Jak działał resort kultury za ministra Glińskiego. "Władza była na tyle wysoka, że mógł zadecydować o wszystkim"

Źródło:
TVN24, PAP
Ministra kultury: Na pierwszym etapie decydowali eksperci. Na drugim system powiązań politycznych
Ministra kultury: Na pierwszym etapie decydowali eksperci. Na drugim system powiązań politycznychTVN24
wideo 2/4
Ministra kultury: Na pierwszym etapie decydowali eksperci. Na drugim system powiązań politycznychTVN24

Jak wyglądało funkcjonowanie resortu kultury za rządów PiS? Co zmieniło się po odejściu ministra Piotra Glińskiego? Mówiła o tym w "#BezKitu" szefowa MKiDN Hanna Wróblewska. Przyznała, że kiedy weszła do instytucji, zastała "bardzo wielu cennych urzędników i kompletny chaos". Przekazała, że przeprowadziła "reformę" i "od tego momentu o tym, kto dostaje dotacje w ramach programu ministra, będzie decydował nie gabinet polityczny, a eksperci".

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska opowiadała w programie "#BezKitu" w TVN24 o zmianach, jakie zaszły w czasie jej półrocznej kadencji w resorcie oraz w instytucjach kierowanych przez MKiDN.

Wspominała, że w ministerstwie pojawiła się już w grudniu wraz z powołaniem na szefa resortu Bartłomieja Sienkiewicza i została - jak przypominała - "dyrektorką Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, czyli jednego z tych najważniejszych departamentów, który ma pod sobą wszystkie artystyczne i nieartystyczne instytucje kultury".

"Bardzo wielu cennych urzędników i kompletny chaos"

Zrelacjonowała, jak wyglądała wówczas tam sytuacja. - Wprowadza mnie bardzo młody człowiek, który mówi, że on jest tutaj pełniącym obowiązki dyrektora od miesiąca. Niestety poprzednia dyrektorka poszła na emeryturę i odbiera teraz urlop, a poprzedni wicedyrektor przeniósł się do instytucji, która mu podlegała. Czyli co zastałam w ministerstwie kultury? Zastałam bardzo wielu cennych urzędników i kompletny chaos decyzyjny, bałagan i taką powszechną ucieczkę tych osób, które były odpowiedzialne za (...) bardzo dużo procesów decyzyjnych - mówiła.

Wróblewska: w ministerstwie zastałam bardzo wielu cennych urzędników i kompletny chaos
Wróblewska: w ministerstwie zastałam bardzo wielu cennych urzędników i kompletny chaosTVN24

Była też pytana, czy za czasów ministra Piotra Glińskiego z rządu PiS decyzje związane z wydawaniem publicznych pieniędzy zapadały na podstawie obiektywnych ocen i kryteriów.

Wróblewska odparła, że okazało się, iż "można bardzo duże pieniądze wpompować w system bez żadnych zasad, łamiąc procedury i jeszcze dopuszczając do podejmowania decyzji ludzi, którzy nie mają żadnych kompetencji menadżerskich ani żadnych kompetencji kulturalnych".

- Można zepsuć cały system, kierując, stosując ten pieniądz wyłącznie pod względem politycznym. Więc duże pieniądze są dobre, ale równie dobre są procedury, zasady i jasny, transparentny sposób dystrybuowania tymi pieniędzmi - stwierdziła.

Ministra została zapytana, czy te procedury były omijane za czasów Glińskiego. - Ja powiem tak, jedną z moich pierwszych decyzji była reforma programów ministra - odpowiedziała. - I powiem tak, od tego momentu o tym, kto dostaje dotacje w ramach programu ministra, będzie decydował nie gabinet polityczny, a eksperci - dodała.

Wyjaśniała, iż "była tak zwana ocena strategiczna, która przechodziła przez gabinet polityczny". - Ja mówię jasno, tym razem pieniędzy nie rozdaje ani gabinet polityczny, ani Facebook, ani inne media społecznościowe, które są czesane pod kątem sprawdzenia przydatności danej firmy czy beneficjenta. Tym razem pieniądze do kultury mają dystrybuować eksperci - podkreśliła szefowa MKiDN.

Wróblewska: kto dostaje dotacje w ramach programu ministra, będzie decydował nie gabinet polityczny, a eksperci
Wróblewska: kto dostaje dotacje w ramach programu ministra, będzie decydował nie gabinet polityczny, a eksperciTVN24

"Na pierwszym etapie decydowali eksperci. Na drugim system powiązań politycznych"

Dopytywana, jak zatem za poprzedniej władzy wyglądał proces przyznawania wsparcia z programów ministra, wskazała, że "na pierwszym etapie decydowali starannie wybrani eksperci". - Natomiast na drugim etapie decydował już system powiązań politycznych. Przynajmniej w bardzo, bardzo dużej części - powiedziała Wróblewska.

- Czasami wbrew ekspertom i ich rekomendacjom? - zapytał prowadzący program Radomir Wit. - Ocena strategiczna była na tyle duża, a władza ministra na tyle wysoka, że mógł zadecydować o wszystkim - odpowiedziała.

Przyznała, że "wiele decyzji, które podjął, od strony kulturalnej czy merytorycznej, są dla mnie niezrozumiałe". - Od strony politycznej bardziej - dodała Wróblewska.

Sytuacja w PISF. Ministra: żaden dyrektor nie ma prawa działać przeciwko swojej instytucji

Ministra kultury odniosła się też do sytuacji w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Z kierowania instytucją zrezygnowała 30 października Karolina Rozwód, a następnie wycofała rezygnację, twierdząc, że została zmuszona do ustąpienia ze stanowiska "bezprawną groźbą". W piśmie do resortu - według medialnych informacji - miała wskazać, że podczas spotkania z szefową MKiDN pojawiała się "próba wywarcia na mnie presji, bym złożyła rezygnację ze stanowiska".

Zdaniem ministerstwa Rozwód przestała pełnić funkcję dyrektora PISF i "nie ma odwołania od tej decyzji". Jednym z zarzutów formułowanych wobec dyrektorki PISF było "nieprawidłowe zawarcie przez nią umowy dotacyjnej". Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą dyrektor PISF.

W programie "#BezKitu" Wróblewska zaznaczyła, że "żaden dyrektor, obojętnie czy został wybrany cztery miesiące temu, czy trzy lata temu, czy siedem lat temu, nie ma prawa działać przeciwko swojej instytucji i przeciwko finansom publicznym". - A tutaj mieliśmy właśnie taką sytuację - oceniła.

- Co do stresogennej sytuacji, ja wiem, że rozmowa (...) o rezygnacji z pracy nie jest rozmową łatwą dla nikogo. Ani dla mnie, ani dla osoby zwalnianej. Natomiast niewątpliwie zawsze uważam, żeby tego typu rozmowy przeprowadzać z szacunkiem dla osoby, z którą rozmawiam - podkreśliła.

Odnosząc się dalej do zarzutów ze strony Rozwód, zapewniła, że "nie zastraszała". - Moja rozmowa z panią dyrektor trwała ponad godzinę. To nie była 15-minutowa rozmowa - zaznaczyła.

Ministra kultury o sytuacji w PISF
Ministra kultury o sytuacji w PISFTVN24

"Będzie nowy konkurs" na dyrektora PISF

Szefowa ministerstwa kultury przekazała również, co teraz stanie się z Instytutem. Jak mówiła "to jest ta instytucja, co do której - i bardzo się z tego cieszę - jest wymóg konkursowego wybrania dyrektora przez przedstawicieli środowiska".

- I tak będzie wybrany następny dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - zapowiedziała.

Przekonywała przy tym, że "to, co czynimy w tym momencie, to zapewniamy działanie instytutu". - Wiem, że środowisko filmowe postrzega tę sytuację jako kryzysową. Ja się spotykam dosyć często z Radą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, żeby być na bieżąco i starać się pracować nad tą sytuacją. Ale to, co jest najważniejsze, to to, żeby nawet w tej kryzysowej sytuacji Polski Instytut Sztuki Filmowej nie przestawał działać, nie przestawał dystrybuować środków, pieniędzy, ogłaszać sesji - kontynuowała.

Powtórzyła, że "absolutnie będzie nowy konkurs" i zapowiedziała rozmowy ze środowiskiem na temat zwiększenia transparentności konkursu. - Ponieważ spotykałam się z takimi słowami, że być może ten poprzedni konkurs nie był transparentny, że nie ma programu. (...) Możemy tak popracować i opracować ten konkurs, żeby środowisko miało poczucie, że to oni wybierają, że ten konkurs jest jak najbardziej transparentny - argumentowała.

Autorka/Autor:akr/tr

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Oni cały czas twierdzą, że mają tu ludzi, którzy filmują, którzy notują, robią zdjęcia - powiedział były ambasador Białorusi w Warszawie Paweł Łatuszka w "Jeden na jeden" w TVN24, zapytany o to, skąd białoruskie władze wiedzą, kto angażuje się w organizowane w Polsce protesty przeciw reżimowi przywódcy Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

Łatuszka o reżimie Łukaszenki. "Oni cały czas twierdzą, że mają tu ludzi"

Łatuszka o reżimie Łukaszenki. "Oni cały czas twierdzą, że mają tu ludzi"

Źródło:
TVN24

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu poinformowała, że w miejscowości Prusice (województwo dolnośląskie) 51-latek oddał strzały w kierunku teściowej i swoich dwójki dzieci. Młodsze dziecko i kobieta nie żyją. Mężczyzna, który jest funkcjonariuszem służby więziennej, trafił do szpitala.

Jedno dziecko w szpitalu, drugie nie żyje. Nowe informacje po tragedii w Prusicach

Jedno dziecko w szpitalu, drugie nie żyje. Nowe informacje po tragedii w Prusicach

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Nie możemy nawiązać z nią kontaktu - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka. Zaznaczył, że zaginiona szefowa Rady Koordynacyjnej Białorusi Anżelika Mielnikawa "posiada ogromną wiedzę o ruchu demokratycznym i jego ludziach". Wcześniej rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji Jacek Dobrzyński przekazał, że według wiedzy polskich i partnerskich służb, Mielnikawa "przebywała od wielu tygodni poza Polską".

Łatuszka: zaginiona szefowa Rady Koordynacyjnej posiada ogromną wiedzę

Łatuszka: zaginiona szefowa Rady Koordynacyjnej posiada ogromną wiedzę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Nasza Niwa, tvn24.pl

W piątek sędzia federalny nakazał administracji Donalda Trumpa tymczasowe wstrzymanie działań mających na celu zamknięcie Głosu Ameryki. Decyzja sądu uniemożliwiła władzom zwolnienie 1300 dziennikarzy i innych pracowników, którzy na początku tego miesiąca zostali niespodziewanie wysłani na urlop.

Sąd zablokował masowe zwolnienia dziennikarzy Głosu Ameryki

Sąd zablokował masowe zwolnienia dziennikarzy Głosu Ameryki

Źródło:
PAP

W Pruszkowie kierowca skody przeciął chodnik i pas zieleni, jazdę zakończył na torowisku. Porzucił pojazd i uciekł z miejsca zdarzenia. W aucie znajdowało się dwóch nastolatków. Kierowca jest poszukiwany przez policję.

Porzucił pojazd z dwójką dzieci na torowisku

Porzucił pojazd z dwójką dzieci na torowisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cztery osoby zginęły, a ponad 20 zostało rannych w wyniku zmasowanego ataku rosyjskich dronów na miasto Dniepr w południowo-wschodniej Ukrainie. Wśród osób poszkodowanych jest 27-letnia kobieta w ciąży.

Rosjanie uderzyli w Dniepr. Wśród rannych kobieta w ciąży

Rosjanie uderzyli w Dniepr. Wśród rannych kobieta w ciąży

Źródło:
PAP, Suspilne, tvn24.pl

Z danych systemu ACARS śledzącego międzynarodowe loty wynika, że Stany Zjednoczone wysłały co najmniej siedem bombowców B-2 Spirit, trzy samoloty transportowe C-17 i 10 tankowców powietrznych do brytyjsko-amerykańskiej bazy na wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim w związku z zagrożeniami ze strony rebeliantów z Jemenu i pogróżek płynących z Iranu.

USA gromadzą bombowce strategiczne na wyspie Oceanu Indyjskiego

USA gromadzą bombowce strategiczne na wyspie Oceanu Indyjskiego

Źródło:
PAP

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. O godzinie 2:00 wskazówki zegarowe przestawimy na godzinę 3:00, co oznacza, że pośpimy godzinę krócej. - To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek - ocenił profesor Mariusz Siemiński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

Źródło:
PAP
Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rośnie tragiczny bilans ofiar trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Birmę (Mjanmę). W sobotę rano państwowa telewizja MRTV podała, że zginęło ponad 1000 osób, a 2376 zostało rannych. Przywódca junty Min Aung Hlaing wydał rozkaz przeprowadzenia szybkiej akcji ratunkowej we wszystkich nawiedzonych przez kataklizm rejonach.

Zginęło ponad tysiąc osób. Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi

Zginęło ponad tysiąc osób. Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

1129 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Sztab Koordynacyjny do spraw Jeńców Wojennych w Kijowie poinformował o sprowadzeniu do kraju ciał 909 żołnierzy, walczących między innymi pod miastami Bachmut, Pokrowsk i Wuhłedar. Ukraińskie władze zareagowały na sugestię Władimira Putina w sprawie przekazania Ukrainy pod zarząd tymczasowy przed rozmowami pokojowymi. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby dotyczące wojny w Ukrainie.

Walczyli pod Bachmutem, Pokrowskiem i Wuhłedarem. Ukraina odzyskała ciała prawie tysiąca obrońców

Walczyli pod Bachmutem, Pokrowskiem i Wuhłedarem. Ukraina odzyskała ciała prawie tysiąca obrońców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dziś w całej Polsce będziemy mieli okazję zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Sprawdź, gdzie zjawisko będzie najlepiej widoczne i jak się do niego odpowiednio przygotować. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", to "jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych tego roku".

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. "Emocje gwarantowane"

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. "Emocje gwarantowane"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Polscy wojskowi zostali wysłani na Litwę w związku z zaginięciem amerykańskich żołnierzy. W środkowej Birmie doszło do potężnego trzęsienia ziemi odczuwalnego na obszarze od Indii po Chiny i Tajlandię. Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński i prokurator Ewa Wrzosek zostali wezwani na przesłuchanie do prokuratury w sprawie śmierci Barbary Skrzypek. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 29 marca.

Wstrząsy w Birmie i Tajlandii, misja Herkules, Wrzosek i Kaczyński świadkami

Wstrząsy w Birmie i Tajlandii, misja Herkules, Wrzosek i Kaczyński świadkami

Źródło:
PAP, TVN24

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali do kontroli drogowej 56-letniego kierowcę. Mężczyzna nie miał uprawnień do prowadzenia, był pod wpływem alkoholu, a pojazd, którym się poruszał, był niesprawny.

Pijany i bez prawa jazdy w niesprawnym aucie

Pijany i bez prawa jazdy w niesprawnym aucie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Administracja Donalda Trumpa zdecydowała, że w agencji pomocowej USAID zlikwidowane zostaną wszystkie stanowiska niewymagane bezpośrednio przez prawo. Jak zaznaczył Reuters, oznacza to zwolnienie niemal wszystkich pracowników. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Tammy Bruce przekonywała, że zwolnienia są efektem "reorganizacji".

Kolejne cięcia w USAID. Niemal wszyscy pracownicy mają być zwolnieni

Kolejne cięcia w USAID. Niemal wszyscy pracownicy mają być zwolnieni

Źródło:
PAP, Reuters

Do poważnego wypadku doszło w miejscowości Czaple Górne koło Siedlec (Mazowieckie). Ciężarówka uderzyła w budynek mieszkalny, kierowca został uwięziony w kabinie. Skomplikowana akcja uwalniania mężczyzny trwała około dwóch godzin.

Ciężarówką wjechał w dom. "Kabina kierowcy wbiła się w balkon"

Ciężarówką wjechał w dom. "Kabina kierowcy wbiła się w balkon"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Każda dziewczyna powinna zapytać swojego partnera, kolegę, chłopaka, czy rzeczywiście chce głosować na człowieka, który prezentuje tego typu poglądy - mówił w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, odnosząc się do swojego kontrkandydata z Konfederacji, Sławomira Mentzena. Pytany, czy wziąłby z nim udział w debacie jeden na jeden, Trzaskowski przekonywał, że dyskusje w takim formacie odbywają się już przed drugą turą wyborów. - Mamy taką tradycję - ocenił.

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda ocenił w piątek w mediach społecznościowych, że jego pytania o polską politykę migracyjną i zachodnią granicę "bardzo zdenerwowały" premiera Donalda Tuska. "Czy dlatego, że musi wykonać 'tajny plan' Berlina?" - zapytał. Udostępnił przy tym niemiecki artykuł z doniesieniami, jakoby trwały niejawne rozmowy Niemiec z sąsiadami na temat "wspólnych zasad zawracania" migrantów.

"Moje pytania bardzo zdenerwowały premiera. Czy dlatego, że musi wykonać 'tajny plan' Berlina?"

"Moje pytania bardzo zdenerwowały premiera. Czy dlatego, że musi wykonać 'tajny plan' Berlina?"

Źródło:
PAP, TVN24

Mężczyzna został kilkukrotnie raniony nożem na Marszałkowskiej w centrum Warszawy. Sam zdołał dotrzeć na izbę przyjęć przy Poznańskiej, gdzie rozpoczęła się walka o jego życie. Jego stan określany jest jako bardzo ciężki. W piątek około południa policja zatrzymała dwie osoby, wieczorem trzecią.

"Rany wskazują, że mężczyzna się bronił". Trzecia osoba zatrzymana po ataku na Marszałkowskiej

"Rany wskazują, że mężczyzna się bronił". Trzecia osoba zatrzymana po ataku na Marszałkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Generał dywizji Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, powiedział w "Faktach po Faktach", że z punktu widzenia wojskowego "nieuniknionym jest odwieszenie" zasadniczej służby wojskowej. Według jego oceny, powołując się na przykład Finlandii, w Polsce potrzeba siedmiu milionów rezerwistów. - W związku z czym jedyną metodą masowego szkolenia są obowiązkowe szkolenia - dodał.

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Źródło:
TVN24

Zmiana przepisów o przedawnieniu zobowiązań podatkowych i o raportowaniu krajowych schematów podatkowych - to między innymi zakłada projekt noweli opublikowany przez resort finansów.

Szykują się ważne zmiany w podatkach

Szykują się ważne zmiany w podatkach

Źródło:
PAP

J.D. Vance, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, przebywa w piątek na Grenlandii, gdzie wraz z żoną odwiedził amerykańską bazę sił kosmicznych Pituffik w północno-zachodniej części wyspy. - Dania nie poświęcała wystarczająco dużo zasobów, aby utrzymać tę bazę, naszych żołnierzy i Grenlandczyków - mówił. Wyspa jest autonomicznym terytorium zależnym od Danii.

Vance o celu USA w Arktyce. "W przeciwnym razie inne kraje wypełnią luki"

Vance o celu USA w Arktyce. "W przeciwnym razie inne kraje wypełnią luki"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Premierka Danii Mette Frederiksen oceniła, że wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance niesprawiedliwie wypowiedział się o jej kraju. Vance w trakcie wizyty w amerykańskiej bazie wojskowej na Grenlandii zarzucił Danii niewywiązywanie się ze swoich obowiązków obronnych na podległej jej wyspie.

Reakcja premierki Danii na słowa Vance'a. "Staliśmy z Amerykanami ramię w ramię"

Reakcja premierki Danii na słowa Vance'a. "Staliśmy z Amerykanami ramię w ramię"

Źródło:
PAP

Ze słupów oświetleniowych na śląskim odcinku autostrady A1 skradzione zostały przewody elektryczne. Policja apeluje o pomoc w odnalezieniu sprawców, straty wyceniono na co najmniej 100 tysięcy złotych.

Użyli ciężkiego sprzętu, ukradli przewody z autostrady A1 i uszkodzili 100 latarni. Apel policji

Użyli ciężkiego sprzętu, ukradli przewody z autostrady A1 i uszkodzili 100 latarni. Apel policji

Źródło:
PAP

Ukraina otrzymała od USA nowy wariant umowy o dostępie Stanów Zjednoczonych do ukraińskich bogactw mineralnych - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Ukraina ustaliła z "innymi partnerami", że otrzyma rozszerzony dostęp do ich danych wywiadowczych.

Wołodymyr Zełenski: dostaliśmy od USA nową umowę o minerałach

Wołodymyr Zełenski: dostaliśmy od USA nową umowę o minerałach

Źródło:
PAP, Reuters

Na poligonie w Podbrodziu na Litwie, gdzie we wtorek zaginęło czterech amerykańskich żołnierzy, trwają intensywne prace nad wydobyciem 60-tonowego opancerzonego pojazdu ratunkowego M88 Hercules. Znalazł się kilka metrów pod powierzchnią wody i mułu. Zebraliśmy, co wiadomo dotąd o akcji i terenie.

60-tonowy kolos pod warstwą mułu i wody. Co wiadomo o akcji

60-tonowy kolos pod warstwą mułu i wody. Co wiadomo o akcji

Źródło:
PAP, Delfi, LRT, tvn24

- Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby Unia Europejska wyglądała teraz na zastraszoną - ocenił były ambasador Niemiec w USA Wolfgang Ischinger. Według niemieckiego dyplomaty UE powinna odważnie i z pewnością siebie zareagować na cła ogłoszone przez Donalda Trumpa.

"Jeśli pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy"

"Jeśli pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 70 milionów złotych. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 28 marca 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

- W Narodowym Funduszu Zdrowia mamy lukę. Ten deficyt w zeszłym roku wyniósł 30 miliardów złotych. Tyle brakuje składki. Trzeba dosypywać z innych elementów - stwierdził w "#BezKitu" w TVN24 doktor Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych.

"Wolałbym mieć niższe podatki, mimo to nie jestem za obniżeniem tej składki"

"Wolałbym mieć niższe podatki, mimo to nie jestem za obniżeniem tej składki"

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej osiem osób zginęło po zawaleniu się wieżowca w Bangkoku. Doszło do niego wskutek piątkowego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Birmie. Na miejscu katastrofy trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza, a ocalali dzielą się przerażającymi historiami z momentu zawalenia się budynku.

Był w walącym się wieżowcu. "Biegłem na oślep"

Był w walącym się wieżowcu. "Biegłem na oślep"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Prezydium Rady Doskonałości Naukowej ma głosować w poniedziałek nad wystąpieniem do prezydenta o nadanie tytułu profesora neosędzi Małgorzacie Manowskiej, pierwszej prezes SN - informują OKO.press i "Gazeta Wyborcza". Ale - jak dowiedziały się redakcje we wspólnym śledztwie - jedno głosowanie w tej sprawie już się odbyło, a tam "rozstrzygnięcie było negatywne". Miesiąc później prezydium RDN otrzymało jednak "tajemniczą opinię, której pokłosiem jest plan przeprowadzenia drugiego głosowania". Według redakcji trwa "wyścig z czasem", by wniosek podpisał zaprzyjaźniony z Manowską prezydent Andrzej Duda.

"Tajemnicza opinia" i plan na drugie głosowanie. Zwrot w sprawie profesury Manowskiej

"Tajemnicza opinia" i plan na drugie głosowanie. Zwrot w sprawie profesury Manowskiej

Źródło:
OKO.press, TVN24

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka powiedziała w piątek, że zostanie przeprowadzona ewaluacja tego, jaki "efekt edukacyjny" przyniosło wprowadzenie nieobowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych. - Będziemy też współpracować z nauczycielami, by mieli poczucie, że to, że prace domowe nie są obowiązkowe, to nadal mogą być zadawane - zapowiedziała szefowa MEN.

Blisko rok bez obowiązkowych prac domowych. Nowacka: musimy zobaczyć wyniki

Blisko rok bez obowiązkowych prac domowych. Nowacka: musimy zobaczyć wyniki

Źródło:
PAP

Jednym z kamieni milowych KPO jest umieszczenie na orbicie polskich satelitów. Wszelkie terminy zostały uzgodnione z firmą SpaceX i wysłane do Komisji Europejskiej. Pierwszy z satelitów miał być wysłany w drugim kwartale 2025 roku. Ten termin nie zostanie dotrzymany - do tych nieoficjalnych informacji dotarli autorzy podcastu "Szczyt Europy" Beata Płomecka i Maciej Sokołowski.

Polskie KPO z problemami przez firmę Elona Muska

Polskie KPO z problemami przez firmę Elona Muska

Źródło:
TVN24 GO

- Jestem katolikiem, więc moje generalne stanowisko jest oczywiście za życiem - powiedział kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki, pytany o swój pogląd względem aborcji w przypadku zajścia w ciążę w wyniku gwałtu. Zaznaczył jednak, że "ta decyzja należy do kobiety", a sprawca "powinien odpowiedzieć". Dodał przy tym, "że z tego dramatu, z tego zła, często jest wiele miłości i wiele dobra, gdy kobieta podejmuje decyzję o urodzeniu takiego dziecka".

Nawrocki o aborcji po gwałcie: te wartości rozłożone są w sposób jasny

Nawrocki o aborcji po gwałcie: te wartości rozłożone są w sposób jasny

Źródło:
TVN24, PAP

Do poważnego w skutkach wypadku doszło w Górze Kalwarii (Mazowieckie). Kierujący bmw 18-latek zjechał z drogi, potrącił 11-letnią dziewczynkę i wpadł na ogrodzenie posesji. Mężczyzna nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu.

18-latek bez prawa jazdy wjechał w 11-latkę na chodniku

18-latek bez prawa jazdy wjechał w 11-latkę na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Jako przykład podał uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie jego zdaniem poziom edukacji wygląda znacznie lepiej niż w Polsce. Na odpowiedź nie musiał długo czekać - politycy z każdej strony sceny politycznej nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki.

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bangkok nawiedziło silne trzęsienie ziemi. W mediach społecznościowych publikowane są wstrząsające nagrania, na których widać kołyszące się drapacze chmur. W wyniku wstrząsów z basenów znajdujących się na dachach hoteli wylewała się woda. Jeden z wieżowców zawalił się, pod gruzami uwięzieni są ludzie.

Kołyszące się drapacze chmur, woda wylewająca się z basenów. Dramatyczne nagrania z Bangkoku

Kołyszące się drapacze chmur, woda wylewająca się z basenów. Dramatyczne nagrania z Bangkoku

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP
Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

W sobotę na polskim niebie będziemy mogli oglądać zaćmienie Słońca. Zanim chwycimy za specjalistyczne okulary lub filtry, warto odświeżyć wiedzę o tym fascynującym zjawisku i dowiedzieć się, jak postrzegały je różne kultury.

Już w sobotę zaćmienie Słońca. Tego na pewno nie wiecie

Już w sobotę zaćmienie Słońca. Tego na pewno nie wiecie

Źródło:
skyatnightmagazine.com, astronomy.com, space.com, nationaleclipse.com, NASA
Rządowy szeryf od ekologii pod ciągłym obstrzałem. Z sukcesami chroni przyrodę, ale czy "z głową"?

Rządowy szeryf od ekologii pod ciągłym obstrzałem. Z sukcesami chroni przyrodę, ale czy "z głową"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance rozpoczął wizytę na Grenlandii. Odwiedza tam amerykańską bazę wojskową Pituffik, dawniej Thule. Choć przebywa tam raptem 150 osób, baza jest jednym z najważniejszych strategicznie obiektów wojskowych na świecie. Oto dlaczego.

Kosmos zamiast wiązania psów, czyli co Amerykanie robią na Grenlandii

Kosmos zamiast wiązania psów, czyli co Amerykanie robią na Grenlandii

Źródło:
The New York Times, tvn24.pl

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24