"Wykonali zadania, czas na nowych". Pierwsze komentarze po rekonstrukcji
Premier Donald Tusk ogłosił nazwiska czterech nowych ministrów, którzy zastąpią ubiegających się o mandat w Parlamencie Europejskim dotychczasowych szefów resortów: Marcina Kierwińskiego, Borysa Budkę, Krzysztofa Hetmana oraz Bartłomieja Sienkiewicza. To Tomasz Siemoniak, Jakub Jaworowski, Krzysztof Paszyk i Hanna Wróblewska. Tak w tvn24.pl relacjonowaliśmy konferencję premiera i pierwsze komentarze po rekonstrukcji.
W środę premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami poinformował, że w piątek przyjmie rezygnacje od czterech ministrów, wtedy zostaną też podane nazwiska ich następców. Podkreślił, że przyszli ministrowie przystąpią od razu do pracy.
Prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Radzie Ministrów w poniedziałek o godz. 10.30.
Relacja odświeża się automatycznie
- 10:19
Kończymy relację z konferencji premiera dotyczącej zmian w rządzie. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia piątkowych wydarzeń w TVN24 i tvn24.pl.
Relację prowadził dla Państwa red. Piotr.
- 10:13
Wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus o Hannie Wróblewskiej: Bardzo się cieszę. Zawsze będę do dyspozycji, niezależnie w którym miejscu życia politycznego będę.
Scheuring-Wielgus startuje z list Lewicy do PE. - 10:11
Nominowany na szefa MSWiA Tomasz Siemoniak pozostanie na stanowisku ministra koordynatora służb specjalnych.
W przeszłości funkcję ministra SWiA oraz szefa służb łączył nie tylko Mariusz Kamiński w rządzie Zjednoczonej Prawicy. W 2011, za rządów koalicji PO-PSL, jednocześnie sekretarzem Kolegium ds. Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów i ministrem SWiA był Jacek Cichocki. W latach 2013–2014 ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem służb specjalnych był Bartłomiej Sienkiewicz.
- 10:08
Molęda-Zdziech jako "ciekawą" oceniła nominację dla Jakuba Jaworowskiego.
- 10:07
Molęda-Zdziech podkreśliła "kompetencje merytoryczne" Hanny Wróblewskiej.
- 10:07
Dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, socjolożka, politolożka, kierowniczka Katedry Studiów Politycznych SGH, Team Europe Direct, zwróciła uwagę w TVN24, że przy kilku kandydaturach premier Donald Tusk mówił o "zaufaniu".
- 10:02
Europoseł KO Krzysztof Brejza: Gratulacje dla Tomasza Siemoniaka. Kompetencje, wiedza, konsekwencja, klasa.
- 10:00
- 9:58
Senator Barbara Zdrojewska (KO): Ministrem kultury została osoba spoza środowiska politycznego, doświadczona i fachowa menadżerka kultury Hanna Wróblewska.
- 9:52
- 9:45
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz: Dziękuję Krzysztofowi Hetmanowi za dotychczasowe zaangażowanie i pracę w MRiT. Krzysztof Paszyk jest gwarancją kontynuacji pozytywnych zmian, dalszego rozwoju i realizację naszych deklaracji. Powodzenia.
- 9:44
Poseł Bartosz Arłukowicz (KO): Minister Krzysztof Paszyk. Od zawsze pełen szacunek. Profeska i spokój. Trzymajcie się tam z Tomaszem Siemoniakiem razem! Będzie dobrze!
- 9:42
- 9:40
Pomaska: Nie uciekniemy od polityki, bo to politycy narobili bałaganu. Jednocześnie, jeśli mówimy o spółkach Skarbu Państwa, potrzebujemy tam fachowców.
- 9:37
Pomaska: Zadań w MAP-ie jest mnóstwo.
- 9:37
Pomaska: Poznaliśmy prawdziwy stan spółek Skarbu Państwa, zmiany w zarządach już skutkują pozytywnie.
- 9:36
Pomaska: Ministrowie wykonali zadania, czas na nowych.
- 9:36
W Sejmie rekonstrukcję rządu komentuje Agnieszka Pomaska (Koalicja Obywatelska).
- 9:35
Ossowski ocenił, że Hanna Wróblewska może mieć duże poparcie ze strony środowiska kultury.
- 9:34
Dr hab. Szymon Ossowski, politolog, doktor habilitowany nauk społecznych z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, stwierdził w TVN24, że przyszli szefowie MKiDN oraz MAP "to nie są politycy pierwszego rzędu". - Będą raczej ciężko pracować, by dalej naprawiać instytucje podległe ministerstwu - powiedział.
- 9:32
Premier poinformował, że dziś przekaże informacje po Kolegium ds. Służb Specjalnych.
- 9:30
Premier: Zapraszam na poniedziałek na godzinę 10.30. Dostałem informację od prezydenta, że jest gotowy dokonać tych formalnych nominacji.
- 9:29
Premier: Będziemy razem pilnowali tej synergii pomiędzy partiami koalicyjnymi.
- 9:29
Premier: Krzysztof Paszyk to człowiek skała. Można na nim polegać.
- 9:28
Premier: Krzysztof Paszyk będzie nowym ministrem rozwoju i technologii.
- 9:27
Premier: Niektórym się wydaje, że do tych stanowisk są długie kolejki. Jak się ludzie dowiadują, na czym polega ta praca, jak widzą, że nie są to zawsze długie kariery, trzeba mieć dużo wyobraźni i determinacji, by decydować się na wzięcie tej odpowiedzialności.
- 9:26
Premier: Musimy zbudować strategię, która będzie łączyła i budowała synergię pomiędzy poszczególnymi spółkami i również rządem.
- 9:25
Jakub Jaworowski urodził się w 1981 roku. Był podsekretarzem i sekretarzem stanu w KPRM w latach 2014-2015.
- 9:24
Premier: Ekonomista, finansista, historyk. Mimo młodego wieku człowiek renesansu.
- 9:24
Premier: Jakub Jaworowski nowym ministrem aktywów państwowych.
- 9:23
Premier: Muzea, sale koncertowe i teatry to jest żywioł pani minister.
- 9:23
Hanna Wróblewska jest historyczką sztuki i kuratorką. Urodziła się w 1968 roku.
- 9:22
Premier: Na ministra kultury i dziedzictwa narodowego będę proponował panu prezydentowi panią Hannę Wróblewską. Gdy zaproponowałem jej tę funkcję, nie wahała się ani chwili, choć jest znana ze skromności.
- 9:21
Premier: Za kilkadziesiąt minut ponownie spotka się Kolegium ds. Służb Specjalnych. Minister Siemoniak przygotował projekt ustawy, zgodnie z którą powstanie konstytucyjna i skuteczna komisja, która będzie badała rosyjskie i białoruskie wpływy.
- 9:20
Premier: Mam bezgraniczne zaufanie do ministra Siemoniaka, będzie pełnił obie funkcje.
Siemoniak obecnie jest koordynatorem służb specjalnych.
- 9:19
Premier: Tomasz Siemoniak nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji.
- 9:18
Premier przedstawia nowych ministrów.
- 9:16
Premier dziękuje za pracę dotychczasowym ministrom - ministrowi rozwoju i technologii Krzysztofowi Hetmanowi, szefowi MAP Borysowi Budce, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiejowi Sienkiewiczowi i szefowi MSWiA Marcinowi Kierwińskiemu.
- 9:14
Premier: Te pierwsze miesiące to były miesiące rozbijania muru. Dziś nadchodzi czas porządkowania.
- 9:14
Premier: Ministrowie, którzy dzisiaj żegnają się z państwem w roli ministrów, wykonali swoje zadanie.
- 9:13
Premier Donald Tusk: Dochodzi do pierwszych zmian w rządzie. Kiedy zaczynaliśmy pracę, z góry zapowiadałem, że nikt, włącznie ze mną, nie powinien przywiązywać się do myśli, że jest wieczny.
- 9:13
Na scenie są zarówno ministrowie podający się do dymisji, jak i ich następcy.
- 9:12
W KPRM-ie punktualnie rozpoczyna się konferencja prasowa z udziałem premiera Donalda Tuska.
- 9:10
Według zapowiedzi, konferencja premiera ma rozpocząć się za dwie minuty.
- 9:09
Kierwiński pytany w "Jeden na jeden", czy Donald Tusk zaskoczy czymś podczas nominacji, powiedział, że "to pytanie, kto czego oczekuje". - Myślę, że będą to nominacje, które pokazują i nowe otwarcie, i wątek kontynuacji kierunku, który został zapoczątkowany w grudniu, gdy gabinet pana premiera Donalda Tuska powstawał. Myślę, że to będzie dobre uzupełnienie silnej drużyny, która tutaj w Polsce zostaje - powiedział.
Prowadząca program Agata Adamek powiedziała, że usłyszała, iż w Ministerstwie Aktywów Państwowych może się pojawić ktoś ze świata biznesu. - Donald Tusk lubi zaskakiwać - stwierdził gość TVN24. Dodał, że "rzeczywiście pan premier Donald Tusk sięga nie tylko po polityków, ale także po osoby z innych dziedzin polskiego życia publicznego".
- 9:08
- 9:07
Szef MSWiA Marcin Kierwiński w piątek w "Jeden na jeden" w TVN24 powiedział, że złożył już na ręce premiera Donalda Tuska dymisję.
Zapytany, czy Tomasz Siemoniak, obecnie minister koordynator służb specjalnych, już się gości w jego gabinecie, odpowiedział, że "decyzje personalne przed nami dopiero". - Natomiast jeżeli będzie to Tomasz Siemoniak, to to jest bardzo dobry wybór. Tomek Siemoniak to doświadczona osoba, pracował w tym resorcie, dziś nadzoruje służby. Był wicepremierem, ministrem obrony narodowej - mówił. Dodał, że "to doskonale przygotowany urzędnik państwowy, taki propaństwowiec bardzo duży".
Dopytywany, czy w tym przypadku nie będzie zaskoczenia, odparł: - Proszę poczekać do 9.12, do decyzji pana premiera. (...) Jeżeli te spekulacje się potwierdzą, to moim zdaniem jest to bardzo dobry wybór.
- 9:05
Premier Tusk pytany w środę, czy w związku z rekonstrukcją liczebność rządu będzie mniejsza, odparł, że "trochę tak". Teraz rząd liczy ponad setkę ministrów i wiceministrów. Część z wiceministrów - np. Joanna Scheuring-Wielgus (MKiDN), Krzysztof Śmiszek (MS), Andrzej Szejna (MSZ) z Lewicy - również startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
- 9:04
Wśród potencjalnych kandydatów na ministra kultury wymieniany jest Andrzej Wyrobiec, polityk Platformy Obywatelskiej, obecnie wiceminister w MKiDN. W tym kontekście wymienia się też marszałkinię Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską, wicemarszałkinię Sejmu Monikę Wielichowską i szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Pawła Kowala.
- 9:03
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak (PSL) ocenił, że najpoważniejszym kandydatem do zastąpienia Hetmana jest Krzysztof Paszyk, obecnie lider sejmowego klubu PSL.
Prawdopodobnym kandydatem do zastąpienia Kierwińskiego na stanowisku szefa MSWiA jest Tomasz Siemoniak, polityk PO, obecnie minister koordynator służb specjalnych - to stanowisko ma utrzymać.
>> "Silna kandydatura" Siemoniaka. Czy połączy dwie funkcje? <<
- 9:01
Obecny szef MAP Borys Budka będzie "jedynką" listy KO w okręgu śląskim, szef MSWiA Marcin Kierwiński otworzy listę w okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich, a minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie. W wyborach europejskich kandyduje też jeden z ministrów wywodzących się z PSL - Krzysztof Hetman, kierujący resortem rozwoju i technologii. Otworzy listę Trzeciej Drogi w Wielkopolsce.
- 8:53
W środę premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami poinformował, że w piątek przyjmie rezygnacje od czterech ministrów, wtedy zostaną też podane nazwiska ich następców. Podkreślił, że przyszli ministrowie przystąpią od razu do pracy.
Na pytanie jednego z dziennikarzy, o której godzinie przyjmie rezygnacje ministrów, odparł: - Ale pan precyzyjny. O 9.12.
W czwartek na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano informację, że w piątkowy poranek o godzinie 9.12 szef rządu ogłosi zmiany w składzie Rady Ministrów. Komunikat o tym pojawił się też na profilu Centrum Informacyjnego Rządu na platformie X.
- 8:50
Zapowiedziana przez premiera rekonstrukcja rządu wiąże się z tym, że czterech obecnych ministrów wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 9 czerwca.
- 8:49
Dzień dobry, zapraszamy na relację z politycznego piątku w tvn24.pl.
O godzinie 9.12 w KPRM premier Donald Tusk przyjmie rezygnacje czterech ministrów i ogłosi nazwiska ich następców. Chodzi o szefów: MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz MAP Borysa Budkę, ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana oraz ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, którzy startują w wyborach do PE.
Relację z tego wydarzenia przeprowadzi dla Państwa red. Piotr.
Tusk w środę na pytanie jednego z dziennikarzy, o której godzinie przyjmie rezygnacje ministrów, odparł: - Ale pan precyzyjny. O 9.12.
W czwartek na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano informację, że w piątkowy poranek o godzinie 9.12 szef rządu ogłosi zmiany w składzie Rady Ministrów. Komunikat o tym pojawił się też na profilu Centrum Informacyjnego Rządu na platformie X.
Rekonstrukcja rządu
Rekonstrukcja rządu wiąże się z tym, że czterech obecnych ministrów wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 9 czerwca.
Obecny szef MAP Borys Budka będzie "jedynką" listy KO w okręgu śląskim, szef MSWiA Marcin Kierwiński otworzy listę w okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich, a minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie. W wyborach europejskich kandyduje też jeden z ministrów wywodzących się z PSL - Krzysztof Hetman, kierujący resortem rozwoju i technologii. Otworzy listę Trzeciej Drogi w Wielkopolsce.
Autorka/Autor:pp/ft
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Najtrudniejszy dzień mojego życia. A wyjście ze szpitala to tylko dalszy ciąg walki - tak urodzenie dwojga skrajnych wcześniaków, Leny i Filipa, wspomina Natalia Szewczak, jedna z osób zaangażowanych w starania o wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla rodziców takich dzieci. Inicjatywa ta właśnie zakończyła się sukcesem, a nowe przepisy wchodzą w życie.
"Kończy się czas absurdu". Nowe przepisy wchodzą w życie
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zezwoliła na upublicznienie utajnionych dokumentów dotyczących zamachu na byłego prezydenta Johna F. Kennedy'ego z 1963 roku. Wielu Amerykanów wciąż wątpi w oficjalną wersję wydarzeń.
Dokumenty w sprawie Kennedy'ego odtajnione. "Ludzie muszą to zaakceptować"
Komisarze Federalnej Komisji Handlu (FTC) z Partii Demokratycznej stwierdzili, że zostali bezprawnie usunięci ze stanowisk przez prezydenta USA Donalda Trumpa. FTC egzekwuje przepisy dotyczące ochrony konsumentów i przepisy antymonopolowe.
"Boi się tego, co powiem Amerykanom". Trump znów zwalnia
- Źródło:
- PAP, Reuters, Politico
Korespondenci zachodnich mediów donosili we wtorkowy wieczór o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada tuż po rozmowie Władimir Putin-Donald Trump, w której rosyjski dyktator - agresor w tej wojnie - zapewnił, że zależy mu na pokoju.
Atak Rosji krótko po rozmowie Putin-Trump. Zełenski: takie działania Rosji są odpowiedzią
Szef czeskiej dyplomacji Jan Lipavsky ocenił, że rozmowa Trumpa i Putina nie przyniosła znaczącego postępu. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się, że nie może być żadnych decyzji ponad głową Ukrainy. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius uważa, że zgoda Putina na zaprzestanie ataków "nie ma żadnego znaczenia". Wielka Brytania "z zadowoleniem przyjęła postępy poczynione przez Donalda Trumpa". Co po rozmowie Putin-Trump mówią europejscy politycy.
"Rosja wybrała, co jej odpowiada". Co mówią politycy po rozmowie Putin-Trump
Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.
Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu
- Źródło:
- Fakty o Świecie TVN24 BiS
Samochód dostawczy firmy kurierskiej zderzył się z busem i autem ciężarowym na trasie S2 na wysokości miejscowości Dawidy. Trzy osoby zostały ranne. Jak nieoficjalnie dowiedział się dziennikarz tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, auto stało na środkowym pasie na światłach awaryjnych.
Poważny wypadek na S2. Nieoficjalnie: kurier stał na środkowym pasie
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Astronauci Suni Willimas i Butch Wilmore po wielu miesiącach w kosmosie wrócili na Ziemię. Prezydent USA Donald Trump rozmawiał z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem o Ukrainie. Izrael zaatakował Strefę Gazy po prawie dwumiesięcznym rozejmie. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 19 marca.
We wtorek w zakładzie serwisowym Tesli w Las Vegas doszło do pożaru. Jak przekazała lokalna policja, świadkowie zdarzenia widzieli podejrzanego mężczyznę w ciemnym ubraniu, który miał dokonać podpaleń. Według ustaleń policji, podejrzany użył do przeprowadzenia ataku koktajli Mołotowa i broni palnej. Poinformowano, że uszkodzonych zostało pięć pojazdów, z czego dwa "całkowicie spłonęły".
Słup ognia w serwisie Tesli w Las Vegas. "Wygląda na celowy atak"
Jarosław Kaczyński dysponował pełnomocnictwem wydanym przez Barbarę Skrzypek jako reprezentantkę Fundacji. Nie miał jej pełnomocnictwa jako właścicielki udziałów - analizuje protokół z przesłuchania Skrzypek "Gazeta Wyborcza". "Tymczasem na zgromadzeniu podał, że reprezentuje 100 procent udziałowców" - zaznacza dziennik. Według "GW", dotyczący tego fragment zeznań jest "problematyczny dla prezesa PiS", choć "taka rozbieżność nie skutkuje poważnymi zarzutami".
Astronauci Suni Williams i Butch Wilmore, którzy spędzili na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dziewięć miesięcy, wrócili na Ziemię. Kapsuła Dragon firmy SpaceX wodował u wybrzeży Florydy we wtorek na chwilę przed godziną 23 naszego czasu.
Astronauci wrócili na Ziemię. Gdy wodowali, wokół nich zaczęły pływać delfiny
Policjanci wytropili Dawida Z., który w styczniu próbował rozjechać pieszych w centrum Głogowa - dowiedział się tvn24.pl. Sprawca, ścigany listem gończym, został zatrzymany na terenie województwa dolnośląskiego przez policjantów specjalizujących się w poszukiwaniach.
Próbował rozjechać pieszych w centrum Głogowa. Trafił w ręce policji
Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Dotyczyła kwestii konfliktu w Ukrainie, który rozpętała Rosja, oraz relacji USA-Rosja. Ustalono między innymi, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy rozmowy w oparciu o oświadczenia Białego Domu i Kremla.
Warunki Kremla i mecz hokeja. Szczegóły rozmowy Putin-Trump
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Władimir Putin chce wywrzeć maksymalną presję na Ukrainę i "przeprowadzić kilka ofensyw", by potem wysunąć jej ultimatum z pozycji siły. Wypowiedź Zełenskiego pojawiła się po rozmowie prezydenta USA Donalda Trumpa z rosyjskim przywódcą.
O Ukrainie bez Ukrainy. Zełenski zabrał głos
- Niedługo prezydent Donald Trump będzie mógł się przekonać, jakie naprawdę intencje ma Władimir Putin. Właśnie przychodzi "sprawdzam" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek, odnosząc się do rozmowy telefonicznej obu przywódców. Zdradził też, co prezydent Andrzej Duda mówił o Putinie podczas rozmowy z gospodarzem Białego Domu.
"On będzie cię oszukiwał". Mastalerek o tym, co Duda powiedział Trumpowi
- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".
Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji
Nie żyje Leszek Mądzik - wybitny twórca teatralny, reżyser, scenograf, malarz i fotograf, twórca Sceny Plastycznej KUL. Informację o śmierci przekazała we wtorkowy wieczór w mediach społecznościowych Scena Plastyczna KUL.
Leszek Mądzik nie żyje. "Jego spektakle poruszały widzów na całym świecie"
- Źródło:
- PAP
- Nie było sytuacji, która mogła wywołać jakikolwiek dyskomfort - tak o przesłuchaniu Barbary Skrzypek w prokuraturze mówił w "Tak jest" w TVN24 mecenas Jacek Dubois, który w nim uczestniczył. Mówił, że ze strony Skrzypek i jej pełnomocnika, którego nie dopuszczono do przesłuchania, "nie było jakiegokolwiek wniosku o to, żeby odroczyć, przełożyć cokolwiek" i że nie było "żadnego symptomu" wskazującego na jej gorszy stan zdrowia.
Dubois: po przesłuchaniu rozmawialiśmy ze Skrzypek o wakacjach i "Uchu prezesa"
Przyczyną zgonu Barbary Skrzypek była niewydolność krążenia w przebiegu bardzo rozległego zawału - przekazał we wtorek po południu rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga Norbert Woliński. Informację podano po przeprowadzonej we wtorek sekcji zwłok.
Prokuratura podała przyczynę śmierci Barbary Skrzypek
Prokurator Ewa Wrzosek, która przesłuchiwała Barbarę Skrzypek, wystąpiła z wnioskiem o zapewnienie ochrony. Jak poinformowała, chodzi o kierowane w jej stronę groźby karalne i nawoływania do popełnienia przestępstw na jej szkodę.
Wrzosek: wystąpiłam z wnioskiem o zapewnienie ochrony
Audyt krajobrazowy, który uchwalili w poniedziałek radni województwa śląskiego, wskazuje najcenniejsze obszary w regionie. Nikt nie miał wątpliwości, że takim obszarem jest Park Śląski - jeden z największych w Europie. Po siedmiu latach pracy nad uchwałą wykrojono z niego miejsce, w którym zginęło 65 miłośników gołębi. Ma tam powstać olbrzymi hotel.
Jeśli amerykańskie cła będą utrzymane, powiększone lub zdarzy się coś innego, to firmy europejskie na pewno to odczują. A skoro odczują, to z całą pewnością Polska, która jest w tym wielkim łańcuchu dostaw, na pewno ucierpi - stwierdził Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).
Dwaj złodzieje z Lubina wpadli na świetny pomysł, że samochód, którym pojadą na skok, przemalują na biało. Pojawił się jednak problem i to nie jeden. Po pierwsze, farby nie starczyło na dach, po drugie, ciężko było ją później zmyć.
To miała być kradzież doskonała. Postanowili przemalować auto, mieli jednak za mało farby
- Źródło:
- Fakty TVN
Prokuratura Okręgowa w Warszawie opublikowała we wtorek po południu protokół przesłuchania Barbary Skrzypek. Wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego, członkini zarządu spółki Srebrna i zarządu Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, była przesłuchiwana tam w środę jako świadek. W sobotę zmarła.
Jest protokół z przesłuchania Barbary Skrzypek
- To powinien być koniec publicznej aktywności Ryszarda Kalisza i mam nadzieję, że będzie - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Udostępnił fragment wywiadu, w którym Kalisz wyraził swoje przypuszczenia na temat rozmowy Kaczyńskiego z Barbarą Skrzypek po jej przesłuchaniu. Prezes PiS zapowiedział, że skieruje pozew oraz zawiadomienia do prokuratury i izby adwokackiej na Kalisza.
"Nie ma zgody na taką podłość". Kaczyński chce pozwać Kalisza
- Wolałbym jednak osobę w fotelu prezydenta, która będzie pisać biografię znanych polskich autorytetów, a nie członków organizacji przestępczych - powiedział poseł KO Witold Zembaczyński. Nawiązał do biografii gdańskiego gangstera "Nikosia", którą pod pseudonimem napisał kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki. Senator PSL-Trzeciej Drogi Michał Kamiński ocenił, że "Nawrocki jest zafascynowany sam sobą". Poseł PiS Waldemar Andzel chwalił treść publikacji, choć przyznał, że jej nie czytał.
Poseł PiS chwali, chociaż nie czytał. Koalicjanci mają pytania
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki napisał 7 lat temu książkę pod pseudonimem Tadeusz Batyr. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wówczas starał się to ukrywać. Twierdził, że z autorem spotkał się osobiście i udzielił w mediach kilku wywiadów pod pseudonimem, w których zachwalał sam siebie. Oto co wiemy o Tadeuszu Batyrze, który jest Karolem Nawrockim.
Nawrocki z Nawrockim o Nawrockim. "Zainspirował mnie"
Komisja prawna Parlamentu Europejskiego przyjęła raporty rekomendujące zniesienie immunitetów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Teraz trafią one pod głosowanie na kolejną sesję plenarną w Strasburgu na początku kwietnia. Wtedy to europosłowie podejmą decyzję w sprawie pozbawienia immunitetów dwójki europosłów PiS.
Immunitety Wąsika i Kamińskiego. Jest rekomendacja europosłów
Night Drivers Crew - w dosłownym tłumaczeniu: "załoga kierowców nocnych". To kolejna nieformalna grupa, która pod pozorem spotkania miłośników motoryzacji organizuje nielegalne wyścigi. Poznaliśmy schemat działania grupy oraz w jaki sposób próbuje zgubić policyjne patrole.
Sprawdzają wiek, auto i telefon. Kulisy działania grupy organizującej nielegalne wyścigi
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Późnym wieczorem w środę ma dojść do deorbitacji rosyjskiej rakiety Sojuz-2.1b - poinformował popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Prognozy co do dokładnego czasu wejścia obiektu w atmosferę nie są jeszcze do końca pewne, ale istnieje niewielkie ryzyko, że może się to stać nad Polską.
Możliwa deorbitacja rosyjskiego Sojuza nad Polską. Najnowsze prognozy
Komik Conan O'Brien, który zadebiutował w tym roku w roli prowadzącego oscarową galę, będzie również gospodarzem ceremonii w 2026 roku - poinformowała w poniedziałek Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej. "Chcę poprowadzić przyszłoroczne Oscary tylko z jednego powodu: chcę usłyszeć, jak Adrien Brody kończy swoją przemowę" - stwierdził O'Brien, cytowany w komunikacie.