- Myślę, że najbliższe tygodnie pokażą, że ta szczepionka będzie refundowana. Chcemy tego dla dwóch grup wiekowych - chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Temat refundacji szczepień przeciwko przeciwko HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego, był jednym z tematów konferencji prasowej Waldemara Kraski. Jak mówił, nie posiada danych, jakoby liczba zakażeń wirusem HPV spadała, ale według niego wprowadzenie bezpłatnych szczepień "zdecydowanie unormuje sytuację". Podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia będzie prowadzić kampanię edukacyjną, aby zachęcać rodziców, by szczepili swoje dzieci.
ZOBACZ TEŻ: Doktor Sutkowski: nie pamiętam takiego sezonu infekcyjnego w Polsce. Ilu chorych na grypę?
Czym jest HPV?
HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, raka jamy ustnej i gardła.
W Polsce szczepienia przeciwko HPV nie są obowiązkowe, ale zalecane. Na rynku dostępne są trzy szczepionki, które chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa. Jak pisze PAP, zapobiegają też zmianom przednowotworowym i nowotworom narządów płciowych. Zaleca się je dziewczętom i chłopcom w wieku 9 lat i więcej, a także młodym kobietom i mężczyznom w wieku do 26 lat, które wcześniej nie były zaszczepione. Szczepienie rozważyć można także w przypadku osób w wieku 27-45, jeśli ocenia się, że przyjęcie preparatu może przynieść im korzyści. Najwyższą skuteczność szczepienie ma u osób przed inicjacją seksualną.
Eksperci zapewniają, że szczepionki te są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane. Agencja podaje przykład Anglii, gdzie dzięki powszechnym szczepieniom przeciw HPV udało się zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy w zaszczepionej grupie o 87 proc. W Polsce do tej pory szczepienia przeciwko HPV dla nastolatek były refundowane przez niektóre samorządy.
Źródło: PAP, szczepienia.pzh.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock