Premier Donald Tusk ogłosił nazwiska czterech nowych ministrów, którzy zastąpią ubiegających się o mandat w Parlamencie Europejskim dotychczasowych szefów resortów: Marcina Kierwińskiego, Borysa Budkę, Krzysztofa Hetmana oraz Bartłomieja Sienkiewicza. To Tomasz Siemoniak, Jakub Jaworowski, Krzysztof Paszyk i Hanna Wróblewska. Tak w tvn24.pl relacjonowaliśmy konferencję premiera i pierwsze komentarze po rekonstrukcji.
W środę premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami poinformował, że w piątek przyjmie rezygnacje od czterech ministrów, wtedy zostaną też podane nazwiska ich następców. Podkreślił, że przyszli ministrowie przystąpią od razu do pracy.
Prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Radzie Ministrów w poniedziałek o godz. 10.30.
Kończymy relację z konferencji premiera dotyczącej zmian w rządzie. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia piątkowych wydarzeń w TVN24 i tvn24.pl.
Relację prowadził dla Państwa red. Piotr.
Wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus o Hannie Wróblewskiej: Bardzo się cieszę. Zawsze będę do dyspozycji, niezależnie w którym miejscu życia politycznego będę.
Scheuring-Wielgus startuje z list Lewicy do PE.
Nominowany na szefa MSWiA Tomasz Siemoniak pozostanie na stanowisku ministra koordynatora służb specjalnych.
W przeszłości funkcję ministra SWiA oraz szefa służb łączył nie tylko Mariusz Kamiński w rządzie Zjednoczonej Prawicy. W 2011, za rządów koalicji PO-PSL, jednocześnie sekretarzem Kolegium ds. Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów i ministrem SWiA był Jacek Cichocki. W latach 2013–2014 ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem służb specjalnych był Bartłomiej Sienkiewicz.
Molęda-Zdziech jako "ciekawą" oceniła nominację dla Jakuba Jaworowskiego.
Molęda-Zdziech podkreśliła "kompetencje merytoryczne" Hanny Wróblewskiej.
Dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, socjolożka, politolożka, kierowniczka Katedry Studiów Politycznych SGH, Team Europe Direct, zwróciła uwagę w TVN24, że przy kilku kandydaturach premier Donald Tusk mówił o "zaufaniu".
Europoseł KO Krzysztof Brejza: Gratulacje dla Tomasza Siemoniaka. Kompetencje, wiedza, konsekwencja, klasa.
Senator Barbara Zdrojewska (KO): Ministrem kultury została osoba spoza środowiska politycznego, doświadczona i fachowa menadżerka kultury Hanna Wróblewska.
Tomasz Siemoniak, Hanna Wróblewska, Jakub Jaworowski, Krzysztof Paszyk
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz: Dziękuję Krzysztofowi Hetmanowi za dotychczasowe zaangażowanie i pracę w MRiT. Krzysztof Paszyk jest gwarancją kontynuacji pozytywnych zmian, dalszego rozwoju i realizację naszych deklaracji. Powodzenia.
Poseł Bartosz Arłukowicz (KO): Minister Krzysztof Paszyk. Od zawsze pełen szacunek. Profeska i spokój. Trzymajcie się tam z Tomaszem Siemoniakiem razem! Będzie dobrze!
Pomaska: ministrowie wykonali zadania, czas na nowych
Pomaska: Nie uciekniemy od polityki, bo to politycy narobili bałaganu. Jednocześnie, jeśli mówimy o spółkach Skarbu Państwa, potrzebujemy tam fachowców.
Pomaska: Zadań w MAP-ie jest mnóstwo.
Pomaska: Poznaliśmy prawdziwy stan spółek Skarbu Państwa, zmiany w zarządach już skutkują pozytywnie.
Pomaska: Ministrowie wykonali zadania, czas na nowych.
W Sejmie rekonstrukcję rządu komentuje Agnieszka Pomaska (Koalicja Obywatelska).
Ossowski ocenił, że Hanna Wróblewska może mieć duże poparcie ze strony środowiska kultury.
Dr hab. Szymon Ossowski, politolog, doktor habilitowany nauk społecznych z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, stwierdził w TVN24, że przyszli szefowie MKiDN oraz MAP "to nie są politycy pierwszego rzędu". - Będą raczej ciężko pracować, by dalej naprawiać instytucje podległe ministerstwu - powiedział.
Premier poinformował, że dziś przekaże informacje po Kolegium ds. Służb Specjalnych.
Premier: Zapraszam na poniedziałek na godzinę 10.30. Dostałem informację od prezydenta, że jest gotowy dokonać tych formalnych nominacji.
Premier: Będziemy razem pilnowali tej synergii pomiędzy partiami koalicyjnymi.
Premier: Krzysztof Paszyk to człowiek skała. Można na nim polegać.
Premier: Krzysztof Paszyk będzie nowym ministrem rozwoju i technologii.
Premier: Niektórym się wydaje, że do tych stanowisk są długie kolejki. Jak się ludzie dowiadują, na czym polega ta praca, jak widzą, że nie są to zawsze długie kariery, trzeba mieć dużo wyobraźni i determinacji, by decydować się na wzięcie tej odpowiedzialności.
Premier: Musimy zbudować strategię, która będzie łączyła i budowała synergię pomiędzy poszczególnymi spółkami i również rządem.
Jakub Jaworowski urodził się w 1981 roku. Był podsekretarzem i sekretarzem stanu w KPRM w latach 2014-2015.
Premier: Ekonomista, finansista, historyk. Mimo młodego wieku człowiek renesansu.
Premier: Jakub Jaworowski nowym ministrem aktywów państwowych.
Premier: Muzea, sale koncertowe i teatry to jest żywioł pani minister.
Hanna Wróblewska jest historyczką sztuki i kuratorką. Urodziła się w 1968 roku.
Premier: Na ministra kultury i dziedzictwa narodowego będę proponował panu prezydentowi panią Hannę Wróblewską. Gdy zaproponowałem jej tę funkcję, nie wahała się ani chwili, choć jest znana ze skromności.
Premier: Za kilkadziesiąt minut ponownie spotka się Kolegium ds. Służb Specjalnych. Minister Siemoniak przygotował projekt ustawy, zgodnie z którą powstanie konstytucyjna i skuteczna komisja, która będzie badała rosyjskie i białoruskie wpływy.
Premier: Mam bezgraniczne zaufanie do ministra Siemoniaka, będzie pełnił obie funkcje.
Siemoniak obecnie jest koordynatorem służb specjalnych.
Premier: Tomasz Siemoniak nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji.
Premier przedstawia nowych ministrów.
Premier dziękuje za pracę dotychczasowym ministrom - ministrowi rozwoju i technologii Krzysztofowi Hetmanowi, szefowi MAP Borysowi Budce, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiejowi Sienkiewiczowi i szefowi MSWiA Marcinowi Kierwińskiemu.
Premier: Te pierwsze miesiące to były miesiące rozbijania muru. Dziś nadchodzi czas porządkowania.
Premier: Ministrowie, którzy dzisiaj żegnają się z państwem w roli ministrów, wykonali swoje zadanie.
Premier Donald Tusk: Dochodzi do pierwszych zmian w rządzie. Kiedy zaczynaliśmy pracę, z góry zapowiadałem, że nikt, włącznie ze mną, nie powinien przywiązywać się do myśli, że jest wieczny.
Na scenie są zarówno ministrowie podający się do dymisji, jak i ich następcy.
W KPRM-ie punktualnie rozpoczyna się konferencja prasowa z udziałem premiera Donalda Tuska.
Według zapowiedzi, konferencja premiera ma rozpocząć się za dwie minuty.
Kierwiński pytany w "Jeden na jeden", czy Donald Tusk zaskoczy czymś podczas nominacji, powiedział, że "to pytanie, kto czego oczekuje". - Myślę, że będą to nominacje, które pokazują i nowe otwarcie, i wątek kontynuacji kierunku, który został zapoczątkowany w grudniu, gdy gabinet pana premiera Donalda Tuska powstawał. Myślę, że to będzie dobre uzupełnienie silnej drużyny, która tutaj w Polsce zostaje - powiedział.
Prowadząca program Agata Adamek powiedziała, że usłyszała, iż w Ministerstwie Aktywów Państwowych może się pojawić ktoś ze świata biznesu. - Donald Tusk lubi zaskakiwać - stwierdził gość TVN24. Dodał, że "rzeczywiście pan premier Donald Tusk sięga nie tylko po polityków, ale także po osoby z innych dziedzin polskiego życia publicznego".
Szef MSWiA Marcin Kierwiński: złożyłem dymisję na ręce premiera
Szef MSWiA Marcin Kierwiński w piątek w "Jeden na jeden" w TVN24 powiedział, że złożył już na ręce premiera Donalda Tuska dymisję.
Zapytany, czy Tomasz Siemoniak, obecnie minister koordynator służb specjalnych, już się gości w jego gabinecie, odpowiedział, że "decyzje personalne przed nami dopiero". - Natomiast jeżeli będzie to Tomasz Siemoniak, to to jest bardzo dobry wybór. Tomek Siemoniak to doświadczona osoba, pracował w tym resorcie, dziś nadzoruje służby. Był wicepremierem, ministrem obrony narodowej - mówił. Dodał, że "to doskonale przygotowany urzędnik państwowy, taki propaństwowiec bardzo duży".
Dopytywany, czy w tym przypadku nie będzie zaskoczenia, odparł: - Proszę poczekać do 9.12, do decyzji pana premiera. (...) Jeżeli te spekulacje się potwierdzą, to moim zdaniem jest to bardzo dobry wybór.
Kierwiński: złożyłem dymisję na ręce premiera
Premier Tusk pytany w środę, czy w związku z rekonstrukcją liczebność rządu będzie mniejsza, odparł, że "trochę tak". Teraz rząd liczy ponad setkę ministrów i wiceministrów. Część z wiceministrów - np. Joanna Scheuring-Wielgus (MKiDN), Krzysztof Śmiszek (MS), Andrzej Szejna (MSZ) z Lewicy - również startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Wśród potencjalnych kandydatów na ministra kultury wymieniany jest Andrzej Wyrobiec, polityk Platformy Obywatelskiej, obecnie wiceminister w MKiDN. W tym kontekście wymienia się też marszałkinię Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską, wicemarszałkinię Sejmu Monikę Wielichowską i szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Pawła Kowala.
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak (PSL) ocenił, że najpoważniejszym kandydatem do zastąpienia Hetmana jest Krzysztof Paszyk, obecnie lider sejmowego klubu PSL.
Prawdopodobnym kandydatem do zastąpienia Kierwińskiego na stanowisku szefa MSWiA jest Tomasz Siemoniak, polityk PO, obecnie minister koordynator służb specjalnych - to stanowisko ma utrzymać.
>> "Silna kandydatura" Siemoniaka. Czy połączy dwie funkcje? <<
Obecny szef MAP Borys Budka będzie "jedynką" listy KO w okręgu śląskim, szef MSWiA Marcin Kierwiński otworzy listę w okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich, a minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie. W wyborach europejskich kandyduje też jeden z ministrów wywodzących się z PSL - Krzysztof Hetman, kierujący resortem rozwoju i technologii. Otworzy listę Trzeciej Drogi w Wielkopolsce.
W środę premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami poinformował, że w piątek przyjmie rezygnacje od czterech ministrów, wtedy zostaną też podane nazwiska ich następców. Podkreślił, że przyszli ministrowie przystąpią od razu do pracy.
Na pytanie jednego z dziennikarzy, o której godzinie przyjmie rezygnacje ministrów, odparł: - Ale pan precyzyjny. O 9.12.
W czwartek na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano informację, że w piątkowy poranek o godzinie 9.12 szef rządu ogłosi zmiany w składzie Rady Ministrów. Komunikat o tym pojawił się też na profilu Centrum Informacyjnego Rządu na platformie X.
Dzień dobry, zapraszamy na relację z politycznego piątku w tvn24.pl.
O godzinie 9.12 w KPRM premier Donald Tusk przyjmie rezygnacje czterech ministrów i ogłosi nazwiska ich następców. Chodzi o szefów: MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz MAP Borysa Budkę, ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana oraz ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, którzy startują w wyborach do PE.
Relację z tego wydarzenia przeprowadzi dla Państwa red. Piotr.
Tusk w środę na pytanie jednego z dziennikarzy, o której godzinie przyjmie rezygnacje ministrów, odparł: - Ale pan precyzyjny. O 9.12.
W czwartek na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano informację, że w piątkowy poranek o godzinie 9.12 szef rządu ogłosi zmiany w składzie Rady Ministrów. Komunikat o tym pojawił się też na profilu Centrum Informacyjnego Rządu na platformie X.
Rekonstrukcja rządu
Rekonstrukcja rządu wiąże się z tym, że czterech obecnych ministrów wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 9 czerwca.
Obecny szef MAP Borys Budka będzie "jedynką" listy KO w okręgu śląskim, szef MSWiA Marcin Kierwiński otworzy listę w okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich, a minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie. W wyborach europejskich kandyduje też jeden z ministrów wywodzących się z PSL - Krzysztof Hetman, kierujący resortem rozwoju i technologii. Otworzy listę Trzeciej Drogi w Wielkopolsce.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24