"Chcemy mieć przyszłość w tym państwie". Blokady w miastach

Aktualizacja:
Autor:
js/kg
Źródło:
PAP, TVN24
Protest w Krakowie. Zablokowana główna ulica miasta
Protest w Krakowie. Zablokowana główna ulica miastaTVN24
wideo 2/12
TVN24Protest w Krakowie. Zablokowana główna ulica miasta

Trwają kolejne protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod kierownictwem Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji. Komenda Główna Policji poinformowała, że w związku z tym w kilkudziesięciu miejscach w kraju może dojść do utrudnień w ruchu drogowym.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:07

  Minął piąty dzień protestów w całej Polsce. Dziękujemy za uwagę. Życzymy dobrej nocy

 • 23:01

  Olsztyn: protest rozpoczął się o godziny 16 na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Kościuszki w centrum miasta, a zakończył kwadrans po godzinie 21 w Parku Centralnym. Manifestowali głównie ludzie młodzi, ale nie brakowało matek z kilkuletnimi dziećmi. Liczebność tłumu wahała się od stu osób pod koniec marszu do kilku tysięcy ludzi około godziny 17, gdy do młodzieży dołączyli urzędnicy i urzędniczki z instytucji mieszczących się w centrum miasta.

 • 22:48

  Koszalin: poniedziałkowy protest trwał ponad cztery godziny. Według szacunków jego uczestników, w kulminacyjnym momencie brało w nim udział ponad 2 tysięcy osób. Protest przebiegł bez interwencji policji.

 • 22:45

  Pod Jasną Górą policja użyła gazu wobec protestujących przeciwników zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Doszło do zatrzymań - poinformował portal "Dziennika Zachodniego". Policja nie udziela obecnie informacji o przebiegu zajść.

 • 22:43

  Gdańsk: według policji około 4,5 tysiąca osób wzięło udział w marszu, który przeszedł główną arterią miasta. Marsz wyruszył z centrum i przeszedł około 10-kilometrową trasą pod Katedrę Oliwską.

 • 22:35

  Bydgoszcz: w proteście udział wzięło kilka tysięcy osób, głównie ludzi młodych. Przeszli sprzed siedziby PiS przy ulicy Gdańskiej przez śródmieście, zatrzymując się między innymi na Rondzie Jagiellonów i przed bazyliką św. Wincentego a Paulo.

 • 22:21

  Łódź: według Marzanny Boratyńskiej z łódzkiej policji poniedziałkowa manifestacja przebiegała spokojnie, nie doszło do żadnych niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

 • 22:17

  Kraków: według wstępnych szacunków w poniedziałkowym proteście wzięło udział około 5 tysięcy osób. Manifestanci blokowali przejście dla pieszych pod Jubilatem, a następnie udali się pod siedzibę krakowskiej kurii i na Rynek Główny. W proteście samochodowym uczestniczyło ponad 1100 pojazdów.

 • 22:05

 • 21:30

  - W tej chwili władza wali prętem po klatce. Po prostu rozsierdza społeczeństwo coraz bardziej – powiedziała w TVN24 Ewa Siedlecka z "Polityki".

 • 21:27

  - Zarówno PiS jak i Kościół trafił swojego rodzaju kumulację. Społeczeństwo nie składa się z rewolucjonistów, którzy punktują każde posunięcie władzy, której nie akceptują. To też nie działa tak, że po jednym czy drugim filmie o pedofilii w Kościele ludzie wyjdą na ulice. To się zbiera, lepi się taka wielka kula i ona zaczęła się teraz bardzo szybko toczyć. To stwierdzenie "mamy dość" jest bardzo obrazowe i bardzo prawdziwe – mówiła w TVN24 Zuzanna Dąbrowska z "Rzeczpospolitej".

 • 21:14

  - Mam dosyć tego, że nie mogę decydować o własnym ciele. Mam dosyć tego, że kobiety zmuszane są do heroizmu, do którego nikt nie powinien być zmuszany – powiedziała TVN24 jedna z protestujących w Kielcach kobiet.

 • 21:11

 • 20:56

 • 20:52

  W Poznaniu sparaliżowany był ruch m.in. na rondzie Kaponiera, rondzie Śródka, na ul. Św. Marcin, Głogowskiej i Dąbrowskiego. Wieczorem uczestnicy blokad dołączyli do osób gromadzących się na pl. Wolności. Według policji zebrało się tam około 5 tysięcy osób.

 • 20:48

  W centrum Rzeszowa odbyły się dwa protesty: pieszy i samochodowy. Według policji w proteście wzięło udział około tysiąca osób, według organizatorów – około dwóch tysięcy.

 • 20:45

  Białystok: Z danych policji wynika, że w blokadzie ronda Lussy wzięło udział około tysiąca osób. Policja nie odnotowała żadnych zdarzeń. Po zakończeniu blokady ronda, uczestnicy przemaszerowali jeszcze na główny plac w mieście - Rynek Kościuszki, gdzie zakończono manifestację.

 • 20:37

  Jak wynika z szacunków policji, w Nowym Targu na rynku zebrało się około dwóch tysięcy protestujących. Rzeczniczka nowotarskiej policji przekazała, że nie odnotowano żadnych incydentów.

 • 20:28

  Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała w "Kropce nad i", że wśród posłów, którzy podpisali się pod wnioskiem do pseudo-Trybunału Konstytucyjnego są także posłowie Porozumienia. – Więc to wy, politycy Zjednoczonej Prawicy, wyprowadziliście debatę na temat aborcji z parlamentu do upolitycznionego pseudo-Trybunału Julii Przyłębskiej. Po drugie, ta debata o aborcji powinna toczyć się nie o tym, czy taki czy inny pseudokompromis utrzymać. Debata o aborcji musi uwzględniać żądania tych kobiet i tych osób, które protestują dzisiaj na ulicach nie tylko największych miast, ale też małych miasteczek - dodała.

  Mówiła, że od wielu miesięcy czeka w Sejmie projekt Lewicy liberalizujący obecne prawo antyaborcyjne. – Ten projekt nie dostał nawet numeru druku. Tak bardzo Zjednoczona Prawica boi się debaty o wolności, godności i prawie kobiet do decydowania o swoim zdrowiu i życiu – mówiła.

  - To, co zrobiła Julia Przyłębska (…), to jest próba wprowadzenia do polskiego porządku prawnego legalizacji tortur – oceniła posłanka.

 • 20:12

  Do protestów odniósł się w "Kropce nad i" wiceminister obrony Marcin Ociepa (Porozumienie). Powiedział, że możemy podzielić grupę protestujących na trzy części.

  - Pierwsza to osoby, które protestują przeciwko takiej a nie innej interpretacji konstytucji przez Trybunał Konstytucyjny i ta debata jest czymś normalnym w państwie demokratycznym. Ten spór o aborcję powinien być także odzwierciedleniem w debacie parlamentarnej i w sposób demokratyczny powinniśmy te spory, których nie brakuje w demokracjach, rozstrzygać – mówił. Dodał, że "druga grupa to lewicowi ekstremiści, którzy dopuszczają się przemocy, profanacji kościołów, atakują kościoły", a "trzecia grupa to politycy, którzy próbują na tym zbijać kapitał polityczny". - Druga i trzecia grupa żerują na tej pierwszej – ocenił.

  - Pierwsza zasługuje na wysłuchanie i debatę, druga na procesy (…), a trzecia na pokonanie w wyborach demokratycznych – mówił Ociepa.

 • 19:52

  Publicysta Tomasz Terlikowski, odnosząc się w "Faktach po Faktach" do protestów w kościołach w niedzielę, powiedział, że ofiarami tej akcji nie są biskupi, są starsze panie, które nie mogły wejść do kościoła.

  Odpowiadając Marcie Lempart, mówił, że może jej się nie podobać nauczanie Kościoła, ale są cywilizowane sposoby, żeby to wyrazić.

 • 19:44

  O protestach po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego mówiła w "Faktach po Faktach" liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart.

  Oceniła, że nie chodzi już tylko o aborcje, chodzi o wolność, której aborcja jest symbolem.

  Mówiła, że "protesty mają dać to, żeby PiS przyznał, że oświadczenia pani (Julii) Przyłębskiej nie mają żadnej mocy prawnej, żeby to wszystko odkręcił, żeby nie uchylać immunitetu sędziom".

 • 19:40

 • 19:37

  - Nie zgadzamy się z tym, co nasz rząd proponuje. Nie zgadzamy się ani z władzą, ani z tym, w jaki sposób nas traktuje. Uważam, że żadna władza, niezależnie od partii politycznej, nie ma prawa decydować o tym, co ja robię i jak postępuję ze swoim ciałem – mówiła uczestniczka protestu w Warszawie.

 • 19:26

  - Chcemy mieć wybór, a nie nakaz. Nie chcemy być skazywane na wychowywanie dziecka, które tak naprawdę może od razu umrzeć po urodzeniu. Nie chcę, kiedy będę miała dziecko w brzuchu, kiedy każdy będzie mi gratulował: "super, jak je nazwiesz", a ja będę miała w głowie, jaką trumnę wybiorę dla niego, bo wiem, że ono umrze i nie mam możliwości aborcji. To jest bardzo przykre. Jest mi bardzo smutno, że przyszło mi żyć w takim państwie, gdzie kobieta w demokratycznym narodzie nie ma żadnego wyboru – mówiła jedna z uczestniczek protestu w Białymstoku.

 • 19:25

  - Czara się przelała. Już nie możemy patrzeć na to, co się tutaj dzieje. Musimy coś zrobić – mówiła jedna z uczestniczek protestu w Białymstoku. - Chcemy mieć przyszłość w tym państwie. W tym momencie w ogóle nie chcemy rodzić dzieci – dodała.

  - Jesteśmy młodymi osobami i chcemy innej przyszłości dla naszych dzieci – mówiła inna z protestujących.

 • 18:58

 • 18:58
 • 18:48

 • 18:48

  Mniej liczne i mniej uciążliwe dla mieszkańców protesty samochodowe odbywają się w Świebodzinie, Sulęcinie i Międzyrzeczu.

 • 18:45

  W Zielonej Górze duża grupa osób zablokowała rondo PCK, spacerując po znajdujących się przy nim przejściach dla pieszych, natomiast na ul. Wojska Polskiego i Westerplatte jest "protest samochodowy".

 • 18:41

 • 18:39

  - Uważam, że kobieta, tudzież mężczyzna, ojciec dziecka powinien o tym, co zrobi z dzieckiem, móc decydować tylko w takim zakresie, w jakim również możemy decydować o naszych narodzonych dzieciach. Ja nie mogę decydować o tym, żeby zabić swojego syna, ja mogą zadecydować o tym, żeby w jakiś sposób uśmierzyć mu ból, leczyć go, nie leczyć, oddać go do adopcji, powierzyć go jakiejś placówce, ale nie mogę zadecydować o odebraniu mu życia – mówiła w "Tak jest" Anna Szczerbata z Fundacji Pro-Prawo do Życia.

  - Uważam, że kobieta powinna mieć wybór dotyczący, co z tym dzieckiem zrobić, ale nie czy odebrać mu życie – dodała.

  Mówiła, że "rozumie, że jest pewna grupa kobiet, które znajdą się w bardzo trudnej sytuacji, w której będą miały przeświadczenie, że nie są w stanie udźwignąć psychicznie na przykład wychowania bardzo chorego dziecka i wybór kobiety jest taki: ona może to dziecko wychowywać, albo może go nie wychowywać, ale nie może zdecydować, czy ono ma prawo do życia".

 • 18:38

  Rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska, odnosząc się do orzeczenia TK, powiedziała w "Tak jest" w TVN24, że "rządzący tchórzliwie podczas pandemii tak naprawdę narzucili" prezes TK Julii Przyłębskiej, żeby podjęła taką decyzję.

  - Powiem, co usłyszałam ostatnio od osoby, z którą ostatnio rozmawiałam. (…) Jej bliska znajoma została zmuszona do donoszenia takiej ciąży, do urodzenia dziecka, które zmarło dzień po porodzie. I przeżyła tak straszną traumę, że już nigdy więcej nie zdecydowała się na zajście w ciążę – mówiła.

 • 18:13

 • 18:09

  W Gdańsku protestujący – piesi jak i zmotoryzowani – zebrali się na parkingu przy Operze Bałtyckiej. Auta wyjechały na Aleją Grunwaldzką, główną arterią komunikacyjną miasta, jadąc wolno kawalkadą i trąbiąc.

  Z gdańskiego Huciska wymaszerowało około 2-3 tysięcy protestujących z gwizdkami i transparentami. Kierowcy trąbią na znak solidarności. Marsz idący al. Grunwaldzką powoduje duże utrudnienia w ruchu.

 • 18:05

  W Rzeszowie dwa protesty przeciwko zakazowi aborcji: pieszy i samochodowy rozpoczęły się o godz. 16.30 w centrum. Piesi przechodzili przez "zebry" na zielonym świetle wokół ronda Dmowskiego w centrum miasta. Z kolei kierowcy kilkudziesięciu aut stanęli na rondzie na znak solidarności z protestującymi i włączyli klaksony. Na wielu samochodach są plakaty wyrażające solidarność z demonstrującymi. Po półgodzinnej blokadzie ronda demonstranci przeszli przed pobliski pałac biskupi, po czym przejdą przed siedzibę kurii.

  Piesi uczestnicy mają zasłonięte usta i nos. Niektórzy na twarzach mają wymalowaną czerwoną błyskawicę – symbol protestu. Są też transparenty, m.in.: "Boli mnie Polska, wisi mi krzyż", "Macierzyństwo z wyboru nie z humoru".

 • 17:56

  Protestujący wyszli także na ulice Płocka. Mają między innymi transparenty z hasłami: "Dzieci z wyboru, a nie z terroru", "Wybór, nie zakaz", "Nigdy nie będziecie szły same".

 • 17:49

 • 17:46

  Tłum protestujących zebrał się na rynku w Nowym Targu. Wcześniej uczestnicy przeszli ulicami miasta i byli przed Urzędem Miasta.

 • 17:36

  Protestujący w Białymstoku przeszli na Rynek Kościuszki.

 • 17:31

 • 17:21

 • 17:20

  W Poznaniu w okolicy węzła Kaponiera ruch utrudniają stojące na skrzyżowaniu samochody. Grupa osób z transparentami "mamy dość" i "aborcja bez granic" przemieszcza się też po jezdni, między pojazdami. Piesi manifestanci blokują ruch pojazdów między innymi na przejściach dla pieszych na ul. Głogowskiej oraz na ul. Dąbrowskiego.

 • 17:11

  W Łodzi zablokowane jest newralgiczne skrzyżowanie ulic Rydza-Śmigłego i Piłsudskiego.

 • 17:04

 • 17:02

  W Lublinie grupy kilkudziesięciu lub kilkunastu osób, chodząc po przejściach dla pieszych w kilku miejscach, blokują przejazd w centrum miasta. Co pewien czas przepuszczają samochody, ale i tak tworzą się duże korki. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie na portalu społecznościowym informuje, że z powodu prowadzonych protestów "występują znaczne opóźnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej".

 • 17:01

 • 16:59

  Na rondzie koło Placu Wolności w Opolu pojawiło się około dwustu osób, które przechodząc przez pasy blokują ulicę. Wielu z protestujących ma tablice z antyrządowymi hasłami i symbolem błyskawicy. Demonstranci blokują także tzw. duże rondo przy areszcie śledczym w Opolu. Tu na rondo wjeżdżają protestujący samochodami, z których część ma za szybą plakaty z wyrazami dezaprobaty dla rządu.

 • 16:47

  W Katowicach protestujący zebrali się po południu na parkingu w tzw. Strefie Kultury, przed siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, skąd wyruszyli na pobliskie rondo - jeden z kluczowych punktów układu komunikacyjnego stolicy Górnego Śląska. Ruch na rondzie i części alei Roździeńskiego został zablokowany.

 • 16:41

  W Toruniu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika na Starym Mieście zgromadziło się kilkaset osób, ale kolejne cały czas do nich dołączają. Głównie młodzi ludzie skandują między innymi "solidarność naszą bronią", "kobiet prawa, wspólna sprawa", "nie składamy parasolek".

 • 16:39

  W Koszalinie (województwo zachodniopomorskie) co najmniej 1000 osób od godziny 16 blokuje rondo 100-lecia Odzyskania Niepodległości, spacerując wokół, po przejściach dla pieszych.

 • 16:36

  Protesty przeciwko orzeczeniu TK odbywają się również w Białymstoku, Bolesławcu i Olsztynie.

 • 16:34

  Protestujący wyszli także na ulicy Gdyni. "Wściekłe Polki", "Śniło mi się, że zaszłam w ciążę w Polsce. To był koszmar" – między innymi takie transparenty mają ze sobą.

 • 16:27

  Rondo Waszyngtona zablokowane jest przez osoby, które przyszły na protest pieszo.

  W stolicy zablokowane są m.in. Aleje Jerozolimskie, ul. Marszałkowska, kilkuset demonstrantów zablokowało również wszystkie jezdnie ronda Dmowskiego. Trzymają transparenty z hasłami takimi ja: "Piekło kobiet", "To jest wojna", "Strajk kobiet".

 • 16:20

  W Warszawie zablokowane jest między innymi rondo de Gaulle'a. Uczestniczki protestu blokują skrzyżowanie swoimi samochodami.

 • 16:14

  Protest trwa także w Szczecinie. Jak relacjonowała Natalia Madejska, w Alei Wyzwolenia trwa blokada samochodowa. Słychać klaksony. Protestujący jeżdżą bardzo wolno po ruchliwej ulicy.

 • 16:07

  Jak relacjonował kilka minut po godzinie 16 reporter TVN24 Marcin Kwaśny, Aleje Trzech Wieszczów w Krakowie zostały zablokowane. Oprócz blokady pieszej, są także protesty samochodowe.

Zdominowany przez sędziów powołanych przez Prawo i Sprawiedliwość Trybunał Konstytucyjny orzekł w zeszłym tygodniu o niezgodności z konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Orzeczenie zapadło większością głosów, zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów.

Policja poinformowała o możliwych utrudnieniach w ruchu drogowym w całym kraju. - Od godziny 16 w kilkudziesięciu miejscach w kraju może dojść do utrudnień w ruchu drogowym w związku z organizowanymi protestami. Zgodnie z zapowiedziami organizatorzy protestów będą dążyć do zablokowania ruchu poprzez blokowanie dróg i ulic samochodami, rowerami i pieszo - przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Dodał, że policjanci będą robić wszystko, co możliwe, aby w miarę możliwości upłynnić ruch i zorganizować objazdy. - Postaramy się, aby utrudnienia były jak najmniej dotkliwe dla kierowców. Prosimy o stosowanie się do wydawanych przez policjantów poleceń, zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek. Osoby łamiące prawo muszą liczyć się z konsekwencjami swoich działań - podał Ciarka.

CZYTAJ: Okrzyki "mamy dość" w całej Polsce. W Katowicach i Poznaniu przepychanki manifestantów z policją >>>

Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Od czwartku w całej Polsce trwają protesty przeciw zmianom w prawie aborcyjnym. Manifestujący protestowali między innymi przed domem prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie, Trybunałem Konstytucyjnym oraz na ulicach wielu miast w Polsce. W niedzielę protestowano także przed kościołami.

Autor:js/kg

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości