Już dziś w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i rządu Donalda Tuska. Czym jest rada gabinetowa i kiedy jest zwoływana? Wyjaśniamy i przypominamy, który prezydent zwołał najwięcej posiedzeń tego organu konstytucyjnego.
Posiedzenie Rady Gabinetowej rozpocznie się we wtorek o godz. 13. - To będzie dwa miesiące od czasu, kiedy został powołany rząd - mówił prezydent Andrzej Duda, zapowiadając na początku lutego wydanie postanowienia o zwołaniu Rady Gabinetowej.
O ile prezydent zaznaczył, że chce rozmawiać o kluczowych dla poprzedniego rządu inwestycjach - jak np. Centralny Port Komunikacyjny - premier Donald Tusk zasugerował, że być może tematem powinna być ostatnia głośna wypowiedź Donalda Trumpa. Były prezydent USA powiedział, że "zachęcałby" Rosję, by "robiła cokolwiek jej się podoba" z państwami NATO, które "nie płacą", czyli przeznaczają mniej niż 2 procent PKB na obronność. - Nie broniłbym takiego kraju - zadeklarował Trump.
ZOBACZ TEŻ: Prezydent zwołuje Radę Gabinetową. Będzie dyskutować o strategicznych inwestycjach i modernizacji armii
Rada Gabinetowa - kiedy jest zwoływana
Prawo do zwołania Rady Gabinetowej daje prezydentowi konstytucja. W art. 141. wskazano: "1. W sprawach szczególnej wagi Prezydent Rzeczypospolitej może zwołać Radę Gabinetową. Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem Prezydenta Rzeczypospolitej. 2. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów".
Stanowiska przedstawione podczas Rady Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego, lecz - jak czytamy na oficjalnej stronie prezydenta RP - "niosą w sobie istotny walor polityczny. Tym sposobem Prezydent może zwracać uwagę Rady Ministrów na ważne problemy i domagać się informacji co do zamiarów lub działań Rządu w tych obszarach. Może też ustalać z Radą Ministrów wspólną strategię w określonych kwestiach". Rada zwoływana jest, gdy prezydent uzna dany problem za "sprawę szczególnej wagi".
Rada Gabinetowa - transmisja
Premier Tusk zasugerował, że być może dobrym pomysłem byłaby transmisja z tego spotkania. - Byłbym bardzo usatysfakcjonowany, żeby nie było jakichś domysłów, bo rzeczywiście niektórzy byli zaskoczeni, gdyby ta Rada Gabinetowa była (pokazywana na żywo - red.) we wszystkich telewizjach. Wtedy byłoby też jasne, o co chodzi, kto o czym debatuje i rozmawia. Ale oczywiście to gospodarz, pan prezydent decyduje, więc ja nie będę się w to w żaden sposób wtrącał - mówił.
Wiadomo już jednak, że posiedzenie rady ma być podzielone na część jawną i niejawną. Ta pierwsza będzie transmitowana w TVN24 GO. Prezydent ma wygłosić oświadczenie dla mediów po zakończonym posiedzeniu. Wcześniej zapowiedziała to minister w kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka. - Zwyczajowo Rada Gabinetowa składa się z dwóch części: jawnej, z udziałem mediów, i tak jak Rada Ministrów - druga część już objęta jest ochroną informacji niejawnych, tak aby można było także o tych kwestiach szczerze porozmawiać. Tak zostało sformułowane zaproszenie (...); to absolutnie kontynuacja dotychczasowej praktyki - mówiła minister w KPRP.
Rada Gabinetowa - posiedzenia w przeszłości
Prezydent Andrzej Duda od 2015 roku trzykrotnie zwołał posiedzenia Rady Gabinetowej. Jego poprzednik, Bronisław Komorowski zwołał cztery posiedzenia Rady Gabinetowej. Tyle samo Lech Kaczyński, urzędujący w latach 2005-2010. Rekordzistą jest Aleksander Kwaśniewski - w ciągu dwóch kadencji w Pałacu Prezydenckim zwołał on 10 posiedzeń Rady Gabinetowej.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: s74/Shutterstock