Pracownicy ochrony zdrowia protestowali w sobotę w Warszawie, domagając się wyższych zarobków i zmian w systemie. Zapowiadają, że strajk ma trwać do skutku. Choć zakończył się przemarsz i przemówienia, medycy pozostają w tak zwanym białym miasteczku 2.0., które powstało w okolicy kancelarii premiera. W tvn24.pl relacjonowaliśmy, jak wyglądały sobotnie wydarzenia.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Protest pracowników ochrony zdrowia rozpoczął się w południe na placu Krasińskich, gdzie zebrali się uczestnicy. Protestujący przeszli kolejno przed budynek Ministerstwa Zdrowia, Pałac Prezydencki, gmach Sejmu i dotarli przed kancelarię premiera. Tam odbyły się przemówienia i zostało utworzenie tak zwane białe miasteczko 2.0. Organizatorzy protestu zapowiadają, że zostaną tam, dopóki nie osiągną swoich postulatów.
Tak relacjonowaliśmy protest w tvn24.pl:
Utrudnienia i objazdy w czasie protestu w Warszawie
W czasie tego weekendu stołeczny Trakt Królewski nie jest deptakiem, a ruch odbywa się będzie tak jak w dni powszednie. Autobusy, które jeżdżą Nowy Światem i Krakowskim Przedmieściem wróciły na trasy podstawowe. Zmieni się to jednak na czas przemarszu medyków.
O utrudnieniach czytaj też na TVN Warszawa
Na trasy objazdowe zostaną też skierowane pojazdy komunikacji miejskiej. Dotyczy to autobusów linii: 100, 116, 178, 180, 503 i 518. Dodatkowo mogą się też zmienić trasy linii tramwajowych 7, 9, 22, 24, 25 oraz autobusowych: 106, 107, 108, 109, 111, 117, 118, 127, 128, 158, 159, 166, 171, 175, 195, 222, 507 i 521.
Medycy zapowiadają powstanie "białego miasteczka"
W piątek przed godziną 11.30 resort zdrowia zakomunikował na Twitterze, że Adam Niedzielski zaprosił medyków na godzinę 14 do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Pod wpisem niedługo potem pojawiła się odpowiedź protestujących. Zapytano w niej, czy na spotkaniu będzie obecny premier Mateusz Morawiecki.
Krótko przed godziną 14.20 przedstawiciele protestujących wyszli jednak na konferencję prasową. - Warunkiem rozmów była obecność pana premiera Mateusza Morawieckiego, a okazało się, że go nie ma. Potrzebujemy spotkania z osobami decyzyjnymi, a takiej osoby dzisiaj zabrakło – powiedział mediom wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak po spotkaniu z szefem MZ w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.
Przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia na kolejnej konferencji pojawili się przed Ministerstwem Zdrowia około godziny 15.30. Przekazali, że strajk medyków nie zostanie odwołany oraz zapowiedzieli powstanie "białego miasteczka" przed KPRM.
- My chcemy jasno powiedzieć, że spłaszczanie naszych postulatów, naszej próby uzdrowienia tego systemu do kwestii wynagrodzeń to jest godzenie w szacunek każdego Polaka, a na pewno w każdego medyka - powiedział Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Postulaty medyków
W piątek rano komitet protestacyjno-strajkowy ochrony zdrowia opublikował na Twitterze wpis, w którym przypomniano przedstawiane przez nich osiem postulatów:
1. Natychmiastowa zmiana ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. 2. Realny wzrost wyceny świadczeń medycznych oraz ryczałtów o 30 proc. oraz dobokaretki w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne o 80 proc. od 1 października 2021 roku oraz zobowiązanie AOTMiT do przeprowadzenia ponownej wyceny wszystkich świadczeń do 30 listopada 2022 roku. 3. Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego (sekretarki medyczne, rejestratorki, opiekunowie medyczni) oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów. 4. Zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów. 5. Stworzenie na warunkach chroniących medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania zdarzeń medycznych niepożądanych (no-fault). 6. Rezygnacja z tworzenia nowych zawodów medycznych przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych poprzez stworzenie im możliwości kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego rozszerzających ich kompetencje. 7. Wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej. 8. Uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej, zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.
Autorka/Autor: akw, asty, akr/kab
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24