"Ponure przypomnienie, że prawa kobiet, a szerzej - praworządność, są w Polsce poważnie zagrożone"

Źródło:
BBC, Guardian/The Observer, AP, tvn24.pl
Tłumy protestujących na ulicach polskich miast po decyzji TK ws. aborcji
Tłumy protestujących na ulicach polskich miast po decyzji TK ws. aborcji TVN24
wideo 2/21
Tłumy protestujących na ulicach polskich miast po decyzji TK ws. aborcji TVN24

Nie po raz pierwszy Jarosław Kaczyński i PiS celowo ignorują demokratyczny konsensus w sprawie realizacji wąskiego programu ideologicznego i religijnego - pisze w swoim tekście o sytuacji w Polsce "The Observer". W niedzielę inne zagraniczne media opisywały między innymi protesty w polskich kościołach związane z wyrokiem w sprawie prawa dotyczącego aborcji.

Od czwartku trwają w Polsce protesty związane z orzeczeniem zdominowanego przez PiS Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności z konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Protesty mają być kontynuowane również w tym tygodniu. Ich przebieg opisują też media zagraniczne.

"Co łączy te rządy? Są kierowani przez mężczyzn i uciskają kobiety"

Brytyjski "The Observer" w artykule odredakcyjnym nazywa zakaz aborcji z powodu ciężkich wad płodu "drakońskim". Dodaje, że jest "ponurym przypomnieniem, że prawa kobiet, a szerzej - praworządność, są w Polsce poważnie zagrożone". "Ta opresyjna decyzja wpisuje się w ruch w kierunku autorytaryzmu, który rozpoczął się na dobre po tym, jak prawicowa populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosława Kaczyńskiego zdobyła absolutną większość w 2015 roku. Nie można dopuścić do jego kontynuacji" - czytamy w tekście.

Gazeta przypomina, że "chociaż ten w przeważającej mierze katolicki, społecznie konserwatywny kraj ma już jedne z najsurowszych zakazów aborcji w Europie, badania sugerują, że tylko niewielka mniejszość popiera dodatkowe ograniczenia".

Nie po raz pierwszy Kaczyński i PiS celowo ignorują demokratyczny konsensus w sprawie realizacji wąskiego programu ideologicznego i religijnego

"The Observer" wspomniał również o protestach po decyzji TK i zauważył, że przypominają one czarne marsze z 2016 roku, kiedy w Sejmie pojawił się projekt zmian w prawie dotyczącym aborcji.

"Wyrok jest bezpośrednim zamachem na prawa kobiet i moralną nieprzyzwoitością. Jest też prawnie wadliwy w tym sensie, że PiS zapełniło trybunał lojalistami, którzy osiągnęli zamierzony przez niego wynik. Niestety, nie jest to niczym niezwykłym w Polsce, której rząd jest uwikłany w długotrwały spór z Komisją Europejską o powtarzające się ataki na niezależność sądów, wolne media i prawa LGBT" - pisze gazeta.

Zdaniem dziennikarzy "Observera" ci, którzy "wątpią w ogólnoeuropejskie znaczenie ataku Polski na prawa kobiet i szerszego sporu z Warszawą, powinni przestudiować ostatnie uwagi Kaczyńskiego". "Są to typowe wypaczenia populistyczno-nacjonalistycznego polityka, który gardzi normami demokratycznymi i prawnymi. Przyrzekł, że nie ulegnie 'groźbom i szantażowi' z Brukseli" - czytamy w tekście. "Jego słowa równie dobrze mogliby wypowiedzieć włoscy, francuscy czy zachwalający Brexit brytyjscy ultranacjonaliści" - oceniono w "The Observer".

Na koniec przypomniano też o tym, że "w ubiegłym tygodniu administracja Trumpa ogłosiła 'globalną deklarację antyaborcyjną' wraz z 31 podobnie myślącymi nieliberalnymi lub autorytarnymi reżimami", a Polska jest sygnatariuszem. "Co łączy te rządy? Są kierowani przez mężczyzn i uciskają kobiety" - podsumowuje gazeta.

"Aborcja to w Polsce kwestia, która głęboko dzieli"

O sytuacji w Polsce napisało również inne brytyjskie medium, BBC. W tekście z niedzieli opisano głównie protesty podczas nabożeństw. "Protestujący urządzali sesje okupacyjne i trzymali transparenty proaborcyjne, przerywając niedzielną mszę w niektórych kościołach" - pisze BBC. "Protesty są uważane za niezwykłe w kraju, w którym Kościół rzymskokatolicki ma duże wpływy" - zauważa portal.

BBC pisze, że "protesty z udziałem tysięcy ludzi - głównie kobiet - miały miejsce w całym kraju pomimo obostrzeń związanych z koronawirusem, które ograniczają publiczne zgromadzenia". Portal opisał protesty między innymi w Poznaniu, Łodzi oraz Krakowie.

Poznań: starcia z policją na proteście przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego
Poznań: starcia z policją na proteście przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego

Krytycy Kościoła katolickiego twierdzą, że wywiera on zbyt duży wpływ polityczny na politykę rządu w Polsce

"Aborcja to w Polsce kwestia, która głęboko dzieli. Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez CBOS w 2014 roku wykazało, że 65 procent ankietowanych Polaków było przeciwnych aborcji, 27 procent uznało aborcję za akceptowalną, a 8 procent było niezdecydowanych" - pisze BBC. "Jednak ostatnie sondaże opinii publicznej wskazują, że zdecydowana większość jest przeciwna zaostrzaniu prawa aborcyjnego" - dodaje portal.

"Dramatyczna przemiana historyczna w Polsce"

Tekst o Polsce można przeczytać również w agencji AP. "Działaczki na rzecz praw kobiet wściekłe z powodu zaostrzenia i tak już restrykcyjnego prawa aborcyjnego w Polsce zorganizowały w niedzielę protesty w kościołach i wewnątrz kościołów, zakłócając msze święte i spotykając się z oskarżeniami o 'barbarzyńskie' zachowanie" - pisze agencja.

AP opisuje protesty w polskich miastach, między innymi w Poznaniu, gdzie policja konna ochraniała kościół, czy w Katowicach, gdzie funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Wspomina również o blokowaniu protestów przez Młodzież Wszechpolską oraz o sytuacji w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, gdzie "grupa skrajnie prawicowych nacjonalistów zablokowała schody prowadzące do wejścia". "Kiedy pewnej kobiecie udało się przepchnąć, nacjonaliści złapali ją i zepchnęli ze schodów" - czytamy.

Przepychanki manifestantów z policją w Katowicach
Przepychanki manifestantów z policją w KatowicachTVN24

"Prywatna stacja telewizyjna TVN24 emitowała zdjęcia rolników na traktorach przejeżdżających przez Nowy Dwór Gdański w obronie praw reprodukcyjnych kobiet. Napis na jednym traktorze głosił: 'Chcemy wyboru, a nie terroru PiS'" - wspomina również portal AP.

Traktory na ulicach Nowego Dworu Gdańskiego wyrazem solidarności z kobietami
Traktory na ulicach Nowego Dworu Gdańskiego wyrazem solidarności z kobietami TVN24

Zdaniem agencji sceny z "rozgniewanymi młodymi kobietami wchodzącymi do kościołów" sygnalizują "dramatyczną przemianę historyczną w Polsce, w której Kościół rzymskokatolicki od wieków czczony jest jako najwyższy autorytet i gdzie takie wydarzenia byłyby jeszcze niedawno nie do pomyślenia". "Kościół katolicki zyskał szacunek w czasach komunizmu za wspieranie prodemokratycznych dysydentów w ich walce o wolność, a nieżyjący już polski papież św. Jan Paweł II jest uznawany za bohatera narodowego. Ale dzisiaj jego autorytet jest kwestionowany" - ocenia AP.

Zdaniem dziennikarzy agencji "niedzielne wydarzenia oznaczały dalszą eskalację wojny kulturowej w Polsce, gdy aktywiści na rzecz praw kobiet i LGBT coraz częściej zwracają się ku bardziej radykalnym metodom protestu, po tym jak poczuli, że lata lobbowania na rzecz szerszych praw nie przyniosły pożądanych rezultatów".

Agencja wspomina również o oświadczeniu arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który nawoływał do "pokoju społecznego". Zaznaczał też, że stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie prawa do życia pozostaje niezmienne i skrytykował stosowane przez aktywistów formy protestu, takie jak graffiti na ścianach świątyń i zakłócanie mszy.

"Kolejny przejaw wyobcowania Polski Jarosława Kaczyńskiego"

O protestach w Polsce piszą również media francuskie. "Le Monde" zaznacza, że "to kolejny przejaw wyobcowania Polski Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącego rządzącej od 2015 roku partii Prawo i Sprawiedliwość, od liberalnych obyczajów większości krajów Unii Europejskiej". "Regres w kwestiach społecznych sięga tak daleko, że nawet Prezydent RP Andrzej Duda, choć był zagorzałym konserwatystą, musiał w tym tygodniu zdystansować się od ministra oświaty Przemysława Czarnka, który utrzymuje, że kobiety zostały stworzone, aby rodzić dzieci" - dodaje gazeta.

Przemysław Czarnek powołany na ministra edukacji i nauki
Przemysław Czarnek powołany na ministra edukacji i naukiTVN24

"W ostatnich miesiącach Kaczyński stanął w obliczu kryzysu w ramach swojej koalicji, z buntem najbardziej prawicowej partii mniejszościowej, której musiał zobowiązać się, że nie straci absolutnej większości w parlamencie. Sam wszedł do rządu, którego jest obecnie numerem dwa, aby wzmocnić pozycję premiera i członka PiS Mateusza Morawieckiego" - ocenia "Le Monde".

Dziennik przypomina, że "zakaz aborcji nie był priorytetem PiS, który już dwukrotnie musiał się wycofać w obliczu masowej mobilizacji kobiet przeciwko nowym ograniczeniom aborcji, proponowanym parlamentowi w następstwie inicjatyw obywatelskich w 2016 i 2018 roku". "Z drugiej strony to postulat ze strony twardej prawicy, która tym razem uznała za bezpieczniejsze przejście przez Trybunał Konstytucyjny, którego większość sędziów, a w szczególności pani prezes, jest oddana rządowi, który ich mianował" - dodaje gazeta.

"Jak na ironię, decyzja przeciwko aborcji w Polsce zapadła w tym samym tygodniu, w którym papież Franciszek opowiedział się za związkiem cywilnym dla par tej samej płci. Walka z homoseksualizmem jest jednym z motorów napędowych polskiego prawa katolickiego - kilka gmin straciło unijne dotacje za ogłoszenie się 'strefami wolnymi od LGBT'. Episkopat Polski odrzucił wypowiedzi papieża, twierdząc, że nie odpowiadają one doktrynie Kościoła. Dawno już minęły czasy, kiedy Watykan i Kościół polski wspólnie walczyły o wolność" - pisze "Le Monde".

"To krzyk ludu"

"Le Figaro" przypomina z kolei, że "w kraju, w którym rząd przywiązuje dużą wagę do najbardziej konserwatywnych części Kościoła katolickiego, prawo aborcyjne jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie". "Już w 2016 i 2018 roku rząd próbował ograniczyć aborcję, za każdym razem ustępując w obliczu presji ze strony ulic. Ale tym razem mamy przecież do czynienia z drugą falą koronawirusa. To wystarczy, by wzmocnić ograniczenia, takie jak ograniczenie zgromadzeń do pięciu osób" - dodaje gazeta.

"Ouest-France" stwierdza, że "protestujący uderzyli w kościoły katolickie w całej Polsce". "W niedzielę w kościele w Poznaniu protestujący skandowali: 'Mamy dość!’' i 'Barbarzyńcy!'. Takie sceny powtarzały się w innych miejscach w tym głęboko katolickim kraju" - opisuje portal. Dodaje, że "tysiące ludzi, głównie kobiet, zebrało się w niedzielę także w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, oraz w kilkudziesięciu tradycyjnie bardziej konserwatywnych miastach".

"To krzyk ludu. Tysiące osób demonstrowało w Polsce w sobotę, czyli trzeci dzień z rzędu, przeciwko prawie całkowitemu zakazowi aborcji. To fala uderzeniowa, która od trzech dni przechodzi przez Polskę" - pisał z kolei "Le Parisien". 

Autorka/Autor:mart, Anna Kowalska\mtom

Źródło: BBC, Guardian/The Observer, AP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pojedynek wyrównany, wynik trudny do przewidzenia. Donald Trump walczy o to, by ponownie rządzić jednym z najważniejszych krajów świata. Czego można się po nim spodziewać? Niektórzy twierdzą, że być może najgorsze jest to, że nie wiadomo. Warto jednak przyjrzeć się temu, co mówi i obiecuje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Źródło:
TVN24

Zarówno Donald Trump, jak i Kamala Harris na finiszu kampanii zapowiadają zwycięstwo. O tym, kto ostatecznie wygra ten wyjątkowo zacięty wyścig zdecydują Amerykanie. Na ich werdykt Donald Trump oczekiwał będzie w Palm Beach na Florydzie, a Kamala Harris na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, swojej macierzystej uczelni. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Amerykanie wybierają prezydenta. Komisja śledcza do spraw inwigilacji systemem Pegasus złożyła wniosek o doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Z kolei Paweł S. dowie się we wtorek, czy jego areszt zostanie utrzymany. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 5 listopada.

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Źródło:
PAP, TVN24

Minister budownictwa, transportu i infrastruktury Serbii Goran Vesić zapowiada, że poda się do dymisji w związku z tragedią na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie. Z kolei prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zaproponował zorganizowanie referendum w sprawie swojej dymisji.

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Źródło:
PAP

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN