Jestem gotów zgodzić się wstępnie na pewną taką formułę, którą proponuje Krzysztof Bosak - oświadczył prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do propozycji tak zwanego resetu konstytucyjnego, którą przedstawiła Konfederacja.
Konfederacja przedstawiła w ostatnim czasie propozycję zmian w konstytucji. "Trzeba wprowadzić reset konstytucyjny poprzez poprawki do Konstytucji, które wyzerowałaby składy najważniejszych organów sądownictwa (w tym Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego) i wspólnie zostałyby wybrane na nowo. To jedyna droga, by uchronić Polskę przed trwałym paraliżem prawnym!" - napisała partia.
12 stycznia wicemarszałek Krzysztof Bosak na konferencji prasowej w Sejmie zaapelował do wszystkich sił politycznych, żeby usiadły do rozmowy ze sobą o tym, jak przywrócić jedność państwa.
Prezydent: jestem gotów zgodzić się wstępnie na pewną taką formułę, którą proponuje
Do tej kwestii odniósł się w poniedziałkowym wywiadzie dla "Super Expressu" prezydent Andrzej Duda. "Bardzo szanuję Krzysztofa Bosaka. Na pewno dobrym pomysłem jest to, żeby usiąść i zacząć rozmowę. Większość naszego społeczeństwa czeka na to, by sytuacja w kraju została uspokojona" - oświadczył.
"Jestem gotów z panem marszałkiem Krzysztofem Bosakiem rozmawiać i zgodzić się wstępnie na pewną taką formułę, którą proponuje. Uważam, że jest to ciekawy pomysł. Uważam, że ci, którzy dzisiaj decydują na scenie politycznej, ci liderzy, powinni się dobrze zastanowić nad propozycją marszałka Bosaka" - zadeklarował prezydent.
Frąckowiak: bardzo duży niepokój budzą takie słowa, że "może sobie coś zresetujmy, poustawiajmy na nowo"
Wypowiedź prezydenta komentowała w TVN24 sędzia Monika Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
- Mamy konstytucję, która jest całkiem dobrze napisana i bardzo duży niepokój budzą takie słowa, że "może sobie coś zresetujmy, poustawiajmy na nowo". Tak jak ktoś mądry powiedział, to nie jest tak, że prawo i konstytucja ma dopasowywać się do woli polityków, ale to już jest. Tam są zapisane najważniejsze kwestie funkcjonowania państwa, w tym przede wszystkim zasada trójpodziału władzy i w ramach tego, co już mamy, powinniśmy pracować - mówiła.
Jak podkreślała, "tylko dzięki konsekwentnemu podejściu do konstytucji, z zachowaniem również standardów wynikających z prawa europejskiego, jesteśmy w stanie naprawić chaos, który mamy". - I jakby na nowo definiowanie, na nowo tworzenie pewnych instytucji jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza, jeśli to wypływa z ust osób, które w sposób szczególny pojmują kwestie na przykład ochrony praw człowieka - dodała.
Źródło: "Super Express", TVN24