- Mamy funkcje, mamy stanowiska, które wykonują zadania, które leżą w zakresie kompetencji Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Radę rozwiązała premier Beata Szydło. Rzecznik skrytykował "robienie sztucznego młynu" wokół tej decyzji.
Rzecznik rządu Rafał Bochenek tłumaczył w środę rozwiązanie Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji, organu pomocniczego Rady Ministrów, działającego od 2011 roku na mocy decyzji ówczesnego premiera Donalda Tuska. - Nie ma żadnych miarodajnych efektów jej działalności - powiedział Bochenek o zlikwidowanej radzie.
"Nie mamy żadnych owoców działalności tej Rady"
- W tym momencie przy prezesie Rady Ministrów mamy dwóch pełnomocników: pełnomocnika do spraw społeczeństwa obywatelskiego i pełnomocnika do spraw równego traktowania. Te dwie funkcje łączy jedna osoba - minister (Wojciech) Kaczmarczyk. To on wypełnia funkcje, które były przydzielone Radzie - dodał rzecznik.
Jak wyjaśnił Bochenek, minister Kaczmarczyk ma przygotować w najbliższym czasie szczegółowy program, również w zakresie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. - Nie mamy żadnych owoców działalności tej Rady - powiedział i dodał, że "nie wykazała się niczym szczególnym". Stwierdził też, że to "robienie sztucznego młynu wokół akurat tej decyzji, która tak naprawdę jest pewnym niuansem, bo mamy funkcje, mamy stanowiska, które wykonują zadania, które leżą w zakresie kompetencji tej Rady". - Trudno, żebyśmy dublowali pewne instytucje i organy jak można to wszystko w jakiś sposób skondensować i doprowadzić do tego, że jedna, konkretna osoba będzie odpowiedzialna za ten zakres działań - powiedział rzecznik.
Rozwiązanie Rady
Premier Beata Szydło rozwiązała pod koniec kwietnia Radę ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej.
Zarządzenie w tej sprawie z dnia 27 kwietnia zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wchodzi w życie 1 czerwca 2016 r. Wynika z niego, że przewodniczący Rady odwołuje ją w terminie 30 dni od daty ogłoszenia zarządzenia. W tym terminie przewodniczący ma również przedstawić Radzie Ministrów sprawozdanie końcowe z realizacji działań Rady.
Radę ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji powołał w 2011 roku ówczesny premier Donald Tusk. Zarządzenie znowelizowano w 2013 r. Na jego mocy szefem Rady zostawał minister właściwy ds. informatyzacji lub wyznaczony przez niego sekretarz stanu bądź podsekretarz.
Autor: mart//rzw / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24