Bardzo ostrą wewnętrzną bitwę stoczy trójka najważniejszych kandydatów z list PiS: Anna Zalewska (1), Beata Kempa (2) i Michał Dworczyk (3). Nie mniej ciekawie jest po stronie koalicji rządzącej, gdzie startują Bogdan Zdrojewski (KO), Róża Thun (Trzecia Droga), Krzysztof Śmiszek (Lewica) oraz... Ryszard Petru.

Wybory do europarlamentu: kandydaci w okręgu 12. Zacięta walka w PiS, va bank doświadczonej europosłanki

Wybory do europarlamentu: kandydaci w okręgu 12. Zacięta walka w PiS, va bank doświadczonej europosłanki

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Nie żyje Charlie Colin, amerykański basista i założyciel nagrodzonego Grammy zespołu Train, z którym wylansował przeboje takie jak "Drops of Jupiter" i "Meet Virginia". Miał 58 lat.

Nie żyje Charlie Colin. Muzyk "poślizgnął się pod prysznicem"

Nie żyje Charlie Colin. Muzyk "poślizgnął się pod prysznicem"

Źródło:
CBS News

Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił termin wyborów do Izby Gmin. Będzie to 4 lipca. Reuters informuje, że zgodnie z sondażami konserwatyści – po 14 latach sprawowania władzy – przegrają z opozycyjną Partią Pracy. Ogłoszenie terminu wyborów kończy miesiące spekulacji na ten temat.

Król Karol III zgodził się na rozwiązanie parlamentu. Jest data wyborów na Wyspach

Król Karol III zgodził się na rozwiązanie parlamentu. Jest data wyborów na Wyspach

Źródło:
PAP

W amerykańskim stanie Iowa tornado przewróciło tira na autostradzie. Zdarzenie zarejestrowała kamera. W związku ze zniszczeniami spowodowanymi gwałtowną pogodą gubernator stanu w 15 hrabstwach ogłosił stan wyjątkowy.

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Tornado przewróciło tira na autostradzie. Nagranie

Źródło:
ENEX, tvn24.pl

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie księdza Stanisława Kostki Streicha (1902-1938), poinformował Watykan. Oznacza to, że w polskim Kościele katolickim będzie nowy błogosławiony.

Został zastrzelony podczas mszy. Polski ksiądz uznany za męczennika

Został zastrzelony podczas mszy. Polski ksiądz uznany za męczennika

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Dziś pełnia Księżyca. Nasz naturalny satelita znajdzie się bardzo nisko nad horyzontem, co sprawi, że będzie wydawał się większy niż zazwyczaj. Jak zapowiada Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", to jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają miłośników obserwacji nocnego nieba w nadchodzących godzinach.

Dziś pełnia Księżyca i "dwa ciekawe zdarzenia"

Dziś pełnia Księżyca i "dwa ciekawe zdarzenia"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl