"Panie pośle Telus, od kiedy dla pana tacy ważni są rolnicy?" Ostra dyskusja w Sejmie

Źródło:
tvn24.pl
Władysław Kosiniak-Kamysz: Zrobimy wszystko, żeby uratować polskie rolnictwo
Władysław Kosiniak-Kamysz: Zrobimy wszystko, żeby uratować polskie rolnictwoTVN24
wideo 2/4
Władysław Kosiniak-Kamysz: Zrobimy wszystko, żeby uratować polskie rolnictwoTVN24

Kwestia protestów polskich rolników zdominowała początek środowego posiedzenia Sejmu. Głos z mównicy zabrali poseł PiS Robert Telus, poseł PSL Krzysztof Paszyk oraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. - Panie pośle Telus, od kiedy dla pana tacy ważni są rolnicy? Jak się pan na festyn na wsi wybrał, to co pan zabrał ze sobą? Gaśnicę - mówił poseł Paszyk. - Myślę, że ta gaśnica jest symbolem tego, gdzie pan wtedy miał interes rolników.

W środę po godz. 10:00 rozpoczęło się 6. posiedzenie Sejmu. O głos w celu złożenia wniosku formalnego poprosił poseł PiS Robert Telus. Polityk wniósł o wprowadzenie do porządku obrad uchwały autorstwa jego partii, "która zobowiązuje rząd do wprowadzenia embarga", co jego zdaniem miałoby zakończyć protesty rolników.

- Potrzeba jest takiego działania, rządzicie 60 dni i nic nie zrobiliście dla polskiego rolnika. My wprowadziliśmy dopłaty do zboża, dopłaty do nawozów, do kukurydzy, do silosów, a wy nawet nie złożyliście wniosków, a rolnicy o to protestują - mówił. - Podejmowaliśmy decyzje dobre dla polskich rolników i dla Polski, a wy nie robicie nic. Rolnicy wam tego nie wybaczą.

OGLĄDAJ TRANSMISJĘ OBRAD SEJMU W TVN24 GO

Spięcie Telusa z Paszykiem

Po tych słowach z wnioskiem przeciwnym zgłosił się poseł PSL Krzysztof Paszyk. Zwracając się do Telusa przypomniał sytuację, do której doszło w lipcu zeszłego roku, gdy polityk PiS pełnił urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zamieścił on wtedy nagranie w mediach społecznościowych, na którym trzyma gaśnicę i pokazuje, jak "gasi pożary w polskim rolnictwie wywołane wojną na Ukrainie", rozpryskując jej zawartość dookoła siebie.

- Panie pośle Telus, od kiedy dla pana tacy ważni są rolnicy? Jak się pan na festyn na wsi wybrał, to co pan zabrał ze sobą? Gaśnicę. Nie będę przypominał, co pan na tym festynie z tą gaśnicą robił. Myślę, że ta gaśnica jest symbolem tego, gdzie pan wtedy miał interes rolników - mówił.

Następnie zwrócił się do polityków PiS, pytając: "dlaczego zmarnowaliście dwa lata (...) Dlaczego nie rozmawialiście z Ukrainą o umowie bilateralnej w sprawie wymiany handlowej? Inni mogli, wy tego nie robiliście. Dlaczego wasz komisarz Wojciechowski przez kilka lat nic nie zrobił, żeby ratować rolników przed Zielonym Ładem? Dlaczego nie uszczelniliście granicy przez minione dwa lata? Nic nie zrobiliście, dzisiaj łatwo wam przychodzą krzyki. Wytłumaczcie się z własnej bezczelności - dodał.

Następnie o głos w trybie sprostowania poprosił ponownie poseł Telus. - Trzeba się wziąć po prostu do roboty, podejmować decyzje. Nie siedzieć za biurkiem, tylko podejmować decyzje dla polskiego rolnictwa. Rolnicy od was tego wymagają. Oczywiście, możecie to robić z gaśnicą. Gaśnica jest symbolem, że gasiliśmy wszystkie problemy związane z rolnictwem, a wy nie robicie nic, żeby pomóc polskiemu rolnikowi. Jeśli chodzi o klimat, zawsze byliśmy przeciwko tej lewackiej polityce - twierdził Telus, odnosząc się do Zielonego Ładu.

ZOBACZ TEŻ: Pawłowska "czuje się członkiem PiS". Kaczyński: ja się mogę czuć trzykrotnym noblistą, ale nim nie jestem

Po kilku minutach poseł Paszyk ponownie wrócił na mównicę z wnioskiem formalnym. Zacytował słowa Wojciechowskiego, który powiedział, że "Zielony Ład to program PiS-u przeniesiony do Brukseli". - Chcę przypomnieć jeszcze słowa posła Kaczyńskiego, który powiedział, że napływ zboża z Ukrainy nikomu nie grozi. Panie prezesie, no zagroził - stwierdził. - Dzisiaj rolnicy są na ulicach przez to, że tego zboża przyjechało do Polski 10 milionów ton - mówił, zauważając, że nikt z jego środowiska politycznego nie tolerował takiej sytuacji, w przeciwieństwie do środowiska PiS. - Nie przerzucajcie odpowiedzialności, bałagan jest łatwo zrobić, a sprzątanie wymaga czasu - dodał.

Sprostowanie chciał znów wygłosić poseł PiS. - Rolnicy domagają się jednego: zamknąć granicę, wprowadzić embargo, a wy tego nie robicie - mówił Telus. Czas przestać się bać, czas się wziąć do roboty, nie patrzeć na Unię Europejską, tylko podejmować decyzje w interesie polskiego rolnictwa i w interesie Polski - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Straż Marszałkowska pomyliła posłanki. "Niniejszym panią przepraszam"

Kosiniak-Kamysz: protesty rolników wynikają z ośmiu lat zaniedbań

Następnie głos z mównicy zabrał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zwrócił uwagę, że protesty rolników należy traktować poważnie, bo wynikają one "z braku opłacalności w rolnictwie, tragicznej sytuacji, gdzie koszty produkcji są tak wysokie, a za sprzedane produkty otrzymują tak samo i nie są w stanie się utrzymać". - To się nie stało w ostatnich 60 dniach, od kiedy funkcjonuje nasz rząd. To są zaniedbania ostatnich ośmiu lat, w których doprowadziliście do upadku ponad 100 tys. gospodarstw hodujących trzodę chlewną, do otwarcia granicy z Ukrainą i niekontrolowanego napływu zboża do Polski i innych produktów, na które nawet jednostronnego embarga nie byliście w stanie wprowadzić - powiedział.

Wicepremier przypomniał, że w UE za rolnictwo odpowiedzialny jest wyznaczony przez PiS komisarz Janusz Wojciechowski, który "za tę sprawę ponosi 100 proc. odpowiedzialności". Podkreślił, że dwie sprawy, które łączą rolników w całej Europie, to sprawa Zielonego Ładu oraz sprawa otwartych granic z Ukrainą. Przypomniał, że Wojciechowski "z całą mocą popierał otwarcie granicy" i zacytował jego słowa, według których "w rezultacie rynek europejski potrzebuje przywozu, szczególnie kukurydzy, do państw członkowskich". - To jest działanie, które prowadziliście w UE i które doprowadziło dzisiaj do tragedii. To jest działanie, przez które dzisiaj upadają gospodarstwa rolne. My zrobimy wszystko, żeby uratować polskie rolnictwo, żeby odbudować potencjał produkcyjny - mówił. - Wczorajszy protest to jest społeczna ocena waszych ośmiu lat rządów. To jest audyt rządów PiS-u w Polsce i Wojciechowskiego w Europie, który przeprowadzili rolnicy - wskazywał.

- My od samego początku rozmawiamy z rolnikami. A wy o szóstej rano wysyłaliście policję po rolników. My w Brukseli rozmawiamy i twardo stawiamy nasze warunki. A wy się obraziliście, machaliście szabelką i usiedliście w oślej ławce - mówił Kosiniak-Kamysz.

ZOBACZ TEŻ: Rolnicy nadal protestują. Blokady na mazowieckich drogach

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

Na konferencji pokojowej w Szwajcarii zawarto porozumienie w trzech ważnych dla Ukrainy kwestiach. Polska przegrała na Euro z Holandią. Nie żyje chłopiec, który wpadł pod kosiarkę. Od poniedziałku rusza monitoring recept na opiody. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 17 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl, Reuters

Strzelanina niedaleko Austin, w stanie Teksas. Doszło do niej podczas obchodów święta Juneteenth, upamiętniającego ostateczne zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Dwie osoby zginęły, a sześć, w tym dwoje dzieci, zostało rannych.

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP

Syn prezydenta Serbii Danilo Vuczić uczestniczył w bójce serbskich kibiców z albańskimi, do której doszło przed niedzielnym meczem mistrzostw Europy pomiędzy Serbią i Anglią w Gelsenkirchen.

Bójka kibiców przed meczem Euro. Wśród uczestników syn prezydenta

Bójka kibiców przed meczem Euro. Wśród uczestników syn prezydenta

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 17.06 przyniesie opady deszczu na dużym obszarze Polski. W niektórych regionach wystąpią również burze, podczas których będzie obficie padać. Temperatura osiągnie od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 17.06. Wiele regionów z deszczem, w części kraju burze z ulewami

Pogoda na dziś - poniedziałek 17.06. Wiele regionów z deszczem, w części kraju burze z ulewami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Płonie opuszczony neogotycki pałac Stolbergów we Wrocławiu. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze szesnaście zastępów straży pożarnej. Jak informują strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Źródło:
tvn24.pl

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Konferencja pokojowa z punktu widzenia Ukrainy, ale też naszego punktu widzenia była istotna, ponieważ "doprasza" tak zwane Globalne Południe, pozwala Ukrainie przedstawić swoje racje - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska, komentując szczyt w Szwajcarii. - Chiny nie pojawiły się na tym szczycie z prostego powodu. Prezydent Ukrainy próbowałby wbić swego rodzaju klin między Moskwę a Pekin - stwierdził z kolei generał Jarosław Kraszewski.

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

Źródło:
TVN24

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmiertelny wypadek na lokalnej drodze w powiecie międzyrzeckim (województwo lubuskie). W zdarzeniu zginęła 25-letnia motocyklistka.

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Źródło:
PAP

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiło przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl