O incydencie pod Bydgoszczą dowiedziałem się pod koniec kwietnia - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o sprawę obiektu, który spadł w grudniu, a którego szczątki znaleziono w kwietniu w okolicach miejscowości Zamość. Szef Sztabu Generalnego generał Rajmund Andrzejczak zapewniał, że o incydencie informował swoich przełożonych "wtedy, kiedy miało to miejsce". Na rozbieżne i pełne niejasności wypowiedzi zareagowali politycy opozycji. - Rozumiem, że premier nie zawsze może wszystko od razu powiedzieć. Ale (...) kluczowe jest przekonanie ludzi, że premier wie, co się dzieje - zwrócił uwagę poseł KO Paweł Kowal.
27 kwietnia MON poinformowało, że w okolicach miejscowości Zamość, około 15 kilometrów od Bydgoszczy, znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego, ale sytuacja nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców.
Dzień później generał broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, przedstawił więcej szczegółów. Przekazał, że "trwają intensywne dochodzenia, sprawdzania, intensywny dialog między różnego rodzaju instytucjami, skąd ten sprzęt mógł się tam znaleźć, jakie jest jego pochodzenie". Nieco później tego dnia premier oznajmił, że "można połączyć to znalezisko (...) z informacją, którą powzięły nasze służby już w grudniu zeszłego roku". Jak dodał, "w trakcie tego incydentu samoloty (...) zostały poderwane, aby śledzić trajektorię tego sprzętu, tej rakiety, która znalazła się nad terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".
Także 28 kwietnia, w piątek, premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do słów gen. Piotrowskiego, ocenił, że są podstawy, by łączyć znalezione szczątki obiektu z incydentem z grudnia ubiegłego roku, gdy nad terytorium Polski przeleciała rakieta. - Jestem w stałym kontakcie z ministrem obrony narodowej i poleciłem mu osobisty nadzór nad przebiegiem dochodzenia, przebiegiem wszystkich prac, które wiążą się z ostatecznym wyjaśnieniem tego tematu - powiedział szef rządu.
Premier: o incydencie pod Bydgoszczą dowiedziałem się pod koniec kwietnia
Głos w tej kwestii premier Mateusz Morawiecki zabierał także w kolejnych dniach. W środę, 10 maja, był pytany, kiedy dowiedział się o zdarzeniu spod Bydgoszczy oraz "dlaczego śledztwo zostało wszczęte tak późno". - Dowiedziałem się o tym incydencie wtedy, kiedy poinformowałem o tym. To było pod koniec kwietnia, kilka dni przed końcem kwietnia, w środku tygodnia - odpowiedział. Dodał, że - według jego wiedzy - biegli dokonują pełnych analiz zarówno miejsca, jak i przedmiotu zdarzenia. - Prokuratura prowadzi śledztwo i myślę, że minister obrony narodowej, pan (wice)premier (Mariusz) Błaszczak niebawem przedstawi raport w tej sprawie - powiedział.
O tę kwestię Morawiecki był ponownie dopytywany kolejnego dnia, w czwartek przed południem. - Mogę powtórzyć to, co wczoraj powiedziałem. Oczywiście, że dowiedziałem się pod koniec kwietnia i dzisiaj prokuratura wraz z biegłymi bada zarówno miejsce, jak i ten obiekt, który spadł. Myślę, że minister obrony narodowej będzie mógł przedstawić niebawem odpowiedni raport - dodał.
Komunikat w tej sprawie Mariusz Błaszczak przekazał w czwartek 11 maja po południu. Stwierdził, że "właściwie uruchomiono współpracę sojuszniczą", jednak nie podjęto "wystarczających działań" przez Dowódcę Operacyjnego.
ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Co znaleziono w lesie pod Bydgoszczą? Prokuratura mówi o powietrznym obiekcie wojskowym
Szef Sztabu Generalnego: Poinformowałem swoich przełożonych. Wtedy, kiedy miało to miejsce
W środę po południu w kwaterze głównej NATO w Brukseli, gdzie odbyło się posiedzenie szefów sztabów generalnych państw Sojuszu, o wypowiedź premiera - iż o sprawie dowiedział się w kwietniu - korespondentka RMF FM zapytała szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Rajmunda Andrzejczaka. Zapewnił, że on sam "poinformował swoich przełożonych" o incydencie, ale unikał wskazania dokładnej daty przekazania informacji. - Wtedy, kiedy miało to miejsce - stwierdził.
- Poczekajmy, aż prokuratura skończy swoje dochodzenie i wtedy będziemy mieli oficjalną wersję. Proszę zapytać pana premiera, pana ministra. Ja robię to, co mam w zakresie swoich obowiązków - mówił.
Generał stwierdził, że w sprawie tej nie ma sobie "nic do zarzucenia". - Pan premier postawił zadania dotyczące całego dochodzenia stosownym osobom. One są upoważnione, kompetentne do tego, żeby udzielać odpowiedzi, nie ja - oznamił.
Wiceszef MSZ: to jest pewne nieporozumienie
O środową wypowiedź premiera został zapytany w czwartek rano w RMF FM wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. - To jest pewne nieporozumienie, dlatego że premier już kilka dni wcześniej mówił o tym, nawiązując do pewnego incydentu z grudnia. To było w jego wcześniejszej wypowiedzi. A ten jego wczorajszy cytat jest - jak rozumiem - odpowiedzią na pytanie, kiedy się dowiedział o tym, że odnaleziono te szczątki - stwierdził.
- Mam wrażenie, że doszło do pewnego nieporozumienia, jeśli chodzi o interpretację tego, o czym mówimy. O tym, że w grudniu miało miejsce pewne zdarzenie, które wciąż jest wyjaśniane, a przynajmniej nie może być jeszcze bez klauzul przedstawiane opinii publicznej, o tym mówiliśmy w mediach. (...) O tym, że doszło do pewnego zdarzenia o niewyjaśnionym, czy takim charakterze, którego jeszcze nie można w pełni przekazać opinii publicznej, pod koniec roku, było wiadomo od razu wtedy - dodał.
- Pięć miesięcy minęło. Natomiast to nie jest tak, że nikt nic nie wie. Ta wiedza jest, ona jest coraz szersza. Nie całą wiedzą my się możemy dzielić. Natomiast z całą pewnością sprawa jest bardzo poważna i zostanie wyjaśniona - zapewniał Jabłoński.
Jak zapewnił, nikt nie ukrywał przed premierem wiedzy na temat rakiety. - Ta wiedza pomiędzy poszczególnymi instytucjami państwa jest przekazywana błyskawicznie. Ona jest pełna. Co do szczegółów - będziemy tę sprawę wyjaśniać. Będzie wyjaśniane też, czy prawidłowa była reakcja - stwierdził.
- Zdaję sobie sprawę, że do opinii publicznej wszystkie informacje jeszcze nie dotarły. Sprawa jest jeszcze przedmiotem wyjaśnień. To jest sprawa niezwykle ważna - dodał.
Komentarze polityków obozu rządzącego: toczy się postępowanie
O kwestię incydentu pod Bydgoszczą reporter TVN24 Radomir Wit spytał w Sejmie senatora Wojciecha Skurkiewicza (PiS), który jest wiceministrem obrony narodowej. - Nie mogę w tej chwili wypowiadać się w tej sprawie, skoro postępowanie jest prowadzone przez prokuratora. Odsyłam państwa, ja nie jestem uprawniony, żeby udzielać w tym zakresie informacji. Tak jest skonstruowany ten system - powiedział.
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro także mówił, że "toczy się postępowanie". - Jest ono objęte klauzulą gwarantującą tajność. Przypomnę, że naruszenie tajności postępowania karnego jest przestępstwem, zgodnie z polskim prawem karnym, i wszyscy urzędnicy i funkcjonariusze państwowi muszą o tym pamiętać - dodał.
Komentarze polityków opozycji: sprawa jest poważna
Cezary Tomczyk (Koalicja Obywatelska) w czwartek zwracał uwagę, że "sprawa jest bardzo poważna". - Dotyczy bezpieczeństwa polskiego nieba. Okazuje się, że do Polski może wlecieć rakieta (...) i przez kilka miesięcy polski premier nie ma o tym pojęcia. Wydaje mi się, że nie miał o tym pojęcia też zwierzchnik sił zbrojnych, czyli prezydent Andrzej Duda - stwierdził polityk opozycji. Dodał, że to rodzi pytanie, czy minister obrony narodowej należycie wypełnia swoje obowiązki. - Uważam, że nie - ocenił.
- Najwyraźniej premier został poinformowany przez generała Andrzejczaka, najwyraźniej premier podaje opinii publicznej nieprawdziwe informacje. Dlaczego? - zastanawiał się Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej i były wiceminister spraw zagranicznych. Zauważył, że "sprawa dotyczy fundamentalnej kwestii bezpieczeństwa Polaków w czasie wojny i fundamentalnej kwestii pewności tego, że rząd panuje nad sytuacją, jeśli chodzi o kwestie obrony przeciwlotniczej".
- Pytania rodzą się same. Ja rozumiem to, że premier nie zawsze może wszystko od razu powiedzieć. Ale w czasie niebezpieczeństwa, w czasie, kiedy ludzie czują się niepewnie, kluczowa jest uczciwa, rzetelna informacja i kluczowe jest przekonanie ludzi, że premier wie, co się dzieje. Sytuacja, gdy co innego mówi szef Sztabu (Generalnego - red.), co innego mówi premier, a ich publiczne oświadczenia są radykalnie różne i wynika z nich, że w sprawach bezpieczeństwa panuje chaos, jest nie do przyjęcia - tłumaczył.
Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski tak podsumował sprawę: - W resorcie obrony wiedziano, poszukiwania były. Skoro były poszukiwania, to musiał wiedzieć szef resortu obrony, a premier mówi, że nic nie wiedział. To albo premier kłamie albo premier nie wie. I jedna i druga sytuacja jest skandaliczna.
Generał Piotrowski o "pewnych hipotezach" i incydencie z 16 grudnia
28 kwietnia dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski nawiązywał do wydarzeń z połowy grudnia ubiegłego roku, gdy Rosjanie przeprowadzili jeden ze zmasowanych ataków powietrznych na Ukrainę, wskazał też na próby działań psychologicznych podejmowane przez Rosję. - Powstały pewne hipotezy, mamy pewne wątki, które można byłoby powiązać ze zdarzeniem w Zamościu pod Bydgoszczą - oświadczył.
- W jednej z takich sytuacji z 16 grudnia poprzedniego roku, doszliśmy do wniosku, że jest prawdopodobne, że znalezisko na ziemi można połączyć z tym, co działo się w przestrzeni powietrznej - poinformował. I wyjaśniał: - W tamtym czasie, kiedy doszło do takiego zdarzenia, kiedy mieliśmy sytuację oceny sytuacji powietrznej, zostały użyte nasze samoloty. Zostały użyte w ścisłym współdziałaniu z naszymi zagranicznymi sojusznikami samoloty sił zbrojnych innego państwa, używaliśmy naszych śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych, starając się dojść do tego, co tak de facto nasze systemy odnotowały.
Premier 28 kwietnia: poleciłem szefowi MON osobisty nadzór nad dochodzeniem
Także 28 kwietnia głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki. Mówił wówczas, że zażądał także wszelkich informacji związanych z incydentem od prokuratury i otrzymał je 27 kwietnia. Poinformował, że polecił ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi osobisty nadzór nad przebiegiem dochodzenia, przebiegiem wszystkich prac, które wiążą się z ostatecznym wyjaśnieniem w tej sprawie.
Czytaj też: Wojskowy obiekt pod Bydgoszczą. Premier: poleciłem ministrowi obrony osobisty nadzór nad dochodzeniem
Powoływał się na opisywane wyżej tłumaczenie generała Piotrowskiego. - Istnieją przesłanki – jak powiedział pan generał (Piotrowski - red.) - aby połączyć to znalezisko, ten sprzęt znaleziony parę dni temu, z informacją, którą powzięły nasze służby już w grudniu zeszłego roku, a co do której również byliśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami, wiążącej się z incydentem z połowy grudnia zeszłego roku - mówił wówczas premier.
Jak dodał, "w trakcie tego incydentu samoloty F-35 i nasze własne zostały poderwane, aby śledzić trajektorię tego sprzętu, tej rakiety, która znalazła się nad terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".
Premier 2 maja: czekamy na ostateczne wyniki badań
2 maja premier, pytany podczas wizyty w Wilnie o tę sprawę, powiedział, że czeka na ostateczne wyniki badań, które łączą wydarzenia z grudnia ubiegłego roku z ostatnimi znaleziskami pod Bydgoszczą.
Ponownie przywołał słowa generała Piotrowskiego. - Zleciłem odpowiednie działania służbom, prokuraturze poprzez odpowiednich ministrów i czekamy na ostateczne wyniki badań, które łączą te wydarzenia, tak jak wspomniał pan generał Piotrowski podczas swojego oświadczenia, wydarzenia z grudnia, z tymi ostatnimi - nazwijmy to ogólnie - znaleziskami - powiedział premier. - Kiedy te wyniki badań będą potwierdzone, przekażemy je opinii publicznej - zapewnił.
Premier 6 maja: cały czas postępowanie jest w toku
Premier był ponownie pytany o sprawę obiektu wojskowego na konferencji prasowej 6 maja.
- Cały czas postępowanie jest w toku, niedawno uczestniczyłem w spotkaniu, w którym odebrałem bieżące informacje, które są przedstawiane przez służby. Prokuratura prowadzi śledztwo, biegli przystępują do weryfikacji tak, żeby każdy szczegół bardzo dokładnie sprawdzić i dopiero po pewnym czasie, kiedy wnioski z tego postępowania będą przedstawione, będziemy mogli je w sposób wiarygodny przedłożyć (opinii publicznej - red.) - powiedział Morawiecki.
Źródło: PAP, TVN24, RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: TVN24