Rosyjska inwazja na Ukrainę jednym z tematów polsko-rumuńskich konsultacji. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał o sankcjach ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Nicolae Ciucą. - Jesteśmy zdania, że muszą to być powszechne sankcje. Takie, które cały system bankowy w Rosji odczuje bardzo dotkliwie. Tylko to może doprowadzić do zasadniczej, głębokiej zmiany w polityce rosyjskiej. Polityce, która charakteryzuje się jedną cechą: agresją - mówił.
Ukraina ósmą dobę broni się przed rosyjską inwazją. Po kilku dniach walk przejęty przez Rosjan został Chersoń na południu kraju. Atakom opierają się nadal Kijów, Charków, a także inne miasta i miasteczka. Celem sił Władimira Putina są między innymi osiedla i szpitale. Ukraińska Państwowa Służba do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych podała w środę, że w wyniku rosyjskich ataków - na cele cywilne na terytorium Ukrainy - w ciągu siedmiu dni wojny zginęło ponad dwa tysiące cywilów.
Relacja tvn24.pl: Ósma doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę
Morawiecki: sankcje muszą być powszechne
W czwartek w Warszawie odbywają się polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Rumunii Nicolae Ciucą. Po godzinie 13 wystąpili na wspólnej konferencji.
- Stąd mogę z całą mocą, po raz kolejny, wezwać naszych partnerów europejskich z Komisji Europejskiej do wdrożenia odważnego pakietu sankcji, miażdżącego pakietu sankcji, który będzie naprawdę bolesny, odczuwalny, dotkliwy i dolegliwy dla gospodarki rosyjskiej - powiedział. - Na naszych oczach dzieje się coś w rodzaju przeciągania liny. Od samego początku postulowaliśmy, aby odciąć firmy rosyjskie od rynków kapitałowych - dodał.
Przekazał, że z rumuńskim premierem są zdania, że "muszą to być powszechne sankcje". - Takie, które cały system bankowy w Rosji odczuje bardzo dotkliwie, bo tylko to może doprowadzić do zasadniczej, głębokiej zmiany w polityce rosyjskiej. Polityce, która charakteryzuje się jedną cechą: agresją - opisał.
Premier przekonywał, że potrzebne jest teraz "uniezależnienie się od Rosji" . - Od Rosji, która bierze te dolary z Europy Zachodniej i niestety zamienia je na machinę wojenną. To coś, czemu musimy przeciwdziałać - mówił.
- Dlatego raz jeszcze apeluję do Komisji Europejskiej o szybką zgodę na embargo na rosyjski węgiel. Chcemy zamawiać węgiel z Australii, rozmawiałem o tym wczoraj z premierem Australii, z innych kierunków świata, po to żeby jak najmniejsze możliwości finansowania machiny wojennej pozostawić po stronie rosyjskiej - oświadczył.
Premier Rumunii: będziemy wspierać Ukrainę, Mołdawię i Gruzję w dołączeniu do Unii
Nicolae Ciuca ocenił, że agresja Rosji na Ukrainę to "największy konflikt, który ma miejsce w Europie po II wojnie światowej".
- Potępiliśmy razem agresję nielegalną sił zbrojnych Rosji w Ukrainie. To agresja zupełnie nieusprawiedliwiona, niesprowokowana, nielegalna, w której nie zostały poszanowane ani prawa międzynarodowe, ani suwerenność, ani integralność niezależnego państwa - wymienił premier Rumunii. I zaznaczył: - Razem wyraziliśmy wsparcie dla narodu ukraińskiego.
Szef rumuńskiego rządu przekazał też, że w ramach trzeciej rundy rozmów międzyrządowych Rumunia zdecydowała się na "wparcie zarówno Ukrainy, jak i Republiki Mołdawii, i Gruzji w ich staraniach w dołączeniu do Unii Europejskiej".
W czwartek z rumuńskim premierem spotka się także prezydent Andrzej Duda.
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24